Cevap bekliyorum kandaşlarım...

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde dinamikturk.net tarafından paylaşıldı.

1. dinamikturk.net

dinamikturk.net Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

***osman bey kısa sürede nasıl böyle büyük bir devlet oluşturmuştur?***

bu sorunun cevabı hakkında düşüncelerinizi veya elinizde bulunan bilgileri benimle paylaşırsanız çok teşekkür ederim..
    P.tesi hoca ağır yüklecenekte bize :)
    bekliyorum cevaplarınızı...:p

2. Lizard King

Lizard King Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    444
    Ödül Puanları:
    36
    Bilindiği üzere Osmanlı Devleti'nin kurucus Osman Bey 1299 yılında Anadolu Selçuklu Devletinin uçbeyi olmaktan çıkıp bağımsızlığını ilan etmiştir.
    Kısa sürede büyümesinin nedenlerine gelirsek, coğrafi konumun elverişli olması çünkü doğu ozamanlarda karışıklık içindeydi devletler birbirleriyle mücadele ediyordu.Diğer beyliklerle iyi geçinmesi, Şeyh Edebali'nin kızıyla evlenerek ahi teşkilatının desteğini alması ve diğer beyliklere güven vermesi,aynı zamanda Osman Bey'in hoşgörülü sabırlı ve kendinden emin bir politika izlemesi şeklinde maddeler sıralanabilir aklıma bunlar geldi, ekstra birşey olursa yazarım..
  3. 46basri

46basri Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşım osman bey
    23 yaşında osmanlı beyliğinin başına geçtiğini hemen hemen hepimiz biliyoruz dur osman bey in bu genç yaşta devletin başına geçmesinde ahiler in etkisi çok büyüktür
    ahiler ;ahlaki ile zanaatı birleştirmiş bir meslek örgütüdür.
    osman bey bir bölgeyi ele geçirdik ten sonra burada nasıl bir yönetim uyguluyacağını ahiler e sormaktaydı
    ve bunların yanı sıra Osman Bey ileri görüşlülüğü,duruma göre sakin oluşu,yüksek yeteneği,rakiplerine kendini sevirmesi mücadelesin de planlı hareketi,sabırlı ve hoşgörülü ve aynı zaman dı iyi bir yönetici olması
    osman bey in
    kısa süre de büyük bir devlet kurmasına yardımcı olmuştur :330:

Sayfayı Paylaş