Çanakkale Savaşı palavraları. ^^

Konu 'Atatürk'ün Hayatı' bölümünde nazmiye61 tarafından paylaşıldı.

 1. nazmiye61

  nazmiye61 Üye

  Katılım:
  9 Mart 2008
  Mesajlar:
  559
  Beğenileri:
  71
  Ödül Puanları:
  16

  Sabah Gazetesi yazarı Emre Aköz, Türkiye'de yarın anılacak olan Çanakkale Savaşı kahramanlığı için çok ağır konuştu. İşte Aköz'ün olay yaratacak sözleri...  Sabah gazetesi yazarı Emre Aköz'ün yazısı

  Yarın çok palavra olacak

  Yarın 18 Mart . 1915'teki Çanakkale Savaşı'nı anacağız. TV'de bir sürü program yayınlanacak... Köşe yazarları konuya değinecek. Bu programları izlerken ya da yazıları okurken aşağıdaki noktaları akılda tutun:
  * Sık sık " 250 bin şehit verdik " denecek. Doğru değildir. Genelkurmay'ın verilerine göre Türk tarafının toplam zayiatı şu şekildedir: 66.262 şehit, 97.916 yaralı, 2000 esir.
  Şehit sayısının 'az' olması bu savaşın önemini asla azaltmaz.
  * Emperyalist ülkelerin ' biz mazlumlara' saldırdığı söylenecek. İnanmayın. Mazlum filan değildik. Osmanlı İmparatorluğu'nu yönetenler I. Dünya Savaşı'na ( 1914-1918 ) ayıla bayıla girdi. Savaş kazanıldığı takdirde yıkılmakta olan imparatorluğu toparlayacaklarını umuyorlardı. Yani İngiltere ve Fransa emperyalist ise Osmanlı da (bu 'biz' oluyoruz) emperyalistti ya da olmanın hayallerini kuruyordu.
  * Mustafa Kemal'in bu savaştaki rolü öyle bir anlatılacak ki... Sanki ' o olmasaydı savaş kaybedilecekti' gibi bir anlam çıkacak. İnanmayın. Elbette Mustafa Kemal'in yıldızı Çanakkale'de parlamıştır ama o sadece bir albaydı. Oradaki Osmanlı ordusunun komutanı, bir Türk değil, Alman general, Liman von Sanders Paşa idi. Mustafa Kemal'i ' Anafartalar Grubu Komutanlığı'na atayan da odur.
  Size ' hamaset edebiyatı' yapmayan, güvenilir bir kitap tavsiye edeyim: Uzun yıllardır Çanakkale Savaşı'nı inceleyen gazeteci Gürsel Göncü ile eski subay Şahin Aldoğan'ın yazdığı 'Siperin Ardı Vatan'

Sayfayı Paylaş