Çeviri

Konu 'İngilizce 11. Sınıf' bölümünde adsizjpg tarafından paylaşıldı.

1. adsizjpg

adsizjpg Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar hocamız uzun bir çeviri ödevi verdi ve ben kelime kelime çeviriyorum ama anlamlı bir cümle oluşturamıyorum. :( Metni buraya yazsam yardım eder misiniz?
  2. Parlak Zeka

Parlak Zeka Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    19
    Google Translate'den çevirmeyi dene bence,olmassa yaz buraya belki yardımcı olurlar.
  3. adsizjpg

adsizjpg Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    WINDS

Like all gases, air constantly moves. Masses of air, warm or cool, wet or dry, moce across land and sea and bring about weather changes. During this process, one air mass replaces another.
    When air is heated, it expands. Hot air is less dense than cold air. For this reason, it rises and leaves behind an area of low pressure. Unlike hot air, cold air is has a large density. Instead of rising, it presses heavily on the earth's surface. Therefore, it produces an area of high pressure. Since gases always try to move from high to low pressure, winds are caused by the flow of cold air which tries to replace the rising hot air.
    Why there such a difference in the temperature of the air at various places on earth? There are two major global air patterns on Earth. One is from the poles towards the equator and the other is from the equator towards the poles. on the eart'h surface, the poles are always cold and the equator hot. Cold air comes down from the polar regions. Since the distance from the poles to the equator is so great, the cold air from the poles warms up on its way to the poles and this is what causes the difference in temperature. These winds do not below in the north-south direction, but they are diverted. The rotation of the earth is the cause of this change in direction. These two major global air patterns cover thousands of kilometres.
  4. adsizjpg

adsizjpg Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çevirirseniz çok mutlu olurum arkadaşlar. Gerçekten çok önemli benim için, eksiksiz ve yanlışsız olmasını istiyorum
  5. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
    Bütün gazlar gibi hava sürekli hareket eder. Kitleler hava, sıcak veya soğuk, ıslak veya kuru, kara ve deniz hava değişiklikleri hakkında bilgi getirir. Bu işlem sırasında bir hava kütlesi başka birinin yerini alır.

Hava sıcaksa gazları genişletir. Sıcak havalar soğuk havalardan daha az yoğundur. Bu nedenle o yükselir ve alçak basınç alanı bırakır. Soğuk havalar ve soğuk havalar bir yoğunluğa sahiptir. Sabitlenmek yerine dünyanın ağır yüzeyini basarlar. Bu nedenle yüksek basınç alanı oluşur. Ince gaz her zaman yüksek alçak basınç taşımak için çalışır , rüzgarlar ise yükselen sıcak havayı değiştirmeye çalışır , soğuk hava rüzgar akışına yönelir.

Neden dünyanın farklı yerlerinde hava sıcaklığı değişir? Yeryüzünde iki önemli küresel hava desenleri vardır. Biri ekvatordan kutuba diğeri kutuptan ekvatora. Polonyalılar toprak yüzeyinde her zaman sıcak ve ekvatora doğru soğuk. Kutup bölgelerinden soğuk hava geliyor. Ekvatordan Polonyalılara mesafe çok büyük olduğundan , kutuplardan gelen soğuk hava yolda ısınır ve bu sıcaklık değişimi ortaya çıkarır. Bu rüzgarlar kuzey güney doğrultusunda , ama onlar aktarılır. Dünyanın dönüşü bu yön değişiminin nedeni. Bu iki önemli küresel hava desen binlerce kilometre kapsamaktadır.
    adsizjpg bunu beğendi.
  6. adsizjpg

adsizjpg Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam çok sağoluuuuuun :)

Sayfayı Paylaş