Çalışma Soruları

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 12. Sınıf' bölümünde DeviLSouL tarafından paylaşıldı.

1. DeviLSouL

DeviLSouL Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    6

Arkadaşlar merhabalar.Sınav haftasındayız ve hocamız çalışmamız için 50 adet soru verdi ve bir kısmını ben kendim yaptım.Burdaki sorularda yapamadıklarım.Bunları yapmama yardımcı olursanız sevinirim.İyi Günler/Çalışmalar/Forumlar

"Türk Devrimi"yle ifade edilmek istenen nedir, "Türk Devrimi"ni genel hatlarıyla tanımlayarak anlatınız.

"Teokrasi", "monarşi" ve "cumhuriyet" kavramlarını tanımlayınız. Cumhuriyetle yönetilen ülkelerin farklı yapılarından yola çıkarak, cumhuriyetlerin nitelikleri neden önemlidir, anlatınız.

"Ateşkes", mütareke ve "barış antlaşması" kavramlarını tanımlayınız. Türk Devrimi sürecinde hangi mütareke ve barış antlaşmalarıyla karşılaşılmaktadır? Bu mütareke ve barış antlaşmaları hangi savaşlara aittir?

Bilim nedir, tanımlayınız. Bilimsel yöntemin temel adımları nelerdir, bu adımların her birini açıklayarak anlatınız. Doğal bilimlerle toplumsal bilimler arasındaki temel farklar nelerdir? Bu farkların her birini açıklayarak yazınız.

Toplumsal bilimlerde elde edilen sonuçları yasa olarak değil de eğilim olarak adlandırmak daha doğru bir yaklaşım olarak kabul edilmektedir. Bu yaklaşımın temel dayanak noktalarını ayrıntılı bir biçimde anlatınız.

Tarih biliminin toplumsal bilimler içindeki yeri nedir ve önemi nereden kaynaklanmaktadır, anlatınız.

"Toplumsal değişme" nedir, tanımlayınız. Bir toplumsal değişmenin yönünü anlayabilmek için hangi tür verilerden yararlanılabilir, örnekler veriniz. Bu veriler arasında yer alan "siyasal katılma" ve "gelir dağılımı" kavramlarını genel hatlarıyla açıklayınız.

"Toplumsal değişme" nedir, tanımlayınız. "Siyasal katılma" ve "gelir dağılımı" verilerindeki olası hareketleri toplumsal değişmenin yönü çerçevesinde değerlendiriniz. Bu değerlendirmeyi yaparken "siyasal katılma" ve "gelir dağılımı" kavramlarını da genel hatlarıyla açıklayınız.

"Siyasal katılma" kavramını tanımlayınız. Bireylerin siyasete ilgileri ve katılmalarıyla ilgili söz konusu olabilecek farklı düzeylere ilişkin bilgi vererek, bireylerin siyasete farklı yoğunlukta ilgi geliştirme ve farklı düzeylerde katılma nedenlerinin neler olabileceğini tartışınız.

"Üretim", "üretim güçleri" ve "üretim ilişkileri" kavramlarını tanımlayarak, "altyapı" ve "üstyapı" nedir, anlatınız.

"Toplumsal değişme" nedir, tanımlayınız. Toplumsal değişmenin açıklanmasında kullanılabilecek temel yaklaşımlar nelerdir? Bu yaklaşımları ana hatlarıyla açıklayınız.

Toplumsal değişmenin açıklanmasında kullanılabilecek ana yaklaşımları kısaca anlatarak, söz konusu yaklaşımlar arasındaki temel farkları, özellikle altyapı - üstyapı ilişkisi bağlamında irdeleyiniz. Bunu irdelerken altyapı ve üstyapı kavramlarını da tanımlayınız.

"Devrim" nedir, "karşı devrim" nedir? Devrimle karşı devrim arasındaki temel fark hangi noktadan kaynaklanmaktadır, anlatınız. Bunları anlatırken "siyasal katılma" ve "gelir dağılımı" kavramlarını da açıklayınız.

"Devrim" kavramını anlatınız. "İhtilal", "darbe", "reform" ve "karşı devrim" kavramlarını açıklayınız; açıklamanızı yaparken bu kavramların "devrim" kavramından farkını kısaca belirtiniz.

Marxist yaklaşımın devrimleri açıklama biçimini ana hatlarıyla gösteriniz.
  2. DeviLSouL

DeviLSouL Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    6
    Konuya cevap yokmu ?

Sayfayı Paylaş