Çekingen (Kaçıngan) Kişilik Bozukluğu

Konu 'Psikolojik Destek' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  Sosyal ortamlarda rahatsızlık yargılanmaktan korkam ve aşırı çekingenlik...

  Nedir

  Çekingen kişilik bozukluğu sosyal ortamlarda rahatsızlık hissetmek başkalarının kendisini yargılaması ve çocukluktan itibaren süregelen çekingenlik olarak kendini gösterir. Ayrıca aşırı derecede utangaçlık olarak ortaya çıkar. Bu psikolojik rahatsızlığa sahip insanlar kendilerini küçük görür ve başkalarının fikirlerine aşırı derecede önem verir. Hastalığın özellikleri arasında kendini yetersiz görmek eleştiriye yada kritize edilmeye karşı aşırı derecede hassas olmak ve sosyal ortamlarda bulunmaktan korkmak sayılabilir.

  Çekingen kişiliğe sahip insanlar ancak yargılanmayacaklarına inandıkları takdirde başkaları ile iletişim kurabilirler. Sürekli olarak kendi hatalarına ve eksikliklerine yoğunlaşırlar. Bu kişiler sosyalleşmek ve başka insanlar ile iletişim kurmak isterler fakat acı çekmekten reddedilmekten ve başarısız olmaktan korkarlar. Yargılanmak ve kaybetmek o kadar acı vericidir ki bir ilişkiye girerek risk almaktansa tamamiyle yalnız kalmayı tercih ederler.

  Çekingen kişilik bozukluğunun sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Bazı araştırmacılar kişinin yetiştirilme şekli ile alakalı olduğunu iddia etmektedir. Örneğin ailesi kardeşleri yada arkadaşları tarafından sürekli eleştirilen ve reddedilmek kişinin kendisini değersiz olduğunu düşünmeye itmiş ve herkesin aynı şekilde davranacağını düşünmesini sağlamış olabilir.

  Bu kişiler çoğunlukla kendi değerlerini farketmezler aksine itici ve kişilik olarak yetersiz olduklarına inanırlar. Kendilerini istenmeyen kişiler olarak görürler toplumdan soyutlanmış yalnız ve mutsuzdurlar.

  Çekingen kişiler dünyayı düşmanca soğuk ve aşağılayıcı bir yer olarak görür. İnsanlar her an kritize etmeyeeleştirmeye küçük görmeye ve umursamaz davranmaya hazır gibi algılanır. Dolayısıyla bu kişiler en ufak bir eleştiri karşısında bile büyük acı duyarlar. Korkuları öyle bir boyuta varır ki en önemsiz olayda bile başkalarının kendisini küçük düşüreceğine ve ne yaparsa yapsın insanların hep kendisinde hata bulacağına inanır.

  Belirtileri
  1.Kritize edilmekten ve kınanmaktan dolayı büyük acı çekerler
  2.Yakın hiç bir arkadaşları yoktur
  3.İnsanlarla ilişki kurmaktan kaçınırlar
  4.Başkaları ile iletişim gerektiren aktivitelerden ve görevlerden uzak dururlar
  5..Yanlış yapma korkusundan dolayı sosyal ortamlarda utangaçlık
  6.Olası zorlukların abartılması
  7.Kendine güven eksikliği ve yetersizlik hissi

  Tedavi

  Zaman zaman bu hastalar psikoloğa yada psikiyatriste başvurarak terapiye kendi başlarına başvurabilirler fakat bu durumlarda korkuları öylesine yüksek boyuttadır ki terapi sırasında en ufak bir zorluk ile karşılaştıklarında geri çekilmeye kalkabilirler. Pozitif yorumlara ve nazik yaklaşımlara cevap verebilirler ama en ufak eleştiri bu kişiler için dayanılmaz olur. Doktor ve hasta arasında pozitif bir ilişki kurulabilirse kişi kendisine sorun yaratan bazı savunma mekanizmalarından vazgeçebilir. Dolayısıyla terapi oldukça faydalı olabilir. Bu kişiler genelde belli bir dereceye kadar insanlarla iletişim kurma yeteneğine sahiptir terapi ile bu yetenekleri geliştirilebilir. Her hangi bir yardım alınmaz ise bu kişiler yaşamdan tamamiyle kendilerini soyutlayabilir ve tamamiyle izole olabilirler.

  İlaç kullanımı bu hastalarda fazla önerilmez aksine psikoterapinin daha faydalı olduğu görülmüştür. Bu hastalarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kişi ile terapist arasında güven ilişkisinin kurulmasıdırböylece hastanın zamanından once terapiyi bırakması önlenmiş

  Alıntı *
  Özel Üye Esra bunu beğendi.
 2. Özel Üye Esra

  Özel Üye Esra Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.272
  Beğenileri:
  465
  Ödül Puanları:
  83

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  İlaç kullanımı bu hastalarda fazla önerilmez aksine psikoterapinin daha faydalı olduğu görülmüştür. Bu hastalarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kişi ile terapist arasında güven ilişkisinin kurulmasıdırböylece hastanın zamanından once terapiyi bırakması önlenmiş
  Alıntı *
  Genişletmek için tıkla...

  Yaklaşık 6 ay kadar antidepresan kullandım. Sonuç ne oldu peki? İlaca bağımlı hale geldim. Şimdi o ilaç sebebiyle mide rahatsızlıkları çekiyorum ama bir yandan da o ilaç olmadan kendimi güvende hissedemiyorum. Psikiyatr psikoloğa da yönlendirmiyor ne yazık ki.

Sayfayı Paylaş