çalışma kağıdı

Konu 'Coğrafya 11. Sınıf' bölümünde meliş_92 tarafından paylaşıldı.

1. meliş_92

meliş_92 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    6

şehirlerin fonksiyonları ve nüfus politikaları konusunda çalışma kağıdı yapan varsa yazabilir mi?

2. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.811
    Ödül Puanları:
    38
    NÜFUS POLİTİKASI NEDEN UYGULANIR?

Nüfus bir ülkenin kalkınmasında en önemli etmenlerden biridir.Ancak ülkelerin kalkınmasında nüfus miktarından çok nüfus özellikleri önemlidir.Nüfus artış hızının yüksek olduğu gelişmemiş ülkelerde başta ekonomik olmak üzere sosyal ve kültürel birçok sorun ortaya çıkmıştır.Buna karşın nüfusun çok az arttığı veya azaldığı gelişmiş ülkelerde ise bu durum ülke varlığını ve geleceğini tehdit etmektedir.Bu nedenle ülkeler nüfusun belli oranda,sorun yaratmadan artışını sağlamak için çeşitli nüfus politikaları uygulamaktadır.

-Nüfus politikaları ile ülkeler;nüfusun niteliğini niceliğini ve dağılımını bilinçli olarak değiştirmeyi hedeflemektedir.

-Günümüzdeki ülkelerin nüfus artış hızları ve nüfüs özellikleri ile kalkınmaları arasında ilişki kurulmaktadır.

Farklı nüfus özelliklerine sahip olan ülkeler farklı nüfus politiklaarı uygulamaktadır.
    Dünya'da genel olarak uygulanan 3 çeşit nüfus politikası vardır.
    1-Nüfus artış hızını azaltmaya yönelik uygulanan nüfus politikası:
    Çin,Hindistan,Kenya,Endonezya gibi ülkelerde uygulanır.bu ülkelerde çocuk ve genç nüfusun fazla olması bir çok soruna neden olmaktadır.

2-Nüfus artış hızını yükseltmek için uygulanan politika:
    ABD,Kanada ve Avrupa ülkeleri gibi nüfusu özellikle genç nüfusu hızla azalan ülkelerde uygulanır.Bu ülkelerde üretici nüfusun azalması ve yaşlılık sorununu ortaya çıkarmıştır.

3-Nüfusun nitelik ve niceliğini iyileştirmek amacıyla uygulanan nüfus politikası;özellkler gelişmekte olan ülkelerde uygulanır.Bu ülkelerde bir taraftan aile planlaması ile nüfus artış hızı düşürülmeye bir taraftanda nüfusun nitelik ve niceliği iyileştirilmeye çalışılmıştır.

NÜFUS POLİTİKASI NEDİR?ÜLKELERİN FARKLI NÜFUS POLİTİKASI UYGULAMALARININN NEDENLERİ NELERDİR?

*Nüfusun sayılsal artışını ekonomik ve sosyal açıdan çelişmesini belirleyen ilkeler nüfus politikasını oluşturur.

*Dünya'nın farklı ülkelerinde nüfus politiklalarının uygulanması bir dizi kararlara çeşitli politikalar arasındaki öncelik ve dengelere bağlıdır.Bazı ülkeler nüfusun artış hızını tekrar yükseltme eğilimindedir.Görüldüğü gibi ülkeelrin uyguladıkları nüfus politikaları zaman içinde değişmektedir.

-Yaş bağımlılık oranı bir ülkede çalışan her 100 kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısıdır.Gelişmemiş ülkelerde genç nüfusun fazla olması nedeniyle yaş bağımlılık oranı yüksektir.
  3. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.811
    Ödül Puanları:
    38
    ŞEHİRLERİN FONKSİYONEL GELİŞİMİ

Yeryüzünde ortaya çıkan en eski şehirler ve bu suretle meydana gelen şehirleşme hareketleri zirai faaliyetlerin sonucudur. Bu gelişmede coğrafi konum büyük rol oynamıştır. Sanayileşme hareketinin gelişmesi ile şehirleşme oranı artmış ve şehirlerin fonksiyonel değişimi hızlanmıştır.

Değişen şartlara bağlı olarak şehirlerdeki faaliyetler farklılaşmıştır. Siyasi ve iktisadi etkenlerle nüfus artışı da hızlanmış ve günümüzdeki büyük şehirler ortaya çıkmıştır.

Şehirlerin Gelişiminde Etkili Olan Faktörler:

Coğrafi konum,

Ekonomik faaliyetlerin gelişimi,

Sanayileşme hareketi,

Köyden Kente Göç,

Hızlı Nüfus artışı,

Siyasi Etkenler,

Dini Etkenler,

Kültürel Etkenler.
  4. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.811
    Ödül Puanları:
    38
    Bunlar belki işine yarayabilir.
  5. meliş_92

meliş_92 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    6
    teşekkürler
  6. spoilt

spoilt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok teşekkürler yaramaz mı
  7. bzem

bzem Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    arkadaşlar sayfa 67-68 var mı ??
  8. ozan..esmer

ozan..esmer Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar yazılı olan varmı?
  9. beşiktaş44

beşiktaş44 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    67 var sadece
    SORU-1-Dağıtım üretim ve tüketimi nasıl etkiler açıklayınız.

Ürünlerin dağıtımı önemli bir etkendir.Üretilen mal hızlı bir şekilde geniş pazarlara aktarılabilmesi o ürüne olan ihtiyacı arttırır buda üretimi destekler.Bozulmadan hızlı bir şekilde geniş pazar payı olan bölgelerine aktarılması da tüketimi arttırır.

SORU-2-Doğal kaynak ve ekonomi arasında nasıl bir ilişki vardır.

Doğal kaynaklar bakımından zengin olan ülkeler bu kaynaklardan etkin bir şekilde faydalanma yoluna giderler.Bu kaynaklardan faydalanmak için yapılan yatırımlar tesisler sonucu işlenen ürünlerden elde edilen gelir o ülke ekonomisinin temel taşını oluşturur. Yeterli sermaye ve teknolojiye sahip olmayan ülkeler bu kaynaklarını daha ucuz fiyata dış ülkelere işlenmeden satmak zorunda kalır.

SORU-3-Medyanın bir ürünü tüketiciye sunmasındaki etkisini söyleyiniz.

Medya bir ürünün pazarlanmasında geniş kitlelere aktarılmasında insanların bu ürüne yönlendirilmesinde çok etkili bir rol oynayarak o ürünün daha fazla tüketilmesinin önünü açar.Daha geniş kitlelere ulaşmak tüketimi destekler.

SORU-4-Üretim tüketim dağıtım arasındaki ilişkiyi bir örnekle açıklayınız.

Üretilen tarımsal bir ürün örnek süt işlenmek için tesislere oradan işlendikten sonra dağıtım aşaması sonucu tüketiciye ulaşarak sofralarımıza gelir.Yada petrol üretilmesi boru hatları ,tanker vb işlenecek tesislere aktarılması oradan işlendikten sonra tekrar dağıtım sistemi ve tüketiciye ulaşarak bu etkileşim tamamlanır.

SORU-5-İklimin üretim ,dağıtım tüketim üzerine etkisini örnekle açıklayınız.

İklim şartlarının uygun olması tarımsal üretimi olumlu etkiler.Örnek Marmara bölgesinde çeşitli iklimlerin varlığı tarımda çeşitlilik sağlar.Yine üretilen ürünlerin dağıtılmasında uygun iklim koşulları dağıtım işlemini daha ekonomik kılar.Örnek Doğu Anadolu da dağıtım hizmetleri Marmara ya oranla daha zor ve masraflıdır.Bu iki olayda meydana gelen olumlu yada olumsuz etkileşim tüketimi de direk etkiler.

SORU-6-Günümüzde internetin ulusal ve uluslararası ticarette nasıl bir rolü vardır.

İnternet dünyada özellikle Pazar payını büyüterek firmaların dünyanın bir çok noktasına ulaşarak ürünlerini tanıtmasına ve satmasına olanak sağlar.Firmalar bu bağlantılar doğrultusunda daha fazla kazanç sağlar beraberinde üretim mevcut tüketime dayalı olarak artarak ticareti canlandırır.Yine insanların alışveriş özelliklerinde değişikliğe yol açarak insanların alışveriş merkezlerine gitmeden bu ihtiyaçlarını gidermesini sağlar.

SORU-7-Sanayi faaliyetlerinin gelişmesi üretim tüketim dağıtımı nasıl etkilemiştir.

Bir bölgede sanayileşme o bölge için gelişme demektir.Gelişmişlikte birlikte yeni iş sahaları şehirleşme ,yaşam standartlarının yükselmesi beraberinde bölgeye yoğun göç hareketlerine yol açar.Artan nüfusla beraber bölgede üretim beraberinde gelişmiş dağıtım sistemleri ve bunların sonucu artan bir tüketim görülür.

SORU-8-İstanbul ve Çanakkale boğazlarının bir ürünün dağıtılmasında ki rolünü açıklayınız.

Bu boğazlar önemli geçiş noktalarıdır.Asya ve Avrupa’nın birbirine bağlantı noktasında yer almaları bu boğazları önemli bir dağıtım noktası haline getirir.Çanakkale boğazı İstanbul boğazının tamamlayıcısı durumundadır ve deniz yolu ile dağıtımda önemli merkezlerdir.Deniz yolu ulaşımı için önemli geçiş noktalarıdır.Özellikle petrol taşımacılığında bu boğazlar son derece önemlidir.

SORU-9-Ham maddeye yakınlığın bir ürünün üretimine etkisini bir örnekle açıklayınız.
    Hammaddeye yakınlık bir ürünün üretimini olumlu etkiler.Hammaddeye yakın olması maliyeti düşürür o ürünün üretimi için başka bölgelerden mal getirmek yerine mevcut yerde yeterli hammaddenin bulunması üretimi olumlu etkiler.Örnek çay fabrikalarının doğu Karadeniz bölgesinde yoğunluk kazanması bölgedeki çay üretiminde etkilidir.Siz bu fabrikayı iç Anadolu bölgesine kurarsanız mevcut çayı işlemek için bu bölgeye getirmeniz gerekir buda maliyeti arttırır.

SORU-10-Günümüzde tüketimi arttırıcı faktörler nelerdir.Bir örnekle açıklayınız.

Tanıtım reklam,kitle iletişim araçları,moda,teknolojik gelişmeler, tüketimi arttırıcı etkenlere örnek verilebilir.

Reklam kampanyası sonucu bir ürünün ilgi çekici şekilde tanıtılması tüketimi arttırır.

Moda yaratılması o sezon için tüketimi arttırıcı etki sağlar,

Teknolojik gelişmeler insanlar için yakından takip edilir insanlara kolaylık sağlayan yeniliklerin varlığı tüketimi arttırır.

Herhangi bir ürünün kullanıldığı sektörlerin çeşitlendirilmesi tüketimi arttırır.
    teşekkür etmen yeterli:D

Sayfayı Paylaş