Cilt bakımı için pratik bilgiler

Konu 'Güzellik' bölümünde rapgirl tarafından paylaşıldı.

 1. rapgirl

  rapgirl Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2009
  Mesajlar:
  754
  Beğenileri:
  222
  Ödül Puanları:
  0

  Uzunca bir aradan sonra sizlerin karşısındayım. Aslına bakarsanız bu çok mutlu ediyor beni… Sizlere, güzelliğinize artı olacak bir bilgilendirme yazısı ile geldim. “Parlak ve Pürüzsüz Cilt” için gerekli 5 tavsiyede bulunacağım. Elbette her zaman ki gibi bunlara uyum sağlamak ve uygulamak sizlerin tercihi olacaktır. Gelin birlikte göz atalım bu detaylara;

  Sebze ve Meyve Tüketimi

  Cildinizin kurumaması için günlük su tüketiminiz yine de yetersiz geliyorsa, Sebze ve Meyve sularının faydalarından uzak kalmış olduğunuzu göstermektedir. Lakin hücrelerin yenilenmesini hızlandırmak için saf suyun çok büyük bir önem arz etmediğini unutmayınız.


  cilt bakım ürünleri, cilt bakımı için pratik bilgiler, cilt bakım

  Çiğ Gıda Tüketiminin Faydaları

  Çiğ sebze ağırlıklı beslenme programlarının uygulanmasının vücudun ihtiyacı olduğu minerallere erişmesini ve antioksidan etki ile kan dolaşımının temizlenerek atıklardan kurtulmanızı hızlandıracaktır. Elbette temiz kan ışıl ışıl bir cilt demektir.
 2. rapgirl

  rapgirl Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2009
  Mesajlar:
  754
  Beğenileri:
  222
  Ödül Puanları:
  0
  Sebze ve Meyve Tercihi

  Mevsimine göre Sebze ve Meyve tüketimi ile Seralarda ilaçlamaya maruz kalan gıdalardan uzak durabilirsin. Örneğin kış mevsiminde Domates yetiştirilmesi doğal ortamda imkânsızdır. Bu yüzden yaz mevsiminde tüketilmesi en uygun zamandır. Bu üretim ve tüketim döngüsü bedenimizin mevsime göre ihtiyaçlarına erişmesi anl***** da gelmektedir.

  Saat 19:00’dan sonra yemek yemeyin!

  Gece atıştırmaları vs. gibi bahaneler ile tüketilen her gıda bedeninize zarar verecektir. Çünkü günün sonuna gelindiğinde performansı azalan bedeninizin tükettiklerinizi öğütmesi pek mümkün olmadığından genellikle yüzünüzde sivilcelenme, akne oluşumu gibi sonuçlar doğurabileceğini bilmelisiniz.

  Ölü Derilerden Kurtulun ve Bedeninizin Nefes Almasını Sağlayın!

  Yüz fırçası olarak bilinen bakım ürünü edinerek gece bakımınız esnasında yüzünüzü tahriş etmeyecek şekilde Peeling uygulayın. Böylelikle ölü derileri temizlerken oluşabilecek yağ birikimlerinin de parçalanmasını sağlarsınız. Yağ azalması ve derinin nefes alması hücre yenilenmesini hızlandıracağından, bu uygulamanın da cildinizin bakımı ve pürüzsüzlüğünü sağlayabilirsiniz.
 3. rapgirl

  rapgirl Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2009
  Mesajlar:
  754
  Beğenileri:
  222
  Ödül Puanları:
  0
  EN AZ 8 BARDAK SU İÇİN: Vücut ağırlığımızın yüzde 60′ı sudan oluşuyor. Ancak yaşımız ilerledikçe bu oran azalmaya başlıyor, bunun sonucunda da cildimiz kuruyor ve yüzümüzde kırışıklar ortaya çıkıyor. Cildimizin elastikiyetini kaybetmesi sonucu da sarkmalar meydana geliyor. Çünkü su, tüm sistemlerimizin sağlıklı çalışması ve toksik maddelerin vücudumuzdan uzaklaştırılmasında önemli bir role sahip. Ayrıca vücut ısınını ve bir yandan da nem dengesini ayarlıyor. Bu nedenle, cildinizi içeriden beslemek için günde 8 bardak su içmeye özen gösterin.
  CİLDİNİZİ İYİ BESLEYİN: Cildinizin ışıltılı ve bakımlı görünmesi için içeriden beslenmesi çok önemli. Unutmayın ki mevsim meyveleri en zengin doğal antioksidan ve vitamin kaynaklarıdır. Temel prensip ise aşırıya kaçmadan, kırmızı-turuncu renkli meyveleri tüketmek, yeşil yapraklı gıdaları fazla pişirmeden yemektir.
  Günde 1 kase brokoli: A vit***** cildi nemlendiriyor ve elastikiyetini artırıyor. Bu nedenle cilt dokularının onarımında son derece önemli bir rol üstleniyor. C vit***** de vücudumuzdaki bağ doku denilen koruyucu doku katmanının korunmasında önemli bir işlev üstleniyor. Her gün 1 kase kadar az haşlanmış brokoli yiyerek cildinize bol miktarda A ve C vit***** sağlayabilirsiniz.
  Bir avuç çilek: Her gün veya gün aşırı tüketeceğiniz bir avuç çilek cildinize C vit***** açısından destek verecektir.
  Bir demet maydanoz: Her sabah kahvaltıda C vit*****nden zengin maydanoz tüketerek cildinizin bağ dokusunu destekleyebilirsiniz.
  Haftada 1 – 2 kez somon balığı: Omaga -3 yağ asitleri tarafından zengin olan besinler cilt sağlığını korumak gibi önemli bir rol üstleniyorlar. Omega 3 deposu olan somon balığı gibi deniz ürünlerini haftada 1-2 defa tüketmeye özen gösterin.
 4. rapgirl

  rapgirl Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2009
  Mesajlar:
  754
  Beğenileri:
  222
  Ödül Puanları:
  0
  PEELİNG YAPTIRIN: Cildin üst tabakasının hafifçe soyularak uzaklaştırılması esasına dayanan peeling pek çok farklı yöntemle yapılabiliyor. Ancak ev ürünleri ile uygulanacak olan peelinglerde yeterli yanıt alınamayabiliyor. Üstelik ev ürünlerinin konsantrasyonu en fazla yüzde 2 civarında olduğu için peelingi her hafta sürekli tekrarlamanız gerekiyor. Bu aksine ışıltılı ve parlak görünüm için cilt uzmanları tarafından yapılacak peeling daha sağlıklı yanıt veriyor. Örneğin glikolık asitle 2-3 hafta arayla yapılacak olan peelingler sonrasında kısa sürede iyi yanıtlar alınıyor. Peeling seansları yaklaşık 15 dakika tamamlanıyor. İşlem sonrasında belirgin bir kızarıklık ve yanma olmuyor, günlük hayata dönüş yapılabiliyor. Peeling işlemini kış sezonu boyunca ayda bir yaptırırsanız kozmetik kullanımınız en aza iniyor. Cildiniz çok daha sağlıklı ve pürüzsüz görünüme kavuşuyor.
  AÇIK HAVADA TEMPOLU YÜRÜYÜN: Özellikle açık havada yapacağınız yürüyüşler ve egzersizler kan dolaşımını hareketlendirip cildinizi daha ışıltılı hale getiriyor. Aynı zamanda egzersizle salgılanan endorfın gibi hormonlar da bu etkiyi destekliyor. Uzmanlar sağlıklı bir cilt için haftada en az 3 gün 45′er dakika yürümenizi öneriyorlar.
  DOĞRU ÜRÜNLERİ KULLANIN: Kış aylarında yağ bazlı, daha koyu kıvamlı konsantre ürünler kullanılıyor. Temizleme ürünlerinde de cildi soymadan kurutmadan temizleyen, fazla köpürmeyen ürünlerden seçiliyor. Kış aylarında kullanılan ürünlerde soyucu etken maddeler az oranda olduğu için mevsim değişikliklerinde ürünlerin içeriklerine dikkat etmelisiniz. Peeling gibi işlemlerle bir yandan cildinizi yenilerken, bir yandan da UV ışınlarının tahribatından korumanız gerekiyor. Güneşten koruyucuların yağ bazlı olmamasına dikkat edin ve doktorunuzun belirlediği faktör numarasına sahip olanları satın alın. Terlemeyle birlikte gözenekler tıkanabileceği için yine bu konuda cildinizin tipine göre cilt doktorunuzun önerdiği dermokozmetik temizleyici ve nemlendirici ürünler kullanın.
 5. rapgirl

  rapgirl Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2009
  Mesajlar:
  754
  Beğenileri:
  222
  Ödül Puanları:
  0
  BEN VE LEKELERİNİZ KONTROL ETTİRİN: Özellikle yüzümüz ve ellerimiz en çok güneş gören yerlerimiz olmaları nedeniyle UV ışınlarının tahrip edici etkisine maruz kalıyorlar. Kanser riski olması nedeniyle vücudunuzda 20 den fazla sayıda beniniz varsa, açık göz ve saç rengine sahipseniz, cildinizi mutlaka dermoskop aletiyle muayene ettirin. Özellikle ailenizde cilt kanseri hikayesi söz konusu ise veya daha önceden beninizi aldırmışsanız, yaza girmeden önce rutin ben kontrollerinizi ihmal etmeyin.
  BUNLARDAN KAÇININ
  ALKOL VE KAFEİNDEN UZAK DURUN: Aşırı alkol tüketimi cildin su kaybetmesi, bunun sonucunda da kuruyup kırışmasına yol açıyor. Ayrıca kılcal damarlarda genişleme ve çatlamalar yapıp, kızarık bir görüntü oluşturuyor. Bunların yanı sıra B vitaminlerinin kaybına neden olabildiği için cilde zarar veriyor. Kafein de özellikle çok fazla kahve alınırsa stres hormonlarına benzer etki yapıp cildin beslenmesini bozuyor. Tüm bu olumsuz faktörler nedeniyle sağlıklı bir cilde sahip olabilmeniz için alkol ve kafein kullanımından mümkün olduğunca kaçının.
  ŞEKER VE RAFİNE GIDALARA AMBARGO KOYUN: Çok yağlı ve şekerli besinlerin fazla tüketimi gün içinde kan şeker düzeyinde ani iniş çıkışlar yapıp, cildin sıkılığını sağlayan bağ dokusunda bozulmalara zemin hazırlıyor. Ayrıca ciltte sarkmalar ve lekelenmelerin oluşmasını da hızlandırıyor. Hücre yapısını bozan serbest radikallerden korunmak için kızartmalardan, yağlı, beyaz şekerden yapılmış tatlı ile kurabiye gibi gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.
  SOLARYUMDAN KAÇININ: Kısa süreli uygulamalar bile olsa ciltte leke yapması, kırışıkları arttırması ve benlerden kanser gelişmesi riskini arttırması nedeniyle solaryuma girmeyin.
 6. rapgirl

  rapgirl Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2009
  Mesajlar:
  754
  Beğenileri:
  222
  Ödül Puanları:
  0
  Cilt bakımı kadar beslenme de genç ve güzel bir cilde sahip olmamızda oldukça önemlidir.
  Güzel ve sağlıklı bir cilt için aşağıdaki besinlere dikkat…

  Şeker: Şeker hücrelerin gereksinim duyduğu besinleri çalan bir maddedir.Basit şekerler ciltte renk dengesizliklerine sebep olur ve yüzdeki kızarıkların,kahverengi lekelerin başlıca sebebi de şekerdir.Kalsiyum ve diğer minerallerin basit şekerler yüzünden tükenmesi vücudunuzda doku kaybına,bunun sonucu olarak da sarkık,gevşek bir cilde sahip olmanıza sebep olur.
  Yağlar: Bilim adamlarına göre yaşlanmanın en büyük sebebi insan vücudundaki yağların oksidasyonudur. Kötü yağlardan uzak durmak cilt sağlığı için gereklidir. ( kırmızı et, mayonez, çikolata, çörekler, patates cipsi, fıstık ezmesi, margarin, fast-food ürünler.) Ancak beslenme programımızdan yağları tamamen çıkartmak da cildimiz için yapılacak en büyük kötülüklerden biridir.Cildin iyi yağlara ihtiyacı vardır( zeytinyağı,soya yağı,fındık,balık.)
  Sigara: Sigara cildin oksijenlenmesini %30 azaltır ve cildi olması gerekenden %40 daha inceltir.Tüm bunlar cildin gevşemesi,sarkması ve kırışmasına neden olur.
  Alkol: Alkol vücudu susuz bırakır ve B vitaminlerini çalar.B vit***** saç ve tırnakları güçlendiren,cildin ışıltılı ve temiz olmasını sağlayan bir vitamindir.
  Kafein: Kafein cildi susuz bırakarak ve stres hormonlarının salgılanmasını arttırarak cildin kurumasına ve erken yaşlanmasına neden olur.
  Güneş: Güneşin UV ışınları cildin üst tabakasına nüfus ettiğinde yaşlanmadan sorumlu olan serbest radikal üretimi artar,yeni hücre üretimi ve vücuttaki C vit***** stoku azalır.Bunun sonucu olarak ciltte lekeler, kırışıklıklar, pürüzlenmeler, kalınlaşmalar ve kılcal damar hassaslaşması görülür.
  Uyku Pozisyonu: Yüzükoyun uyuma ciltte sarkma,kırışıklık ve torbalanmalara neden olur.
  Yo-yo Diyetler: Hızlı kilo verdiren diyetler cildin en büyük düşmanlarından biridir.Kilo alındığında cilt gerilir;kilo verildiğinde ise eski haline dönemez,sarkar.
  Stres: Aşırı stres durumunda kortizol denilen hormon yüksek düzeyde salgılanır:Kortizol erken yaşlanma hormonu olarak bilinmektedir.
 7. rapgirl

  rapgirl Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2009
  Mesajlar:
  754
  Beğenileri:
  222
  Ödül Puanları:
  0
  ♦Kadınlarda en sık rastladığım estetik yanlışı
  Çok fazla çekilmiş yüzler. Bütün yüz germe operasyonlarından sonra, şişlik ve ödem nedeniyle deri çok gergin görünür. Ama eğer yüz kaslarını sıkılaştırmadan, sadece deriyi gererseniz ve bunu yalnızca kulağa doğru yaparsanız, yüzünüzde bir görüntü oluşur.

  ♦Mükemmel bir estetik işlemin tanımı
  İyi bir işlemde, yüzünüze herhangi bir şeyin yapıldığı anlaşılmaz. Amaç ‘yapılmış’ değil, ‘doğal‘ görünmek olmalı.

  ♦Dozunu kaçırmamak çok önemli
  Yüz germe ameliyatından sonra hasta gelip, “Şuramdaki kırışıklık hâlâ duruyor. Düzeltebilir misiniz?” diyebilir. Estetik cerrah bu düşünce şekliyle karşılaştığında, “Bu kadar yeter. Artık durmalısın” demeyi bilmelidir.

  ♦Sorunlara çare botoks ve dolgu
  Yüzünüzdeki sorunları sadece gererek çözmeye çalışırsanız, doğal olmayan, gergin bir ifade yaratırsınız. Sadece dolgu maddeleri kullanırsanız, o bölgeyi ağırlaştırarak aşağıya çekersiniz. Doğru olan iyi bir kombinasyon
 8. rapgirl

  rapgirl Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2009
  Mesajlar:
  754
  Beğenileri:
  222
  Ödül Puanları:
  0
  ►Cilt güzelliği
  New York’un en ünlü dermatologlarından Jeanette Graf, cilt güzelliği hakkında bilmeniz gerekenler hakkında bilgi verdi…

  ♦Kadın hastalarımda çok sık rastladığım cilt bakım yanlışı
  Cildi ölü hücrelerden arındırmak işlemini abartıyorlar. Çok fazla eksfoliant kullanımı ciltte iritasyona ve kuruluğa neden olur. Bu ürünleri sadece haftada iki-üç defa kullanmalısınız. Bazı hastalarımın hem içinde asit bulunan ürünler kullandıklarını, hem de granüllü ürünlerle ciltlerini arındırdıklarını görüyorum. Bu gerçekten çok fazla.

  ♦Cildinizin gençliğini ve güzelliğini korumak için
  Sigarayı bırakın, çok fazla içki içmemeye çalışın ve daha çok meyve ve sebze yiyin. İyi bir cilt bakım rutinine başlayın: Sabahları yumuşak bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayın ve antioksidanlar içeren bir nemlendirici, ardından da güneş koruyucu sürün. Gece ise cildinizi temizledikten sonra retinollü bir krem kullanın.
 9. rapgirl

  rapgirl Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2009
  Mesajlar:
  754
  Beğenileri:
  222
  Ödül Puanları:
  0
  ♦Cilt bakımınızı yakında evde yapacaksınız
  Işık enerjisiyle çalışan IPL sistemlerini kendi kendimize uygulayabileceğiz. Yüzünüzdeki güneş lekelerini, kılcal damarları evinizde tedavi edebileceksiniz. Şu an bile dermatolog ofislerinde yapılan birçok işlemin ev kiti mevcut.

  ♦Stres cildi çok erken yaşlandırır
  Stres bütün hormon salgılarını etkiler. Bu da vücuttaki her hücrenin olumsuz etkilenmesi demektir. Bu yüzden stres düzeyinizi düşürmek zorundasınız. Bunun için yoga veya meditasyon yapabilirsiniz.

  ►İç işleri
  Mayo Clinic’ten Brent Bauer, diyetimize ekleyeceğimiz sebze ve meyvelerin, genç kalmak için kullandığımız vitamin takviyelerinden daha etkili olduğunu söylüyor.

  ♦Yaşlanmayı önleyen en önemli yiyecekler
  Meyve ve sebzeler; yüksek oranda antioksidanlar ve flavanoidler, diğer deyişle antiaging etkisi olan bileşimleri içeriyorlar.
 10. rapgirl

  rapgirl Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2009
  Mesajlar:
  754
  Beğenileri:
  222
  Ödül Puanları:
  0
  ♦Gelişigüzel takviye almak iyi bir strateji değil
  C ve E vit***** gibi antioksidanları içeren vitaminler alınabilir, ama bu takviyelerin meyve ve sebzeler kadar koruyucu olduğu henüz kanıtlanmadı. Hatta devamlı yüksek dozlarda takviye almanın vücudun doğal antioksidanlara gösterdiği tepkiye zarar vereceği yönünde bir teori bile var.

  ♦İdeal diyet düşük kalorili olmalı
  Bilimsel araştırmalarda, ne zaman bir hayvanı düşük kalorili diyete soksanız normalden daha uzun yaşar. Bu durum, gereğinden çok kalori tüketen insanlara ilham vermeli.

  ♦Cildiniz ve saçlarınız yeterince parlak değilse…
  Antioksidanlara daha çok önem vermeye başlasanız iyi olur. Her gün antioksidanlar açısından zengin bir meyve yiyin. Rengi ne kadar koyu olursa, içindeki antioksidan konsantrasyonu da o kadar zengin demektir. Her gün bir bardak nar veya vişne suyu için ve kahvaltınıza bir kase çilek veya frambuaz ekleyin.

Sayfayı Paylaş