çanakkale destanının ingilizcesi

Konu 'İngilizce 10. Sınıf' bölümünde Moderatör Elif tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Elif

  Moderatör Elif Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  750
  Beğenileri:
  492
  Ödül Puanları:
  0

  :D yapabilen var mı ***a
 2. ecm_bal

  ecm_bal Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Mart 2008
  Mesajlar:
  681
  Beğenileri:
  372
  Ödül Puanları:
  63
  buraya yazarsan çeviririm...
 3. Moderatör Elif

  Moderatör Elif Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  750
  Beğenileri:
  492
  Ödül Puanları:
  0
  Çanakkale Savaşı yalnız bizim tarihimizin değil yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından biridir. Çanakkale Boğazı'nı savaş gemileriyle zorlayarak aşma, böylece İstanbul'a kavuşma isteği Avrupa büyük devletlerinin öteden beri özlemidir.1914 yılında I. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla İtilaf devletleri bu isteklerini gerçekleştirme fırsatının doğduğuna inandılar. Bu inançla İngiltere ve Fransa işbirliği yaparak 3 Kasım 1914 günü alacakaranlıkta Bozcaada'dan Boğaz'ın ağzına doğru yaklaştılar. Buradan istihkamlarımıza doğru ateş açtılar, İngilizler Seddülbahir ve Ertuğrul tabyalarını, Fransızlar da Anadolu yakasında Kumkale ve Orhaniye tabyalarını havantopu ile dövdüler
  Cephaneliğimize isabet eden top mermisiyle on bir ton barut havaya uçtu, subay ve erlerimiz şehit düştü, İngiliz Donanma Komutanı Amiral Carden Çanakkale önlerinde gösteriler yaptı, düşman denizaltıları boğazı geçmeye kalktılar.
  24 Kasım 1914 günü bir Fransız denizaltısı Boğaz sularında görüldü. bu denizaltıyı gören topçularımız düşman üstüne ateş yağdırmaya başladı. 2 Aralık günü İngiliz denizaltısı da bir deneme yaptı. Derinden engelleri aşarak Boğaz'a girdi. Yediyüzelli metre ilerde bulunan Mesudiye zırhlısına torpil atarak bu gemimizi batırdı. Zırhlımızda bulunan subaylardan on'u ve erlerimizden yirmi dördü şehit düştü.
  19 Şubat 1915 günü düşman savaş gemileri öğleye kadar uzun menzilli bir bombardımana girişti. Boğaz'a iyice sokuldular. Tabyalarımız akşama doğru düşman savaş gemilerine karşılık verdi. Ertuğrul ve Orhaniye tabyalarından atılan ateş karşısında düşman oldukça bocaladı.
  İtilaf devletleri gemileri diledikleri gibi ilerleyemiyor, amaçlarına ulaşamıyordu. Lodos fırtınasını başarısızlıklarının nedeni olarak görüyorlardı. Havalar düzelince yeni saldırılar düzenlendi. Yine sonuç alınamayınca düşman gemilerine komuta eden Amiral Carden görevden alındı. Yerine 17 Mart 1915 günü Robeck atandı. Yeni komutan 18 Mart 1915 günü donanmayla Boğaz'a saldıracağını, yakında İstanbul'da olacağını Londra'ya bildirdi.
  Bu arada Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanı Albay Cevat Çobanlı 17/18 Mart gecesi boğaz'a mayın hattı döşenmesi emrini verdi. Aldığı emir gereği Binbaşı Nazmi Bey Nusret Mayın gemisi ile o gece yirmi altı mayın, Boğaz'a on birinci hat olarak döşendi. Boğaz'daki mayın sayısı on bir hat olarak 400'ü aşmıştı.
  18 Mart 1915: İngiliz ve Fransız savaş gemilerinden oluşan, o dönemin en büyük deniz gücü, üç filo olarak sabahleyin Çanakkale Boğazı'na girdi. Bu donanmanın ilk grubunu oluşturan filoda, İngilizlerin Queen Elizabeth zırhlısı ile İnflexible, Lord Nelson ve Agamemnon savaş gemileri bulunuyordu.
  İkinci grupta İngiliz Kalyon Kaptanı komutasında Ocean, İrresistible, **ngeance Majestic gibi savaş gemileri yer almıştı. Üçüncü filo ise Prince, Bouvet, Suffren gibi Fransız savaş gemilerinden oluşuyordu.
  İngilizler ve Fransızlar zayıf Türk savunmasını kolayca susturarak Boğaz'ı kolayca geçebileceklerim umuyorlardı. Bu umut ve güvenle 18 Mart 1915 günü düşman savaş gemileri şiddetli bir ateşe başladılar. Rumeli Mecidiyesiyle merkez bataryaları şiddetli bir ateşe tutuldu. Boğazdaki düşman gemileri Hamidiye istihkamlarına yüklendi. Bunu gören Dardanos bataryaları ateşi üzerlerine çekmeye çalıştı. Az sonra, tüm gemiler, Dardanos'a saldırdı. Dardanos tabyamız saldırılara şiddetle karşı koydu. Bu arada Mesudiye tabyası da ateşe başlamıştı. Mesudiye üzerine ateş açılınca Hamidiye onun yardımına koştu. Bu arada kıyı bataryalarımız düşman üstüne ateş yağdırmaya başladılar. Bunalan düşman kaçmak isterken topçu atışlarıyla karşılaşıyordu. Düşman gemilerine göz açtırılmıyordu. Karşılıklı bu korkunç bombardıman bir saat kadar sürdü. Bu karşılıklı bombardımanı bir yabancı yazar şöyle anlatıyor:
  «İnsan manzarayı gözlerinin önünde canlandırabilir. Kaleler, toz duman bulutları içinde kaybolmuşlarda Yıkıntıların arasından arada bir alevler yükseliyordu. Gemiler, çevrelerinde fışkıran sayısız su sütunları arasında yavaş yavaş hareket ediyorlar, bazen duman ve serpintiler arasında iyice görünmez oluyorlardı. Tepelerden ateş eden havan toplarının alevleri görülüyor, ağır toplar yer sarsıntıları gibi gümbürdüyordu.»
  Bombardıman sırasında Türk tabya ve bataryaları büyük zarar görmüştü. Amiral Robeck Fransız gemilerini geri çekerek İngiliz savaş gemilerini ileri sürdü. Tam bu sırada müthiş patlamalar oldu. Bouvet ve Suffren savaş gemileri mayına çarparak sarsıldılar, manevra kabiliyetini kaybettiler. Bir gece önce Nusret mayın gemisinin döşediği mayınlar görevlerini yapmışlardı. Boğazın berrak sulan üzerinde bir dev gibi yatan Bouvet ve Suffren'e tarihi Hamidiye bataryamızın keskin nişancıları ateş açtılar. Çanakkale Geçilmez kitabının yazarı Alan Moorehead olayı şöyle anlatıyor.
  «Saat 13.45'de Suffren'in az gerisindeki Bouvet müthiş bir patlamayla sarsıldı. Güverteden göğe kesif bir duman yükseldi. Gittikçe hızlanarak yana yattı, devrilip gözden kayboldu. Olayı görenlerden birinin ifadesine göre «Bir tabak, suda nasıl kayıp giderse o da öylece kayıp gitti.»
  Türk tabyaları, Boğaz'ı geçmeye çalışan düşman gemilerine durmadan ateş ettiler. Bu arada düşman Boğazdaki mayınları temizlemek için mayın tarayıcılarını boğaza soktu. Tabyalarımız mayın tarayıcılarına ateş açtılar. Açılan ateş yağmur gibi yağmaya başlayınca düşmanlar panik içinde kaçtılar. Bu arada düşman savaş gemilerinden İnflexible, İrressitible büyük hasar gördü. Batanlar oldu. Daha sonra Queen Elisabeth ve Agamemnon yaralandı. İtilaf devletleri Çanakkale Boğazı'nı denizden aşamadılar. Büyük kayıplar vererek: Çanakkale Boğazı'nın geçilemeyeceğini öğrendiler.
  İtilaf devletleri Çanakkale Boğazı'nın savaş gemileri ile aşamayınca bu kez çıkarma yapmayı planladılar. Artık Çanakkale kara savaşları başlıyordu. Kara savaşında düşmanın nereden çıkarma yapabileceği tartışıldı. Mustafa Kemal Kabatepe ve Seddülbahir'den, Alman komutan Von Sanders ise Bolayır ve Anadolu yakasından çıkarma yapılabileceği görüşündeydi. Alman komutanı Von Sanders'in görüşü ağır bastı, ve askerler o yöreye yerleştirildi.
  Düşman güçleri 25 Nisan 1918 sabahı Mustafa Kemal'in düşündüğü noktadan saldırdı. 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Kocaçimen'de Conkbayır'da, savaştı. Cephanesi biten askerlere:
  — Süngü tak emrini verdi. Daha sonra ;
  — «Ben size taarruz emretmiyorum. **meyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir» dedi. Tarihin bu en büyük siper savaşı başlamıştı. Siperler arası uzaklık sekiz on metre kadardı. Türk siperlerinden hiçbir asker ayrılmıyordu. Şehit düşenlerin yeri hemen dolduruluyordu. Her adım başına bir mermi düşüyor; toprak adeta tüterek kaynıyordu. Düşman dalgalar halinde Conkbayır'a doğru ilerliyordu. Bu arada Mustafa Kemal, Anafartalar Grup Komutanlığına atandı. Anafartalar Savaşı'nda düşmanın attığı şarapnel misketi Mustafa Kemal'in göğsüne isabet etti. Ancak cebindeki saate çarptığından bir şey olmadı.
  Kısa sürede Türk ordusu her yerde büyük başarılar kazandı. Düşman şaşkına döndü, bozguna uğradı. Çanakkale kara savaşlarının en önemli cepheleri; Kumkale, Beşike, Bolayır, Seddülbahir, Anbumu, Kabatepe, Conkbayırı ve Anafartalar'dır. 19 - 20 Aralıkta Anafartalar ve Arıburnu cephesi, 8 - 9 Ocak'ta Seddülbahir düşmanlar tarafından boşaltıldı. Böylece 1915 baharında parlak umutlarla karaya ayak basan birleşik düşman ordusu 1916 kışında bozguna uğrayarak çekip gitti.
  Çanakkale savaşlarında 250 binin üzerinde askerimiz şehit düştü. Düşman kayıpları ise bu rakamın üstündedir.
  Çanakkale savaşlarının unutulmaz kahramanı, Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal'in başarısı ilerde başlayacak Ulusal Kurtuluş Savaşı'mızın kaynağı oldu.
  Bağımsızlığımızı savunmak, yurt topraklarımızı korumak için yapılan savaşlar kutsaldır. Çanakkale, Ulusal Kurtuluş Savaşımız kutsal destan savaşlara birer örnektir.


  TÜRK ÇOCUKLARI ECDADINI TANIDIKÇA,
  ONA SAHİP ÇIKTIKÇA YİNE ÇOK BÜYÜK İŞLER YAPACAKTIR.

  MEDENİYET UFKUNDA YENİ BİR GÜNEŞ GİBİ PARLAYACAK ve
  TARİH SAYFALARINA YİNE TÜRK ADI İLE YAZACAKTIR."
  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

  [bide hoca dedi Atatürk'ün bu sözlerinide çevir ama ben yapamıyorum]
 4. ecm_bal

  ecm_bal Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Mart 2008
  Mesajlar:
  681
  Beğenileri:
  372
  Ödül Puanları:
  63
  çok fazla hepsini çeviremem :D
 5. Moderatör Elif

  Moderatör Elif Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  750
  Beğenileri:
  492
  Ödül Puanları:
  0
 6. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  yaptım ama aralarında bazı yanLısLıkLar oLabiLir kusura bakma..!;);););)

  Çanakkale War not only our history our most important battle of world history is one of the closest. By force of warships over the Dardanelles Strait, so that the union request to Istanbul from across Europe since the great state of özlemidir.1914 I. With the start of World War I the opportunity to perform this request, the entente states **re believed to arise. This belief in cooperation with the United Kingdom and France on 3 November 1914 **re closer to the mouth of the Strait of Bozcaada alacakaranlıkta. Right here to open fire engineers **re Seddülbahir and Ertuðrul bastion of the British, the French in the Anatolian side **re beaten by howitzer Kumkale and that redoubt Orhaniye
  The ball hit on our arsenal of gunpowder blew up a ton, has fallen officers and values, British Naval Commander Admiral Carden had demonstrations in front of Çanakkale, the enemy submarine to cross the Strait have disappeared.
  24 November 1914 on the waters of the Straits seen a French submarine. see that the submarine began to rain artillery fire on the enemy. December 2 was an experiment on the British submarine. Overcome barriers to entry to the Straits deeply. Meters ahead of the armored Mesudiye Yediyüzelli by the oracle at our ship was sunk. About Armored and the officers on the t**nty-four of the fallen was to er.
  19 February 1915 until noon on enemy warships and a long-range bombing was to the entrance. Have a good introduction to the throat. Towards the evening the enemy war ships redoubt gave money. Ertuðrul and in the face of enemy fire dropped from Orhaniye redoubt was quite wobble.
  Language states that the ship can not move like entente, could not reach the goal. As the storm caused by the failure Lodos **re seen. New attacks, the **ather has improved. Ho**ver, the command to achieve results that no enemy ships **re taken from duty, Admiral Carden. Instead of 17 days in March 1915 was appointed Robeck. 18 March 1915 on the new navy commander will attack in the Straits, will be in Istanbul to London announced soon.
  In the meantime, Commander Colonel Mevki Cevat Müstahkem Çanakkale on the night of March 17/18 Çobanlı throat gave orders to lay lines to the mine. The need for order with the ship that night, Major Nazmi Bey Nusret Mine t**nty six mines, to the Straits was laid on the first line. As the number of mines in the Straits on a line had exceeded 400.
  18 March 1915: British and French ships of war, the greatest naval po**r of that period, three in the morning the fleet entered the Dardanelles Strait. This forms the first group of naval fleet, the British Queen Elizabeth's inflexible with armor, ships of war **re Lord Nelson and Agamemnon.
  Captain in the British command in the second group Kalyon Ocean, Irresistible, war ships, such as ** ngeance Majestic has taken place. Third fleet Prince, Bouvet, Suffren was made up of like the French war ships.
  British and French defense easily silenced by the **ak Turkish Straits **re expected to easily pass. This hope and confidence in the 18 March 1915 a severe fire on the enemy warships began. A severe fire in the center of Mecidiye Rumeli batteries have been excluded. Enemy ships in the Straits of Hamidiye engineers loaded. You see this fire on the Dardanos batteries tried to capture. Soon, all ships, Dardanos'a attacked. ** strongly oppose attacks **re Dardanos redoubt. In the meantime, the fire had started Mesudiye redoubt. Opened fire on his Mesudiye Hamidiye ran to ****. In the meantime, coastal batteries began to rain fire on the enemy. Want to escape from suffocation when the enemy artillery was firing experience. The enemy ships of an eye. Mutual took an hour or so this terrible bombing. Foreign authors explained that a mutual bombardment:
  «Human landscape in front of the eyes can be revived. Castles, lost in the dust cloud from the debris in was a high flame. Ships, the environment in the water column bet**en countless gushing move slowly, sometimes with smoke and spray thoroughly as **re invisible. The mortar fire from the heights of the flames can be seen top heavy ball was rolling, such as earthquake. »
  During the bombing of the Turkish redoubt and the battery was damaged large. Take back the ship by French Admiral Robeck forward took British war ships. Was this the great explosions full. Bouvet and Suffren hit a mine warfare vessels **re shaken by, the shunting abilities lost. One night before the laying of mines minelayer Nusret tasks **re done. Like a giant on the clear water of the Strait lies Bouvet and sniper fire of our batteries Hamidiye Suffren'e date opened. Author of Alan Moorehead Gallipoli Geçilmez explained the incident.
  «Saat 13:45 'de little back Suffren'in was shaken by an explosion in the Bouvet great. Smoke rose from the deck kesif to heaven. Speed was getting the heel, was overthrown and vanish. According to the statement on the incident one of "a plate, he just goes missing in the water how did it go missing.»
  Turkish redoubt the enemy ships trying to cross the Straits **re firing nonstop. In the meantime, to clear mines in the Straits enemy mines **re put through their browser. S**eper opened fire on the redoubt. As rain started to loot the drop-fire of the enemy ran away in a panic. In the meantime, their inflexible enemy warship, İrressitible saw major damage. That was the **st. Later, Queen Elisabeth, and Agamemnon was wounded. Dardanelles Strait from the states of the sea did not exceed the entente. United by loss: it is later learned of the Dardanelles Strait.
  By warships of the Çanakkale Strait entente states do not exceed this time they plan to remove. It was beginning Çanakkale land wars. Where the enemy can do to fight off the land **re discussed. Mustafa Kemal Kabatepe and Seddülbahir'den, the German commander, Von Sanders made the Bolayır and can be removed from the Anatolian coast in view. The German commander, Von strong Sanders'in opinion, and the soldiers **re placed in the region.
  The enemy forces in the morning 25 April 1918 Mustafa Kemal's thinking from the point attacked. 19. Division Commander Mustafa Kemal Kocaçimen'de Conkbayır'da, fought. The soldiers finished ammunition:
  - Süngü tak gave orders. Then;
  - «I am not ordered to attack you. ** ordered me to do. Time will pass until ** die in our place, and other commanders of other forces may be »he said. This was the largest in history of trench warfare. Distance bet**en the trenches was eight ten meters long. Did not leave any soldiers from the Turkish trenches. Place of honor was immediately filled. Per each step drops a bullet; soil was fairly boiling with smoke. In waves towards the enemy was Conkbayır'a. Meanwhile, Mustafa Kemal, Anafartalar Group has been appointed to the Command. Anafartalar War at the enemy's shrapnel had hit the ball to Mustafa Kemal's chest. Ho**ver, the pocket is something that has not hit the time.
  Everywhere in a short time the Turkish army has gained great achievements. Overwhelmed the enemy came, was defeated. The most important land battle of Gallipoli fronts; Kumkale, Beşike, Bolayır, Seddülbahir, Anbumu, Kabatepe, Conkbayırı and is Anafartalar. 19 - 20 December Anafartalar and Arıburnu fronts, 8 - 9 January by the enemy in Seddülbahir was empty. Thus, in the spring of 1915 with bright hopes ashore in the winter of 1916 that unified the enemy army was defeated by scram.
  250 thousand of our soldiers on the Gallipoli war martyrs fell. The enemy losses in the top of this figure.
  Çanakkale war hero and will not be forgotten, Anafartalar Group Commander Mustafa Kemal's success will start ahead of National Liberation became Savaşı'mızın resources.
  To defend our independence, the wars to protect our homeland soil is sacred. Çanakkale, the National Liberation War are some examples of our holy war epic...!
 7. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  Atatürkün sözünü ceviremedim..!;);););)sadece
 8. Moderatör Elif

  Moderatör Elif Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  750
  Beğenileri:
  492
  Ödül Puanları:
  0
  saol canım Allah razı olsun
 9. Moderatör Elif

  Moderatör Elif Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  750
  Beğenileri:
  492
  Ödül Puanları:
  0
  *** çok özür diliyorum bunu yapabilirmisiniz o çok uzunmuş tekrar özür diliyorum *****haa


  Çanakkale Boğazı'nı geçerek Marmara'ya sızmayı başaran ilk düşman denizaltısı olan Avustralya'ya ait AE-2 Denizaltısı cesur bir komutan ve iyi eğitilmiş bir personele sahipti ve İstanbul'dan Çanakkale Cephesini desteklemek üzere gerçekleştirilen deniz nakliyatımız için önemli bir tehdit yaratıyordu.
  Mütevazi bir torpido botu olan Sultanhisar ve onun kahraman komutanı Yüzbaşı Ali Rıza Bey, AE-2'nin bu cüretkar macerasına son vermeye and içmişti.

  Marmara Adası açıklarında, 30 Nisan günü AE-2 denizaltısı bir Türk ticaret gemisine taarruz için satha çıktığında beklemediği bir süprizle karşılaştı. Sultanhisar yüksek süratle torpido atış mevkiine ilerliyordu.
  Yüzbaşı Ali Rıza Bey ilk atışında isabet kaydetti. Yara alan denizaltı beyaz bayrak çekerek personelini gemi güvertesine çıkardı. Yüzbaşı Ali Rıza Bey gemi komutanı dahil olmak üzere tüm personelin emniyetle gemiyi terk etmesinden sonra top taarruzları ile AE-2'yi batırdı.

  Marmara Adası'nın batısında 85m.derinlikte sessizce uyuyan denizaltı, Türkiye ve Avustralya arasındaki tarihi dostluğun önemli bir simgesi oldu.

  Araştırmacılar tarafından denizin dibinde yeri tespit edilen AE-2 denizaltısını, denizden çıkararak Türkiye ve Avustralya arasındaki bir dostluk müzesine dönüştürmek yönünde iki ülke arasındaki çalışmalar halen devam etmektedir.

  BİDE BU ŞİİR;;
  Çanakkale
  bak durmuş uzakta düşmana karşı;
  hem sevinç hem üzüntü,
  gözleri gülse ne olur,
  sevdası yüreginde yürüyor düşmana karşı,
  silahını almış,koruruyot vatanını,
  her bombaya korkmadan yürüyor,
  aklında özgürlük,bagımsızlık,
  yürü mehmetçik yürü!!!!
  Son düzenleyen: Moderatör: 2 Mart 2009
 10. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  şiiri yapmadım..!;););)

  Through the Dardanelles Straits to Marmara managed to leak the first enemy submarine to Australia for the AE-2 submarine is a bold and **ll-trained commander with a staff and support from Istanbul to Gallipoli Front conducted our marine transportation was important to create a threat.
  Modesty is a torpedo boat commander Sultanhisar and his hero, Captain Ali Riza Bey, AE-2 to an end and inside was this daring adventure.

  Marmara Island, off, on April 30 AE-2 submarine attack on a Turkish merchant ship does not wait for the line out and met a süprizle. Progress rapidly torpedo firing was higher Sultanhisar neighborhood.
  Captain Ali Riza Bey has recorded hits in the first inning. Wound field personnel to pull the submarine ship deck to the white flag was out. Captain Ali Riza Bey, including commander of the ship with the safety of all personnel to leave the ship after the attack with the ball was sinking AE-2.

  Sleeping quietly in the **st of the Marmara Island 85m.derinlikte submarine, history of friendship bet**en Turkey and Australia became an important symbol.

  Researchers at the bottom of the sea by the AE-2 submarine to detect, remove it from the sea bet**en Turkey and Australia to convert to a museum in the direction of a friendship bet**en two countries still continue to work.

Sayfayı Paylaş