Çalışma kitabı sayfa 51-52-54 (Sorularıda yazdım.)

Konu 'Sosyal Bilgiler 7. Sınıf' bölümünde janserey11 tarafından paylaşıldı.

1. janserey11

janserey11 Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0

Sayfa 51- Araştırarak bulacağınız bir gezi yazısından tespit ettiğiniz bir Türk külrüt unsurunu tanıtınız. Tanıtımınıza aşağıdaki boşluğa yazınız.

Sayfa 52-Çağdaş bir Evliya Çelebi olduğunuzu düşünün. Bulunduğunuz sehri yada daha önce gezdiğiniz bir bölge hakkında tespitlerinizi aşağıya yazınız.

Sayfa 54-Türkiye Cumhuriye' tini kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK' ün yetiştiği okullar hakkında bir araştırma yapınız. Bulduğunuz bilgileri aşağıya
    yazınız.
    Şemsi Efendi İlkokulu:.................................................................
    Selanik Askeri Rüştiyesi:..............................................................
    Manastır Askeri İdadisi:...............................................................
    Mekteb-i Harbiye:......................................................................

Cevaplar için şimdiden herkese teşekkür ederim.
    :330::330::330:
  2. ödevvlazim

ödevvlazim Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    14
    51.Türkler özellikle sosyal ve kültürel özelliklerine önem vermiştir.Bunu gezi yazılarındaki türk kadını ile ilgili tanıtımlarda anlıyoruz.Türk kadınının takılarındaki asaletten bahsedilen bir çok gezi yazısı var.Çevgen oyununda türk kültürününde önemli yeri olan kökeni osmanlıya dayanan bir oyundur.Bayramlar türk kültüründe yeri olan önemli olan bir kısımdır.Bayramlar türkler açısından çok önemlidir.
    Benden bu kadar Teşekkür butonuna basman yeterli :)
    laadyyyy, benyha204, 'Busra' ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  3. janserey11

janserey11 Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler
    izmirligençlik bunu beğendi.
  4. ParisS

ParisS Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür Ederim
    astrom bunu beğendi.
  5. izmirligençlik

izmirligençlik Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    sayfa 53
    15. etkinlik

Osmanlı Devleti eğitim sisteminde orta tahsili veren mektep. Sultanîlere ve meslek yüksek okullarına öğrenci yetiştirmek gâyesiyle kuruldu.

İlk olarak 1838’de açılmaya başlanan rüştiyelere öğrenci yetiştirecek sıbyan okullarına hazırlık sınıfı mânâsına idâdî denildi. Daha sonra Mekteb-i Tıbbiye ve Mekteb-i Harbiye gibi yüksek askerî okulların hazırlık sınıflarına da askerî idâdî adı verildi. 1869’da çıkarılan Maârif Nizâmnâmesinde de bu ad altında okullar açılması isteniyordu. Buna göre idâdîlerin öğretim süresi, rüştiye sınıfları ile birlikte yedi yıldı. İdâdîler yaygınlaştırılarak her vilâyete birer tâne açıldı. Sancaklarda ise idâdîlerin öğretim süresi beş yıldı. Vilâyet merkezlerindeki idâdîler, İkinci meşrûtiyet döneminde sultânîye dönüştürüldü. 1923’ten sonra ise ortaokul ve lise adı altında faaliyetlerini sürdürdüler.
    laadyyyy, 'Busra' ve seker7894 bunu beğendi.
  6. xxlarge

xxlarge Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar her dersin bütün çalışma kitaplarının sayfaları var tıklayın görün (hemde 6-7-8. sınıflar)ders kitabı cevaplarıda var

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

7. laadyyyy

laadyyyy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar çok çok teşşşekürler siz olmasanız napardım acaba buu arada
    52. sayfanın cevabı ben zonguldakı yaptım
    coğrafi özellikleri:eek:ldukça engebeli bır arazi üzerine kurulmuş kent topraklarının önemli bir bölümü akarsu ve vadileriyle yer yer derin bir şekilde parçalanmış alanlar ve orta yüksekli dağları olusturur.
    tarihi:hitit,frig,roma,bizans,selçuklu,donişmont,candaroğulları ve osmanlı dönemlerin yaşamisti.
    kömür maddeninin 1849da bulunmasıyla yerleşim yeri haline geldi.

Sayfayı Paylaş