çevirmemi istediğiniz bişey varsa... :)

Konu 'İngilizce 7. Sınıf' bölümünde .zombie.. tarafından paylaşıldı.

 1. .zombie..

  .zombie.. Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2009
  Mesajlar:
  262
  Beğenileri:
  1.820
  Ödül Puanları:
  0

  başlık gayet açıklayıcı.eğer çevirmemi istediğiniz bişey varsa buyrun yazın :)
 2. 7fedanur

  7fedanur Üye

  Katılım:
  15 Mart 2010
  Mesajlar:
  31
  Beğenileri:
  38
  Ödül Puanları:
  0
  niye sen ingilizceci misin?
 3. 7fedanur

  7fedanur Üye

  Katılım:
  15 Mart 2010
  Mesajlar:
  31
  Beğenileri:
  38
  Ödül Puanları:
  0
  her nese çavirmeni istediğim birşey var eğer çevirirsen memnun olurum

  the enormous woman wasn't a bad person. she gave jack some bread and milk. jack ate the food. suddenly, there was a very loud noise.the house and the earth started to shake. "what's that?" asked jack. "oh,no! that's my husband" said the woman."Quick. you have to hide. get into the oven!" she said. the ogre walked into the kitchen.he was hungry. he wanted his breakfast. "I can smell a boy"."you can smell your steak. there's steak for breakfast today" said the woman. after breakfast, the ogre wanted to see his gold. his wife gave him a big bag. the bag contained thousands of gold coins. the coins were the shape of eggs. the ogre put all the coins on the table. he counted the coins. he was very rich. then he put the gold back in the bag. the ogre was tired. suddenly, he fell asleep. when te agro was asleep.
 4. cancan1024

  cancan1024 Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2008
  Mesajlar:
  56
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  9
  Nasrettin hoca bir gün yolun kenarında kedisini yıkıyomuş.Yoldan geçen arkadaşı hocaya:
  -Hocam kediyi yıkama ölür.
  demiş.Hoca aldırış etmemiş ve yıkamış.Arkadaşı dönüşte hocayı tekrar yolun kenarında görmüş.Kedi ölmüştü. adam:
  -Hocam ben size kediyi yıkamayın ölür demedimmi? demiş.Hoca:
  -Ben kediyi yıkarken ölmediki sıkarken öldü demiş.
  Bunu ingilizceye çevirebilir misin?
 5. hakanince

  hakanince Üye

  Katılım:
  7 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  türkçeyide çeviriomusun
 6. hakanince

  hakanince Üye

  Katılım:
  7 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  bunu cevirebilirmisin cnm arkadaşım
  Barış Akarsu (June 29 1979 Amasra Zonguldak - July 4 2007 Bodrum Muğla) was a Turkish rock musician and actor who reached fame after winning the television series Akademi Türkiye (Academy Turkey) in July 2004. He released two studio albums in three years. He is also the star of the comedy television series Yalancı Yarim (My Lying Lover) which is being aired on Star TV.
  On his way from a benefit concert for children he was seriously injured in a car accident on his birthday 29 June 2007 leaving most of his vital parts disabled. On 4 July 2007 he died of the consequences of the accident at the age of 28.
  Early life
  Akarsu grew up in his hometown Amasra in the north of Turkey's Black Sea region. He was a huge fan of rock music in general listening to music from Ruhi Su Cem Karaca and Barış Manço as well as Western acts like Led Zeppelin or U2.
  Growing up friends and Akarsu gathered at the seaside of Amasra to chat and sing songs while playing guitar. There Akarsu formed his early ties with singing and playing instruments. Music always played a crucial part in his life. His other big ambition was tae kwon do a branch of martial artsbasketball and in high-school he was sailing professionally in Amasra Sailing Club.[1]
  Music career
  Before reaching fame with his musical and acting projects Akarsu worked as an animator and musician in Antalya's seaside. Later he went to Karadeniz Ereğli giving concerts in a number of bars television and radio shows before joining Academy Turkey. Shortly after winning the show he moved to Istanbul to continue and further his career.BARIS released his first album “Islak Islak” and on August 2006 he released his second album “Dusmeden Bulutlarda Kosmam Gerek” both produced by Seyhan Music. He has music videos for his songs “Islak Islak” “Kimdir O” “Mavi” and “Amasra” from his first album.He also has music videos for his songs “Vurdum En Dibine Kadar” and “Yaz Demedim” from his second album.“Ben” and “Yeter Be” from his second album was written and composed by him.Barış Akarsu was working on his third album.
  TV series
  Akarsu's first and only appearance as an actor is in the popular comedy series Yalancı Yarim. It was designed as a funny summer program but after its success and requests from fans producers continued the shootings of new episodes. In the show Akarsu portrays a wealthy young man Tarık Tekelioğlu who goes to Italy for his education but rather becomes the most successful rally driver. His father the owner of a bank finds out the truth about his son and Tarık is forced to come back and stay in Turkey in order to work and pay off his education debts to his father.Thus with a false surname Tarık applies for a job as driver for Naz whose father needs a loan for his business which he receives from the bank of Tarık's father - with the **** of Tarık who provides Naz's father with inside knowledge of his father's preferences and dislikes also resulting in both men becoming friends. In the process Tarık gets the job as driver and he and Naz fall in love with each other however neither wants to be the first to admit such to the other.
  Death
  On June 29 2007 Akarsu and two friends were on their way to a celebration party for his birthday in Bodrum. Their car collided with a truck at an intersection with no traffic lights. The driver of the car Zeynep Koçak (his ex-girlfriend)[2] and passenger Nalan Kahraman died on the day of the accident. Barış Akarsu was transported to a hospital with severe injuries. On July 4 2007 Akarsu died due to complications arising from the accident.
  The ¤¤¤¤¤¤¤¤ of the accident is a crossroads at the end of a long and straight downhill grade. As a result of protests decrying the lack of traffic lights at that dangerous intersection new lights have been installed.
 7. 26berrak26

  26berrak26 Üye

  Katılım:
  19 Ocak 2010
  Mesajlar:
  74
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  0
  al cnım arkadaşım..
  Barış Akarsu (29 Haziran 1979 Amasra Zonguldak - 4 Temmuz 2007 Bodrum, Muğla), Türk rock müzisyeni ve Temmuz 2004 yılında televizyon dizisi Akademi Türkiye (Akademi Türkiye) kazandıktan sonra şöhreti ulaşan oyuncu oldu. O üç yıl içinde iki stüdyo albümü yayımladı. Ayrıca komedi televizyon dizisi Yalancı Yarim (My Lying Lover) hangi Star TV'de yayınlanan varlık olan yıldızdır.
  O ciddiye onun doğum gününde bir trafik kazasında yaralandı çocuklar için bir yardım konseri onun Yolda Haziran 2007 özürlü onun hayati parçalarının çoğunu bırakarak 29. Temmuz 4, 2007 de kaza sonuçlarının 28 yaşında öldü On.
  Gençliği
  Akarsu memleketi Amasra'da Türkiye'nin Karadeniz bölgesinin kuzeyinde büyüdü. O genel dinleme rock müzik hayranı Ruhi Su Cem Karaca ve Barış Manço dan müzik yanı sıra Batı icraat Zeppelin veya U2 Led gibiydi.
  Arkadaş büyüyen ve Akarsu Amasra deniz kenarında sohbet etmek ve şarkı söylemek gitar çalarken toplandı. Orada Akarsu şarkı ve müzik aletlerini çalmak için yaptığı erken bağları kurdu. Müzik hep hayatında çok önemli bir rol oynadı. Onun diğer büyük hırs tekvando boyunca askeri artsbasketball ve orta okul ve o profesyonel Amasra Yelken Kulübü'nde yelken bir dal yok. [1]
  Müzik kariyeri
  Akarsu animatör ve Antalya'nın sahil de müzisyen olarak çalıştı onun müzikal ve oyunculuk projeleri ile ulaşan şöhret önce. Daha sonra Karadeniz Ereğli için barlar bir dizi Akademi Türkiye'nin katılmadan önce gösterir televizyon ve radyo konserleri vererek gitti. Kısa bir süre İstanbul'a devam etmek ve onun career.BARIS daha ilerledik göstermek kazandıktan sonra her iki Seyhan Müzik tarafından üretilen ikinci albümü "Dusmeden Bulutlarda Kosmam Gerek" yayınlandı ilk albümü "Islak Islak" ve Ağustos 2006 tarihinde yayınlandı. Onun şarkıları "Islak Islak" Kimdir O "" Mavi "ve" Amasra "ilk album.He gelen müzik videoları var da onun şarkıları" Vurdum En Dibine Kadar "ve" Yaz Demedim "adlı ikinci albümü için müzik videoları var . "Ben" ve "Yeter" adlı ikinci albümünden yazılmış ve oluşan him.Barış Akarsu tarafından üçüncü albümü üzerinde çalışıyordu olun.
  TV dizisi
  bir aktör popüler komedi serisi Yalancı Yarim olduğu gibi Akarsu'nun ilk ve tek görünüş. Bu komik bir yaz programı ama onun başarısını sonra fanlar gelen isteklere üreticilerinin yeni bölüm çekimleri devam olarak tasarlanmıştır. gösteride Akarsu zengin bir genç adam Tarık Tekelioğlu İtalya'ya onun eğitimi için ama giderse yerine en başarılı ralli pilotu olur canlandırıyor. Babası bir bankanın sahibine geri gelip Türkiye'de kalmak için çalışmak ve onun father.Thus bir yanlış soyadı Tarık yaptığı eğitim borçları ödemek için zorla bir oğlu ve Tarık hakkındaki gerçeği öğrenince bir iş olarak geçerlidir için sürücü Naz babası o Tarık babasının banka aldığı onun iş - için kredi ihtiyaçları olan kim babasının tercihleri ve hoşlanmadığı şeyleri de erkekler arkadaş olma sonuçlanan içinde bilgi ile Naz babası sağlar Tarık **** in. Bu süreç içinde Tarık Ancak ne itiraf ilk olmak isteyen sürücü ve birbirlerine o ve aşık Naz düşüş ile ilgili olarak iş gets diğer tür.
  Ölüm
  29 Haziran 2007 Akarsu ve iki arkadaşı On bir kutlama partisine giderken Bodrum onun doğum günü için idi. Onların araba hiçbir trafik ışıkları ile kesiştiği noktada bir kamyonla çarpıştı. araba Zeynep Koçak [2] ve yolcu Nalan Kahraman kaza günü öldü sürücüsü (eski kız arkadaşı). Barış Akarsu hastaneye ağır yaralanması ile taşınmıştır. 4 Temmuz 2007 tarihinde Akarsu komplikasyonlar kaza kaynaklanan nedenlerle kaybedildi.
  kaza ¤¤¤¤¤¤¤¤ sonunda bir kavşak olan ve düz yokuş aşağı dereceli uzun. protesto tehlikeli kavşak yeni ışıklar yüklenmiş olarak trafik ışıklarının olmaması decrying sonucunda öldü.
 8. AAHME

  AAHME Üye

  Katılım:
  7 Mart 2010
  Mesajlar:
  63
  Beğenileri:
  69
  Ödül Puanları:
  0
  21. Today's doctors are better than the doctors in the past. Talk about the
  differences. Read the paragraph and compare their medical instruments and
  working conditions.
  Tochi was a doctor many many years ago. People said "Medicine man" for him. When a person was ill, he always asked the same questions. The questions were:
  1How old are you ?
  2Where is the pain?
  3When did the pain start?
  Then, he made medicines from plants.
  22. Read the dialogue about Susan's problem. Your friend is Susan. You are a doctor. Use the words in the list, talk to Susan and give her some advice.
  Susan: Hello, doctor. I need your ****. This year I am heavier than last year. I want to lose weight. Can you **** me?
  Doctor: Of course, I can **** you. You can lose weight in three months if you follow my program. You will be much healthier, too.
  Susan:Oh, doctor, really?I don’t believe it.
  Doctor:First,I must learn your eating habits and daily routines. What do you like? What do you enjoy doing? What are your working and living conditions?
  S: OK, doctor. I'm ready to talk to you. I like fast food, but I don't like fruit.
  D: You should eat more fruit and less fast food.
  S: I really enjoy eating fast food and sweets.
  D: You mustn't eat them. Shall we make a diet program for you? Can you follow a diet program?
  S: Yes, doctor. I can follow a diet program.
  D: Fine. Let's plan your diet program first. Then we can make your exercise program.
  S: Oh, doctor! I can't do exercise. I feel tired when I do exercise.


  bunuda çevirebilirmisin :D
 9. .zombie..

  .zombie.. Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2009
  Mesajlar:
  262
  Beğenileri:
  1.820
  Ödül Puanları:
  0

  hayır.ingilizcem iyi olduğu için öyle dedim. ve yardım etmek isterim... :cool:
 • .zombie..

  .zombie.. Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2009
  Mesajlar:
  262
  Beğenileri:
  1.820
  Ödül Puanları:
  0

  evet çeviriyorm :)
 • Sayfayı Paylaş