çeviri yapabilecek olan var mı ?

Konu 'İngilizce 10. Sınıf' bölümünde trkbhr20 tarafından paylaşıldı.

 1. trkbhr20

  trkbhr20 Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2011
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0

  Cirit sporu ingilizce tanıtımı

  Cirit, A traditional Turkish Equestrian Sport


  When the Turkish people poured westwards from their Central Asian homelands in the 11th century, they came on horseback into Anatolia, the land which the poet Nazym Hikmet described as ‘stretching like a mare’s head into the Mediterranean’ The horse, which played a central role in Turkish life in the Central Asian steppes, was probably first ridden and harnessed to vehicles in the area between the Black Sea and the Caspian Sea northeast of Anatolia The Turks brought not only their horses to Anatolia but many related aspects of their culture, one being the equestrian sport known as cirit or jereed Cirit is a means of improving equestrian skills, and involves two teams of horsemen, each armed with a dried date, oak or poplar stick These sticks are 70-100 cm in length and 2-3 cm in diameter, with blunt ends They were originally heavier and thicker, but to reduce the risk of injury players came to prefer sticks made of poplar wood, which become lighter when dried The players ride horses specially trained for the sport The teams line up facing one another on the field, each player at a distance of about 100 metres from the next The person who signals the start of the game is known as the çavus, and before the game he introduces each of the players to the spectators with words of praise Meanwhile drums and reed pipes play military marches and Köroglu folk airs At the beginning of the game it is traditional for the youngest rider to trot towards the opposing team, and at a distance of 10-15 metres toss his cirit stick at one of the players Simultaneously he turns his horse back and tries to reach the safety of his own side, pursued by the other player with a stick in his hand This process of chasing and fleeing, while trying to hit an opponent with a stick, is the essence of the game, which requires skill and sportsmanship To hit the horse instead of the rider, which is regarded as the sign of an inexperienced player, is against the rules, and the offender is sent off the field The referees, who are former cirit players with standing in the community, count the number of hits and at the end of the game announce the winning team Experienced cirit players rarely miss hitting an opponent, and are skilled at avoiding hits themselves by bending low, hanging down from one side of the horse, and other feats of acrobacy Part of the skill lies in training the horses so that they play a significant role in the outcome of the game The formation of the two teams has its traditional etiquette Care is taken not to put players who are on bad terms in opposing teams, and players who display deliberately hostile behaviour during a match are blacklisted

  Cirit was particularly widespread in the Ottoman Empire from the 16th century onwards, becoming the foremost martial sport In peace time it was played to improve the cavalry’s attack and defence skills, and during campaigns to whip up their enthusiasm for battle Some of the sultans are known to have been cirit players, and early Ottoman sultans like Yildirim Bayezid (1389-1402) and Çelebi Mehmed (1413-1421) attached importance to cirit in the training of their armies A superior class of cavalrymen known as cündi was formed from those skilled at cirit However, the game was not without its dangers, and injuries and even death from falls in the attempt to catch the flying cirit sticks prompted Mahmud II (1808-1839) to ban the sport altogether after he dissolved the Janissary Corps Although playing cirit resumed before long, particularly in the provinces, it never recovered the importance of former times Today cirit is not as widespread as it once was, but is still played as a spectator sport, primarily in Erzurum, but also in the provinces of Artvin, Kars, Bayburt, Diyarbakir, Siirt and Konya Folklore societies are also attempting to keep this traditional sport alive by organising tournaments.


  arkadaşlar bunu türkçeye çevirebilir misiniz ? eğer böyle bir şey yaparsanız çok sevinirim...:confused::confused:
 2. Beyzaaa3

  Beyzaaa3 Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2010
  Mesajlar:
  154
  Beğenileri:
  97
  Ödül Puanları:
  29
  Google Translate ye gir oradan çevir ama ne kadar doğrudur bilemiyorum...
 3. Süper_Zeka

  Süper_Zeka Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2011
  Mesajlar:
  100
  Beğenileri:
  38
  Ödül Puanları:
  0
  Cirit, geleneksel Türk Binicilik Spor


  Türk halkının, 11. yüzyılda Orta Asya yurtlarından batıya doğru döktü, Anadolu, şair Nazım Hikmet, at, merkezi bir rol oynadığı "Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan 'olarak tarif toprak içine at sırtında geldi Türkler, Orta Asya bozkırlarında Türk yaşam, muhtemelen ilk basmış ve Karadeniz ve Hazar Denizi Anadolu'nun kuzeydoğusunda arasındaki bölgede araç harnessed sadece kendi Anadolu'ya atların ama kendi kültürünün birçok ilgili yönlerini, bir getirdi cirit veya cirit Cirit olarak bilinen atlı spor binicilik becerilerini geliştirmek için bir araç ve atlı iki takım, her silahlı kuru bir tarih içeren, meşe ve kavak Bu sopa sopa 70-100 cm uzunluğunda ve 2-3 cm. çapı, künt biter Onlar aslında ağır ve kalın, ama yaralanma oyuncu riskini azaltmak için, oyuncular birbirlerine karşı karşıya kadar özel ekipler hattı spor için eğitilmiş atları Binerken kurutulmuş hafif hale kavak ağacından yapılmış sopa tercih geldi sahada her oyuncunun, oyunun başlama sinyalleri yanındaki kişi, yaklaşık 100 metre uzaklıktaki bir mesafe Çavuş olarak bilinen ve maçtan önce o övgü dolu sözler Bu arada davul ile seyircilerin oyuncuların her tanıttı ve kamış borular askeri marşlar oyun ve Köroğlu halk oyunun başında fiyaka doğru tırıs rakip takımın en genç binici için geleneksel ve 10-15 metrelik bir mesafeden Aynı zamanda bir oyuncu onun cirit sopa atmak atını geri döner ve kendi tarafında güvenliği, kovalayan ve kaçan, bu süreç, bir sopa ile rakip vurmak isterken, elinde bir sopa ile diğer oyuncu tarafından takip ulaşmak için çalışır, oyunun özüdür , beceri ve deneyimsiz bir oyuncunun işareti olarak kabul edilen binici, yerine at vurmak için sportmenlik gerektirir, kurallara aykırı ve suçlu alan hakemler, duran eski cirit oyuncular gönderdi. topluluk, tıklanma sayısını saymak ve oyunun sonunda kazanan takım Deneyimli cirit oyuncuları nadiren bir rakip isabet özledim ve düşük bükme kendilerini vurur kaçınarak yetenekli, at bir taraftan aşağı asılı ilan ve diğer kahramanlık beceri akrobasi Bölümünün, iki takım oluşumu geleneksel görgü Bakımı ekipleri karşı kötü şartlarda oyuncular koymak alınır oyunun sonucunu önemli bir rol oynar, böylece atların eğitim yatıyor ve bir maç sırasında kasıtlı düşmanca davranışlar oyuncuları kara listeye alınmış

  Cirit bu süvari Kullanıcı saldırı ve savunma becerilerini geliştirmek için oynadı edildi barış zaman önde gelen dövüş spor olma, 16. yüzyılın itibaren Osmanlı İmparatorluğu, özellikle yaygın, ve kampanyaları sırasında sultanların bazıları da bilinir. Savaş için coşkularını kadar kırbaç için ordularını eğitim cündi olarak bilinen süvari üstün sınıf cirit cirit oyuncular, Yıldırım Bayezid (1389-1402) ve Çelebi Mehmed (1413-1421) önem gibi erken Osmanlı sultanlarının olmuş bu yetenekli açıdan bakıldığında kuruldu Ancak, cirit oyunu tehlikeleri olmadan değildi, yaralanmalar ve hatta ölüme uçan cirit sopalarla yakalamak için girişimde düşme oynarken cirit devam rağmen Yeniçeri çözünmüş sonra tamamen spor yasaklama istenir II. Mahmud (1808-1839) uzun zaman önce, özellikle ilde, Bugün cirit eskisi kadar yaygın değildir, eski zamanlarda önemini daha hiç geri gelmez, ama öncelikle Erzurum'da bir gösteri sporu olarak oynanan, ancak aynı zamanda, Artvin, Kars illeri Bayburt, Diyarbakır, Siirt ve Konya'da Folklor toplumları da organize turnuvaları bu geleneksel spor canlı tutmak için çalışıyor.
  Al canım :)
  Beyzaaa3 bunu beğendi.
 4. GAMZE_07

  GAMZE_07 Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2010
  Mesajlar:
  84
  Beğenileri:
  30
  Ödül Puanları:
  0
  What is love? It is one of the most difficult questions for the mankind. Centuries have passed by, relationships have bloomed. But no one can give the proper definition of love. To some, love is friendship set on fire. For others, love is like luck. You must go all the way in order to find it. Love is the eternal truth in the history of mankind.
  Love is patient love is kind. It has no envy, it never boasts itself and it is never proud. It rejoices over the evil and is the truth seeker. Love protects; preserves and hopes for the posivite aspect of life. Love can occur between two or more individuals. It connects them in a link of trust and interdependence. It enhances the relationship and comforts the soul. The depth of love cannot be measured.
  Look at the relationship between a mother and a child. The mother loves be child unconditionally and it cannot be measured at all. A different dimension can be attained between and relationships with the magıc of love. Love can be created. In order to do this, you must focus on the goddness of the other persın. If this can be done easily, then you can also love easily. And remember we all have some positive aspects in us. And as God said:Love all.

  banada bu lazım şimdiden teşekkürler...

Sayfayı Paylaş