Çalışma Kitabı 1-96

Konu 'Sosyal Bilgiler 7. Sınıf' bölümünde alialim97 tarafından paylaşıldı.

1. alialim97

alialim97 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Çalışma kitabı 1. sayfadan 96. sayfaya kadar lazım.:264::264:
  2. 0_ŞeHaDeT_0

0_ŞeHaDeT_0 Üye

Beğenileri:
    195
    Ödül Puanları:
    0
    Ben yaptım ama o kadarını yazamam. Sen biraz incelersen bütün cevaplar Etüt Odası'nda var.
  3. Ms.Kyc

Ms.Kyc Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Sayfa 20'den başlıyorum.

1)Bilgin daireyi dünya olarak yorumladı Nasrettin Hoca ise bir tepsi baklava olarak yorumladı.
    2)Olumsuz bir iletişim oldu fakat birbirlerini anlayamadılar yani iletişim bozukluğu yaşandı.
    3)Dinleme ve işaret dili
    4)Hayır benim yaşadığım böyle bir durum olmadı

Sayfa 21 kendin yap

Sayfa 22

Balık kılçığına;
    Dalga geçiyorlar,Lakap takıyorlar,Eleştiri yapıyorlar,Birbirlerini dinlemiyorlar

Sayfa 23

1)Küsmek,darılmak,dalga geçmek vb.
    2)Arkadaşları ile dalga geçmek kötü söz söylemek
    3)Hoşgörü ve dürüstlük
    4)Onlarla uyuşamaması olabilir
    5)Dürüstlük hoşgörü saygı ve sevgi

Bu kadar yazdım belki sonra devam ederim..
    asdfghkl1998, emRe555, ccgl ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. Moderatör Özlem U.

Moderatör Özlem U. Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.280
    Ödül Puanları:
    0
    20. sy
    1. ikiside birbirinin tersini soylemiş
    2. yabancı bilgin ile nasrettin hoca yerdeki cizdigi sekillerle ilitişimi sağlamıstır.
    3. iletişimde konusmamız dısında kulaklarımızda onemlidir
    4. evet arkadasım yere bişeyler yazmıstı onları okuyamadım kotu bişey yazdıgını sanmıstım

21. sy
    1.
    --------------------------------------------------------------------------------

sayfa 44:

çalışma hakkı ve ödevi:
    1-ekonomik ,sosyal kalkınma ve yoksulluğu azaltmak için çatomlar açılmıştır.
    2-çalışanlara sosyal güvence sağlamak amacıyla sgk kurulmuştur.
    ...

eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi:
    1-öğrenim hakkının kapsamını düzenler
    2-eğitim ve öğretim,ATATÜRK ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda ,çağdaş bilim esaslarına göre yapılır.
    3-esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açmaz.
    4-bütün vatandaşlar için zorunludur ve parasızdır.
    vs.

sayfa 45:

2-göç ile ilgili iki kavram.gurbet ve memleket.bunlarla cümle kur.

3-göç;insanların yaşamlarını ve toplumu derinden etkilediği için şiir,türkü gibi ebedi ürünlere,güzel sanatların birçok dalına konu olmuştur.
    60
    1.yemek,işleme ve malzemeden
    2.hem üzülüyor hemde seviniyor
    3.çorba tarifi ve kumaş
    61
    1.hayır katılmamaktadır
    2.dostça danranmalıdır .evet dost davranarak çabuk fetheder
    3.emanetlerini onlara verirlerdi onlarla daima alışveriş yaparlardı
    4.çalma.adaletli ve her zamanadil olduğunu
    2.YEŞİL CAMİİ YAŞLI ÇINAR AĞCI YEŞİL TÜRBE TİMSALİ BEYZ NÜLİFER
    3.ORHAN ZAMANINDAN KALMA BİR DUVAR ELİYOR 4 BİR YANA SAKİN BİR GÜNÜ
    SAYFA:73
    BURSA
    MARMARA B**GESİ
    AKDENİZ İKLİMİ
    YÜKSEK DEİL AMA ULUDAĞDAN DOLAYI YKSK
    OSMANLI DÖNEMİ
    SANAYİ TARIM
    TARIM BÜYÜKM - KÜÇÜK BAŞ
    KALABALIK
    AZ GEÇ.MİŞTE ÇK AZ
    ULUDAĞ ULUCAMİİ YEŞİL TÜRBE YAŞLI ÇNAR AĞCI

şadırvan=Genellikle cami avlularında ortada bulunan, çevresindeki musluklardan ve ortasındaki fıskiyeden su akan üzeri kubbeli abdest yeri.

avlu=Avlu, yapıların orta kısmında bulunan, tercihe göre üstü açık ya da kapalı olan geniş bölümdür.

menkıbe=Din büyüklerinin ya da tarihe geçmiş ünlü kimselerin yaşamları ve masalsı işlerini konu edinen öykü....

musiki=müzik

tılsım=Doğaüstü işler yapabileceğine inanılan güç. Büyülü şey, muska
    sayfa:72

--------------------------------------------------------------------------------

cevapları şiirin:::
    1.eski bir cami avlusu küçük şadırvanda su orhan döneminde kalma bir duvar ihtiyar ınar agaçı yeşil turme gibi ögeler bulunmaktadır.
    2.cami avlusu yeşil turme ihtiyar çınar agaçı orhan bey zamanında kalan duvar.yer almaktadır.
    3.çınarı agaçının çok uzun yıllar önce dikildigi ve günümüzde o agaçın hala yaşadıgını simgeler ve de bursada yapılan eserleri günümüzde devam ettigini simgeler.
    avatar yazıyorum.. sayfa 74)1.avrupa müziği.osmanlı mehter müziğinden ilham almış
    2.)meheterin değişik çalgıları avrupalı sanatçıları etkilemiştir.
    3.)fetih sadece toprak kaznılarak olmaz.kültürümüzle de fetih yapa biliriz.
    4)mehter kültürünü korumak ve yaşatmak için.
    5.)türklerin dokuduğu halı ve kilimdir.giyim kuşam da olabilir.
    sayfa 75)1.mehter müziği etkilidir.mesela beethoven dokuzuncu senfonisinde mehter davulları kullandı.halı ve kilim dokumalarıyla,giyim kuşamla
    2.en çok giyim kuşamdan bence.çünkü bir ülkede makiniste giydirilen pantalonu düşünün bütün ülkelerde giyilmeye balandı ayrıca onlardaki gelişmeyi öğrenmek için yirmisekizinci çelebi mehmet efendi oğlu ile gelişmeleri öğrenmek için fransaya gitti.döner dönemz oğlu said efendi ibrahim müteferrika ile temasa geçip istanbulda matbaayı kurdu.ilk olarak sözlük basmıştı
    3.iyi yünü de var kötü yönüde.mesela onlardan etkilenip matbaa kurmamız iyi ama onlardan etkilenip pantolon giymemiz kötüdür.çünkü kültürümüzü unutuyoruz.
    sayfa 78) ulşaım:izmir aydın demir yolu hattı 1856
    haberleşmeosta teşkilatı1840
    telgraf müdürlüğü avrupa seyahatleri başladı
    takvim-i vekayi
    hukuk:ilk osmanlı yasası1876
    ilk meclis 1846
    eğitim:galatasaray lisesi kuruldu1868
    tıp okulu açıldı.
    mektebi mülkiye 1856
    kara harp okulu açıldı1792
    ekonomi:memleket sandıkları kuruldu
    ziraat bankası kuruldu 1888
    77 çok uzundu yazamadım teşekkür edebilrisin.

1.cevap
    hanların iç dekarasyonu düzgünlüğü,türklerin çiçeği çok sevmeleri,hayvanları çok sevmeleri,ev dekorasyonunu çok sade yapmaları,ısınma araçları ile yapılan meşhur mangallar
    2.seyyahlar gözlemledikleri her nesneyi her cismi her şekli yazarlar.Yazılazrını büyük bir heyecan katarak yazarlar.Yazarlar gittikleri yerdeki olaylardan etkilenir ve yazarlar.Gittikleri yerdeki ünlü padişahların,sadrazamların bazen ünlü seyyahlardan bile etkilenirler.
    3.bir nesilden başka bir nesile geçrken eski nesilde olan olayları gelecek neslinde öğrenmesini düşünen seyyahlar yazmış olabilir.Başka bir nedenide var.Seyyahlar çok yer gezdikleri için genel kültürleri iyi oluyor.bunları yazıya döküp yararlı olmaya çalışıyor.
    4.bir seyyah gördüğü her detayı anlatmış.başka bir seyyah ana düşünceleri kullanmamış.sadece gezdiği yerle ilgili bilgi vermiş ama açıklamamış.
    5.çok azdır bu sayı yüzde 30 civarındadır .ilk alıntıda böyle bir şey mevcut değil.iki de biraz daha fazla.çünkü yine bu düşünceler de yapılmıyor fakat en azından hatırlıyoruz
    6.mesela türkiyenin bazı bölgelerinde kış mevsiminde lale açtığını görebiliriz.biz türkler gerçektn hayvanları koruruz sade dekolu evler azda olsa vardır.
    .arkadasınızın sizinle ofkeli bir ses tonuyla konusması:benim kalbim kırılırdı.
    .çevrenizdekilerin sizi dinlememesi:ben çok bozulurm ve hiç önemsemediklerini hissederim.
    .çevrenizdekilerin sizi görmemezlikten gelmesi:benim kalbimi kırar onunla bir daha konuşmam
    .bir arkadaşınızın size sürekli emirler vermesi:beni sinir eder ve onu dövecek duruma gelirim
    .görünüşünüzle dalga geçilmesi: beni çok moralim bozulur ve bir daha onunla konuşmam
    .siz konuşurken arkadaşlarınızın başka şeylerle meşgul olması: beni çok üzer onun benimle ilgilenmesini isterim
    .size sevmediğiniz bir isim takılması: beni sinirlendirir hatta üzer onların bana isim takmalarını istemem eğer devam ediyorsa onunla ilişkiyi keserim.
    2.birbirimize saygı göstermeliyiz onları dinlemeliyiz. mesela biri konuşurken başka şeylerle uğraşmamalıyız.

23. sy
    1.saygısızlık hoşgörüsüzlük önyargılı olma iletişimi engeller
    2.evet insanların birbirlerini dinlemedin birbirleriyle sesli konuşmaları iletişimi bozar.
    3.kendini tanıtmak kendini açmak ve kendini doğru ifade etmek karşımızdakini etkin ve ilgili dinlemek empati kurabilmek arkadaş ve dostlukları sürdürebilmek için yeterlidir.
    4.birbirleriyle yüksek sesle konuşmak karşısındakinin istemediği birşeyi yapmak olabilir.
    5.hoşgörülü ve önyargısız olmak eleştirilere karşı açık olmak beden dili göz kontağı hitap ses düzeyi vb.şeyler etkili iletişim kurmak için yapılması gerekenlerdir.

24.sy
    1.konusma gorme duyma dokunma tat alma özelliklerini secme hakkına sahip değillerdir
    2.hiç bir insan birbirine benzemez herkesin huyu suyu farklıdır bazı insanlar utanır ama bazıları utanmaz
    3.onları kucumsemeden onlarada normal insan gibi davranmalıyız.
    sayfa77
    1.türk kültürüne ait ögeler şunlardır:
    hanların iç dekarasyon düzgünlüğü,türklerin çiçeği çok sevmeleri,hayvanları çok sevmeleri,ev dekorelerini çok sevmeleri,ısınma araçlarınada odun kömürü ile yakılan meşhur mangal.
    2.seyyahlar,gözledikleri her nesneyi her cismi yazarlar.hemde yazarken büyük bir heyecan katarlar yazılarına.gittikleri yerdeki ünlü padişahları sadrazamları vs.seyyahlardan etkilenirler.
    3.bir nesilden başka bir nesle geçerken eski nesilde olan olayları gelecek neslin öğrenmesini düşünen seyyahlar yazmıştır.seyyahlar çok yer gezdiği için genel kültürleri iyi olur.bunları yazıya döküp yaralı olmaya çalışırlar.
    4.bir seyyah gördüğü her detayı anlatmış.başka bir seyyah daha ana maddeleri kullanmış.yani sadeleştirmiş
    5.sanmıyorum.ilk alıntı mesela yok.ikinci biraz var 3.de az çok görülür çünkü bu düşünceleri sadece hatırlıyoruz.
    6.var.mesela türkiyenin bazı bölgelereinde kış mevsiminde lale açtığını görebiliriz.gerçekten hayvanseveriz.çok olmasada sade düzenli evler hayla vardır.köylerde çok gelişmiş merkezlerde vb.görürüz
    sayfa 78) ulşaım:izmir aydın demir yolu hattı 1856
    haberleşmeosta teşkilatı1840
    telgraf müdürlüğü avrupa seyahatleri başladı
    takvim-i vekayi
    hukuk:ilk osmanlı yasası1876
    ilk meclis 1846
    eğitim:galatasaray lisesi kuruldu1868
    tıp okulu açıldı.
    mektebi mülkiye 1856
    kara harp okulu açıldı1792
    ekonomi:memleket sandıkları kuruldu
    ziraat bankası kuruldu 1888
    sayfa 73)1.bursa2)marmara bölgesi3)akdeniz iklimi 4)yüksekliği yok fakat ululdağ dolayısıyla var.5)osmanlı dönemi orhan bey döneminde alınmıştır 6)sanayi ve tarım işleri en çok yapılır 7)tarım-küçükbaş hayvancılık 8)kalabalık düzgün bir yerleşim yok 8)geçmişte çok azdı.düzenli bir kentleşme vardı 9)uludağ ,ulu camii,yeşil türbe,yaşlı çınar ağacı gibidir 74) 1.avrupa müziği.osmanlı mehter müziğinden ilham almıştır 2.mehterin değişik çalgıları avrupa sanatçılarını etkiledi 3)fetih sadece toprak kazanılarak olmaz.kültürümüzle de yapabiliriz 4)mehter kültürünü korumak ve yaşatmak için 5)türklerin dokuduğu halı ve kilimler.giyim kuşam.
    86 )1.yaşadıkları dönemde ne olup bittiğini yaşam kaynaklarını ekonomik faaliyetlerini belirlemek için ve diğer nesillere ulaştırmak için.2.yazı daha anlaşılır olursa daha ileriki nesillere ne olup bittiğini daha iyi anlatırlar.hem böylece geçmişimizi daha iyi kavrarız.böylece yazıda çok gelişir.not:yazının tarihi ne kadar geç olsaydı o kadar bizde yazı yazmayı geç öğrenirdik.yazının tarihi ne kadar erken olursa bizde bölyece daha çok yazıyı geliştiririz.sayfa87)hat sanatı çini sanatı... ebru gibi tüm sanatların oluşumunu sağlar böyle meslek gurupları oluştukça eski yazıdaki estetik anlayışı da sürer.4.matbaa bulunduktan sonra tüm bilim insanları kitap yazmaya ve basmaya başmışlardır.bu kitaplar basıldıkça fikirler daha çok gelişmeye başladı çükü bilgiler yenileniyordu.bu kitaplar okundukça birnebi insanlarda bilgilenmeye başladı
    sayfa84)
    lidya'da ilk kez madn ipara kullanıldı
    1.cevap lidyalılar mö 700 yılında buldu
    2.cevap)adil davranmak için
    3.cevap)lidyalılar zamanında ister madeni ister banknot olsun insan hayatına damgasını vuran en önemli sembollerinden biridir.çeşitli malların değişimi için kullanılırdı.
    4.daha çok değer kazanmıştır para
    5.her sektörde yer almaktadır.
    sayfa 85
    1.yazın 40 dereceye varan sıcaklıkla mücadele etmek için
    2.kentin en şaşırtıcı buluşudur.çünkü mö 6000 li yıllarda yapılmıştır
    3.evet.çünkü sorunlara çözüm getiriliyor.her sorun nasıl ki farklı çözümönerileri de ona göre değişir.
    4.benzerlikleri ikiside serinletmek için yapılmış farklılıkları ise o zamanki duvarların arasında yapılan boşuk klima idi şimdi elektirk enerjisi ile çalışan klima var
    sayfa 8686 )1.yaşadıkları dönemde ne olup bittiğini yaşam kaynaklarını ekonomik faaliyetlerini belirlemek için ve diğer nesillere ulaştırmak için.2.yazı daha anlaşılır olursa daha ileriki nesillere ne olup bittiğini daha iyi anlatırlar.hem böylece geçmişimizi daha iyi kavrarız.böylece yazıda çok gelişir.not:yazının tarihi ne kadar geç olsaydı o kadar bizde yazı yazmayı geç öğrenirdik.yazının tarihi ne kadar erken olursa bizde bölyece daha çok yazıyı geliştiririz.sayfa87)hat sanatı çini sanatı... ebru gibi tüm sanatların oluşumunu sağlar böyle meslek gurupları oluştukça eski yazıdaki estetik anlayışı da sürer.4.matbaa bulunduktan sonra tüm bilim insanları kitap yazmaya ve basmaya başmışlardır.bu kitaplar basıldıkça fikirler daha çok gelişmeye başladı çükü bilgiler yenileniyordu.bu kitaplar okundukça birnebi insanlarda bilgilenmeye başladı
    88 araştırma
    doğum yeri ve....semerkant 1409
    ölüm yeri ve... istanbul 1474
    eğitim durumu astronomi ve matamatik
    yaptığı çalışmalar:Osmanlı Devleti padişahı II. Mehmed adına kurulan müessir ilk Osmanlı Üniversitesi olan Fatih Medresesinin (Sahn-ı Seman) kuruluş akademik müfredatını kaleme aldı.

Hoca Sinan Paşa, Molla Lütfi, Mirim Çelebi (Mahmud B. Muhammed B. Musa Kadızade), gibi alimler onun derslerinde bulundular ve yetiştiler.

Ali Kuşçu'nun soyundan olanlar 18. yüzyılın sonlarına kadar Osmanlı Devletinde önemli devlet görevlerinde bulundular. Torunlarından olan Ebussuud Efendi ve Mirim Çelebi ile onların çocukları şeyhülislam, kazasker, müderris gibi görevlere gelmişlerdir.

Ali Kuşçudan sonra Osmanlı Türkçesi dil olarak tüm İslam dünyası için bilim dili olmuştur. Farsça ve Arapça önemini bu dönemden sonra kaybetmiştir.

Risale Fi'Hey'e: (1457 yılında Semerkand'da, Farsça olarak yazmıştır) Osmanlı İstanbul Mühendishanesinde (İstanbul Teknik Üniversitesi) XIX. yüzyıl başlarına kadar temel ders kitabı olarak okutulmuştur.

Osmanlı Medreselerinde matematik ve diğer fen bilimleri derslerinin okutulmasında önemli rolü olmuştur.

ilginç olay :enlem ve boylmı çizmesi istanbul'un
    biruni
    doğum yeri...4 eylül 973 harezm
    ölüm yeri ve ...gazne 1051 yılında
    eğitim durumu:astronomi matematik,tıp,tarih vs.bir çok dal
    yaptığı çalışmalar:Birûni hakkında yakın zamanlarda birçok çalışma yapılarak, yeni bilgiler edinilmiştir. Birûni’nin Tahdidu Nihayâti'l-Emâkin adını taşıyan ve Zeki Velidi Togan tarafından bilim dünyasına tanıtılan eserine göre, adının Beyrûnî olarak okunması gerektiği anlaşılmıştır. Yine bu araştırmalarda Birûni'nin anadili, kökeni ve ölüm tarihi hakkında daha kesin bilgiler elde edilmiştir.

Tahran, Lale Parkı'ndaki Biruni heykeli.Sıklıkla Arapça ve bazen de Farsça eser veren Birûni, Kitabu's-Saydane adlı eserinin önsözünde anadilinin bilimsel çalışmalar için yetersiz kaldığını, Arapça ve Farsça'yı sonradan öğrendiğini ve bu iki dili kullanmakta güçlük çektiğini belirtmektedir. O dönemde Birûni'nin yaşadığı yörede hakim olan Harezmce'nin de Farsça'nın bir lehçesi olduğu ve Birûni'nin kullandığı Türkçe sözcüklerdeki düzen göz önünde bulundurulduğunda Birûni'nin anadilinin Türkçe olabileceği sonucu ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde Birûni'nin Arap veya Fars kökenli olduğunu savunanların karşısında, onun Türk olabileceğini düşünen çalışmacıların sayısı çok fazladır.

Yine Kitabu's Saydane'de yaşının ay takvimine göre seksenden fazla olduğunu söyleyen Birûni'nin buradan sanıldığı gibi 1048'de ölmemiş olduğu sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Çeşitli tahminler birleştirildiğinde Birûni’nin ölüm yılının yaklaşık 1051 olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.

ilginç olay:üçüncü dereceden denklemlerle ilgili cevapları bir araya topladı
    benzerlik:ikiside matematik vee astronomi ile ilgillenmiş.ikiside müslüman ve ikiside bir çok eser vermiş

89
    mavi kutu zenon thales aristoteles homores sarı kutu harezmi el kindi cebir bin hayyam farabi biruni ömer hayyam kaşgarlı mahmut ibni sina
    gri kutu
    ibni haltun piri reis takiyüddin hazerfen ahmet çelebi ibrahim müteferrika ibrahim hakkı sait efendi
    mor kutu
    hara ishak efendi osman hulusi kimyacı ferit behçet salih zeki
    1.soru
    m.s 800 120 çünkü m.s'dan itibarten türkler bilime önem veriyor ve bilim insanları yetişiyor çoğuda türktür zten
    2.çok az çıkar çünkü şimdiki bilginler 1 dal ile ilgileniyorlar oysa eski bilim adamlar 1 2 3 değil 10 15 dal ile ilgileniyordu.
    etüt odasından derledim bunları buldum
  5. kelebek35

kelebek35 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    sayfalar için teşekür ederim ama sayfa 76 yı göremedim verebilirmisiniz?
    pussycat ve buketayten bunu beğendi.
  6. Moderatör Özlem U.

Moderatör Özlem U. Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.280
    Ödül Puanları:
    0
    veririm ama yarın
    :::SanDora::: bunu beğendi.
  7. mcOwKo

mcOwKo Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar 7. sınıf sosyal b. çalışma kitabı 84 85 86

ArkadaŞlar acİlll sosyal bİlgİler 84-85-86 bulabİlİrmİsİnİz...;)
  8. mcOwKo

mcOwKo Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar sosyal bilgiler 7. sınıf çalışma k. 84 85 86 bulabilirmisiniiz
    beşiktaş6606 bunu beğendi.
  9. beşiktaş6606

beşiktaş6606 Üye

Beğenileri:
    0