Cep telefonlarındaki uygulamalar tehlikeli

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde P!NqUeEn <3 <3 tarafından paylaşıldı.

 1. P!NqUeEn <3 <3

  P!NqUeEn <3 <3 Üye

  Katılım:
  29 Mart 2010
  Mesajlar:
  747
  Beğenileri:
  168
  Ödül Puanları:
  0

  Cep telefonları uygulamalarına dikkat

  Cep telefonlarına yüklediğiniz uygulamalar rehberinizin kötü amaçlı kişilerin eline geçmesini sağlayabilir.  Dünyanın önde gelen mobil güvenlik şirketlerinden Lookout, mobil telefonlara yüklenen uygulamaların kullanıcılar üzerindeki etkisiyle ilgili kapsamlı bir konferans verdi. Şirkette çalışan uzmanlara göre, telefonlara yüklenen uygulamaların azımsanamayacak bir kısmı, kullanıcıların kişisel bilgilerini kullanıcılardan izin almaksızın kullanıyor ve bu bilgileri adresi belli olmayan bir noktaya iletiyor.

  Lookout'un kurucu ortaklarından olan John Hering, yaptığı açıklamada tespit ettikleri basit bir duvar kağıdı uygulamasının kullanıcıların bilgilerine ulaştığına ve bu bilgileri Çin'de yer alan bir IP adresine gönderdiğine dikkat çekti.

  Yazılım geliştiricilerinin uygulama geliştirirken bu gibi noktalara dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan uzmanlara göre özellikle Android telefonlara yüklenen ücretsiz uygulamaların yüzde 29'u kullanıcıların kişisel bilgilerine (rehber, mesajlar, fotoğraflar ve diğer içeriklere) ulaşabiliyor. iPhone uygulamalarında ise bu oran yüzde 33'e kadar çıkıyor.

  Halihazırda 300 bin uygulamayı taradıklarını belirten Lookout uzmanları, App genome Project isimli projeyi kullanıcılara duyurarak kullanıcıları bu konuda bilgilendirmeye çalışıyor. Bu proje ile milyonlarca cep telefonu kullanıcısını etkileyebilecek kritik açıklar belirlenebilecek ve bu açıklara zamanında müdahele edilebilecek.
  Amasyalı Damla bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş