Cep Telefonu Rehberinizi Gizlice Yürütenler Kervanına Twitter da Katılmış

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde Moderatör Muhammet tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Muhammet

  Moderatör Muhammet Muhammet Dilmaç Yönetici Moderatör

  Katılım:
  22 Şubat 2010
  Mesajlar:
  828
  Beğenileri:
  565
  Ödül Puanları:
  93
  Yer:
  Karabük

  Kullanıcılarının cep telefonu rehberini çaktırmadan yürütenler kervanına Twitter çoktandır katılmış da yeni yeni ortaya çıkıyor ama maalesef bu sefer şok etmiyor! Zira kişisel verilerimizin bizden izinsiz olarak alınıp kullanılmasını artık o kadar kanıksadık ki, her geçen gün ortaya çıkan yeni skandallar bizi eskisi gibi galeyana getirmiyor! Twitter'ın kullanıcılarını kendi ücretsiz mobil uygumalarına sık sık yönlendirmesi ve bu konudaki bolca teşvikleri boşuna değilmiş. Meğersek Twitter başta iPhone için olan olmak üzere mobil uygulamaları yoluyla kullanıcılarının telefon ve iletişim rehberlerini çaktırmadan çekiyor ve 18 ay boyunca sunucularında tutuyormuş.

  Twitter, mobil uygulamalarındaki "arkadaşını bul" özelliği üzerinden akıllı cep telefonu kullanıcısının bütün bir adres defterini, isimleri, e-posta adresleri ve telefon numarıyla birlikte tamamen çektiğini ve bu verileri de tam 18 ay boyunca sunucularında sakladığı kabul etti. Fakat çok ilginçtir ki, Twitter bu işlemi yaparken ne kullanıcılarından izin alıyor ne de bu konuda en ufak bir uyarı bildirimi yapıyor.

  Şirketin gizlilik politikalarında da bu durum maalesef açıkça belirtilmiyor. Ortaya çıkan bu durum sonrasında Twitter, izinsiz bir şekilde aldığı bu verileri ilgili kişinin Twitter'da arkadaşlarını daha kolay bulmasını sağlamak için yaptığını söyledi! Ayrıca bu verilerle Twitter'da "Kimi takip etmeli" sayfasını daha kullanışlı bir hale getirmeyi amaçladığını söylüyor!

  Twitter, iPhone uygulamasında kullanıcıya "Twitter'daki tanıdığınız kişileri bulmak için rehberinizi tarayın" seçeneği ile aslında alttan da rehberinizi kendi sunucularına izinsiz bir şekilde çekmek için bahane olarak kullanıyor. Ve bunu yaparken de sizi bilgilendirmiyor. Konuyla ilgili olarak Twitter sözcüsü yakın bir zamanda mobil uygulamalar için olan uyarı ve bildirimleri yenileyeceklerini söylüyor!

  Peki Twitter'ın herhangi bir mobil uygulamasını (Android, iPhone ve iPad) kullanıp da, şimdiye kadar Twitter'a yüklenmiş olan rehberlerini silmek isteyenler ne yapmalı? Cevabı hemen altta...

  Twitter'ın yürüttüğü telefon rehberinizi hemen silmenin yolu:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  adresine gidip, açılan sayfada servisler seçeneğinin hemen altında İngilizce dilinde alttaki paragrafı göreceksiniz:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Özel Üye Esra bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş