Çello Nedir?

Konu 'Müzik Dersi' bölümünde Moderatör Sümeyye tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Sümeyye

Moderatör Sümeyye Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.144
    Ödül Puanları:
    113

arkadaşlar ilköğretim dersleri yazıyor bölümde ama başka uygun bölüm bulamadım . yarına slayt hazırlamam gerekiyor. konum ÇELLO. bana uzuuun bir slayt için bilgi gerekiyor.bende araştırıyorum ama uzun ve uğraşılmış güzel bir slayt olması gerekiyor. bana yardımcı olursanız sevinirim :)
  2. Moderatör Gizem

Moderatör Gizem Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    356
    Ödül Puanları:
    63
    Moderatör Sümeyye bunu beğendi.
  3. Moderatör Barış

Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    1.458
    Ödül Puanları:
    113
    Viyolonsel (ya da çello) (violoncello ya da cello), 16. yüzyıl'da ilk örnekleri Fransa'da ortaya çıkan, esasen şekli kadın vücudunu andıran yaylı bir çalgıdır. Bu çalgının atası 'Viola da gamba' adı verilen perdeli bir çalgıdır. Viyolonsel, Keman, viyola ve kontrbas ile aynı ailedendir. Keman ile viyolonselin şekilleri büyük oranda birbirini andırsa da boyutları çok farklıdır. Karşıdan bakıldığında gövdesinin orta bölümünde bulunan ve el yazısı ile 'f' harfini andıran 2 ses deliği vardır. Yayın tellere teması ile titreşen tellerden çıkan ses, gövdenin içindeki havayı titreştirerek bu deliklerden geri döner.
    Tellerinin adları (Bastan Tize doğru)

-do -sol -re -la

görüldüğü üzere 5 li akort sistemi uygulanmaktadır. 7 pozisyon a kadar numaralandırılır. Daha sonrası 7. pozisyon ve de ilerisi olarak geçer.

Akort ve çalınışı*

Çalarken pus yani baş parmak hariç geri kalan 4 parmak kullanılır. Başparmakta kullanılır. Parmaklar sırasıyla pus hariç 1. 2. 3. ve 4. parmaklar olarak adlandırılır. Başparmak, ilk başlarda pek kullanılmamakla beraber teknik ilerledikçe müziğe dahil edilir. 7. pozisyon ve de ilerisinde daha doğrusu pus kullanılırsa 4. parmak yani serçe parmak nadiren kullanılır. 7. pozisyon ve ilerisinde pus daha sık kullanılır.

Viyolonsel, kulak dediğimiz kısımdan akort edilir büyük akortlar buradan yapılır. İnce ayar akortları fix dediğimiz küçük metal parçalardan yapılır. Parmaklar, tuşe değilen siyah bölgeye konur. Köprüyle (eşik de denir) tuşenin arasındaki boşluktan arşe yardımıyla çalınır.Seslerin net çıkması için arşenin biraz sert bastırılması gerekir keman ve viyolaya göre çünkü viyolonselin telleri daha kalındır.
  4. Moderatör Gizem

Moderatör Gizem Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    356
    Ödül Puanları:
    63
    Viyolonsel olarak da bilinen çello, keman ailesinin üyesi olan bir yaylı çalgıdır. Kemandakine benzeyen bir yayla çalınır. Keman şeklinde olmakla beraber daha büyüktür. Yaklaşık 1.20 m uzunlukta ve en geniş yerinde 40 cm civarında olan çello bu boyutları yüzünden oturarak çalınır. Yere dayanan bir çubuk üzerinde duran çello müzisyenin bacakları arasına alınıp bir yayla çalınır. Keman gibi dört yay sahiptir ve müzisyenin ellerinin perdeler üzerinde gezmesiyle değişik tonlar elde edilir. Bu yüzden çello’nun ses genişliği 4 oktavdan fazladır. Rostropoviç, Pablo Cassals, Jacquelin de Pera, Misch Maisky, William Lloyd Weber ünlü violonsel solistleri arasındadır.

Çellonun nasıl çalındığını da burada anlatıyor:

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

5. Moderatör Sümeyye

Beğenileri:
    4.144
    Ödül Puanları:
    113
    ilk sayfaya ÇELLO yazacağım.başlık yani. hangi resim daha iyi olur, ben karar veremedim de?

Ekli Dosyalar:

6. Moderatör Barış

Beğenileri:
    1.458
    Ödül Puanları:
    113
    2. Resim daha hoş ve anlaşılır olur bence.
  7. Moderatör Sümeyye

Beğenileri:
    4.144
    Ödül Puanları:
    113
    hımm şu olabilir mi?

Ekli Dosyalar:

• 7.jpg
      7.jpg
      Dosya Boyutu:
      272,7 KB
      Görüntüleme:
      2
  8. Moderatör Barış

Beğenileri:
    1.458
    Ödül Puanları:
    113
    Buda güzelmiş. 2. Resim yada bu resim derim ben.
  9. Moderatör Sümeyye

Beğenileri:
    4.144
    Ödül Puanları:
    113
    hımm teşekkür ederim :)
    Moderatör Barış bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş