çevresel etmenler ?

Konu 'Sağlık Dersi' bölümünde gözdeecem tarafından paylaşıldı.

 1. gözdeecem

  gözdeecem Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2012
  Mesajlar:
  263
  Beğenileri:
  382
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar çevresel etmenler ile ilgili bir sunum yapmamı istedi hoca nasıl yapacağımı bilmiyorum yardım edin nolursunuz :D çevresel etmenleri genişleterek anlatacağım ...
  gözdeecem, gzde_EcemM. ve (silinen üye bunu beğendi.
 2. gözdeecem

  gözdeecem Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2012
  Mesajlar:
  263
  Beğenileri:
  382
  Ödül Puanları:
  0
  Çevresel Etmenler

  Hastalıklara zemin hazırlayıcı etmenlerden biriside çevredir. Çevredeki kötü hayat, şartları ile hastalık arasındaki yakın ilişkiye verem hastalığı örnek olarak verilebilir. Verem hastalığının açığa çıkmasında ve yayılmasında kötü hayat şartları oldukça etkilidir. Aynı şekilde çevre doğrudan hastalık nedeni de olabilir. Çevrenin bazı hastalıkların yayılmasında kolaylaştırıcı etkisi de vardır. Kalabalık sınıflarda solunum yolları enfeksiyonun sık görülmesi bu duruma örnektir.
  Çevresel etmenlerden önemli olanları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz ;  - Biyolojik etmenler ( parazitler, mantarlar vb )
  - Fiziksel etmenler ( ısı, ışık, soğuk radyasyon vb )
  - Kimyasal maddeler ( Zehirler, boyalar vb )
  - Temel ve vazgeöilmez madde eksikleri ( Vitaminler, bazı animasyonlar vb )
  - Psikolojik etmenler ( Stres vb )
  - Sosyal kültürel ve ekonomik etmenlerdir.

  Çevre aynı zamanda bazı hastalıkların gidişini ve sonucunu da etkilemektedir. Yukarıda sıralamaya çalıştığımız çevresel etmenlerden biyolojik ve fiziksel etmenlerden diğerleri daha sonraki sayfalarımızda yeri geldikçe açıklanacaktır.

  Biyolojik Etmenler : Çevredeki canlılar ve bu canlıların ürünleri biyolojik çevreyi oluşturur. Biyolojik çevreyi oluşturan öğeler ise ; Mikroorganizmalar, vektörler, bitkiler, hayvanlar, hayvansal ve bitkisel besinlerdir.

  Mikroorganizmalar : Mikroorganizmalar, çıplak gözle görülmeyen ancak mikroskoplarla görülebilen canlılardır. Bunların bir bölümü yoğurt ve peynir mayaları gibi yararlı etkilere sahiptir. Bir bölümü ise insan ve diğer canlıların sağlığını olumsuz etkileyerek hastalanmalarına neden olur. Bakteriler, virüslerden büyük olan mikroorganizma gruplarıdır. Virüsler bakterilerin içinde yaşayabilecek ve çoğalabilecek kadar küçüktürler ve ancak elektron mikroskobu ile görülebilirler.

  Vektörler : Hastalık yapan mikroorganizmaları insanlara taşıyan eklem bacaklılara vektör ( bit, pire vb ) denmektedir. Bazı kaynaklara göre kemiriciler de bunlar arasında sayılmaktadır. Sıtma, veba, tifüs gibi hastalıklar vektörlerle taşınmaktadır. Vektörlere bağlı hastalıkların önlenilmesine yönelik çalışmalar arasında kişisel koruyucu önlemlerin yanı sıra, vektörlere yönelik mücadeleler de yapılmaktadır. Ancak bu mücadelelerin bilinçsiz olarak yapılması, vektörlerin kullanılan maddelere karşı direnç kazanmasına neden olabilir. Kullanılan bazı kimyasallar, diğer canlılar ve insan sağlığı açısından büyük tehlike yaratabilir.

  Bitkiler : Bitkiler güneş enerjisinden ve inorganik maddelerden yararlanarak canlı bünyesine uygun organik madde yaparlar. Buna fotosentez denildiğini biliyorsunuz. Dünyada diğer canlıların özellikle hayvanların varlığını sürdürebilmeleri açısından bitkiler vazgeçilmez öğelerdir. Bitkiler bütün canlıların besin kaynağını oluşturur. Bazı bitkiler insanlar için zehirli olabilir. Örneğin : uyuşturucu elde edilen bitkiler zehirli bitkiler sınıfa girer.
  Murat AKSOY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş