canlılar dünyasını gezelim tanıyalım

Konu 'Fen Bilgisi 5. Sınıf' bölümünde hakan11 tarafından paylaşıldı.

 1. hakan11

  hakan11 Üye

  Katılım:
  13 Mart 2010
  Mesajlar:
  26
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0

  :shy:
  Canlıları Sınıflandıralım​

  • Yakın ve uzak çevremizde pek çok canlı yaşamaktadır.
  • Canlılar benzerlik ve farklılıklarına göre bitkiler, hayvanlar, mantarlar ve mikroskobik canlılar olarak sınıflandırılır.
  • Canlıların incelenmesinde sınıflandırma büyük kolaylık sağlar.
 2. hakan11

  hakan11 Üye

  Katılım:
  13 Mart 2010
  Mesajlar:
  26
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Canlıların neden nesli tükeniyor?
  Eski çağlarda insanlar, beslenmek ve korunmak için hayvanları **dürüyorlardı. Ama yüzyıllar içinde insanın hayvanları **dürme nedenleri çok çeşitlendi ve giderek bir katliama dönüştü. Bugün var olan türlerin yüzde yirmisinin 21. yüzyılda yok olacağı tahmin ediliyor.

  Yanlış İnançlar


  Hayvanlar konusunda insanlar, birçok yanlış ve boş inanca sahipler. Kendileri için yararlı pek çok hayvanı bu yanlış inançlar nedeniyle yok yere **dürüyorlar. Örneğin tarlaları, köyleri farelerden temizleyen baykuş, "uğursuz" olduğu yolundaki yanlış inanç nedeniyle **dürülüyor. Leşleri yiyerek hastalık ve ******ların çoğalmasını engelleyen sırtlanlar, "çirkin" oldukları gerekçesiyle yok ediliyor. Aynı biçimde kurt, karga, yılan, örümcek ve daha pek çok tür, yanlış inançlar nedeniyle **dürülüyor.

  Korunmak için  Çok eski çağlardan beri insanlar korunmak amacıyla hayvanları yok ediyorlar. O günlerde insan, korkak ve korunmasız bir yaratıktı. Silahları ilkeldi ama zekası sayesinde kendisini tehdit eden hayvanları tuzağa düşürüp yok ediyordu. Tarih öncesi çağlardan kalma mağara resimlerinde, ilk insanların vahşi hayvanlara karşı düzenledikleri avlar sahnelenir.  Oyun ve eğlence için  İnsanlar, basit ve acımasız zevkler için yüzyıllardan beri hayvanlara doğalarına aykırı olarak davranıyor. Onlara ya işkence ediyor ya da **dürüyorlar. Roma İmparatorluğu döneminde aslan ve leoparlar arenalarda **dürülürdü. Günümüzde, horoz ve köpekler vahşice dövüştürülüyor. İspanya ve Meksika'daki boğa güreşlerinde yüzlerce boğa, acı çeke çeke yaşamını yitiriyor

  Beslenmek için  Hayvanlar, insanların en önemli besin kaynaklarından biri. Bir başka deyişle, insan yaşamak için hayvanlara muhtaç. Eski çağlarda sürek avına çıkarak yabankoyunu, yabanöküzü, yabankeçisi, geyik gibi hayvanlardan yiyeceğini sağlayan insan, bu alışkanlığını günümüzde de sürdürüyor. Bugün en önemli besin kaynaklarımızı evcil hayvanlar ve deniz canlıları oluşturuyor. Tüm dünyada her gün beslenmek için milyonlarca ineği, koyunu, tavuğu, balığı, hindiyi, yılanı **dürüyoruz  Savaşlar  Savaşlarda atılan bombalar, kimyasal silahlar, hareket halindeki binlerce zırhlı araç ve asker, vahşi doğaya büyük zarar veriyor; buralarda yaşayan canlıların yaşam ortamlarını yakıp yıkıyor.

  Havayı kirlettiğimiz için

  Kirli hava yalnız insanların değil, hayvanların da zehirlenip **melerinin nedeni.
  Asit yağmurlarına neden oluyor, asit yağmurları da yeryüzündeki ormanların **ümüne...
  Ormanlar ise yaban hayvanların evi...  Moda ve aksesuar için


  Kürkü için birçok türden binlerce hayvan **dürülüyor. Çanta, şapka, kemer ya da biblo yapmak için fillerden timsahlara, yılanlardan ceylanlara kadar birçok hayvan acımasızca yok ediliyor. Hem de yasadışı yollarla ve son derece acımasız yöntemler kullanılarak. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'de, kürkleri nedeniyle birçok tilki, doğaya bırakılan zehirli yemlerle **dürüldü. Soyları tükenme noktasına gelen, günümüzde koruma altına alınan karacalardan bir çoğu, ayaklarından baston yapmak için katledildi. Gösteriş için de yüzbinlerce hayvanın **ümüne neden oluyoruz. Yalnızca gösteriş için, soyu tükenme noktasına gelmiş olan kaplan, geyik, leopar gibi hayvanlar **dürülüyor. Bu hayvanların post, boynuz, diş gibi organlarıyla bazı insanlar evlerini süslüyor.  G** ve bataklıkları kuruttuğumuz için  Devlet Su İşleri gibi bazı kurumlar, tarım arazisi kazanmak ve su rezervi elde etmek için g** ve bataklıkları kurutarak yaban hayvanların soylarının tükenmesine neden oluyor. Yurdumuzda yalnızca Hatay'daki Amik G**ü'nde yaşayan yılanboyun isimli kuşun soyu, g**ün kurutulmasıyla yok oldu. G** ve bataklık kurutma işlemi günümüzde de sürüyor.  Tarım ilaçlarıyla  Bitkilere zarar veren böcek, fare gibi canlılarla mücadele etmek için tarlalara atılan yapay gübreler ve zehirler, milyonlarca hayvanın da **üm nedeni. Tarım ilaçları nedeniyle soyları tükenen hayvanlara en güzel örnek, kelaynaklar. Göçmen kuşlardan olan kelaynaklar, yazın Afrika'dan göç edip Urfa'nın Birecik ilçesine geliyorlardı. 1950'li yıllarda, b**gede 600 çiftten fazla kelaynak görülüyordu. Ama yine o yıllarda zararlı böcekler için kullanılmaya başlanan tarım ilaçları, kelaynakları da yok etti. Çünkü kelaynakların yiyeceğini bu zararlı böcekler oluşturuyordu. 1970'li yıllara gelindiğinde, kelaynakların sayısı 50'nin altına düşmüştü. Koruma altına alındılar ama, artık her şey için çok geçti. Bugün Birecik'teki koruma istasyonunda üretilmiş olan kelaynaklar, göç etme özelliklerini yitirmiş durumdalar.  Avcılık  İnsan yüzyıllardır avlanıyor. Ama avcılık hiçbir çağda 20. yüzyıldaki kadar katliam boyutlarına ulaşmadı. Günümüzde, Türkiye'de 4 milyon kayıtlı avcı olduğu sanılıyor. Hayvanların sayısı ise bu rakamın çok altında. Örneğin soyu tehlikede olan dikkuyrukların sayısı 15 bini geçmiyor. Ayı sayısı ise 2 bin civarında...

  Ormanları yakıp yıktığımız için  Ormanlar doğal yaşamın en önemli alanları. Ama yakarak, keserek ormanları yok ediyor, dolayısıyla burada yaşayan böcekten ayıya, kelebekten kuşa kadar birçok hayvanın soyunun tükenmesine neden oluyoruz. Özellikle yaz mevsiminde Ege ve Akdeniz b**gelerinde çıkan yangınlar hayvanlara büyük zarar veriyor. Bu yangınlarda belki de hiç keşfedilmemiş türlerin son üyeleri de yanıp kül oluyor.  Bilimsel deneyler  Kobay sözcüğü, çoğu kişi için "laboratuvarda deney amacıyla kullanılan canlı" anl***** gelir. Ama bu sözcük, laboratuvarlarda deney amacıyla en çok kullanılan hayvan olan "kobay"dan kaynaklanır. Yaklaşık 30 santimetre boyundaki kobaylar çok kolay evcilleşirler. Güney Amerika kökenli bu hayvanların yaşamı laboratuvarda başlayıp, laboratuvarda biter. Kobayların yanı sıra, insanın fizyolojik yapısıyla benzer özellikler gösterdikleri için beyaz fareler, maymunlar, köpekler de çeşitli deneyler amacıyla laboratuvarlarda işkence görüyor ve **dürülüyor. Tropikal b**gelerde yaşayan birçok yılan, zehirleri alınmak üzere doğal ortamlarından koparılıp yok ediliyor.  Otoyol kazaları  Gelişen ulaşım sektörü, bütün doğal alanlardan otoyol geçmesine neden oldu. Hızlı giden taşıtlar bu yollarda birçok yaban hayvanın **ümüne neden oluyor. Otoyollarda yaptığınız gezilerde çevrenize dikkat edin! Aracınızın c*****, özellikle yazın pek çok böcek çarparak **ecek. Yol kenarlarında araçların çarpması sonucu yaşamını yitirmiş birçok kedi, köpek, kirpi, yılan, kaplumbağa, kuş cesedi göreceksiniz. Uçakların pervaneleri ve jet motorları da yüzlerce kuşu **dürüyor  Nüfus artışı  İnsan nüfusunun hızlı artışı, hem insan hem hayvan hem de bitkiler açısından büyük tehlike. Çünkü artan insan nüfusu, doğa ve orman alanlarının tahrip edilmesine neden oluyor. Yeni kentler kuruluyor, yeni yollar yapılıyor, yeni tarlalar açılıyor. Orman alanları, sanayi tesisleri yapılmak için kesilip biçiliyor. Dolayısıyla hayvanlara
  yaşayacak yer kalmıyor. Örneğin "caretta caretta" türü denizkaplumbağaları, Fethiye ve Akdeniz koylarımızdaki kumsallara yumurtalarını gömerek çoğalırlar. Ama son 20 yıldır hızla gelişen turizm sektörü, Türkiye'nin bütün ıssız koylarının otellerle, güneşlenen insanlarla dolmasına neden oldu...  Ticaret için  Vahşi ve egzotik hayvan ticareti tüm dünyada olağanüstü boyutlarda.
  Bunun yanı sıra derisi, dişi, kürkü, kemikleri ve kabukları için, fillerden timsahlara, deniz kabuklularından tilkilere kadar, birçok türde hayvan acımasızca **dürülüyor. Örneğin tropik ülkelerde tuzaklarla yakalanan papağan, maymun gibi birçok tür, Türkiye'nin büyük illerindeki hayvan mağazalarında rahatlıkla satılıyor.
 3. hakan11

  hakan11 Üye

  Katılım:
  13 Mart 2010
  Mesajlar:
  26
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Sizce Canlı ne demek ? Canlıların özellikleri  Sizce ‘canlı’ ne demek?


  Bilimin hızla gelişmesi karşısında, canlılığın tarifi üzerinde büyük anlaşmazlıklar çıkıyor. Kimi bilim insanı, örneğin internetin, bilgisayar programlarının da canlı sınıfına sokulabileceği görüşünde.

  Tartışılan konular: Canlı ne demek? Kök hücreler canlı mı? Virüslere ve bakterilere canlı diyebilir miyiz? Canlı, kendini yeni durumlara uyarlama yeteneği mi?


  İyiyle kötü, demokrasiyle baskı, dostla düşman gibi birçok kavramın birbirinden kesin çizgilerle ayrılmadığını artık biliyoruz. Bu anlam çiftlerinden biri de, canlıyla cansız.

  İnsan embriyosundan kök hücre elde ederek hastalıkların daha iyi sağaltılabileceğini düşünen bilim insanları, yaşamın ne olduğunu, sınırlarını ve özelliklerini belirlemekte güçlük çekiyor. Karşılaşılan en önemli sorular şunlar: Yaşam ne zaman başlıyor ve canlı olmak, gerçekte ne anlama geliyor?

  Teknolojik gelişmeler, yaşamın tanımını değiştirecek önemli bir rol oynayabiliyor. Sözgelimi maymun yumurtaları kimyasal bir işlemden geçirilerek değiştirildiğinde, embriyon gibi kök hücre üretebiliyor. Ve bunun için ileride bir bebek maymuna dönüşme yeteneği ya da oluşumda bir sperme ihtiyaç yok.

  Kök hücreleri ‘canlı’ mı?

  İnsan yumurtasının da aynı biçimde yeniden üretildiğini düşünelim. Bu doğal olmayan ve tümüyle yapay kök hücreleri ne **çüde ‘canlı’ sayılabilir? Bir tüpte yapay hormonların elde edilmesine yarayan kimyasal tepkimelerle ya da Yer’de yaşamın başladığı ilk koşulların benzerlerini yaratma çabasıyla karşılaştırıldığında, hangisi daha canlı?

  San Diego, California Üniversitesi’nde yaşamın kökeni üzerine araştırma yapan deniz kimyası profesörü Dr. Jeffrey L. Bada, ‘Dört milyar yıl önce dünyanın başlangıcında gerçekleştiğini sandığımız RNA moleküllerinin çoğalmasını, bugün bir tüpte gerçekleştirebiliyoruz. Bu amaçla her tür kimyasal maddeyi bir araya getiriyoruz. Ama kimse henüz bunu canlı olarak nitelemeye cesaret edemedi,’ diyor. Ona göre, ‘Laboratuvarda embriyonları canlı tutmak ya da araştırma amacıyla yumurtaları kullanmakla bir deney tüpünde RNA molekülü oluşturmak, birbirinden pek de farklı olmayan işler.’

  Embriyon insan değil

  Case Western Reserve Üniversitesi fizik b**ümü başkanı Dr. Lawrence M. Krauss’a göre de, bir deney çanağındaki embriyon, yaşamın başlangıcı sayılabilecek canlı bir nesne değil, bir kimya fabrikasıdır ve nasıl yontulmamış bir taşı Michelangelo’nun Pieta’sıyla aynı değerde görmüyorsak, embriyonu da küçük bir insan olarak göremeyiz:

  "Bir gün bir başka şeye dönüşebilecek bir organik maddeyle, insan olarak işlevlerini yerine getiren bir canlı arasında büyük fark var. İnsanların bir gizilgücü, gerçekmiş gibi görmeleri beni şaşırtıyor.’

  İnsan merkezli ya da en azından biyoloji merkezli düşünenler, yalnızca organik yaşam biçimlerini canlı olarak görüyor. Canlılığı karbon temelli olmakla sınırlıyorlar.

  İnternet canlı mı?

  Bir başka grup ise canlı teriminin kapsamını daha da genişletmekten yana. Onlara göre, internet ya da ekonomi de, bir karınca kolonisi kadar canlı özellikleri taşıyor. Bunlar, tüm unsurlarının veya bireylerinin birbirleriyle bağlantılı olarak hareket ettikleri üstün organizmalar. Birbirlerine karşılıklı yanıt vererek ve sürekli değişerek hareket ediyorlar.

  Yapay yaşam alanında çalışanlar, yaşamın birçok özelliğinin dijital bir format içinde de görülebileceğini ileri sürüyor.


  Y-yaşamcılar (yapay yaşam) denilen bu insanlar, göreceli basit kodlarla ya da komutlarla başlayan, ama daha sonra serbest iletişim ağına girdiklerinde kendi yollarını izleyerek son derece büyük çeşitlilik gösteren bilgisayar programlarının ‘ekosistemler’ içinde bir araya geldiğini söylüyor.

  Bu tür programların en ünlüsü Tierra, 1990'ların başlarında Oklahoma Üniversitesi’nde hayvanbilim profesörü Dr. Thomas S. Ray tarafından geliştirildi ve bütün dünyaya yayıldı. Ancestor denilen 85 bitlik bir bilgisayar koduyla işe başlayan Tierra, daha sonra kardeş kodlar üretti ve bunlar da kendi aralarında, kimi Ancestor’un 10 ya da 100 katı uzunluğunda yeni kardeş kodlar geliştirdiler.

  Evrim geçiren program

  Bunların çoğalma parametreleri, tıpkı karbon temelli dünyadaki DNA çoğalması gibi mükemmellikten uzaktı ve bir kuşak Tierra’dan ötekine küçük değişikliklere yol açıyordu. Belli yaşam alanlarında toplanma eğilimi gösteren organizmalar, işbirliği, yarışma, a*****lık gibi özellikler de taşıyor, başarı oranı değişen bir çoğalma ve **me süreci içine giriyorlardı.

  Bunların evrim de geçirdiğini ileri süren Dr. Ray’e göre, yaşamın en önemli özelliği, doğal ayıklanma yöntemiyle evrim geçirmek.. Ve bilgisayar programları da bu özelliği taşıyor.

  Ray, bu nedenle de, Tierra’nın, yalnızca bir yaşam mo**** olmayıp canlı olduğunu açıkça söylüyor: ‘Yaşamla yaşam olmayan arasındaki bir alacakaranlık b**gesinde bir şeyler yaratıyoruz. Böylece yaşamın kesin bir evet ya da hayır sorunu olmadığı anlaşılıyor. Yaşam ve canlılığın çeşitli tonları var.’

  Tierralarından birinin **ümü karşısında üzüntü duyup duymadığı sorulduğunda, Ray, ‘Hayır,’ diyor. ‘Bir bakteri ya da virüsün **ümü beni ne kadar üzerse, o kadar üzülüyorum.’

  **mek istemezlerse

  Bir başka grup bilim insanı ise makine dünyasının gerçek yaşama bu kadar yakın olduğunu ya da bir bilgisayar ya da robotun belli bir ayırdındalık geliştirip, artık **mek istemeyebileceğini düşünmüyor.

  Sanal gerçeklik uzmanı bilgisayar bilimcisi Jaron Lanier, ‘Bilgisayarların pek yakında insan gibi bir canlı türü olarak görüleceğini savunanlar var. Ben bu düşünceye hep karşı çıktım ve birçok konferansta benden başka herkes aynı kanıda olduğu için yalnız kaldım,’ diyor.

  Lanier, bir bilgisayarın gerçekten insanın inceliğine ulaşıp ulaşmadığına karar vermek için büyük İngiliz matematikçi Alan Turing’in geliştirdiği **çütü de tartışmaya açıyor. Turing’e göre, bir yargıç, bir bilgisayarla bir insanın verdiği yanıtlar arasında bir farklılık göremezse, bu bilgisayarın temelde akıllı olduğu söylenebilir ve insana tanınan haklar tanınabilir.

  Bu **çütü belirlerken, Turing’in, ‘bilgisayarın daha akıllı ya da insana benzer olduğunu varsaydığını’ söyleyen Mr. Lanier, durumu bir de başka açıdan ele alarak insanın *****laşıp bir bilgisayara benzediği sonucuna da varılabileceğini söylüyor.

  Sonuç olarak canlı olma deneyimi, Mr. Lanier’ye göre öznel bir durum. ‘Oysa bilim yinelenebilir ve denenebilir olayları konu alıyor. Bu nedenle canlı olma deneyimi hiçbir araçla **çülemez ve hiçbir zaman tam olarak açıklanamaz.’

  Virüsler canlı mı?

  Doğal varlıkların en ucundaki virüsleri ele alalım. Bir görüşe göre yaşamak, enerji tüketmek ve enerji kazanmak için yemek anl***** gelir. Oysa virüsler bunları yapmaz. Hiçbir canlı özelliği göstermez. Şeker ya da tuz ne kadar canlıysa, virüsler de o kadar canlıdırlar.

  Virüs uzmanları ise virüslerin ikinci dereceden bir canlılık gösterdiğini, konakladıkları hücreleri, yeni virüslerin üremesini sağlayacak bir enerji harcamaya zorladıklarını ileri sürüyor.

  Hastalık yapıcı ******lar varlıklarını sürdürmek için akıllı yöntemler geliştiriyor ve gerektiğinde evrim geçiriyorlar. New York Rockefeller Üniversitesi’nden Dr. Arnold Levine gibi virologlar, uyku durumunda olsalar da, virüsleri canlı varlıklar olarak görüyor.

  ‘Pas’ın bile canlı olup olmadığını tartışan ve pas arttıkça sanki bulaşıcıymış gibi bir metalin üzerinde daha çok yayıldığını ileri sürenlerin bulunduğu bir ortamda, birçok kimse bireylerden çok, sistemleri canlı olarak görmek gerektiğini düşünüyor.

  Önemli olan ne?

  Reed College’den Dr. Bedau’ya göre bir sinek ya da insanı canlı kılan yüzeysel özellikler yerine, canlıların kendilerini yeni durumlara uyarlayabilme yeteneğinden söz etmek gerekiyor. Bedau, dinozorların birer birer **erek değil, değişen koşullara ayak uyduramadıkları için yok oldukları kanısında.
  Bu açıdan kök hücre tartışmasına yeniden dönersek, biyolojik ve evrimsel bağlamından kopuk bir biçimde laboratuvarda duran bir insan embriyonunu canlı olarak görenler, canlılar arasındaki toplumsal, duygusal ve fiziksel bağların önemini gözden kaçırıyor.
  New York Times’de yayımlanan bu canlı tartışmasına, New York City Üniversitesi’nden Dr. Barbara Katz Rothman da katılıyor ve şöyle diyor: ‘İnsanlık tarihinde çok yakın zamanlara kadar bir bebeğin canlı olduğu, ancak anne karnında hareket etmeye başladığı yani toplumsal yaşama girdiği zaman düşünülürdü.
  Laboratuvardaki birkaç günlük embriyon, bu açıdan hiçbir işaret vermez ve çevresindeki dünyayla hiçbir bağı yoktur. Çevresindeki canlıların onu canlı olarak tanımlaması gerekir. Oysa bu canlılar da yaşamın en güzel armağanı olan bilinmezlikler ve belirsizliklerle çevrilidir.

  Kaynak: Hürriyetim
 4. hakan11

  hakan11 Üye

  Katılım:
  13 Mart 2010
  Mesajlar:
  26
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Çiçekli Bir Bitkiyi Tanıyalım

  • Çiçekli bir bitkide, kök, gövde, yaprak ve çiçek gibi b**ümler bulunur.
  • Kökler, bitkiyi toprağa bağlayarak sabit durmalarını sağlar. Aynı zamanda kökler, su ve çeşitli minerallerin topraktan alınmasında rol oynar. Bazı kökler besin depolama görevi de yapar.
  • Bitkiler; güneş ışığının varlığında su ve karbondioksidi kullanarak yapraklarında basit şeker ve oksijen üretir. Bu olaya fotosentez adı verilir.
  • Yapraklar, bitkilerin beslenmesinde görev yaptıkları gibi, terleme ve gaz alışverişinde de rol oynar.
  • Gövde, bitkinin toprak üstünde bulunan b**ümlerine destek sağlar. Yaprak ve çiçek gibi kısımları taşır. Kök yardımıyla topraktan alınan su ve mineralleri yapraklara iletir. Ayrıca, yapraklarda oluşturulan besin maddelerini bitkinin ihtiyaç duyulan b**ümlerine ulaştırır.
  • Çiçekli bitkilerin üreme organı çiçektir. Çiçek; çanak yaprak, taç yaprak, erkek ve dişi organ olmak üzere dört b**ümden oluşur
 5. hakan11

  hakan11 Üye

  Katılım:
  13 Mart 2010
  Mesajlar:
  26
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Bitkiler Dondan Nasıl Korunur?  Bazı bitkiler, donun etkisiyle **meden önce toprağa tohumlarını bırakırlar. Bazıları ise, yapraklını toprağa yatar şekilde uzatarak, Daradaki ısıdan faydalanırlar. Menekşe örneğinde olduğu gibi... Mersin ağacı ve süpürgeotunun üst tarafı **ürken, dipteki gövde canlı kalır ve baharda filiz sürer. Patates gibi yumrudan büyüyen bitkiler, soğanlı bitkiler ve köklü bitkiler ise, bu kısımlarını toprağın altında koruyarak kendilerini bahara saklarlar. Narenciye yetişen b**gelerde, petrolle çalışan ısıtıcıların ve ağaçlara don çökmesini önlemek amacıyla hava akımı veren pervanelerin kullanıldığı görülmektedir.
 6. hakan11

  hakan11 Üye

  Katılım:
  13 Mart 2010
  Mesajlar:
  26
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Bazı Bitkiler Karda Nasıl Çiçek Açar?  Kar yağdığı halde çiçek açabilen bitkilerden biri olan Kardelenin, bu denli soğukta canlanmasına neden, soğanıdır. Kardelen Soğanı, donun ulaşamayacağı kadar toprağın derinliğinde olduğundan, oradaki sıcaklıktan faydalanarak, havanın birazcık ısınmasıyla birlikte filiz sürer. Kardelen'in yüksekliği,10-20 santimetre arasında olup, her taç yaprağının ucunda küçük, yeşil bir nokta vardır. Bu bitkiye, çimenlik yerlerde, akarsu yataklarında ve ormanlarda rastlanır.
 7. hakan11

  hakan11 Üye

  Katılım:
  13 Mart 2010
  Mesajlar:
  26
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Çiçekli bitkilerin kısımları ve görevleri

  Eğrelti Otu, At Kuyruğu ve Kibrit Otu
  • Ormanların nemli topraklarında yaşarlar.
  • Çiçeksiz bitkilerin en gelişmiş olanlarıdır.
  • Damarlı yapıya sahiptir.
  • Kök, gövde ve yeşil yaprakları vardır.
  • Kendi besinlerini yaparlar.
  • Eğrelti otları en gelişmiş çiçeksiz bitkilerdir.
  • Eğrelti otları ve at kuyruğu milyonlarca yıl önce de vardı. Çok uzun süre toprak altın¬da kalarak bu gün kullandığımız kömür yataklarını oluşturmuşlardır. Çiçeksiz bitkiler sporla ürerler.
  • Çiçeksiz bitkiler sporla ürerler. Yeni bir bitkinin oluşmasını sağlayan hücrelerine spor denir. Sporlar toprağa düştüklerinde gelişirler ve yeni bitkileri oluştururlar.
  ÇİÇEKLİ BİTKİLER
  Fasulye, papatya, gül, nilüfer, çam ağacı, dere otu, ıspanak, havuç, elma gibi bitkiler çiçekli bitkilere örnektir. Çiçekli bitkiler kök, gövde, yaprak ve çiçek gibi kısımlardan oluşurlar.  a) Kök
  Genellikle toprak altında bulunur. Bitkiyi toprağa bağlar. Topraktan su ve suda çözün¬müş madensel maddelerin emilmesini sağlar. Gerektiğinde besin ve su depolar.
  b)Gövde
  Bitkilerin çoğunlukla toprak üstünde kalan b**ümüdür. Bitkinin gövdesi; dal, yaprak, tomurcuk ve meyve gibi organları taşır. Bitkiyi dik tutar ve yaprakların ışığı almasını sağlar. Köklerde emilen su ve madensel maddeleri yapraklarına iletir. Bazı gövdeler su ve besin depo eder.
  c) Yaprak
  Yapraklar solunum, terleme, besin oluşturma ve boşaltım yaparlar.
  d) Çiçek
  Çiçekli bitkilerde çoğalma görevini yapan organa çiçek denir.  Çanak Yaprak
  Çiçeğin en dıştaki kısmı, çanak yapraktır. Çiçeğin tomurcuğunu korur. Yeşil renklidir.
  Taç Yaprak
  Değişik renklerde ve kokulu olan yapraklardır.
  Erkek Organ
  Dişi organların çevresinde bulunur. İpçik ve başçık denilen b**ümlerden oluşmuştur. Başçıklar içinde çiçek tozları (polenler) vardır. Polenler erkek üreme hücreleridir. Başçıklar olgunlaşınca çatlar ve çevreye çiçek tozları saçılır.

  Dişi Organ
  Çiçeğin tam ortasındadır. Yumurtalığın içinde d**lenebilen ve gelişerek tohumu oluşturan dişi eşey (üreme ) hücreleri bulunur.
 8. dj_ömer

  dj_ömer Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2010
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Çiçekli bitkilerin kısımları ve görevleri

  Eğrelti Otu, At Kuyruğu ve Kibrit Otu
  • Ormanların nemli topraklarında yaşarlar.
  • Çiçeksiz bitkilerin en gelişmiş olanlarıdır.
  • Damarlı yapıya sahiptir.
  • Kök, gövde ve yeşil yaprakları vardır.
  • Kendi besinlerini yaparlar.
  • Eğrelti otları en gelişmiş çiçeksiz bitkilerdir.
  • Eğrelti otları ve at kuyruğu milyonlarca yıl önce de vardı. Çok uzun süre toprak altın¬da kalarak bu gün kullandığımız kömür yataklarını oluşturmuşlardır. Çiçeksiz bitkiler sporla ürerler.
  • Çiçeksiz bitkiler sporla ürerler. Yeni bir bitkinin oluşmasını sağlayan hücrelerine spor denir. Sporlar toprağa düştüklerinde gelişirler ve yeni bitkileri oluştururlar.
  ÇİÇEKLİ BİTKİLER
  Fasulye, papatya, gül, nilüfer, çam ağacı, dere otu, ıspanak, havuç, elma gibi bitkiler çiçekli bitkilere örnektir. Çiçekli bitkiler kök, gövde, yaprak ve çiçek gibi kısımlardan oluşurlar.  a) Kök
  Genellikle toprak altında bulunur. Bitkiyi toprağa bağlar. Topraktan su ve suda çözün¬müş madensel maddelerin emilmesini sağlar. Gerektiğinde besin ve su depolar.
  b)Gövde
  Bitkilerin çoğunlukla toprak üstünde kalan b**ümüdür. Bitkinin gövdesi; dal, yaprak, tomurcuk ve meyve gibi organları taşır. Bitkiyi dik tutar ve yaprakların ışığı almasını sağlar. Köklerde emilen su ve madensel maddeleri yapraklarına iletir. Bazı gövdeler su ve besin depo eder.
  c) Yaprak
  Yapraklar solunum, terleme, besin oluşturma ve boşaltım yaparlar.
  d) Çiçek
  Çiçekli bitkilerde çoğalma görevini yapan organa çiçek denir.  Çanak Yaprak
  Çiçeğin en dıştaki kısmı, çanak yapraktır. Çiçeğin tomurcuğunu korur. Yeşil renklidir.
  Taç Yaprak
  Değişik renklerde ve kokulu olan yapraklardır.
  Erkek Organ
  Dişi organların çevresinde bulunur. İpçik ve başçık denilen b**ümlerden oluşmuştur. Başçıklar içinde çiçek tozları (polenler) vardır. Polenler erkek üreme hücreleridir. Başçıklar olgunlaşınca çatlar ve çevreye çiçek tozları saçılır.

  Dişi Organ
  Çiçeğin tam ortasındadır. Yumurtalığın içinde d**lenebilen ve gelişerek tohumu oluşturan dişi eşey (üreme ) hücreleri bulunur.
  beşiktaş6606 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş