çıksın bekir , osman , mestanoğlu, dülger ahmet

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde şadiye taştekin tarafından paylaşıldı.

 1. şadiye taştekin

  şadiye taştekin Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0

  bu yazdığım isimler 8.sınıf türkçe pasifik yayınları sayfa 62 de bulunan cazgır metninde bulunan isimler . bunlar araştırılacak ama yeterli bilgi bulmadım yardımcı olabilirmisiniz?:confused:
 2. buse1997

  buse1997 Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  bende bulamadım
 3. ß@$@K

  ß@$@K Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2010
  Mesajlar:
  50
  Beğenileri:
  50
  Ödül Puanları:
  0
  bende bulamadım lütfenn yardım edin arkadaşlar .s .s
 4. matger14

  matger14 Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bende bulamadım
 5. a.can.a

  a.can.a Üye

  Katılım:
  20 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bende bulamadım
 6. feza_rümeysa*

  feza_rümeysa* Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  8 Mart 2010
  Mesajlar:
  63
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  bn de bulamadımm yarına lazım acill!!
 7. musicman

  musicman Üye

  Katılım:
  11 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Kel Aliço

  Kel Aliço, (d. 1845, Plevne - ö. 1922, Edirne), Türk pehlivan.
  Kel Aliço, ünlü bir yağlı güreşçidir. Kel Aliço Bulgaristan'ın Plevne ili Cherven Bryag Municipality ( Kırmızı Kıyı Belediyesi) ilçesine bağlı İSKAR nehri kenarında bulunan KOYNARE köyünden göç etmiştir. Balkan Harbi sırasında KOYNARE köyü ve bu köye 16 Km mesafede bulunan Lovech (Lofça)ilinin Lukovit köyünden ayrılmak zorunda kalan Pomaklar bu gün halen Edirne ili İpsala ilçesi Aliçopehlivan köyünde yaşamaktadır. Saçsız başından dolayı "kel" takma adıyla anılan Aliço, çok sert ve acımasız güreş tekniğinden dolayı "Gaddar Ali" olarak anılırdı. Güreşe küçük yaşta başladı. Yalnız döneminin değil, Türk güreşinin en büyük pehlivanlarından biri olarak tanındı. Abdülaziz'in ilgisini çekerek huzur güreşlerine katıldı. Yıldız Sarayı'nda "şamdancıbaşı"lığa kadar yükseldi. Kırkpınar'da aralıksız 27 yıl başpehlivanlığı kazandı. 70 yaşındayken kendisine meydan okuyan çırağı Adalı Halil'i yendiğinde Adalı, Aliço'dan 25 yaş küçüktü. Mezarı İpsala'nın Aliçopehlivan köyündedir.

  Dülger Ahmet

  1953′de Artvin’de doğdu. 12 Mart döneminin ardından ODTÜ’de gelişen gençlik mücadelesi içinde öne çıkan, giderek Ankara çapında sürenmücadelenin önderlerinden olan Ahmet Pehlivan, AYÖD (Ankara Yüksek Öğrenim Derneği) Yönetim Kurulu üyesi idi. Bir dönem ODTÜ-ÖTK (Öğrenci Temsilciler Konseyi) Yürütme Kurulu üyeliği de yapan Ahmet Pehlivan, gençlik örgütlenmesinden bölge çalışmalarına geçmiş, Amşin’de, Samsun’da ve Karadeniz’in birçok bölgesinde örgütlenme faaliyetleri yürütmüştü.
  Bir arkadaşı anlatıyor:“Ahmet Pehlivan, bir çok olumlu özelliği bir arada taşıyan bir insandı. Geleceğe olan umudunu hiç kaybetmemişti. Bütün enerjisini, yaşamını harekete adamıştı. Son derece mütevaziydi; kendinden bahsetmekten hoşlanmazdı. Evli olduğunu bile çok kimse bilmezdi. Bir dönem yurtdışına çıkmış olmaktan hep üzüntü duyardı, kalıp ne pahasına olursa olsun mücadele etmek gerektiğini düşünürdü. Herkes ona “Hoca” derdi. En büyük zevki balık tutmaktı. Dağda iken küçük derelerde, ırmaklarda, sulara girer çıkar, hele birkaş kişiyi de heveslendirip suya soktuysa, saatlerce bağırış-çağırış içinde balık tutmaya uğraşırlardı. Tuttuğu balıkları özenle temizler, kızartırdı, sonra oturulup hep birlikte yenirdi. En önemli ilkesi, hiç bir koşulda teslim olmamaktı. Nitekim

  Osman Durali (Osman Duraliev)  1929 yılında Bulgaristan'ın Razgrad ilinin Işıklar beldesine bağlı Hebip köy (Vladimirovtsi) ‘de dünyaya gelmiş Türk güreşçidir.

  1962 yılında BulgaristanGüreşMilli TakımınaTürk asıllı güreşçi olarak katılmıştır.
  Başarıları
  • 1967İstanbul-TürkiyeAvrupa Güreş Şampiyonası ikinciliği
  • 1967New Delhi-HindistanDünya Güreş Şampiyonası ikinciliği
  • 1968Üsküp-YugoslavyaAvrupaGüreş Şampiyonası ikinciliği
  • 1968 MeksikaOlimpiyat ikinciliği
  • 1969Sofya-Bulgaristan Avrupa Güreş Şampiyonası ikinciliği
  • 1969 Mar Del Plata-Arjantin Dünya Güreş Şampiyonası ikinciliği
  • 1970Doğu Berlin-Almanya Avrupa Güreş Şampiyonası ikinciliği
  • 1970 Edmonton-Kanada Dünya Güreş Şampiyonası ikinciliği
  • 1971Sofya-Bulgaristan Dünya Güreş Şampiyonası birinciliği
  • 1972Almanya Olimpiyat ikinciliği
  • 1972 Katoviche-PolonyaAvrupa Güreş Şampiyonası ikinciliği
  Antrenörlüğü
  • 1972 yılında güreşi bırakarak 1972 - 1989 yılları arasında Bulgaristanda güreş Antrenörlüğü yapmıştır.
  • 1989 yılında Türkiyeye göç ederek 2005 yılına kadar Hava Harp Okulu ve İstanbulAvcılar ilçelisinde güreşantrenörlüğüyapmıştır.
  BEKİR BÜKE

  1929 Afşin Kabaağaç köyünde dünyaya geldi.Her Anadolu insanı gibi oda Güreş Sevgisi ile hayata başladı.Eskiden her köy düğününde güreş yapılırdı.Güreş Adeta, bir yiğitlik simgesi olarak algılanırdı.Halkta çok büyük bir güreş sevgisi vardı. Kahramanmaraş yöresinde Bekir Bükenin gençliği zamanında Kısa Şalvar güreşleri yapılırdı.Şimdiki Modern Minder güreşi ve Karakucak güreşi hiç yapılmazdı.Bekir Büke'de bir tabiat harikası olan Afşin'e bağlı Kabaağaç köyünde kendi taydaşları ile güreş yaptı.Kabaağaç köyü Ceyhan nehrinin tam kenarında her türlü Tarım ürünlerinin yetiştiği bereketli bir toprağa sahip.
  1951, 55 ve 59 yıllarında yapılan Akdeniz Oyunları’nda serbest güreşte üç defa altın madalya kazanarak ismini Türk Güreş Tarihi’ne altın harflerle yazdıran Büke, 55 defa milli takımın formasını giymişti.
  Koca Yusuf (1856 - 1898)

  1856 yılında Şumnu, Bulgaristan'da doğdu. Dünyaca ünlü Deliormanlı Türk güreşçidir. Güreşin efsanevi isimlerinden olan Yusuf, 120 okkalık (144 kg) gövdesi, güreş becerisi, gücü ve sporcu ahlakı ile "Koca" lakabını almıştır. Ona "Koca" lakabı Filozof Rıza Tevfik tarafından sonradan verilmiştir.
  Koca Yusuf dönemin ünlü pehlivanlarından Nasçıköylü Kel İsmail Pehlivan'ın çırağı olarak çok ufak yaşta güreşe başladı. Uzun süre Kırkpınar başpehlivanlığını elinde bulunduran Kel Aliço ile güreşti. Adalı Halil'i iki kez ardarda yendi. Sultan Abdülaziz, Sultan V. Muratve Sultan II.Abdülhamit döneminde pek çok güreş yaptı.
  1897'de Avrupa'ya gitti ve Paris'te minder güreşinin kurallarını öğrendi. Bu dönemde güreştiği ve döneminin önemli sporcuları olanOlsen, Pons, Fournier ve Sebes gibi isimlerin tamamını yendi. Avrupa'da büyük ün kazanınca Amerika Birleşik Devletleri'nden davet aldı ve oraya gitti. Orada da yaptığı bütün güreşleri kazandı. Yendiği güreşciler arasında ünlü Jenkins ve Amerika Şampiyonu unvanını taşıyan Robert de vardır.
  Türkiye'ye dönmek üzere 21 Mayıs 1898'de Fransız bandıralı La Bourgogne transatlantiği ile yola çıkan Koca Yusuf, bindiği geminin 4 Temmuz sabahı New York'un kuzeydoğusundaki Sable Adası'nın 60 mil açıklarında İrlanda bandıralı Crmartyshire şilebiyle çarpışıp batması sonucu tüm yolcular ve mürettebatla birlikte boğularak ölmüştür. Cesedi Atlantik Okyanusu'ndakaybolmuştur.
  rizeli_53, by_1mk4ns1z_ ve fancy girl bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş