Candaroğulları

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi (Soru-Cevap-Konu Anlatım)' bölümünde DWL tarafından paylaşıldı.

 1. DWL

  DWL Üye

  Katılım:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  339
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  16

  CANDAROGULLARI


  Kastamonu , Sinop ve çevrelerinde kurulmus bir Türk beyligidir. Beyligin kurucusu Semsettin Yaman Candar ‘dir.


  Anadolu Selçuklu Sultani II. Mesut , Kastamonu Beyi Yavlak Arslan‘in ayaklanmasini bastiran Semsettin Yaman Candar’i Kastamonu ve çevresini verdi. Yavlak Arslan’in oglu Hüsamettin Mahmut yönetimindeki Kastamonu’yu vermemesi üzerine Semsettin Yaman Candar Eflani’ye yerlesti. Oglu Süleyman Pasa tahta geçince Kastamonu’yu Hüsamettin Mahmut’tan alip baskenti buraya tasidi. Bu siralarda Anadolu’da Mogol hakimiyeti devam ediyordu. Anadolu’da bulunan Mogol veziri Çoban’la iyi geçinen Süleyman Pasa bu durumdan faydalanarak sinirlarini genisletti. Pervaneogullari Sinop’u ve Tarakli Borlu (Safranbolu)‘yu aldilar.Ilhanlilar 1335’te yikilmasi üzerine bagimsizligini tam olarak sagladi . Ancak Giyasettin Ibrahim ve Adil bey döneminde faaliyette bulunamadilar. Kötürüm Celaleddin Bayezid döneminde iç taht kavgalari nedeniyle beylik ikiye ayrildi( Kastamonu- Sinop).


  Kastamonu’nun basina 2. Süleyman geçti . Osmanli ile dostça iliskiler kurdu. Yildirim Bayezid’in Anadolu fetihleri sirasinda kendisinin de fethedilecegini sezerek Kadi Burhanettin Ahmet ile ittifak kurdu. Bunun üzerine Yildirim Bayezid beyligin Kastamonu koluna son verdi.


  Isfendiyar Bey yarim yüzyildan fazla (1340-1385) hükümdarlik yaptigi için Candarogullari , Isfendiyarogullari adiyla anilmistir. Kötürüm Bayezid’in oglu Isfendiyar Bey Yildirim Bayezid’in Kastamonu fethi sirasinda Yildirim ile iyi iliski kurdugu için kendisine dokunulmadi. 1402 Ankara savasi sirasinda Timur eski Candarogullari topraklari olan Kastamonu ve Çankiri’yi Isfendiyar Beye verdi. Daha sonra Safranbolu , Kalecik , Samsun kalesi ve Bafra’yi ele geçiren Isfendiyar bey , Candarogullarini en genis sinirlarina ulastirdi. Fetret Dönemi sonunda Osmanli Tahtini ele geçiren I. Mehmet ile dostça geçindi. I. Mehmet ‘in Karaman ve Eflak seferlerine oglu Kasim komutasinda asker gönderdi. Ancak Isfendiyar bey topraklarinin bir bölümünü bu sirada oglu Hizir’a verdi. Kasim ile bu yüzden arasi açildi. Osmanli Imparatoru I. Mehmet’in destegini alan oglu Kasim’a Çankiri , Kalecik , Tosya yörelerini birakmak zorunda kaldi.I. Mehmet’in ölümü üzerine Kasim ‘in üzerine yürüyen Isfendiyar bey karsisinda II. Murat’i buldu. Yapilan savasta Isfendiyar bey yenildi. Baris yapan Isfendiyar bey Osmanli Devleti’ne vergi ödemeyi kabul etti. Isfendiyar beyin ölümüyle yerine II. Murat’in kayinpederi takiben oglu Ismail bey geçti. Kardesi Kizil Ahmet , Ismail bey ile bozusunca Fatih Sultan Mehmet’e sigindi. Fatih , Trabzon seferi sonrasinda Sinop ve yöresini alarak Candarogullari beyligine son verdi. Ismail bey Filibe beylerbeyligine atanmak sartiyla teslim oldu. Kizil Ahmet ilk Karaman beyligine sonra Akkoyunlu devletine sigindi. II. Bayezid’in kendisini affederek Bolu Sancak Beyligi’ne atadi. Beyligin ortadan kalkmasiyla bu soydan gelen pek çok kisi Osmanli Devleti’nde önemli mevkilere geldiler.


  Ünlüleri II.Bayezit’in kiziyla evlenen Damat Mirza Mehant , Musa Pasa , Vezir Kara Mustafa Pasa ve III.Selimi çok etkiliyen sair Semsi Ahmet Pasadir.


  Kültür , Medeniyet


  Candarogullari , Sinop , Kastamonu Çankiri ve Safranbolu yöresinde cami , medrese , imanet, sifahane , hamam gibi yapilar yapmistir. En eski cami Ibn-i neccan , (Kastamonu'da) camisidir (1353).Bu cami tek kubbeli ve zaviyeli , planli camidir. Orta kubbesi tanoz bingilere oturur. Zengin ahsap islemelere sahiptir. Kastamonu’daki Ismail bey külliyesi de Sinop ,Ulu Cami bu dönemde yapilmis diger mimari eserlerdendir.

  Candarogullari , edebiyatçilari koruyup Türkçe’nin bir edebiyat dili olmasinda katkida bulunmuslardir. Venedikli ve Cenevizli tüccarlarla iyi geçinirler. Bu sayede Sinop ve Samsun limanlari islerlik kazandi ve deniz ticaretinde önemli konuma geldiler. Sinop tersanesinde yapilan kadirgalardan küçük , ama güçlü bir donanma olusturdular. Candarogullari iyi at yetistirmeleriyle taninmistir.

Sayfayı Paylaş