Ceviz İnsanı Asabiyetten Koruyor

Konu 'Sağlıklı Yaşam' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  [​IMG]  Ceviz bünyesinde içerdiği omega 3 yağ asitleriyle şiddeti azaltmada da etkili bir besin

  Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Turan Karadeniz, cevizin birçok hastalığa iyi geldiğini, bünyesinde içerdiği omega 3 yağ asitleriyle şiddeti azaltmada da etkili olduğunu belirterek, "Vücudu yaşlılıktan, insanları asabiyetten koruyor, sinirli hallerini yatıştırıyor" dedi.

  ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Turan Karadeniz, Karadeniz bölgesinde bol miktarda yetişen cevizin çok faydalı olduğunu söyledi. Cevizin kanda zararlı kolesterolün birikmesini önleyerek yüksek kolesterolü düşürdüğünü, kadınların hamilelik döneminde mide bulantısına iyi geldiğini, damar tıkanıklığı ve şeker hastalığının tedavisinde de kullanıldığını belirten Prof.Dr. Karadeniz, yapılan bilimsel araştırmalarda cevizin her geçen gün yeni faydalarının keşfedildiğini kaydetti. Bünyesinde içerdiği omega 3 yağ asitleriyle cevizin vücuda çok faydalı geldiğini, sokak kavgaları ve aile içi şiddeti önlemede de büyük rol oynayacağına dikkat çekti.

  Prof.Dr. Karadeniz, cevizin bünyesinde bulundurduğu omega 3 yağ asitlerinin mutlaka dışarıdan alınması gerektiği, alınmaması durumunda kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok fizyolojik rahatsızlıklara yol açacağını ifade ederek, "Omega 3 yağ asitleri aynı zamanda beynin iletisini destekliyor, vücudu yaşlılıktan, insanları asabiyetten koruyor, insanların sinirli hallerini yatıştırıyor. Günümüzde sıkça rastladığımız tahammülsüzlük, sokak kavgaları, aile içi şiddet omega 3 yağ asitlerinin eksikliğinden kaynaklanıyor. Şiddeti azaltmak için de ceviz yenmesini tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

  [​IMG]

Sayfayı Paylaş