Çeviri

Konu 'İngilizce 10. Sınıf' bölümünde beyzanur07 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. beyzanur07

  beyzanur07 Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  It was Christmas Eve.Ebenezer Scrooge was in his office, the office of Scrooge and Marley. His clerk, poor Bob Cratchit, was working. Suddenly, Scrooges young nephew came into the office.`Hello uncle. Merry Christmas!’ he said happily. ‘Do
  you want to come and have Christmas dinner with us tomorrow?’ ‘Christmas?’ Scrooge replied. `Bah! Humbug!’ Scrooge hated Christmas and he refused his nephew’s invitation for dinner on Christmas Day. His nephew went away. Later two men came to the office, asking for money for the poor. `Bah! Are there no prisons for these people?’ Scrooge refused to give even a penny.
  Tlıen, when it was time to close the office, Bııh Cratchit asked for the day off, because it was Christmas.
  `All right,’ Scrooge said, `but he here early the next morning!’
  That evening Scrooge was sitting in front of his fire at lıoıne when, suddenly, lie saw a ghost in front of lıinı. ‘Who are YOU?’ Scrooge asked nervously.
  `In life, I was Jacob Marley, your partner. I am wearing these chains and I can never be in peace, because when I lived, I only thought about money. But I am here to help you. You
  have a chance to escape my terrible destiny. Tonight three ghosts will visit you.’ Then the ghost of Marle}• disappeared.
  Scrooge went to bed and fell asleep. But in the night lie woke tip. The figure of a strange old man appeared near his bed.
  `I am the Ghost of Christmas Past. Of your past,’ it told Scrooge. The ghost took Scrooge to scenes of
  Christmases from the past. In one scene Scrooge saw himself as a boy at school. l ie was reading a
  book. All the other boys had gone home for Christmas. In another scene Scrooge saw himself as a young man.
  He was talking to his girlfriend, who he didn’t marry because she didn’t have any money. Scrooge began to feel sadder and sadder. ‘Stop! Show me no more!’ he cried. Finally the ghost brought him home and Scrooge fell asleep again. Later that night, Scrooge woke up again. `I am the Ghost of Christmas Present. LAx)k at me!’ said the second ghost, laughing. He was a large man with a beard, wearing a green robe. He took Scrooge to the house of Bob Cratchit and his fiunily. It was cold in the house and &ıh and his family were sitting around a very small Christmas pudding.
  `What a wonderful pudding. Merry Christmas everyone!’ cried Bob.

  Scrooge felt sad, because he could see how poor the Cratchits »•ere: Bob’s smallest child, Tiny Tim, was weak and ill. The ghost finally took Scrooge to a very poor area of London. There were two poor children out in the street.

  `Can’t »e do something to help these children?’ he asked the ghost, who repeated what Scrooge had said before.

  `Are there no prisons.'’ The ghost laughed and disappeared.

  Then, the third ghost appeared. He was dressed in black and looked …

  `Are you the Ghost of Christmas Future?’ Scrooge asked nervously. .

  Tlıe ghost did not answer. It took Scrooge and showed lıiı» scenes of the future. In one, people were talking ahuııt Scrooge,.-, death, bur not one person was unhappy about it. The ghost also took him to the Cratchit family. The family was very sad. The little boy, Tiny Tıııı, had died.

  The next morning, Scrooge opened his window and asked, What day is it today!

  `Why sir, it’s Christmas Day,’ replied a Young boy in the street.

  Scrooge was very happy. He gave money to the boy to buy an enormous turkey for the Cratchit family. Then he went out into the street.

  `Merry Christmas! Merry Christmas!’ He wished everybody he saw Merry Christmas. He met the man who had asked for money for the poor and gave him a large sum of money. Scrooge then went and visited his nephew and had the best Christmas dinner in his life. The next day he went to his office early. He waited for Bob Cratchit.

  ‘You are late!’ said Scrooge in an angry voice.

  `Yes, I’m very sorry …’ replied poor Bob.

  `In that case, I’m afraid I’m going to … increase your salary! Merry Christmas, Bob!’

  From that day, Scrooge was the happiest man in the world. He gave money to the poor. He helped &ıh Cratchit’s family.

  And people always said of him: ‘He knew how to celebrate Christmas.’


  Türkçe'ye lütfen. Teşekkürler. :)
 2. Bahadır Can

  Bahadır Can Üye

  Katılım:
  28 Mart 2012
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Bu, ofisinde Scrooge ve Marley ofis Noel Eve.Ebenezer Scrooge oldu. Onun memuru, yoksul Bob Cratchit, çalışıyordu. Aniden, cimri genç yeğeni ofise geldi. `Amcası Merhaba. Mutlu Noeller! 'Diye mutlulukla söyledi. 'Mı
  Yarın bizimle birlikte Noel yemeği gelip istiyoruz? 'Noel?' Scrooge yanıtladı. `Bah! Riyakârlık! 'Scrooge Noel nefret ve o Noel günü akşam yeğeni daveti reddetti. Yeğeni gitti. Daha sonra iki adam yoksullar için para istiyor, ofise geldi. `Bah! Bu insanlar için bir hapishane var mı? 'Scrooge bile bir kuruş vermeyi reddetti.
  Noel çünkü Tlıen, ofisin kapatmak için zamanı geldiğinde, Bııh Cratchit, kapalı gün için istedi.
  `Tamam, 'Scrooge dedi,` ama o burada erken ertesi sabah!'
  Aniden, yalan lıinı önünde bir hayalet gördüm, Scrooge lıoıne yaptığı ateşin önünde oturuyordu, o akşam. 'SİZ kimsiniz?' Scrooge endişeyle sordu.
  `Hayat, ben Jacob Marley, eşinizin oldu. Ben bu zincirleri giyiyorum ve ben yaşadım, ben sadece para hakkında düşündüm, çünkü huzur içinde olamaz. Ama ben size yardımcı olmak için buradayım. Sen
  Benim korkunç kader kaçmak için bir şans var. Bu gece üç hayalet sizi ziyaret edeceğim. 'Sonra Marle bir hayalet} • kayboldu.
  Scrooge yatağa gitti ve uykuya daldı. Ama gece yalan bahşiş uyandım. Tuhaf bir yaşlı adam figürü onun yatağına yakın göründü.
  `Ben Noel Past Hayalet duyuyorum. Geçmiş ki, 'bu Scrooge söyledi. Hayalet sahnelere Scrooge aldı
  Geçmişten Christmases. Bir sahnede Scrooge okulda bir çocuk olarak kendini gördü. l yani okuyor
  kitap. Tüm diğer çocuklar Noel için eve gitmişti. Bir başka sahnede Scrooge genç bir adam olarak gördü.
  Hiç parası yoktu, çünkü O evlenmedi kız arkadaşı, konuşuyordu. Scrooge daha üzücü ve üzücü hissetmeye başladı. 'Dur! Artık beni göster! 'Diye haykırdı. Sonunda hayaletin onu eve getirdim ve Scrooge tekrar uykuya daldı. Daha sonra o gece, Scrooge tekrar uyandım. `Ben Noel bugünün Hayalet duyuyorum. Bana) LAX k! 'Gülerek, ikinci hayalet dedi. O yeşil bir elbise giymiş, sakallı büyük bir adamdı. O Bob Cratchit ve onun fiunily ile evine Scrooge aldı. Bu evde soğuktu ve & ih ve ailesi çok küçük bir Noel pudingi etrafında oturuyorlardı.
  `Ne harika bir puding. Mutlu Noeller herkes! 'Bob ağladı.

  O görebiliyordu, çünkü Scrooge, üzüldüm ne kadar yoksul Cratchits »• ere: Bob'un küçük çocuk, Tiny Tim, zayıf ve hastaydı. Hayalet nihayet Londra'da bir çok yoksul alana Scrooge aldı. İki yoksul çocukların sokakta dışarı vardı.

  `» E bu çocuklara yardım için bir şeyler? 'Diye Scrooge daha önce söylediklerini tekrarladı hayalet sordu, olamaz.

  `Hiçbir cezaevleri var.'' Hayalet güldü ve kayboldu.

  Sonra, üçüncü ghost ortaya çıktı. O siyah giymiş ve görünüyordu ...

  `Noel Geleceğin Hayalet mısınız? 'Scrooge endişeyle sordu. .

  Yöre hayalet cevap vermedi. Bu Scrooge aldı ve geleceğin LIII »sahneleri gösterdi. Birinde, insanlar, ahuııt Scrooge konuşuyor -., Ölüm, bur tek bir kişi bu konuda mutsuz. Hayalet de Cratchit aile götürdüler. Aile çok üzgündü. Küçük çocuk, Tiny Tıııı, ölmüştü.

  Ertesi sabah, Scrooge onun pencere açtı ve bugün günlerden ne diye sordu!

  `Efendim Noel var, neden sokakta Genç çocuk cevap verdi.

  Scrooge çok mutlu oldum. O Cratchit aile için büyük bir hindi satın almak çocuk için para verdi. Sonra sokağa çıktım.

  `Mutlu Noeller! Mutlu Noeller! 'O Merry Christmas gördüm herkes diledi. O yoksullar için para istedi ve ona para büyük bir meblağ vermişti adamla tanıştım. Scrooge daha sonra gitti ve yeğeni ziyaret ve hayatında en iyi Noel yemeği vardı. Ertesi gün erken ofisine gitti. O Bob Cratchit bekledi.

  'Sen geç kaldın!' Scrooge öfkeli bir sesle.

  `Evet, ben çok üzgünüm ... 'yoksul Bob yanıtladı.

  `Bu durumda, ben gidiyorum korkuyorum ... maaş artış! Mutlu Noeller, Bob! '

  O günden itibaren, Scrooge dünyanın en mutlu adamıydı. O, yoksullara para verdi. O yardım ve ih Cratchit ailesi.

  Ve insanlar her zaman ona şöyle dedi: 'O, Noel kutlaması biliyordu.'  Gerekli düzenlemeleri de kendin yapmalısın bu kadar yapabildim...
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş