Çanakkale Savaşı hakkında bilgi

Konu 'Sosyal Bilgiler 4. Sınıf' bölümünde oğuzhan ŞARDAĞ tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. oğuzhan ŞARDAĞ

  oğuzhan ŞARDAĞ Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  canakkale savaşı ve zaferi hakkında kısa bir bilgi lutfen
 2. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
 3. Persephone

  Persephone Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.521
  Beğenileri:
  485
  Ödül Puanları:
  83
  Çanakkale Savaşı yalnız bizim tarihimizin değil yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından biridir. Çanakkale Boğazı'nı savaş gemileriyle zorlayarak aşma, böylece İstanbul'a kavuşma isteği Avrupa büyük devletlerinin öteden beri özlemidir.  1914 yılında I. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla İtilaf devletleri bu isteklerini gerçekleştirme fırsatının doğduğuna inandılar. Bu inançla İngiltere ve Fransa işbirliği yaparak 3 Kasım 1914 günü alacakaranlıkta Bozcaada'dan Boğaz'ın ağzına doğru yaklaştılar. Buradan istihkamlarımıza doğru ateş açtılar, İngilizler Seddülbahir ve Ertuğrul tabyalarını, Fransızlar da Anadolu yakasında Kumkale ve Orhaniye tabyalarını havantopu ile dövdüler.


  Cephaneliğimize isabet eden top mermisiyle on bir ton barut havaya uçtu, subay ve erlerimiz şehit düştü, İngiliz Donanma Komutanı Amiral Carden Çanakkale önlerinde gösteriler yaptı, düşman denizaltıları boğazı geçmeye kalktılar.

  24 Kasım 1914 günü bir Fransız denizaltısı Boğaz sularında görüldü. bu denizaltıyı gören topçularımız düşman üstüne ateş yağdırmaya başladı. 2 Aralık günü İngiliz denizaltısı da bir deneme yaptı. Derinden engelleri aşarak Boğaz'a girdi. Yediyüzelli metre ilerde bulunan Mesudiye zırhlısına torpil atarak bu gemimizi batırdı. Zırhlımızda bulunan subaylardan on'u ve erlerimizden yirmi dördü şehit düştü.

  19 Şubat 1915 günü düşman savaş gemileri öğleye kadar uzun menzilli bir bombardımana girişti. Boğaz'a iyice sokuldular. Tabyalarımız akşama doğru düşman savaş gemilerine karşılık verdi. Ertuğrul ve Orhaniye tabyalarından atılan ateş karşısında düşman oldukça bocaladı.

  İtilaf devletleri gemileri diledikleri gibi ilerleyemiyor, amaçlarına ulaşamıyordu. Lodos fırtınasını başarısızlıklarının nedeni olarak görüyorlardı. Havalar düzelince yeni saldırılar düzenlendi. Yine sonuç alınamayınca düşman gemilerine komuta eden Amiral Carden görevden alındı. Yerine 17 Mart 1915 günü Robeck atandı. Yeni komutan 18 Mart 1915 günü donan*mayla Boğaz'a saldıracağını, yakında İstanbul'da olacağını Londra'ya bildirdi.

  Bu arada Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanı Albay Cevat Çobanlı 17/18 Mart gecesi boğaz'a mayın hattı döşenmesi emrini verdi. Aldığı emir gereği Binbaşı Nazmi Bey Nusret Mayın gemisi ile o gece yirmi altı mayın, Boğaz'a on birinci hat olarak döşendi. Boğaz'daki mayın sayısı on bir hat olarak 400'ü aşmıştı.

  18 Mart 1915: İngiliz ve Fransız savaş gemilerinden oluşan, o dönemin en büyük deniz gücü, üç filo olarak sabahleyin Çanakkale Boğazı'na girdi. Bu donanmanın ilk grubunu oluşturan filoda, İngilizlerin Queen Elizabeth zırhlısı ile İnflexible, Lord Nelson ve Agamemnon savaş gemileri bulunuyordu.

  İkinci grupta İngiliz Kalyon Kaptanı komutasında Ocean, İrresistible, **ngeance Majestic gibi savaş gemileri yer almıştı. Üçüncü filo ise Prince, Bouvet, Suffren gibi Fransız savaş gemilerinden oluşuyordu.

  İngilizler ve Fransızlar zayıf Türk savunmasını kolayca susturarak Boğaz'ı kolayca geçebileceklerim umuyorlardı. Bu umut ve güvenle 18 Mart 1915 günü düşman savaş gemileri şiddetli bir ateşe başladılar. Rumeli Mecidiyesiyle merkez bataryaları şiddetli bir ateşe tutuldu. Boğazdaki düşman gemileri Hamidiye istihkamlarına yüklendi. Bunu gören Dardanos bataryaları ateşi üzerlerine çekmeye çalıştı. Az sonra, tüm gemiler, Dardanos'a saldırdı. Dardanos tabyamız saldırılara şiddetle karşı koydu. Bu arada Mesudiye tabyası da ateşe başlamıştı. Mesudiye üzerine ateş açılınca Hamidiye onun yardımına koştu. Bu arada kıyı bataryalarımız düşman üstüne ateş yağdırmaya başladılar. Bunalan düşman kaçmak isterken topçu atışlarıyla karşılaşıyordu. Düşman gemilerine göz açtırılmıyordu. Karşılıklı bu korkunç bombardıman bir saat kadar sürdü. Bu karşılıklı bombardımanı bir yabancı yazar şöyle anlatıyor:

  «İnsan manzarayı gözlerinin önünde canlandırabilir. Kaleler, toz duman bulutları içinde kaybolmuşlarda Yıkıntıların arasından arada bir alevler yükseliyordu. Gemiler, çevrelerinde fışkıran sayısız su sütun*ları arasında yavaş yavaş hareket ediyorlar, bazen duman ve serpintiler arasında iyice görünmez oluyorlardı. Tepelerden ateş eden havan toplarının alevleri görülüyor, ağır toplar yer sarsıntıları gibi gümbürdüyordu.»

  Bombardıman sırasında Türk tabya ve bataryaları büyük zarar görmüştü. Amiral Robeck Fransız gemilerini geri çekerek İngiliz savaş gemilerini ileri sürdü. Tam bu sırada müthiş patlamalar oldu. Bouvet ve Suffren savaş gemileri mayına çarparak sarsıldılar, manevra kabiliyetini kaybettiler. Bir gece önce Nusret mayın gemisinin döşediği mayınlar görevlerini yapmışlardı. Boğazın berrak sulan üzerinde bir dev gibi yatan Bouvet ve Suffren'e tarihi Hamidiye bataryamızın keskin nişancıları ateş açtılar. Çanakkale Geçilmez kitabının yazarı Alan Moorehead olayı şöyle anlatıyor.

  «Saat 13.45'de Suffren'in az gerisindeki Bouvet müthiş bir patla*mayla sarsıldı. Güverteden göğe kesif bir duman yükseldi. Gittikçe hızlanarak yana yattı, devrilip gözden kayboldu. Olayı görenlerden birinin ifadesine göre «Bir tabak, suda nasıl kayıp giderse o da öylece kayıp gitti.»

  Türk tabyaları, Boğaz'ı geçmeye çalışan düşman gemilerine durmadan ateş ettiler. Bu arada düşman Boğazdaki mayınları temizlemek için mayın tarayıcılarını boğaza soktu. Tabyalarımız mayın tarayıcılarına ateş açtılar. Açılan ateş yağmur gibi yağmaya başlayınca düşmanlar panik içinde kaçtılar. Bu arada düşman savaş gemilerinden İnflexible, İrressitible büyük hasar gördü. Batanlar oldu. Daha sonra Queen Elisabeth ve Agamemnon yaralandı. İtilaf devletleri Çanakkale Boğazı'nı denizden aşamadılar. Büyük kayıplar vererek: Çanakkale Boğazı'nın geçilemeyeceğini öğrendiler.

  İtilaf devletleri Çanakkale Boğazı'nın savaş gemileri ile aşamayınca bu kez çıkarma yapmayı planladılar. Artık Çanakkale kara savaşları başlı*yordu. Kara savaşında düşmanın nereden çıkarma yapabileceği tartışıldı. Mustafa Kemal Kabatepe ve Seddülbahir'den, Alman komutan Von Sanders ise Bolayır ve Anadolu yakasından çıkarma yapılabileceği görüşündeydi. Alman komutanı Von Sanders'in görüşü ağır bastı, ve askerler o yöreye yerleştirildi.

  Düşman güçleri 25 Nisan 1918 sabahı Mustafa Kemal'in düşündüğü noktadan saldırdı. 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Kocaçimen'de Conkbayır'da, savaştı. Cephanesi biten askerlere:

  — Süngü tak emrini verdi. Daha sonra ;
  — «Ben size taarruz emretmiyorum. **meyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir» dedi. Tarihin bu en büyük siper savaşı başlamıştı. Siperler arası uzaklık sekiz on metre kadardı. Türk siperlerinden hiçbir asker ayrılmıyordu. Şehit düşenlerin yeri hemen dolduruluyordu. Her adım başına bir mermi düşüyor; toprak adeta tüterek kaynıyordu. Düşman dalgalar halinde Conkbayır'a doğru ilerliyordu. Bu arada Mustafa Kemal, Anafartalar Grup Komutanlığına atandı. Anafartalar Savaşı'nda düşmanın attığı şarapnel misketi Mustafa Kemal'in göğsüne isabet etti. Ancak cebindeki saate çarptığından bir şey olmadı.

  Kısa sürede Türk ordusu her yerde büyük başarılar kazandı. Düşman şaşkına döndü, bozguna uğradı. Çanakkale kara savaşlarının en önemli cepheleri; Kumkale, Beşike, Bolayır, Seddülbahir, Anbumu, Kabatepe, Conkbayırı ve Anafartalar'dır. 19 - 20 Aralıkta Anafartalar ve Arıburnu cephesi, 8 - 9 Ocak'ta Seddülbahir düşmanlar tarafından boşaltıldı. Böylece 1915 baharında parlak umutlarla karaya ayak basan birleşik düşman ordusu 1916 kışında bozguna uğrayarak çekip gitti.


  Çanakkale savaşlarında 250 binin üzerinde askerimiz şehit düştü. Düşman kayıpları ise bu rakamın üstündedir.

  Çanakkale savaşlarının unutulmaz kahramanı, Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal'in başarısı ilerde başlayacak Ulusal Kurtuluş Savaşı'mızın kaynağı oldu.

  Bağımsızlığımızı savunmak, yurt topraklarımızı korumak için yapılan savaşlar kutsaldır. Çanakkale, Ulusal Kurtuluş Savaşımız kutsal destan savaşlara birer örnektir.
 4. Persephone

  Persephone Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.521
  Beğenileri:
  485
  Ödül Puanları:
  83
  ama bizde türk gururu gücü ve inancı varken hiç kimse bizi bölemez
 5. hatice50

  hatice50 Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2008
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  çanakkale

  Çanakkale

  ÇANAKKALE ÇANAKKALE
  Bir ölüp bin dirilmiştir
  Düşmana ders verilmiştir
  Yiğit burda görülmüştür
  Çanakkale Çanakkale
  Türk askeri döndü sele

  Ser veririz sır vermeyiz
  **ürüz geri durmayız
  Aman diyene vurmayız
  Çanakkale Çanakkale
  Türk askeri döndü sele

  Verdik orda binbir Şehit
  Bütün dünya oldu şahit
  Dünyaya bedel bir yiğit
  Çanakkale Çanakkale
  Türk askeri döndü sele

  Ah Hüseyin'de olsaydı
  Düşmana kalpten vursaydı
  Vatan için can verseydi
  Çanakkale Çanakkale
  Türk askeri döndü sele

  Hüseyin Parlakdemir
 6. hatice50

  hatice50 Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2008
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Çanakkale geçilmez (Kahraman Türk Ordusuna Hitap)

  Kefeni elbisesi, dedi çavuşu yürü
  Elinde tüfek, ucunda süngü
  Patlıyor toplar, bombalar, var ölüm
  Komutan narasıyla kükredi
  İnledi yer, gök ağladı
  Çanakkale geçilmez Çanakkale geçilmez

  Anası ağladı askerime
  Toprak kucak açtı askerime
  Vatan bayrak açtı askerime
  Komutan narasıyla kükredi
  İnledi yer, gök ağladı
  Çanakkale geçilmez Çanakkale geçilmez

  Asker bağırdı bir ölürüz, bin diriliriz
  Allah, Vatan, Bayrak deriz inleriz
  Biz vatansever türkleriz
  Ezeriz düşmanı, ayaklarımızla ezeriz
  Komutan narasıyla kükredi
  İnledi yer, gök ağladı
  Çanakkale geçilmez Çanakkale geçilmez


  Askerim şehitti Bayrak hüzünlendi
  Askerim şehitti Vatan hüzünlendi
  Askerim şehitti Toprak hüzünlendi
  Askerim şehitti Annesi hüzünlendi
  Komutan narasıyla kükredi
  İnledi yer, gök ağladı
  Çanakkale geçilmez Çanakkale geçilmez

  (Serdar Sayıl-2007)
 7. hatice50

  hatice50 Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2008
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Allah Allah Diye Çanakkale de

  Feryatlar yükseldi semaya arş'a
  Allah Allah diye çanakkale de
  Anadolu için basıldı marş'a
  Allah Allah diye çanakkale de.

  İngilizin bozuk fikri sezildi
  Gece gündüz peşi sıra gezildi
  Mehmetçikler siper olup dizildi
  Allah Allah diye çanakkale de.

  Tarihin önünde yazıldı destan
  Boğaz ceset doldu sanki kabristan
  Yer le gök inledi gizemli ses den
  Allah Allah diye çanakkale de.

  Onbaşı derler de Seyit onbaşı
  Koskoca mermiyi kaldırdı döşü
  Arnının çatından vurdu kalleşi
  Allah Allah diye çanakkale de.

  Sanki yağmur gibi mermiler yağdı
  Nice anaların boynunu eğdi
  Atamız hınç ile düşmanı boğdu
  Allah Allah diye çanakkale de.

  Süngülerle serdik namerdi yere
  İmanı zırh oldu her bir nefere
  Yaşlıyla genciyle koştuk zafere
  Allah Allah diye çanakkale de.

  Pişman ettik geldiğine bogaza
  Alacanlı döktük vurup denize
  Kan yutturduk kan şu pis ingilize
  Allah Allah diye çanakkale de.

  Zalimin zulmunu ne de çok gördük
  Geçilmeyen etten bir kale ördük
  İkiyüzellibin, şehit'i verdik
  Allah Allah diye çanakkale de.

  İşte biz bu ceddin torunlarıyız
  Vatanın gelecek yarınlarıyız
  Gerekirse tekrar vurulmalıyız
  Allah Allah diye çanakkale de.

  Almanya

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  Ozan Şerafettin Hansu
 8. hatice50

  hatice50 Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2008
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Çanakkale Anısına

  Cümle alem bilsin bunu
  Her yer bize Çanakkale
  Gelmişti milletin sonu
  Her yer bize Çanakkale

  Vatan Bayrak Namus bize
  Getirdik düşmanı dize
  Görev verdik geline kıza
  Her yer bize Çanakkale

  Resul bize yardım etti
  Nice evlat şehit gitti
  Düşman senin işin bitti
  Her yer bize Çanakkale

  Anadolu şaha kalktı
  Irmaklar hep kan aktı
  Biz vurdukça düşman baktı
  Her yer bize Çanakkale

  Orada kurtardık yurdu
  Nice askeri denize sürdü
  Şehit oldu lazı, kürdü
  Her yer bize Çanakkale

  Daha küçüktü yaşları
  Anası boyamış saçları
  Bize yetmedi güçleri
  Her yer bize Çanakkale

  Akpınar’ım yetti artık
  Çanakkale bitti artık
  ***** düşman gitti artık
  Her yer bize Çanakkale

  Kerem Akpınar
 9. hatice50

  hatice50 Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2008
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ancak bu kadar buldum oguzhan istersen daha buluyum
  Son düzenleyen: Moderatör: 16 Haziran 2009
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş