Canlıların ortak özellikleri

Konu 'Biyoloji 9. Sınıf' bölümünde *damla* tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. *damla*

*damla* Üye

Beğenileri:
    61
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşlar bu konu hakkında bilgisi olanlar yardım ederse çok sevinirim .:p :p :eek: :eek: :D :D
  2. ~Dryad

~Dryad Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    512
    Ödül Puanları:
    36
    Yazıp arattığınız zaman kolayca bulunabilecek bir konu. Biraz çaba sarfetmeniz yeterliydi. Cevabınızı yazıyorum fakat bu konuda dikkatli olursanız sevinirim.

1. Hücre yapısı:
    Bütün canlılar hücre ya da hücrelerden oluşmuştur. Hücre organizmanın temel birimidir. Hücrede geçen bir takım olaylar canlılığın deva.mına izin verir.

2. Beslenme: Canlılar yaşam faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için dış ortamdan besin olmak zorundadırlar. Hayvansal organizmalar besinlerini dış ortam hazır olarak alırken, bitkiler kendi besinlerini kendileri sentezler.

3. Hareket:Canlılar dış ortamdan gelen uyaranlara karşı tepki gösterirler. Dış ortamdan gelen uyartılar ışık, ısı vs olabilir.

4. Büyüme:
    Canlılarda hücre bölünmesi ile hücre sayısı artar. Buna bağlı olarak organizma büyüme eğilimine girer. Organizmaya alınan besinlerin büyük bir kısmı bu amaç için kullanılır.

5. Üreme:Canlılar kendi nesillerini devam ettirebilmek için ürerler. Eşeysiz ve eşeyli üreme olmak üzere iki tip üreme canlılarda görülür.

6. Solunum:Canlıların yapılarına almış oldukları besinleri hücre organ ellerinde oksijenli ya da oksijensiz bir şekilde yakarak enerji üretmeleri olayıdır.

7. Boşaltım: Canlılar, çeşitli faaliyetler sonucu organizmalarında oluşan artık maddeleri, kararlı bir iç ortam oluşturmak için atarlar. Canlılar bu olayı gerçekleştirebilmek için çeşitli organ sistemleri oluşturmuşlardır.

8. Sindirim:Canlılar, yapılarına almış oldukları büyük molekülleri küçük moleküllere çevirirler.

9. Sentez:
    Canlılar, yapılarına almış oldukları küçük molekülleri organizmalarına uygun büyük moleküllere dönüştürürler. Örneğin; protein sentezi
    *damla* bunu beğendi.
  3. melihtumer96

melihtumer96 Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    29
    -Hemeostasi:kararlı bir iç denge
    -Ribozom bulundurma
    -Nükleik asit içerme
    -Metabolizma
    *damla* bunu beğendi.
  4. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Yazıp arattığınız zaman kolayca bulunabilecek bir konu. Biraz çaba sarfetmeniz yeterliydi. Cevabınızı yazıyorum fakat bu konuda dikkatli olursanız sevinirim.
    Genişletmek için tıkla...

+ Konu yanlış yerde.
    *damla* bunu beğendi.
  • *damla*

*damla* Üye

Beğenileri:
    61
    Ödül Puanları:
    0
    ya evet kolay bulunan bi konuydu . ama heryerde farklı ve size danışmak istedim çok teşekkürler . :))
  • Moderatör Muhammet

Moderatör Muhammet Muhammet Dilmaç Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Karabük
    Haftaya veya yarın akşam bilgisayara girecem ders notlarımı bulursam yazarım :)
  • batuhan26x

batuhan26x Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    1-hücresel yapı
    2-beslenme
    3-solunum:AMAÇ enerji üretmek
    4-metebolizma
    5-boşaltım
    6-ribozom bulundurma-protein ssentezleme-organik madde ve enzim sentezi
    7-üreme
    8-büyüme ve gelişme
    9-çevresel uyarılara tepki
    10-DNA ve RNA bulundurma
    11-Organizasyon

bunların açıklaması çok uzun sadece baslıkları yazdım işine yararsa sevinirim
  • Seqo41

Seqo41 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    :)) Teşekkürler
  • Konu Durumu:
    Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş