Çetinsaya: Kafkas Üniversitesi Azerbaycan İçin Önemli Bir Değer

Konu 'YÖK' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Gökhan Çetinsaya, resmi temaslarda bulunmak amacıyla geldiği Bakü'de eğitim gönüllülerin açtığı Kafkas Üniversitesi'ni de ziyaret etti.

  YÖK Başkanı Çetinsaya ve beraberindeki heyeti Kafkas Üniversitesi'nin çatı kuruluşu olan Çağ Öğretim İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Enver Özeren ve Rektör Ahmet Saniç karşıladı. Çetinsaya üniversitenin konferans salonuna toplanan akademisyenler, öğretim görevlileri ve öğrenciler ile bir araya geldi. İki ülke milli marşlarının okunması ile başlayan toplantıda konuşan Rektör Saniç, YÖK Başkanının üniversiteyi ziyaretini tarihi bir olay olarak niteledi. Saniç, üniversitenin 20. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, Çetinsaya ve beraberindekilerin ziyaretinin yıldönümlerinde aldıkları en güzel hediye olduğunu söyledi.

  Çetinsaya'da konuşmasında gün içerisinde yapmış olduğu bütün temaslarda kendisine Kafkas Üniversitesi'nin Azerbaycan için ne kadar önemli ve değerli olduğunun ifade edildiğini söyledi. Çetinsaya üniversitenin iki ülke ilişkilerinin gelişimine katkısının büyük olduğunu vurguladı. YÖK Başkanı üniversitenin bu güne gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

  İKİ ÜLKENİN LİDERLİĞİNDE YAPILACAK İŞLER VAR

  Çetinsaya konuşmasında iki ülke ilişkilerinin daha ileriye taşınarak beraber bölgesel projelerin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Çetinsaya, "İster Kafkasya bağlamında isterse de Avrasya bağlamında iki ülke liderliğinde yapılacak işler var. "dedi. Hedefleri gerçekleştirme adına iki önemli mekanizmanın hazır olduğunu bildiren Çetinsaya, bunlardan birinin Mevlana projesi olduğunu ve söz konusu projenin Avrupa'da çok yaygın olan Öğrenci değişim programı Erasmus tarzı bir uygulama olduğunu ifade etti. Çetinsaya, "Mevlana'nın da ismine yakışır bir şekilde ama önceliği Avrasya coğrafyasına vererek öğrenci, akademisyen ve öğretim üyesi değişimini sağlamayı hedefliyoruz." dedi.

  Bir diğer projenin de Kafkasya Üniversiteler Birliği olduğunu ifade eden Çetinsaya, bu oluşumunda yüksek öğretim adına çok önemli olduğunu söyledi. Çetinsaya, "İnşallah en kısa zamanda Kafkasya Üniversiteler Birliğini Dünyada örnek bir seviyeye getireceğiz. " şeklinde konuştu.

  DÜNYADA 4 MİLYON ÖĞRENCİ YURT DIŞINDA OKUYOR

  Çetinsaya dünyada 4 milyondan fazla öğrencinin eğitim almak amacıyla yurt dışına gittiğini ve önümüzdeki 10 sene içerisinde bu rakamın iki katına çıkacağını belirterek, ' Hiç şüphesiz bizler bu sürecin bir parçası olmalıyız hatta lokomotifi olamamız gerekir.' 'dedi.

  Araştırma ve geliştirme konularının önemine de vurgu yapan Çetinsaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık biz eğitim ve öğretiminde ötesine geçmeliyiz. Özellikle de araştırma alanına yoğunlaşmalıyız iki ülkenin ilim adamları, araştırmacıları ortak projelerle dünya çapında başarılara imza atmaları gerekir."

  Toplantının sonunda Kafkas Üniversitesi ile Giresun Üniversitesi arasında işbirliği memorandumu imzalandı. Memoranduma Kafkas Üniversitesi adına Rektör Saniç imza atarken, Giresun Üniversitesi adına da Rektör Prof Dr Aygün Attar imzaladı.

  Alıntı

Sayfayı Paylaş