çaydanlık neden cızırdar.

Konu 'Fizik 9. Sınıf' bölümünde _*_buse_*_ tarafından paylaşıldı.

 1. _*_buse_*_

  _*_buse_*_ Üye

  Katılım:
  7 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Soru: Çaydanlığı su kaynatmak üzere ocağın üzerine koymamızdan hemen sonra çıkmaya başlayan tıslama sesi (çaydanlığın “şarkı söylemesi” olarak da bilinen ses) hepimiz için bildiktir. Bu ses zamanla artar ve su kaynamaya başladığında da aniden kesilir. Suyun hazır olduğunu, yani kaynadığını bu sesin kesilmesinden anlarız. Çaydanlık neden “şarkı söyler”?

  Cevap: Çaydanlığın içindeki suyun önce alt tabakası ısınır. Sıcaklık yükseldikçe dipte buhar kabarcıklar(hava kabarcıkları değil) oluşur. Sudan daha hafif olduklarından yukarı doğru yükselen bu kabarcıklar üst kısımlarda daha soğuk olan su tabakalarıyla karşılaştıklarında sönerler. Çok sayıda kabarcığın sönüşünü biz tıslama sesi olarak duyarız. Yani bu ses oluşup sönen kabarcık sayısı arttıkça artar. Çaydanlıktaki suyun tamamı kaynama noktasına kadar ısıtıldığında, buhar kabarcıkları sönmezler; çünkü üst kısımlarda karşılaşabilecekleri soğuk bir tabaka kalmamıştır. Bu durumda artık tıslama sesi duyulmaz; çaydanlıktaki suyun tamamı kaynamaktadır.


  Buharlaşma her sıcaklıkta olur. Ancak 100 derecede su zerrecikleri maksimum hıza ulaşır.100 derecede maksimum kinetik enerjiye ulaşan su zerrecikleri birbirlerine ve bulundukları kabın cidarına basınç yapmaya başlıyor. Atmosfer basıncına eşit basınca kadar sessizlik meydana geldikten sonra, kaynama devam ettiğinden daha fazla basınca ve kinetik enerjiye sahip tanecikler cidara ve birbirlerine çarparak ses çıkartıyorlar. Yani eğer imkân olsaydı ve suyu kap olmadan havada kaynatabilseydik çıkardıkları ses daha düşük hatta minimum derecede olacaktı ama genelde birbirlerine çarptıklarından olacaktı.

Sayfayı Paylaş