çalışma kitabı 6. ünite cevapları

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde cadı23 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. cadı23

cadı23 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

8. sınıf inkılap çalışma kitabı 6. ünite cevapları....lütfen....:cry::cry::cry:
  2. asi kıs

asi kıs Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar yapan varsa yazabilir mi? banada lâzım bu ünite cevapları
    :329:
  3. eR60

eR60 Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    61.SAYFA: A.)BÖLÜMÜ
    Soru 1-Esas olarak millete mevcut olduğundan,milleti oluşturan fertlerin herbirine değil,milletin bütününe ait olduğu ve parçalanamaz,b**ünmez olduğundan.
    Soru 2-Millete ait olan egemenlik başkasına mâl edilemez,devredilemeyeceği ve geçerliliği yitirmemesi için.Eğer iki kişilik olursa anlaşmazlık çıkar.
    Soru 3-Kişi egemenliği olursa halk ezilir ve burda saltanata benzetiliyor.Ama millet egemenliği olursa halk gayet demokratik bir şekilde yaşar.
    Soru 4-Bütünümüze hitap ettiği ve milli olduğu için parçalanamaz ve b**ünemez.
    Soru 5-Teşkilatımızda milli güçleri etken ve milli iradenin egemen olması esas kabul edilmiştir.

B.)BÖLÜMÜ
    Saltanat:Kişi Egemenliği
    Meşrutiyet:Kişi Egemenliği-Meclis-Seçim
    Cumhuriyet:Meclis-Seçim-Partiler-Milli Egemenlik-Kişi Hak ve Özgürlüklerine saygı-Anayasa

62.SAYFA: 1.BOŞLUK
    Çünkü:Sevr antlaşmasında bağımsız ve özgür olmayan bir millet olarak ön plana çıkmamız bekleniyor.Fakat hiçbir millet bağımsız yaşamaya boyun eğemez.Tıpkı kürtlerin yaptığı gibi...
    2.BOŞLUK
    Lozan antlaşmalarında sevrde olduğu gibi bir tepki altında bir tehdit altında değildi.Lozan antlaşmasında ülke topraklarımız dahil kazanılmıştır.

63.SAYFA:
    Kalkınma Planları:
    1930 Göktürk'te modern türk donanması temaları alındı
    Sanayi:
    1927 Sanayi-i Teşvik Kanunları çıkarıldı
    1934 Birinci Beş Yıllık Sanayi Planı uygulamaya koyuldu
    1935 Modern Etkik Arama Enstitüsü kuruldu
    Bankacılık:
    1924 T.C. Ziraat Bankası kuruldu
    Tarım:
    1903 Ulusal Sesler Fabrikası açıldı
    Savunma Sanayi:
    1930 Ankara'da sanayi kongresi toplandı..

64.SAYFA:
    1.T.İ.K 'de alınan kararlar daha sonra ekonomi ile ilgili yapılacak çalışmalara temel teşkil etmiştir.
    2. Bir toplantı ile herkese tasarrufun önemi bildirilebilir ya da afişlerle..
    3.Bu size ait bir soru.... :)
    4. İlk önce olur olmaz şeylere para harcamamak,Lüzumsuz ise söndür sözü ile ışıkları gece gündüz açık bırakmamak
    5.Su, Petrol, Doğal gaz
    6.HEm ülkemize hem geleceğimize katkı sağlamış oluruz.
    7.TASARRUF ET ÇOCUĞUNUN GELECEĞİ KURTULSUN... :)
    8. Gösteriler yapabilir veya daha iyi açıklamak için tiyatroya çevirilebilir..

65.SAYFA:A.)BÖLÜMÜ
    Ankara'nın başkent oluşunu etkileyen nedenler hep aynı yerde buluşmuşlar ve Ankara yönünde bir kuvvet oluşturmuşlardır.Kısaca;1.)Ank ara'nın jeolojik stratejik ve coğrafi konumu.2.)Ankara'da oluşan Kuvay-i Milliye ruhu.3.)İstanbul'un siyasi ve toplumsal çevresine karşı duyulan güvensizlik...
    B.)BÖLÜMÜ
    1. "tozlu ve sisli bir hava, yer yer toz hortumları havaya yükselip hava boğuklaşıyor..
    2. Bir gün gelecek şu çorak tarlalar, yeşil ağaçların çevrildiği villaların arasından uzanan yeşil sahalar asfaltlara dönüşecek. Hem bunu hepimiz göreceğiz...
    3.Türk'ün imkansızı imkan haline getirin kudretini Dünya'ya imkan haline getirmesi için.
    4. Türk milletinin tutum ve tasarrufu ile kurulmuştur.

66.SAYFA
    DEMOKRATİK CUMHURİYET
    Cumhuriyet,halkın oyları ile seçtiği millet vekilleri ve onlardan oluşan hükümet tarafından yönetildiği bir yönetim şeklidir. Bu sistemde insan haklarına saygı ve hukukun üstünlüğü esastır.
    Demokrasi ise, halkın egemenliğine dayanan bir yönetim şeklidir. İnsan hak ve hürriyetlerine saygı duyulan, kişilerin din, vicdan ve ibadet özgürlüklerinin kanunlarla teminat altına alındığı, toplumun kendi yöneticilerini kendi oyları ile belirlediği bir sistemdir. Demokraside siyasi ve hukuki eşitlik esastır.
    Cumhuriyetçilik fikri Avrupa’da aydınlanma ile birlikte güç kazanmaya başladı. Bundan önce ise egemenlik papa ile kral arasında paylaşılmıştı. Halkın karar alma yetkisi veya siyasal bir katılımı kesinlikle yoktu.
    Tabi Avrupa bu duruma gelinceye kadar çok büyük bir bedel ödedi. 1789 Fransız ihtilali ile Avrupa’da cumhuriyet fikri büyük bir çığ gibi büyüdü. Halkta demokrasi fikri gelişmeye başladı. Bunun yanında laiklikte Avrupa’da gelişmeye başladı. Laiklik genel anlamda dinle devlet işlerinin bir birinden ayrılması olarak bilinir. Esas anlamda ise din ve vicdan hürriyeti, din ve vicdan hürriyetinin güvencesidir.

Sayfa 69

a:inkilabı:din kurumlrının düzenlenmesi
    gerekçesi:asıl özelliklerini kaybetmeleri
    sonuçları:30kasım 1925

b:inkilabı:kıyafette değişiklik
    gerekçesi:çağdaşlaşma
    sonuçları:25 kasım 1925

c:inkilabı:takvim ve saat **çüleri
    gerekçesi:batı uygarlığı
    sonuçları:26 aralık 1925

d :inkilabı:soyadı kanunu
    gerekçesi:lakap sorunu
    sonuçları:21 haziran 1934

e:inkilabı:kadının türk toplumundaki yeri
    gerekçesi:kadınların ezikliği
    sonuçları:3 nisan 1930

f:inkilabı:sağlık hizmetleri
    gerekçesi:sağlık ve sosyal yardım bakanlığı
    sonuçları:2 mayıs 1920

en aşağıdaki sorunun cevabı da :çağdaşlaşmaya dogru giden adımlar

Sayfa 80:
    1: sürekli düşmüş
    2:her yıl ilerlediğimizden dolayı
    3: çok kötü
    SAYFA 82:
    2:atatürk türk milletini her zaman azimli,kararlı,zeki,çevikvicda ni hür olmasını ister
    3: çok zor ve kötü olurdu insanlar kendilerni ifadee edemezlerdi
    4:sanat adı ile kalırdı hiçbirsey olmazdı

sayfa 94ü yaptım :
    atatürkçülük nitelikleri:

*akılcı ve bilimci
    *laik
    *eşit hakçı

atatürkçülük amaçları:
    *ülke bütünlüğünün korunmasını sağlamak
    *çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak
    *tüm insanlığın barış ve huzur içinde yaşamasını sağlamak

atatürkçülük ilkeleri:
    *cumhuriyetçilik
    *milliyetçilik
    *halkçılık
    *devletçilik
    *laiklik
    *inkılapçılık

atatürk ilkeleri amaçları:
    *türk insanını atılgan, barışçı yapmak
    *türk milletinin hak ettiği yeri almasını sağlamak

atatürk ilkeleri temel esasları:
    *vatan sevgisi
    *milli dil
    *milli tarih bilinci

atatürk ilkeleri ortak özellikleri:
    *atatürkçü düşünme sistemini meydana getirmişlerdir.
    *ilkeler akla ve mantığa uygundur.
    *taklitçilik yoktur

sayfa 99 cvpları

siyaset cumhuriyet öncesi=ülkeyi sadece tek bir kişi yönetiyordu
    siyaset cumhuriyet sonrası=egemenlik millete verildi
    ekonomi cumhuriyet öncesi=denizler baska devletlerin sömürüsü altındaydı
    ekonomi cumhuriyet sonrası=denizlerde tam egemenlik saglandı
    hukuk cumhuriyet öncesi=kadınlar haklara sahip değildiler
    hukuk cumhuriyet sonrası=medeni kanunla kadınlara birçok haklar verildi
    eğitim cumhuriyet öncesi=sadece erkekler okula gidiyorlardı
    eğitim cumhuriyet sonrası=karma eğitime gecilerek kız-erkek aynı sınıfta eğitim görmeye basladı
    günlük hayat cumhuriyet öncesi=önemli ve resmi işlemlerde isimler karısıyordu
    günlük hayat cumhuriyet sonrası=soyadı kanunuyla bu karışıklık giderildi

sayfa 101 cvpları

kişi hak ve ödevleri
    haklar
    yaşama,düşünme ve ifade,özel hayatın gizliliği,kişi dokunulmazlığı,seyehat ve yerleşme
    ödevler
    askerlik yapma,kanunlara uyma

sosyal ve ekonomik hak ve ödevler
    haklar
    konut dokunulmazlığı,öalışma,eğitim, saglık,grev yapma,sendika kurma
    ödevler
    vergi erme,kanunlara uyma

siyasi haklar ve ödevler
    haklar
    secme ve secilme,dilekçe
    ödevler
    oy kullanma,kanunlara uyma

sayfa 102 kendim yaptım cevapları veriyorum:

Madde 17 - Herkes, yasama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.

Tıbbî zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında, kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz, rızası olmadan bilimsel ve tıbbî deneylere tâbi tutulamaz.

Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tâbi tutulamaz.

Madde 20 - Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz.

Adli soruşturma ve kovuşturmanın gerektirdiği istisnalar saklıdır.

Kanunun açıkça gösterdiği hallerde, usulüne göre verilmiş hakim kararı olmadıkça; geçikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınan merciin emri bulunmadıkça, kimsenin üstü, özel kağıtları ve eşyası aranamaz ve bunlara el konulamaz.

Madde 22 - Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir.Haberleşmenin gizliliği esasdır.

Kanunun açıkça gösterdiği hallerde, usulüne göre verilmiş hakim kararı olmadikça; gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınan merciin emri bulunmadıkça; haberleşme engellenemez ve gizliliğe dokunulamaz.

İstisnaların uygulanacagı kamu kurum ve kuruluşları kanunda belirtilir.

Madde 23 - Herkes, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir.

Yerleşme hürriyeti, suç işlemesini önlemek, sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek ve kamu mallarını korumak;

Seyahat hürriyeti, suç soruşturma ve kovuşturması sebebiyle ve suç işlenmesini önlemek; Amaçlarıyla kanunla sınırlanabilir.

Vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ülkenin ekonomik durumu, vatandaşlık ödevi ada ceza soruşturması veya kovuşturması sebebiyle sınırlanabilir.

Vatandaş sınırdışı edilemez ve yurda girme hakkından yoksun bırakılamaz.

Madde 24- Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.

Din ve ahlak eğitim ve öğretimi devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlak öğretimi ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerinde kanuni temsilcisinin talebine bağlıdır

Madde 27 - Herkes, bilim ve sanatı serbestçe öğrenme ve öğretme, açıklama, yayma ve bu alanlarda her türlü arastırma hakkına sahiptir.

Yayma hakkı, Anayasanın 1 inci, 2 inci ve 3 üncü maddeleri hükümlerinin değistirilmesini saglamak amaciyla kullanılamaz.

Bu madde hükme yabancı yayınların ülkeye girmesi ve dağıtımının kanunla düzenlenmesine engel değildir.

Madde 33 - Herkes, önceden izin almaksizin dernek kurma hakkına sahiptir.
    Dernek kurabilmek için kanunun gösterdiği bilgi ve belgelerin, kanunda belirtilen yetkili mercie verilmesi yeterlidir. Bu bilgi ve belgelerin kanuna aykırılığının tesbiti halinde yetkili merci, derneğin faaliyetinin durdurulması veya kapatılması için mahkemeye başvurur.

Hiç kimse bir derneğe üye olmaya ve dernekte üye kalmaya zorlanamaz. Dernek kurma hürriyetinin kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir.

Madde 36 - Herkes, meşru vasıta ve yollardan faydalanmak süretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma hakkına sahiptir.

Hiçbir mahkeme, görev ve yetkisi içindeki davaya bakmaktan kaçınamaz.

Madde 42 - Kimse, eğitim ve öğretim haklarından yoksun bırakılamaz.

Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir.

Madde 48 - Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir.

Devlet, özel teşebbüslerin milli ekonominin gereklerine ve sosyal amaçlara uygun yürümesini, güvenlik ve kararlılık içinde çalışmasını sağlayacak tedbirleri alır.

Madde 49 - Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir.

Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları korumak, çalışmayı desteklemek ve işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak için gerekli tedbirleri alır.

sayfa 106

Milliyetcilik İlkesi;

Ataturk Ilkeleri arasinda son derece onemli bir ilke olan milliyetcilik, akilcilik, gercekcilik, bariscilik ve cumhuriyetcilik ilkeleriyle butunlesen ve bu ilkelerle celisen yorumlara kapali bir ilkedir.
    Slogan;

milliyetçi olmayan bir devlet yok olmaya mahkumdur
    devleti devlet yapan milliyetçiliğidir.

Milli Birlik ve Beraberlik;
    “Millî birlik ve beraberlik”, Türk İnkılâbının temel ilkelerinden biridir. Milliyetçilikle, millî egemenlikle ve millî bağımsızlıkla çok yakından ilgilidir.

Atatürklün toplayıcı ve birleştirici, kaynaştırıcı milliyetçilik anlayışı, millî birlik ve beraberlik olarak ifadesini bulur.
    Slogan bulamadım

“Bir yurdun en değerli varlığı, yurttaşlar arasında millî birlik, iyi geçinme ve çalışkanlık duygu ve kabiliyetlerinin olgunluğudur. Millet varlığını... korumak için bütün yurttaşların canlarını ve her şeylerini derhal ortaya koymaya karar vermiş olmaları, bir milletin en yenilmez silâhı ve korunma vasıtasıdır. Bu sebeple, Türk milletinin idaresinde ve korunmasında, millî birlik, millî duygu, millî kültür en yüksekte göz diktiğimiz idealdir”
    atatürk'ün yukarıdaki sözünden yola çıkarak günümüzde milli birlik ve beraberliğin önemini açıklayınız. (arkadaslar bu soruyu kendım yazdım cunku yapamadım. yapan varsa yardımcı olabılır mı)

sayfa 107 cvpları

1.soru
    a-1-7-romen rakamıyla bir
    2.soru
    d-4-romen rakamıyla iki
    3.soru
    b-2-3-6-romen rakamıyla altı
    4.soru
    b-2-3-romen rakamıyla altı
    5.soru
    2-3-4-6-9-romen rakamıyla iki,dört,altı
    6.soru
    c-12-8-romen rakamıyla beş

74 soru 1

milleti fakirlikten kurtaran,bağımsız ve özgürlüğün oluşmasını sağlayan unsur
    soru 2
    daha iyi anlaşlabileceği için
    soru3sagı,vatan sevgisi,özgürlük,onurlu olma,bağımszlık aşkını
    sayfa 74 b b**ümü
    giderek artmış okullarda artar
    2.soru
    sayfa 75 1. soru
    türk çocuklarını geçmişini,tarihini bilirlerse gururlanıp kendinde kuvvet bulup daha büyük işker için uğrasacaktır
    2.soru
    türk tarih kurumundan eserler
    tablo projeler
    başlangıctan günümüze türk dünyası tarihi projesi,türkiyenin sosyal ve kültürel tarihi projesi,yurtdışındaki tarihi türk eserlerinin tarihi projesi
    bilimsel toplantılar
    1909 adana olayları sempozyum,6.türkiye-iran ilişkileri sempozyumu,1909 adana olayları paneli,15.türk tarih kongresi
    yeni çıkan yayınlar
    samsat,lüva-i resmo,kuleli vakası hakkında bir araştırma,türk yılı 1928

74 B BÖLÜMÜ
    1)giderek artmış.okullarda artar.
    2)okumayazma oranı artıp,cahillik azalır.
    sayfa 75 1. soru
    türk çocuklarını geçmişini,tarihini bilirlerse gururlanıp kendinde kuvvet bulup daha büyük işker için uğrasacaktır
    2.soru
    türk tarih kurumundan eserler
    tablo projeler
    başlangıctan günümüze türk dünyası tarihi projesi,türkiyenin sosyal ve kültürel tarihi projesi,yurtdışındaki tarihi türk eserlerinin tarihi projesi
    bilimsel toplantılar
    1909 adana olayları sempozyum,6.türkiye-iran ilişkileri sempozyumu,1909 adana olayları paneli,15.türk tarih kongresi
    yeni çıkan yayınlar
    samsat,lüva-i resmo,kuleli vakası hakkında bir araştırma,türk yılı 1928
    sayfa 76
    1)çünkü bir milletin medeni seviyesi ancak o milletin duyduğu heyecanların güzelliği ile **çülür.
    2)kesinlikle olumlu bakıyorum çünkü burada vatan için uğrasan bir insan var ve onun kafası kesilip vahsice **dürülüyor bunu yasatmak içinde anıt dikiliyor

sayfa 96
    türk düşünürler
    tevfik fikret=>vatan ve millet sevgisi
    namık kemal=>vatan sevgisi
    ziya gökalp=>türkçülük
    yabancı düşünürler
    voltaire ve j.j.rousseau=>özgürlük,insan hakları,demokrasi

sayfa 97
    atatürk döneminde yapılan siyasi güç=>cumhuriyetin ilanı,tbmm'nin açılması,saltanat ve halifeliğin kaldırılması,çok partili hayata geçiş denemeleri
    devletimiz ve bizim yapabileceklerimiz siyasi güç=>siyasi görüşlerin yansıtılabilmesi için düşünce ve ifade özgürlüğü,insan hakları,cumhuriyeti korumak
    atatürk döneminde yapılanlar askeri güç=>tekalif-i milliye emirleri,silah ve uçak fabrikaları,modern silahlarla ordunun donatılması
    devletimiz ve bizim yapabileceklerimiz askeri güç=>savaş uçakları üreten fabrikaları çoğaltmalı,yeni ve değişik silahlar üretilmeli
    aattürk döneminde yapılanlar ekonomik güç=>izmir iktisat kongresi,sanayi kuruluşlrının açılması
    devletimiz ve bizim yapabileceklerimiz ekonomik güç=>ekonomide bağımsız olmak için eliimizden gelen yapilmali

sayfa 79
    ne zaman kuruldu:1920
    kuruluş amacı:temel saglık hizmetleri kaps***** giren tüm konularda veri toplamak,toplanan verileri sınıflandırmak,özetlemek,anali z etmek,bu analizlerden sonuc elde etmek ve böylece temel saglık hizmetleri alanında yapılan tüm epidemiyolojik inceleme ve arastırmaların planlanmasına,uygulanmasına,an aliz aşamalarına destek olmaktır.
    atatürk'ün saglık ile ilgili görüşleri:hıfzıssıhayı açılmasında büyük katkıları oldu ve onun sayesinde **üm oranlarıda azaldı ve bulasıcı hastalık oranıda azaldı
    1.soru
    refik saydam hıfzıssıha merkez baskanlıgı 1983 yılında kuruldu.1984'te 7 ve 1994'te 6 ilde bulunan b**ge hıfzıssıha enstitüsü müdürlüklerinin başkanlığa baglanmasıyla 14 ilde koruyucu saglık hizmeti veren bir kurum haline geldi.kurulus amacı:ası ve serum üretip bulaşı hastalıkların yaygınlasmasını ve **üm oranlarını azaltmak

soru 2
    asılar zamanında yapılmalı.düzenli saglık ontrollerine gidilmeli

soru)1
    çünkü atatürk eğitime çok önem veriyor ve medeni,çağdaş ülkeler eğitime çok önem verir
    soru)2
    eğitimde üniversite insanların düzeyini artırır
    üniversitemiz bn dokuz eylül üniversitesini yaptım
    kuruluş yılı:1975
    üniversitemizin birimleri:arastırma ve uygulama merkezleri,enstitüler,fakültel er,meslek yüksekokulları,yüksekokulllar, ortak zorunlu dersler baskanlıgı
    sayfa 79
    ne zaman kuruldu:1920
    kuruluş amacı:temel saglık hizmetleri kaps***** giren tüm konularda veri toplamak,toplanan verileri sınıflandırmak,özetlemek,anali z etmek,bu analizlerden sonuc elde etmek ve böylece temel saglık hizmetleri alanında yapılan tüm epidemiyolojik inceleme ve arastırmaların planlanmasına,uygulanmasına,an aliz aşamalarına destek olmaktır.
    atatürk'ün saglık ile ilgili görüşleri:hıfzıssıhayı açılmasında büyük katkıları oldu ve onun sayesinde **üm oranlarıda azaldı ve bulasıcı hastalık oranıda azaldı
    1.sorurefik saydam hıfzıssıha merkez baskanlıgı 1983 yılında kuruldu.1984'te 7 ve 1994'te 6 ilde bulunan b**ge hıfzıssıha enstitüsü müdürlüklerinin başkanlığa baglanmasıyla 14 ilde koruyucu saglık hizmeti veren bir kurum haline geldi.kurulus amacı:ası ve serum üretip bulaşı hastalıkların yaygınlasmasını ve **üm oranlarını azaltmak

soru 2
    asılar zamanında yapılmalı.düzenli saglık kontrollerine gidilmeli

sayfa 77 2.bölüm ben samsundakini yaptım çünkü bnm ilimde yokmuş
    nerede:samsun
    ne zaman:1928-1931 yılları arası
    kim:avusturyalı heykeltras heinz kriphel tarafından
    düşüncelerim:atatürkün şaha kalkmış resmi var buda liderliğini ve milli mücadeleyi simgeler ve milli mücadeleyi ilelebet yasatacağiz

Bir Tesekkür Yeter :)

'Alıntıdır'
    aybike_18, asi kıs, abidikqubidik ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  4. ebrru

ebrru Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler
    melekbuse, prenses_14 ve benman bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş