çevirmemi istediğiniz bişey varsa buyrun... :)

Konu 'İngilizce 8. Sınıf' bölümünde .zombie.. tarafından paylaşıldı.

 1. .zombie..

  .zombie.. Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2009
  Mesajlar:
  262
  Beğenileri:
  1.820
  Ödül Puanları:
  0

  başlıktan da anlaşılıyor çevirmemi istediğiniz bişey varsa buyrun yazın... :)
  Atlantique* bunu beğendi.
 2. crazy_gençlik

  crazy_gençlik Üye

  Katılım:
  7 Ocak 2010
  Mesajlar:
  188
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  0
  tabi olmazmı :) ingilizce ders kitabı 136 ile 138 inci sayfalarda bulunan metinleri çevirebilirmisin acaba
 3. crazy_gençlik

  crazy_gençlik Üye

  Katılım:
  7 Ocak 2010
  Mesajlar:
  188
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  0
  ya lütfen yardım et bana yalvarıyorum sana!!
 4. Hanguk-Toki

  Hanguk-Toki Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2010
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Merhaba ödevim için ingilizce bir metini türkçeye çevirmem gerekiyor,yardmcı olur musunuz? :)


  "Will we ever know the truth about the stars? I am too young to venture a theory about our universe. I only know that I want to understand more deeply. I want to know all I can know. Why should it be forbidden?" writes fifteen-year-old Sondok on a message she places in her grandmother's ancestral jar. It is 595 A.D. in Korea, and Sondok, eldest daughter of the king and heir to the throne, is more interested in astronomy than in the work of weaving and tending the silkworms that her mother and two younger sisters do. Sondok's dream is to have an observatory from which she can study the stars and map the sky. When a learned Chinese ambassador Lord Lin Fang arrives, bringing a new official calendar, Sondok looks forward to discussing astronomy with him. But Lin Fang feels that a woman's place is only in the home and certainly not in the scientific world. He tells Sondok, "Surely you cannot imagine I would converse on such a serious subject with a young lady? It would be unnatural, and wholly against the laws of propriety." Since the king desires an alliance with China to counter a possible attack from his Korean neighbors, Sondok must respect Lin Fang and bow to his wishes. Sondok is hopeful the ambassador will leave after the New Year celebration, but he stays on and becomes her tutor. Lin Fang exerts considerable influence over the king, convincing him that the Chinese calendar is superior to the Korean one, and also making him believe that he must have a male heir to succeed him.

  Sondok feels misunderstood by everyone except her childhood friend Chajang, a member of the King's Flower Princes. Chajang has his own worries as he ponders whether he is suited to serve as one of the king's warriors. When he decides to leave the court and become a Buddhist monk, the king is outraged and imprisons Chajang, sentencing him to death. Sondok, desperate to save her friend's life, vows to give up her astronomy if Chajang is spared. The king relents, and Chajang departs for the monastery.

  Meanwhile, Lin Fang has persuaded the king to "set aside" his queen so that he can marry a younger woman who might bear him a son. Sondok's mother must now leave her family and become a Buddhist nun. Sondok is heartbroken and says, "The monastery has swallowed everyone I love." In a final effort to prevent her mother's leaving, Sondok sneaks away to the home of an old mudang who had earlier predicted the queen's fate. Sondok requests a kut to alter her mother's future. The elaborate ceremony takes three days, but the future cannot be changed, and Sondok and her sisters bid a tearful farewell to their mother.

  According to Lin Fang's Chinese calendar, a solar eclipse is to occur on the first day of the tenth month. Sondok, who has made careful calculations, knows this is not true, but no one will listen to her. The king prepares to perform his "Calamities-solving ritual" to end the eclipse, and the entire kingdom waits for the sun to disappear. Nothing happens, but Sondok steps in and "saves face" for her father. Lin Fang's power is broken.

  Sondok now knows she must continue her astronomy. With new insight she realizes she has learned much in a year, even from the lessons of Lin Fang, and she has found a new harmony within herself. She will be ready to reign if she is given the chance. She writes to her Grandmother, "The planet Kumsong [Venus] is shining in the daytime, Grandmother Legend has it when Kumsong shines by day, a woman is to rule. Can we put our faith in the stars? Do they always speak true? I believe they do."

  Thinking About the Book
  1. Do you think Princess of the Moon and Stars is a good name for Sondok? Why do you think so?

  2. How is Sondok different from her mother and sisters?

  3. Why is Sondok so anxious to meet Lord Lin Fang? Why does her opinion change so drastically that she later refers to him as "that cadaverous old ambassador?"

  4. What New Year's gift does Sondok hope her father will give her? What does she receive instead? How does this make her feel?

  5. Sondok's friend Chajang tells her, "Desires are our downfall." What does he mean by this? How does this saying come true for Sondok? How does it come true for Chajang?

  6. How does Lord Lin Fang view women? Does his view differ from that of Sondok's father?

  7. What does the mudang predict for Sondok and her mother and sisters? How do these prophecies come true?

  8. What does "to be set aside," mean? Why must Sondok's mother now enter a Buddhist monastery?

  9. Why does Sondok beg the mudang to perform a kut for her mother? What does Sondok hope will be the result of the kut?

  10. What do you think is the meaning of the design of Sondok's contest-winning tapestry?

  11. What does "to save face" mean? How does Sondok save face for her father during the Eclipse that Never Happened?

  12. Read the Epilogue. Does Sondok ever get her observatory? If so, how does it come about?
 5. kızıl kuş

  kızıl kuş Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  *** ingilizcE ders kitabı 130 daki 16. bölümü çevirirmisiniz =)))
 6. ZeHrA_JaCoB

  ZeHrA_JaCoB Üye

  Katılım:
  15 Mart 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Biz şimdiye kadar, yıldızların hakkında gerçeği bilecek miyiz? Ben, bizim evrenimizin hakkında bir teoriye cüret etmek için fazla gencim. Ben sadece, benim, daha derince anlamayı istediğimi bilirim. Ben, benim, bilebildiğim herkesi bilmeyi isterim. O, niye yasaklanmalıydı? Şüphesiz senin, benim, genç bir hanımla bu kadar ciddi konuda konuşacak olduğumu hayal edemediğin "Onun, onun büyükannesinin atalara ilişkin kavanozunda yerleştirdiği bir mesajda on beş-yaşında Sondok'a yaz. Kore'de 595 A.D., ve Sondok, kralın en büyük kızı ve tahta varistir, onun annesinin ve ikisinin olduğu ipekböceklerinin olduğu dokumak ve yönelmenin içeride işinden astronomiyle daha ilgili midir, daha genç kız kardeş, yapar. Sondok'un rüyası, kendisinden onun, yıldızları çalışabildiği ve gökyüzünü haritaya dökebildiği bir gözlemevine sahip olmaktır. Bilgili Çinli bir büyükelçi lord Lin azıdişinin, vardığı zaman, yeni resmi bir takvimi getirmek, Sondok bakışları, onla astronomiyi tartışmaya iletir. Ama Lin azıdişi, bir kadının yerinin, evde tek olduğunu hisseder, ve kesinlikle bilimsel dünyada değil. O, Sondok'a söyler"? O, doğal olmayan olacaktı, ve görgünün yasalarına büsbütün karşı.
  "Kralın, onun Koreli komşularından mümkün bir saldırıyı karşılaması için Çin'le bir birliği arzuladığından beri, Sondoku, Lin azıdişine saygı duymalıdır, ve onun dileklerine eğmelidir. Sondok, büyükelçinin, yeni yıl kutlamasından sonra bırakacak olduğu umutludur, ama o, üzerinde kalır, ve onun özel öğretmeni olur. Lin azıdişi, kralın üzerinde oldukça büyük etkiyi sarfeder, onun, onu başarması için bir erkek varisine sahip olmalı olduğu Çinli takvimin, Koreli olanına üst olduğu, ve hem de inan onu yapıyor olduğu onu ikna etmek. Sondok hisleri, onun çocukluk arkadaşısı Chajang hariç herkes tarafından yanlış anladı, kralın çiçek prenslerinin bir üyesi. Chajang'ın, onun, onun, kralın savaşçılarının biri olarak hizmet etmek için takımlı olup olmadığı düşündüğü gibi onun kendi endişeleri var. Onun, mahkemeyi bırakmayı kararlaştırdığı zaman ve bir Budist keşişi olduğu zaman, kral, öfkelendirilir, ve Chajang'ı hapseder, ölüme onu mahkum etmek. Sondok, onun arkadaşının yaşamını kurtarmak için umutsuz, onun astronomisini bırakması için yeminler, eğer Chajang, esirgenirse. Kral, yumuşar, ve Chajang, manastır için ayrılır. Bu arada, Lin azıdişi, t'i ikna ettiOnun, onun büyükannesinin atalara ilişkin kavanozunda yerleştirdiği bir mesajda on beş-yaşında Sondok'a yaz. Kore'de 595 A.D., ve Sondok, kralın en büyük kızı ve tahta varistir, onun annesinin ve ikisinin olduğu ipekböceklerinin olduğu dokumak ve yönelmenin içeride işinden astronomiyle daha ilgili midir, daha genç kız kardeş, yapar. Sondok'un rüyası, kendisinden onun, yıldızları çalışabildiği ve gökyüzünü haritaya dökebildiği bir gözlemevine sahip olmaktır. Bilgili Çinli bir büyükelçi lord Lin azıdişinin, vardığı zaman, yeni resmi bir takvimi getirmek, Sondok bakışları, onla astronomiyi tartışmaya iletir. Ama Lin azıdişi, bir kadının yerinin, evde tek olduğunu hisseder, ve kesinlikle bilimsel dünyada değil. O, Sondok'a söyler, "Sen şüphesiz, benim, genç bir hanımla bu kadar ciddi konuda konuşacak olduğumu hayal edemezsin? O, doğal olmayan olacaktı, ve görgünün yasalarına büsbütün karşı." Kralın, onun Koreli komşularından mümkün bir saldırıyı karşılaması için Çin'le bir birliği arzuladığından beri, Sondoku, Lin azıdişine saygı duymalıdır, ve onun dileklerine eğmelidir. Sondok, büyükelçinin, yeni yıl kutlamasından sonra bırakacak olduğu umutludur, ama o, üzerinde kalır, ve onun özel öğretmeni olur. Lin azıdişi, kralın üzerinde oldukça büyük etkiyi sarfeder, onun, onu başarması için bir erkek varisine sahip olmalı olduğu Çinli takvimin, Koreli olanına üst olduğu, ve hem de inan onu yapıyor olduğu onu ikna etmek.
  Sondok hisleri, onun çocukluk arkadaşısı Chajang hariç herkes tarafından yanlış anladı, kralın çiçek prenslerinin bir üyesi. Chajang'ın, onun, onun, kralın savaşçılarının biri olarak hizmet etmek için takımlı olup olmadığı düşündüğü gibi onun kendi endişeleri var. Onun, mahkemeyi bırakmayı kararlaştırdığı zaman ve bir Budist keşişi olduğu zaman, kral, öfkelendirilir, ve Chajang'ı hapseder, ölüme onu mahkum etmek. Sondok, onun arkadaşının yaşamını kurtarmak için umutsuz, onun astronomisini bırakması için yeminler, eğer Chajang, esirgenirse. Kral, yumuşar, ve Chajang, manastır için ayrılır.
  Bu arada, Lin azıdişi, "Ayır"'a kralı onun kraliçesine öyle ikna etti ki o, ona bir oğlu dönebilen daha genç bir kadınla evlenebilir. Sondok'un annesi şimdi, onun ailesini bırakmalıdır, ve bir Budist rahibesi oldu. Sondok, kırık kalplidir, ve der, "Monaster "Sen şüphesiz, benim, genç bir hanımla bu kadar ciddi konuda konuşacak olduğumu hayal edemezsin? O, doğal olmayan olacaktı, ve görgünün yasalarına büsbütün karşı." Kralın, onun Koreli komşularından mümkün bir saldırıyı karşılaması için Çin'le bir birliği arzuladığından beri, Sondoku, Lin azıdişine saygı duymalıdır, ve onun dileklerine eğmelidir. Sondok, büyükelçinin, yeni yıl kutlamasından sonra bırakacak olduğu umutludur, ama o, üzerinde kalır, ve onun özel öğretmeni olur. Lin azıdişi, kralın üzerinde oldukça büyük etkiyi sarfeder, onun, onu başarması için bir erkek varisine sahip olmalı olduğu Çinli takvimin, Koreli olanına üst olduğu, ve hem de inan onu yapıyor olduğu onu ikna etmek.
  Sondok hisleri, onun çocukluk arkadaşısı Chajang hariç herkes tarafından yanlış anladı, kralın çiçek prenslerinin bir üyesi. Chajang'ın, onun, onun, kralın savaşçılarının biri olarak hizmet etmek için takımlı olup olmadığı düşündüğü gibi onun kendi endişeleri var. Onun, mahkemeyi bırakmayı kararlaştırdığı zaman ve bir Budist keşişi olduğu zaman, kral, öfkelendirilir, ve Chajang'ı hapseder, ölüme onu mahkum etmek. Sondok, onun arkadaşının yaşamını kurtarmak için umutsuz, onun astronomisini bırakması için yeminler, eğer Chajang, esirgenirse. Kral, yumuşar, ve Chajang, manastır için ayrılır.
  Bu arada, Lin azıdişi, "Ayır"'a kralı onun kraliçesine öyle ikna etti ki o, ona bir oğlu dönebilen daha genç bir kadınla evlenebilir. Sondok'un annesi şimdi, onun ailesini bırakmalıdır, ve bir Budist rahibesi oldu. Sondok, kırık kalplidir, ve der, "Manastır, benim, sevdiğim herkesi yuttu". Son bir gayrette onun annesini engellemek için, bırakıyor, Sondok, daha önce, kraliçenin kaderini tahmin etmiş olan yaşlı bir mudangın evine uzakta sokulur. Sondok, onun annesinin geleceğini değiştirmesi için bir kuta rica eder. Ayrıntılı tören, üç gün alır, ama gelecek, değiştirilemez, ve Sondok ve onun kız kardeşleri, onların annesine ağlayan bir vedayı diler.
  Azıdişinin Çinli takviminin olduğu Lin'e göre, güneşle ilgili bir tutulma, onuncu ayın ilk gününde meydana gelmektir. Dikkatli hesapları yapan Sondok, bunun, gerçek olmadığını bilir, ama hiç kimse, onu dinlemeyecek. Kral, tutulmayı "Felaket-çözme adeti" bitirmek için onunkini yapmayı hazırlar, ve tam krallık, kaybolması için güneşi bekler. Hiçbir şey, olmaz, ama Sondok, girer, ve "Yüzü kurtar" onun babası için. Azıdişinin gücünün, kırıldığı Lin.
  Sondok şimdi, onun, onun astronomisine devam etmeli olduğunu bilir. Yeni anlayışla o, onun, bir yılda çok öğrendiğini fark eder, Lin azıdişinin derslerinden hatta, ve o, kendi içinde yeni bir uyumu buldu. O, hüküm sürmek için hazır olacak, eğer o, şans verilirse. O, onun büyükannesine yazar, "Gezegen Kumsong [Venüs], gündüz vaktinde parlıyor, büyükanne efsanesi, Kumsong'un, gündüzleri parladığı zaman ona sahiptir, bir kadın, yönetmektir. Biz, yıldızlarda bizim güvenimizi koyabilir miyiz? Onlar her zaman, doğru konuşur mu? Ben, onların, yaptığına inanırım."
  Kitap 1i'nin hakkında düşünmek. Sen, prensesi aya düşünür müsün, ve yıldızlar, Sondok için iyi bir isimdir? Sen, niye öyle düşünürsün?
  2. Nasıl Sondok, onun annesi ve kız kardeşlerinden farklıdır?
  3. Niye Sondok, lord Lin azıdişini karşılamak için öyle endişelidir? Onun düşüncesi, şiddetli şekilde niye öyle değiştirir ki o sonra, öyle "O ölü gibi yaşlı büyükelçi" ona başvurur?
  4. Sondok, onun babasının, ona verecek olduğuna ne Yeni Yıl hediyesini umar? O, onun yerine neyi alır? Bu, onun hissini nasıl yapar?
  5. Sondok'un arkadaşı Chajangı, o söyler, "Arzular, bizim çöküşümüzdür". O, bunun tarafından neyi ifade eder? Bu özdeyiş, Sondok için doğru nasıl gelir? O, Chajang için doğru nasıl gelir?
  6. Lord Lin azıdişi, kadınları nasıl görür? Onun görüşü, Sondok'un babasının olandan ayrılır mı?
  7. Mudang, Sondok ve onun annesi ve kız kardeşleri için neyi tahmin eder? Bu kehanetler, doğru nasıl gelir?
  8. "Ayrılmak", ne yapar, ifade eder? Sondok'un annesi şimdi, bir Budist manastırına niye girmelidir?
  9. Sondok, onun annesi için bir kutu yapması için mudanga niye rica eder? Sondok umudunun, kutun sonucu olacak olduğu, ne yapar?
  10. Sen, neyi düşünürsün, Sondok'un müsabaka-kazanan kalın örme kumaşının tasarımının anlamısın?
  11. "Yüzü kurtarmak" ne ifade eder? Sondok, asla olmayan tutulma esnasında onun babası için yüz hariç nasıl yapar?
  12. Epilogu oku. Sondok şimdiye kadar, onun gözlemevini alır mı? Eğer, öyleyse, o, nasıl olur?
  Biraz uğraştırdı çeviriden yaptım ne kadara doğru bilmiyorum:)
 7. rosemoon.97

  rosemoon.97 Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Arkadaşım bana da 35.sayfayı çevirirsen sevinirim.(Net-English)kitabı
 8. Mini_MeLeK

  Mini_MeLeK Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2011
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  69.sayfanın çevirisi

  arkadaşlar bana 69.sayfanın çevirisi lazım:confused:
 9. Desert Rain.*

  Desert Rain.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.421
  Beğenileri:
  2.918
  Ödül Puanları:
  0

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  arkadaşlar bana 69.sayfanın çevirisi lazım:confused:
  Genişletmek için tıkla...

  metni verirsen çeviririm
 • abc00

  abc00 Üye

  Katılım:
  2 Ocak 2011
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  wordbook 7. ünite lütfen
 • Sayfayı Paylaş