Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi

Konu 'İlkokullar / Liseler / Dersaneler / Üniversiteler.' bölümünde !...Kbrr...! tarafından paylaşıldı.

1. !...Kbrr...!

!...Kbrr...! Üye

Beğenileri:
    313
    Ödül Puanları:
    16

Tarihçe:
    Tanzimat'ın ilanından sonra öğretmen yetiştirmek amacıyla İstanbul'un en işlek mekanında 16 Mart 1848 tarihinde ilk Darülmuallim (Erkek Öğretmen Okulu) Padişah I. Abdülmecid'in iradesi ile Ahmet Cevdet Paşa öncülüğünde Öğretime başlamıştır.
    1874 yılında ortaya çıkan ihtiyaç üzerine Darülmuallimin-i İdadi açıldı. 1890 yılında öğretmen okulu Sıbyan, Rüşdiye, İdadi ve Âli kısımlarına ayrıldı. Âli kısım ise Fen ve Edebiyat bölümlerine ayrıldı.

Bu dört kademeli okulun adı Darülmuallimin-i Âli olarak yeniden düzenlendi.
    İkinci meşrutiyetin ilanından sonra 1908 yılında politik nedenlerle okula yeni Öğrenciler alınmamış, öğrenciler Darülfunun edebiyatı, riyaziye, tabiyat Şubelerine dağıtılmıştır. 1909-1910 öğretim yılında ise yatılı öğretmen okulu Resmen kapatıldı. Ancak bir yıl sonra yeniden açıldı. Darülfunun Edebiyat, Riyaziye, Tabiyat bölümlerinde okuyan öğrenciler Resim, Beden Eğitimi, Pedogoji ve Askerlik derslerini de kendi okullarında okuyorlardı.

Mimar Kemalettin tarafından 1900 yılında imar edilen Çapa'daki tarihi Binasında 1 Mart 1951'de Yüksek Öğretmen Okulu olarak bütün bölümleriyle Yeniden açıldı. 1979 yılında yatılık kaldırılarak öğrenciler burslu hale getirildi. 1980 yılında yeniden eski statüye döndürüldü. Ancak öğrenci alınmadı. 1981 yılından sonra okul Hizmet İçi Eğitim Statüsü şekline dönüştürülen okul, 1985 yılında yatılı öğretmen yetiştirme merkezi haline getirildi.

1987'de ise Çapa Öğretmen Okulları kampüsüne geçici statü ile Pertevniyal Lisesi ve Devlet Kitapları Müdürlüğü taşındı. Ancak Hizmet İçi Eğitim Merkezi 1991 yılına kadar tarihi ana binada faaliyetini sürdürdü. 1991-1992 Öğretim yılında ise amacına uygun şekilde tarih kokan bu binada ÇAPA ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ açıldı. Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi Misyonu, vizyonu ve toplam kalite anlayışıyla gündüzlü ve yatılı şekilde öğretimine başarıyla devam etmektedir. Tecrübeli ve çalışkan eğitim kadrosu, yüksek zeka seviyeli öğrencileriyle Türk Milli Eğitimi'nin gururu olma amacını sürdürmektedir.

2. !...Kbrr...!

!...Kbrr...! Üye

Beğenileri:
    313
    Ödül Puanları:
    16
    Neden Çapa?

NEDEN ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ
    NEDEN ÇAPA?

Daha önceleri öğretmen okulu olarak öğretmen yetiştiren bu kurumlar,öğretmen olmak isteyen ve öğretmenlik mesleğine gönül vermiş gençlerin geldikleri yerlerdi.Onlar bu okullarda okuyarak öğretmen oluyorlar ve hayallerini gerçekleştiriyorlardı.

1991 yılından beri “Anadolu Öğretmen Lisesi” statüsünde hizmet veren bu okullar bir anlamda öğretmen yetiştirmektedir.Şöyle ki Anadolu Öğretmen Lisesinde okuyan gençler,üniversite sınavlarında eğitim fakültelerini tercih ettiklerinde ÖSYM'nin verdiği ek puandan yararlanmaktadırlar.

Böylece Anadolu Öğretmen Lisesi mezunlarının eğitim fakültelerine yerleşmeleri kolaylaşmaktadır.Öğretmen olmak isteyen gençler Anadolu Öğretmen Lisesinde okuyarak avantajlı duruma geçmiş bulunmaktadır.

Çapa Öğretmen okulu mazisinden,Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi olan okulumuzdan mezun olan öğrencilerimizden bir çoğu eğitim fakültelerine yerleşmiş ve mezun duruma gelmişlerdir.

Biz inanıyoruz ki, eğitim fakültelerinde mezun olacak bu öğrencilerimizle, eğitimdeki ve öğretmenlik mesleğindeki kalite daha da artacaktır.

Unutmayınız!Öğretmen olmayı düşleyen, öğretmen olmak isteyen gençlerin ilk durağı Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi.Hayallerinizi burada gerçekleştirir,ufkunuzu burada genişletirsiniz.

ÖSS'de %75'e varan başarısı,ayrıca diğer yarışmalarda aldığı başarılı sonuçlar ile Çapalı olmak bir ayrıcalıktır.Sizlerde,Çapa Anadolu Öğretmen Lisesine gelerek bu ayrıcalıklardan yararlanma şansını elde edebilirsiniz.

BAŞARILI OLMAK SİZİN KADERİNİZDİR.

MİSYONUMUZ

• Milli Eğitim Temel Kanununda yer alan genel amaçları ve temel ilkeleri kendinde gerçekleştiren;

• Öğretmenlik mesleğine ilgi duyan, sağlam karakter sahibi;

• Kuvvetli bir vatan-millet sevgisi olan, insani milli, ve ahlaki duygularla donanmış;

• Ülkesini dünya vizyonuna taşıyan;

• Öğrenmeyi öğrenmiş, bilgiden bilgi üretebilen;

• Okuyan, inceleyen, araştıran;

• Ulusal ve evrensel değerleri tanıyan, benimseyen;

• Teknolojik gelişmeleri yaş***** yansıtan;

• Araştırmacı ve sorgulayıcı;

• Kendi düşüncelerini savunurken, başkalarının haklarına ve özgürlüklerine saygılı; Ulu Önder Atatürk'ün çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmayı hedeflediği Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milletine karşı görev ve sorumluluklarının bilincinde olan öğrencileri yetiştirmek...

VİZYONUMUZ

• Hizmet kalitesini sürekli iyileştirerek 21. yüzyılın gereksinimlerini karşılayan;

• Mükemmelliğe ulaşmayı benimseyen;

• Kalitenin yolunu çizen;

• Çağdaş, değişime ve yeniliğe açık olan;

• Öğrencilerini sadece mesleğe değil, aynı zamanda hayata hazırlayan;

• Sınıfında kaliteli liderliği yapabilen;

• Gelecek nesillerin şekillendirilmesi sorumluluğunu alabilen, Türk Milli Eğitim Sistemi'nin yıldızlarını yetiştiren;

Heyecanlı, dinamik, verimli, üretken ve fark edilebilen bir okul...

İNANDIĞIMIZ İLKELER

İnanıyoruz ki, öğrencilerde gerçekleştirilmesi gereken en önemli kavram öğrenme olmalıdır.

İnanıyoruz ki, eğitim ve öğretim sürecinin merkezinde öğrenci olmalıdır.

İnanıyoruz ki, eğer bir öğrenci hoşgörü ile yetiştirilmişse sabırlı olmayı öğrenir.

İnanıyoruz ki, eğer bir öğrenci desteklenip yüreklendirilmişse kendine güven duymayı öğrenir.

İnanıyoruz ki,
    eğer bir öğrenci güven ortamı içinde yetişmişse inançlı olmayı öğrenir.

İnanıyoruz ki,
    eğer bir öğrenci okul içinde dostluk ve arkadaşlık görmüşse mutlu olmayı öğrenir.

İnanıyoruz ki,
    biz okulda bir aile ortamını oluşturup birbirimize güveniriz.

İnanıyoruz ki,
    biz yeni öğrenme ortamlarına her zaman açık olarak, bilgi ve becerilerimizi geliştiririz.

İnanıyoruz ki,
    biz heyecanlı, dinamik, verimli, üretken ve farklıyız.

3. Özel Üye Ahmet

Özel Üye Ahmet Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    83
    kesınlıkle tavsiye ederım karşısındada Şehremini ve artist olmak ısteyenler kesınlıkle gıtsın
  4. !...Kbrr...!

!...Kbrr...! Üye

Beğenileri:
    313
    Ödül Puanları:
    16
    Öğrenci forması

Formalar: :D

5. !...Kbrr...!

!...Kbrr...! Üye

Beğenileri:
    313
    Ödül Puanları:
    16
    Resimler...

Okulun ana giriş kapısı

öğrenciler müzik çalışırken..

okulun bahçesi..

labratuvardan bir görüntü...
  6. !...Kbrr...!

!...Kbrr...! Üye

Beğenileri:
    313
    Ödül Puanları:
    16
    resimler...

yemekhane..

yatakhane...

yatakhane binası...

temsilci seçimi..

Emeğe karşılık vermek için teşekkür butonuna basınız...! =)
  7. !...Kbrr...!

!...Kbrr...! Üye

Beğenileri:
    313
    Ödül Puanları:
    16

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

kesınlıkle tavsiye ederım karşısındada Şehremini ve artist olmak ısteyenler kesınlıkle gıtsın
    Genişletmek için tıkla...
    artis olmak isteyenler derken?
  • Özel Üye Ahmet

Özel Üye Ahmet Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    83
    çoğu diziler orada çekiliyor ondan öyle dedim =)
  • !...Kbrr...!

!...Kbrr...! Üye

Beğenileri:
    313
    Ödül Puanları:
    16

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

çoğu diziler orada çekiliyor ondan öyle dedim =)
    Genişletmek için tıkla...
    evet ya =)) ben okulu görmeye gittiğimde kurtlar vadisinin filmi çekiliyordu...Ve arka sokaklar çekiliyor...
  • Sayfayı Paylaş