Casus gözlük ÖSYM’nin kâbusu oldu

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  [​IMG]

  İSA YAZAR - KARABÜK
  Piyasada 100 Euro’ya satılmaya başlayan ve 8 GB’a kadar görüntü kaydedebilen gözlükler, sınav güvenliğini tehdit ediyor.

  Optik gözlükten hiçbir şekilde ayırt edilmeyen casus gözlüğe karşı Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tedbir alıyor. Bu kapsamda gözlüklü adaylar, sınav girişlerinde sıkı kontrolden geçirilecek. ÖSYM, sınavlarda kopya ve soruların sızdırılması iddiaları üzerine güvenliği en üst düzeye çekti ancak kopyacıların teknolojik icatlarına yetişemedi. Merkez’in şimdiki kâbusu, herkesin kolaylıkla satın alabileceği ve fark edilemeyen kameralı casus gözlükler oldu.

  Sınavlarda kopya iddialarının ardından adaylara kalem, silgi, toka ve benzeri tüm aksesuar yasağı getiren ÖSYM son olarak tüm sınav salonlarını kameralı dijital saatle takip altına aldı. Ancak son teknolojik ürün optik casus gözlük ÖSYM yönetimini de sıkıntıya soktu. Bazı adaylar için ihtiyaç olan gözlük, sınav güvenliğini tehdit ediyor. Casus gözlük ile normal gözlüğün birbirinden ayırt edilememesi tedbir alınmasını da zorlaştırıyor. Arap dünyasındaki iç karışıklıklar sırasında muhaliflerin sosyal medyaya görüntü göndermeleriyle popüler olan casus gözlükler, Türkiye’de de satışa sunuldu. İnternette 100 Euro’ya satılan gözlükler, 8 GB hafızaya, micro-USB ve Bluetooth bağlantısının yanı sıra 3 saat kayıt yapabiliyor. Camlar istenirse güneş gözlüğü ya da optik cama dönüşebiliyor. Kayıt için sadece gözlüğün herhangi bir yerine dokunmak yeterli olabiliyor. ÖSYM yetkilileri, söz konusu gözlüklerin alınan önlemler sayesinde soruları sızdırma imkânının olmadığını ancak sınav esnasında soruları kaydedebileceğini söyledi. Sınavdan erken çıkanların, soruları yayınlamasının şaibe oluşturabileceğini belirten yetkililer, gözlüklerin gelecek yıl yapılmaya başlanacak elektronik sınavlarda soruna sebep olabileceğini kaydetti. Soru bankası yöntemiyle randevuyla yapılacak sınavlarda, bu tür yöntemlerle soru havuzunun boşaltılma riski olduğu ifade edildi.
  zaman
  Özlem ve Moderatör Burcu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş