Çetinsaya: Yök, Antidemokratik Süreçlerde Araç Olarak Kullanıldı

Konu 'YÖK' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya Tuzla'da liseli öğrencilerle düzenlenen söyleşide biraraya geldi. Prof. Çetinsaya "28 Şubat süreçlerinde ve diğer antidemokratik uygulama süreçlerinde YÖK, her zaman araç olarak kullanıldı. Ama bugün artık öyle bir YÖK yok "dedi.

  Tuzla Belediyesi Gençlik Merkezi'nin "Lise Üniversitesi Projesi" kapsamında liseli öğrencileri, bilgilendirme amacıyla düzenlenen söyleşiye katılan YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, söyleşinin başında öğrencilerin sorularını yanıtladı. Prof. Dr. Çetinsaya bir öğrencinin, "Kızınız üniversite sınavını kazanamasaydı tepkiniz ne olurdu? " sorusuna "Geriye baktığımda üniversite sınav stresini hatırlıyorum. Anlayışla karşılardım. Hayat 180 ya da 300 dakikadan ibaret değil" dedi.

  Öğrencilerin yoğun sınav maratonundan şikayetçi olmasıyla ilgili soruya ise YÖK Başkanı Çetinsaya, "Bütün eğitim sistemimizin bir konusu bu. İlkokuldan başlayan bir süreç. Ben de bu süreçlerden geçtim . Son dönemde bu tür toplantılara çok katıldım. 'Sınavı nasıl olur da farklı yapabiliriz? Testten çıkarıp açık uçlu soru haline dönüştürebilir miyiz? Sınavı tamamen kaldırabilir miyiz?' gibi, birçok inceleme yaptık fakat cevabı da bulunamıyor. ÖSYM sistemi bütün dezavantajlarına rağmen ülkemizde sosyal eşitliği, fırsat eşitliğini de sağlayan bir yapıya sahip" diye konuştu.

  HERHANGİ BİR VESAYET ARACI OLMAMAYA ÇALIŞIYORUZ

  Öğrencilerden gelen "YÖK'le ilgili yapılan protestoda kızınız ön safta olsa ve bunu siz televizyonlarda izleseniz ne yapardınız?" şeklindeki soruya da Çetinsaya, şu yanıtı verdi:

  "Anlayışla karşılardım çünkü ben de dahil herkes bu makamlara gelmeden önce, YÖK'ün imajı, ismi çok zedelenmiş lekelenmiş bir kurum: Bunun çok çeşitli sebepleri var. Aslında bir planlama denetleme ve düzenleme kurulu olarak kurulmuş 80'lerin başında. Zamanla giderek bir vesayet aracı olmuş. Devletin müdahale aracı, antidemokratik dönemlerin müdahale aracı haline gelmiş. Toplumda imajı kirlenmiş bir kurum. Ülkemizde yaşadığımız 28 şubat süreçlerinde ve diğer antidemokratik uygulama süreçlerinde YÖK herzaman bir araç kullanıldı ama bugün artık öyle bir YÖK yok. Herhangi bir vesayet aracı olmamaya çalışıyoruz. Ben bu protestoları eski YÖK'ü eleştiren bir protesto olarak görüyorum ve şiddet içermediği sürece de anlayışla karşılıyorum."

  Atanamayan öğretmenlerle ilgili soruya ise YÖK Başkanı Prof. Çetinsaya "Eğitim fakültesi meselesi önemli bir mesele, açmazımız şu; 'En iyi matematik bilen mi matematik öğretmeni olacak? Yoksa 17 yaşında üniversite sınavına girip ilgili bölümü kazanan kişiler mi olacak?' Benim fikrimi sorarsanız en iyi bilen olmalı" diye konuştu. Konuşmasının ardından YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'ya Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı bir plaket verdi.

  MAE (MK) - İstanbul / Tuzla

Sayfayı Paylaş