Çalışma kitabı sayfa 98,99,100,101,102

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde ayşemmm tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. ayşemmm

ayşemmm Üye

Beğenileri:
    1.076
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar yapan varsa verebilirmi acil kitaplar kontrol edilcek:eek::eek: ????

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...:330:
  2. tembel_qirl

tembel_qirl Üye

Beğenileri:
    304
    Ödül Puanları:
    0
    sayfa 98.
    1.atatürk her insanın özgür bir birey olduğunu fakat başkalarınında hakkını göz ardı etmememiz gerektiği ile ilgili bir ilişki kurmaktadır.
    2.atatürk demokrasinin en adaletli olduğu ile ilgili bir ilişki kurmaktadır.
    3.atatürk'e göre cumhuriyetin başarı kazanmasının sebebi; türk milletinin, birlik ve beraberlik içinde olup, çalışmasıdır.
    4.üzgünüm anlamadım.
    5.atatürk'ün buradaki güveninin sebebi ve kaynağı türk milletinin zeki ve çalışkan olmasıdır.
    6.atatürk'e göre cumhuriyeti benimsetmek için , cumhuriyetin demokrasik bir şekilde yürütüldüğünü hür ve özgür oldugunu anlatmak gerekmektedir .
    teşekkür et'e basar mısın= sağda :)
    öznur59, poler, mine22 ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  3. ...cansu...

...cansu... Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    sayfa:97
    ATATÜRK DÖNEMİNDE YAPILANLAR;
    siyasi güç:
    -tbmm nin açılması
    -eğemenliğin millete ait olduğu anayasaların hazırlanması.
    -laiklikle ilgili faaliyetlerin yapılmasını sağlamıştır.
    askeri güç:
    -düzenli ordunun kurulması
    -ordunun donanımı için ekonomik desteğin sağlanması
    -ordunun asker ihtiacının nitelikli şekilde karşılanması faaliyetlerinin yapılmasını sağlamıştır
    ekonomik güç:
    -izmir iktisat kongresi nin toplanması
    -kapitülasyonların ve duyunu umumiye nin kaldırılması gibi çalışmaları yaptı
    sosyokültürel güç:
    -üniversitelerin açılması
    -modern okulların açılması
    -maarif kongresi nin açılması
    -bilimsel faaliyetlerin artması
    öznur59, Elif Keskin ve zeynoomm bunu beğendi.
  4. Sevqi. .

Sevqi. . Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    1.863
    Ödül Puanları:
    0
    sayfa 99 cvpları (alıntı)

siyaset cumhuriyet öncesi=ülkeyi sadece tek bir kişi yönetiyordu
    siyaset cumhuriyet sonrası=egemenlik millete verildi
    ekonomi cumhuriyet öncesi=denizler baska devletlerin sömürüsü altındaydı
    ekonomi cumhuriyet sonrası=denizlerde tam egemenlik saglandı
    hukuk cumhuriyet öncesi=kadınlar haklara sahip değildiler
    hukuk cumhuriyet sonrası=medeni kanunla kadınlara birçok haklar verildi
    eğitim cumhuriyet öncesi=sadece erkekler okula gidiyorlardı
    eğitim cumhuriyet sonrası=karma eğitime gecilerek kız-erkek aynı sınıfta eğitim görmeye basladı
    günlük hayat cumhuriyet öncesi=önemli ve resmi işlemlerde isimler karısıyordu
    günlük hayat cumhuriyet sonrası=soyadı kanunuyla bu karışıklık giderildi
  5. Sevqi. .

Sevqi. . Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    1.863
    Ödül Puanları:
    0
    1-hak ve sorumluluklar vergi verme, kanunlara uyma sorumluluğu vardır.
    2-düşünceleri değişkendir ve büyüdükçe emelleri değişiyor.
    3-kişinin dokunulmazlığı:yasalarla haklarım güvence altındadır;çocuk hakları
    kişi hürriyeti ve güvenliğikula gitmek
    özel hayatın gizliliği ve korunması:verdiğim kararda kimseye hesap vermem
    yerleşme ve seyahat özgürlüğü:istediğim ülkeye bölgeeye yerleşirim
    din ve vicdan hürriyeti:hangi dinden olduğum rahatlıkla sölerim
    düşümnceyi açıklama ve yayma hürriyeti:görüş ve fikirlerimi rahatça belirtirim
    4-başkalarının hak ve özgürlüklerinin sınırlarına girdiğim zaman
    5-insanları eşit kılmaz
    Sevqi. ., (silinen üye ve (silinen üye bunu beğendi.
  6. zeynoomm

zeynoomm Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    sayfa 102 cevapları veriyorum:

Madde 17 – Herkes, yasama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.

Tıbbî zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında, kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz, rızası olmadan bilimsel ve tıbbî deneylere tâbi tutulamaz.

Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tâbi tutulamaz.

Madde 20 – Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz.

Adli soruşturma ve kovuşturmanın gerektirdiği istisnalar saklıdır.

Kanunun açıkça gösterdiği hallerde, usulüne göre verilmiş hakim kararı olmadıkça; geçikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınan merciin emri bulunmadıkça, kimsenin üstü, özel kağıtları ve eşyası aranamaz ve bunlara el konulamaz.

Madde 22 – Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir.Haberleşmenin gizliliği esasdır.

Kanunun açıkça gösterdiği hallerde, usulüne göre verilmiş hakim kararı olmadikça; gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınan merciin emri bulunmadıkça; haberleşme engellenemez ve gizliliğe dokunulamaz.

İstisnaların uygulanacagı kamu kurum ve kuruluşları kanunda belirtilir.

Madde 23 – Herkes, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir.

Yerleşme hürriyeti, suç işlemesini önlemek, sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek ve kamu mallarını korumak;

Seyahat hürriyeti, suç soruşturma ve kovuşturması sebebiyle ve suç işlenmesini önlemek; Amaçlarıyla kanunla sınırlanabilir.

Vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ülkenin ekonomik durumu, vatandaşlık ödevi ada ceza soruşturması veya kovuşturması sebebiyle sınırlanabilir.

Vatandaş sınırdışı edilemez ve yurda girme hakkından yoksun bırakılamaz.

Madde 24- Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.

Din ve ahlak eğitim ve öğretimi devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlak öğretimi ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerinde kanuni temsilcisinin talebine bağlıdır

Madde 27 – Herkes, bilim ve sanatı serbestçe öğrenme ve öğretme, açıklama, yayma ve bu alanlarda her türlü arastırma hakkına sahiptir.

Yayma hakkı, Anayasanın 1 inci, 2 inci ve 3 üncü maddeleri hükümlerinin değistirilmesini saglamak amaciyla kullanılamaz.

Bu madde hükme yabancı yayınların ülkeye girmesi ve dağıtımının kanunla düzenlenmesine engel değildir.

Madde 33 – Herkes, önceden izin almaksizin dernek kurma hakkına sahiptir.
    Dernek kurabilmek için kanunun gösterdiği bilgi ve belgelerin, kanunda belirtilen yetkili mercie verilmesi yeterlidir. Bu bilgi ve belgelerin kanuna aykırılığının tesbiti halinde yetkili merci, derneğin faaliyetinin durdurulması veya kapatılması için mahkemeye başvurur.

Hiç kimse bir derneğe üye olmaya ve dernekte üye kalmaya zorlanamaz. Dernek kurma hürriyetinin kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir.

Madde 36 – Herkes, meşru vasıta ve yollardan faydalanmak süretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma hakkına sahiptir.

Hiçbir mahkeme, görev ve yetkisi içindeki davaya bakmaktan kaçınamaz.

Madde 42 – Kimse, eğitim ve öğretim haklarından yoksun bırakılamaz.

Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir.

Madde 48 – Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir.

Devlet, özel teşebbüslerin milli ekonominin gereklerine ve sosyal amaçlara uygun yürümesini, güvenlik ve kararlılık içinde çalışmasını sağlayacak tedbirleri alır.

Madde 49 – Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir.

Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları korumak, çalışmayı desteklemek ve işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak için gerekli tedbirleri alır.

[/I][/B]BİR TEŞEKKÜR YETER
    jheker_welet ve öznur59 bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş