Çalışma kitabı 34 35 36

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde ayşenur barla tarafından paylaşıldı.

1. ayşenur barla

ayşenur barla Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşlar inkılap çalışma kitabı sayfa 34,35,36. sayfaları yapan var mı ve de atatürkün rotasında hangi şehirler var acil yazar mısınız?:(
  2. jheker_welet

jheker_welet Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar biz 34'ü hocayla yaptık yazıyım size

samsun:9.ordu Müfettişi olarak görevlendirilmiştir.rum çetelerinin bölgede faaliyetlerini kontrol altına almak için görevlendirilmiştir.

Amasya: Amasya genelgesi yayınlanmıştır. milli mücadelenin gerekçesi amacı ve yöntemi bu genelge ile kararlaştırılmıştır.

Erzurum: Dogu vilayetlerinde Ermeni çetelerin (hınçak taşnak) yaptığı zararlı faaliyetleri engellemek amacıyla hazırlanan kongreye katılmıştır.Erzurum kongresi aldığı kararlar bakımından ulusal bir kongre hüviveti kazanmıştır.

Sivas: Sivas kongresi toplanmıştır.erzurum kongresinde alınan kararlar aynen geçmiştir, cemiyetler tek çatı altında birleştirilmiştir,heyeti temsiliye yürütme organı görevi üstlenmiştir.:D:D

sayfa 35
    1. soru cevabı: yatacak yer, ekonomik sıkıntı, yeteri kadar yiyecek içecegin olmaması

2.soru cevabı: halktan yardım alınmıştır.osmanlı devletinin topladıgı vergilerin ankarada toplanmasına karar verilmiştir.insanlar yoksukluga gögüs germeyi ögrenmiştir.

3.soru cevabı: cesaretliliği, vatan severliliği, pes etmemesi, kararlı olması

4.sorunun cevabı: daha çok çalışmamız gerektiğini.pes etmememiz gerektiğini.

hatta sayfa 37'yide hocayla haptıq paylaşayım :D:D

1.sorunun cevabı: Askerler halk atatürk

2.sorunun cevabı:bir isyandan çıktıkları için çoq üzüntülüler hüzünlüler oradaki kadın ise mustafa kemal'in konuşmalarından etkilenmiş ve hüzünlenmiştir.

3.sorunun cevabı:Mustafa Kemalin herşeye rağmen halkıyla ve kendisiyle gurur duyuyor , bayraga ve atatürk'e saygı duyuluyor.

4.sorunun cevabı: askerlere ve karşısındaki türk bayragına *** vermiştir.

5.sorunun cevabı: m kemal atatürk=Lider olması. bayraga saygı duyulması ve bayragımızın bagımsızlıgımızı simge etmesi

6.sorunun cevabı: orada duran kadın çünkü: kucagında çocuguyla beraber m kemal atatürk ü dinlemeye gelmiş olması
    aleynat-, ReDK!T, amigo009 ve diğer 48 kişi bunu beğendi.
  3. rap_quzeli

rap_quzeli Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    sağol güzelmiş:D
    kayıp olan kurt ve kudret67 bunu beğendi.
  4. jheker_welet

jheker_welet Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    0
    önemli degil hocayla yaptıqça paylaşırım :D:D
  5. betül_1996

betül_1996 Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    0
    ben sadece 3 soruyu yapamadım
    3.soru:mustafa kemal paşa'nın sorunlar karşısındaki tutumu hangi kişilik ve idealik özelliklerini gösteriyor??????
  6. betül_1996

betül_1996 Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    0
    paragraf ise:
    ''Bazı arkadaşlar yoksulluğumuzu bahane ederek memleketlerine dönmek istiyorlarmış.Kimseyi zorla büyük millet meclisine davet etmedim.Herkes kararında özgürdür.Ben, kutsal davaya inanmış bir insan olarak hiçbiryere gitmemeye karar verdim.Hepiniz gidebilirsiniz asker mustafa kemal olarak ben,mavzerimi elime alır fişekleri göğsüme dizerim bir elimede bayrağımı alır Elmadağ'a çıkarım.Orada tek kurşunum kalana kadar vatanı savunurum.Kurşunlarım bitince değersiz vicudumu bayrağıma sarar;temiz kanımı,kutsal bayrağıma içire içire tek başıma can veririm ben buna ant içtim.''ARKADAŞLAR DEĞERLİ YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM
    fun_naz, nılık ve edaela bunu beğendi.
  7. nılık

nılık Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar 36.sayfayı yapan varmı? yapan varsa söyleyebilir mi? yazıyorum umarım yapabilirsiniz :) :shy:

İlk meclisin milletvekillerinden biri de sizsiniz.Ankara'dasınız ve meclisin açılışından birkaç gün sonra kürsüden milletvekillerine hitap edeceksiniz.Konuşmanızda şehrinizin ve/veya ülkenizin bir sorunu ve bunun çözümüne dair önerilerinizi anlatacaksınız.
    NOT:Öncelikle sorunun ne olduğunu doğru bir şekilde tespit ediniz.Sorunun çözümüne dair neler yapılabileceğini araştırınız.Çözüm için veri toplayınız.Daha sonra bu verileri düzenleyiniz ve değerlendiriniz.Arkadaşlarınızın sorunun çözümüne yönelik görüşlerini alınız.Çözüm yollarından uygun olanına karar veriniz. ve hazırladığınız konuşma metnini aşağıdaki boşluğa yazınız.
    lütfen yapabilirseniz yazın :cry: ;) :cry:
  8. nılık

nılık Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    0
    yanlış yazdım özür dilerim 36.sayfayı yapan var mı? :)
  9. nılık

nılık Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    0
    36.sayfa;

İlk meclisin milletvekillerinden biri de sizsiniz.Ankara'dasınız ve meclisin açılışından birkaç gün sonra kürsüden milletvekillerine hitap edeceksiniz.Konuşmanızda şehrinizin ve/veya ülkenizin bir sorunu ve bunun çözümüne dair önerilerinizi anlatacaksınız.

NOT:Öncelikle sorunun ne olduğunu doğru bir şekilde tespit ediniz.Sorunun çözümüne dair neler yapılabileceğini araştırınız.Çözüm için veri toplayınız.Daha sonra bu verileri düzenleyiniz ve değerlendiriniz.Arkadaşlarınız ın sorunun çözümüne yönelik görüşlerini alınız.Çözüm yollarından uygun olanına karar veriniz. ve hazırladığınız konuşma metnini aşağıdaki boşluğa yazınız.

;) ;) ;) ;)
  10. jheker_welet

jheker_welet Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    0
    sayfa 38:
    behçet bey: sevr antlaşmasının şartları çok ağırv e bu bizim yaşama hakkımızı resmen kısıtlamaktadır.
    joseph friday: sevr antlaşması gerçekten ağır bir antlaşma ama gücünü göstermek için gayet ideal
    kara fatma: sevr antlaşması halkın yaşama hakkını elinden alacak şekilde düzenlenmiş ve savunmamız etkisiz hale getirilmeye çalışılmış.
    bozan ağa: sevr antlaşması ekonomiyi de etkiliyor.Savaştan yeni çıkmış osmanlı devleti bunu kaldıramaz.
    bLack35anqeL, kbrky, merve14- ve diğer 9 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş