cinlerle ilgili bildiklerinizi yazar mısınız???

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde gamze xd tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. gamze xd

  gamze xd Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar ben bu konuyu çok merak ediyorum lütfen merakımı giderin.cinlerle ilgili ne biliyorsanız yazın...
 2. abdulmelik

  abdulmelik Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2009
  Mesajlar:
  974
  Beğenileri:
  964
  Ödül Puanları:
  0
  Neden merak ediyorsun korkuyor musun?.
  Eğer korkuyorsan korkulacak bir şey yok aslında....

  Bu bilgilere bak bir..

  Cinler 2 kısma ayrılır.

  1.Müslüman cinler

  2.şeytan cinler


  Müslüman cinler:Allaha ve Ahmedi Mahmud muhammed mustafa(s.a.v) dinini kabul etmiş Allaha inanmış ve yasaklarını tanımış cinlerdir.

  Şeytani cinler(Kurandaki ismi İfrit): Direk olarak Allahın varlığını bildiği halde Allahı inkar edene ve insanlara bu amaçla mussalllat olan hatta farkınızda olmadan size VESVESE veren cinlerdir.

  Cinler nedir?

  Cinler İnsanla çok büyük benzerlikleri vardır.Mesela Cinlerinde gözleriayakları parmakları aklı nefsigünahlarısevablarıkol larıbeyinleri hatta bizdeki kana benzer onlarında beslendiği hasta olduğu evlendikleriçocuk yaptıkları konuştukları düğün yaptıkları içtikleri yedikleri Hatta tuvalet ihtiyaçları olan...vb. İnsanın yaptığı birçok şeyi yaparlar.


  PEKİ CİNDEN KORKULUR MU?

  Hem evet hemde hayır nasıl mı?

  Eğer Bir İnsan Allaha iman etmiş ve nefsini teskiye edib Allahı zikrediyor ve Kalb gözünüde Rahman olan Allah açmışsa korkmasına hiç mi hiç gerek yoktur.

  Ancak Bir insan Allaha inanmış veya inanmamış Allahın emirlerini yerine getirmezNamaz kılmasoruç tutmaz ve Allahı zikredib şükretmezse ciddi bir tehlikesi vardır.

  PEKİ CİNLERİN CAZİB GÖRDÜĞÜ İNSAN TİPLERİ NELERDİR?

  İlk önce cinler yanlız kişilerden hoşlanır.Evi çok kirli insanlardan hoşlanır.Ayrıca Namaz kılınmayan ve kuran okunmayan evlerde Resmen cirit atarlar ciddi olarak söylüyorum.Zina yapan Erkek veya kadınları çok severler hatta öyle severler ki o insanlarla farkında olmadan o cinler yatar.Bu Metal gibi şarkıları severler.Çünkü onları çağıran melodiler vardır.Evinde çok heykel gibi bulunan evleri severler ki Bunlar çok memnun olurlar bu durumlardan.****lerle zaten normal vatandaş gibi görüşürler zaten bunda apaçık ****ler var.Siyah renklerini severler beyazdan oldukça nefret ederler.Pis mekanlardan hoşlanırlar ki Az önce dediğimiz gibi Genel evlerde 1 numaralı mekanlarıdır.İnsandan çok nefret ederler.(Şeytani cinler tabii ki).
  P!NqUeEn <3 <3, gamze xd ve shewaa bunu beğendi.
 3. gamze xd

  gamze xd Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  sen öyle diyorsnda bana bunları kanıtlayabilir misin?
  belki ben cinlerin olduğuna inanmıyorum.bide onlar insan kılığına falan da giriyorlarmış onlar bizim gibiyse neden onların bizden üstünlükleri var bide onlar cennet yada cehenneme gidecekler mi????
  Son düzenleyen: Moderatör: 29 Nisan 2010
 4. abdulmelik

  abdulmelik Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2009
  Mesajlar:
  974
  Beğenileri:
  964
  Ödül Puanları:
  0
  Bu Kur'anı Kerim de de yazar en büyük kanıttır işte..
  Cinlerin varlığı Kur’an ve Sünnetle sabit olduğundan varlıklarını inkar etmek küfür sayılmıştır.

  Eskiden tespit edilemeyen pek çok şey bugün bilimsel yollarla ispat edilmektedir. İnsanların onları görememesi yok olduklarına ****l olmaz. Çünkü insan, sadece cinleri değil, daha pek çok şeyi de görememektedir. İnsanın görmesi, duyması, anlaması sınırlıdır. Özellikle varlıkların milyonda beşini ancak görebildiğimiz ve ağrı, sızı, sevgi, nefret, korku, akıl, elektrik, rüzgar vs. gibi, görmediğimiz şeylerin pek çoğuna inandığımız da düşünülürse, cinlerin görünmemesi onların olmadığı anl.am.ına gelmez.
  P!NqUeEn <3 <3 ve gamze xd bunu beğendi.
 5. abdulmelik

  abdulmelik Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2009
  Mesajlar:
  974
  Beğenileri:
  964
  Ödül Puanları:
  0
  Cinlerinde erkeği ve dişileri olduğu gibi onlarda ürerler ve ölürler. Akıl ve irade sahibidirler. Onlar da insanlar gibi emir ve yasaklara uymak Allah'a ibadet etmek için yaratılmışlardır. İnsanların peygamberleri onlarında peygamberleridir. Cennetle de nimetlendirilecekleri olduğu gibi Cehennemle de azablandırlacak olanları vardır.


  Kur'anda cinler :

  Cin Suresinde Peygamberimiz Hz.Muhammed Kur'an okurkencinlerin onu dinledikleri,ve peygamberimizin cinleri doğru yola
  çağırması anlatılmaktadır.Yine Kuran'da insanlar gibi cinlerin de kötülük yapan,günahkar olanlarının Cehenneme atılacağı yazar.Anlaşıldığı gibi Peygamberimizde cinleri görmüş,cinlerle konuşmuş, cinlere tebliğde bulunmuş,cinleri de insanları uyardığı gibi uyarmıştır.Kuran'da cinlerle ilgili Sure ve Ayetler mevcuttur.Cinlerle ilgili Sure ve Ayet numaraları cinlerlealakalı Ayetleri incelemek için belirtilmiştir.Cinlerle ilgili Sureler:En am suresi 76.Ayet.Neml Suresi 10.Ayet
  Kassas Suresi 31.Ayet.Hicr Suresi 27.Ayet.Rahman Suresi 15.Ayet.Kehf Suresi 51.Ayet.Araf Suresi 178.Ayet.Saffat Suresi 10.Ayet.Cin Suresi 8.ve 9.Ayetler.
  gamze xd bunu beğendi.
 6. abdulmelik

  abdulmelik Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2009
  Mesajlar:
  974
  Beğenileri:
  964
  Ödül Puanları:
  0

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  bide onlar insan kılığına falan da giriyorlarmış onlar bizim gibiyse neden onların bizden üstünlükleri war bide onlar cennet yada cehenneme gidecekler mi????
  Genişletmek için tıkla...
  Bizim bildiğimiz yaratılmışlar içersinde en mükemmel varlık insandır. Lakin cinlerin de arasında alim olanlan var. bu ilim ehli olan cinler tabii ki bizim cahil insanlardan üstündürler.
  gamze xd bunu beğendi.
 • abdulmelik

  abdulmelik Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2009
  Mesajlar:
  974
  Beğenileri:
  964
  Ödül Puanları:
  0
  Eğer cinler ile ilgili cevabını bilmediğin ve akılına takılan başka şeyler varsa sorabilirsin cevaplarım...
  gamze xd bunu beğendi.
 • gamze xd

  gamze xd Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  onların yaşadığı bir mekan yok mu???
  bizim yanımızda mı yaşarlar
  Son düzenleyen: Moderatör: 29 Nisan 2010
 • 1907fb1907

  1907fb1907 Üye

  Katılım:
  6 Mart 2010
  Mesajlar:
  301
  Beğenileri:
  215
  Ödül Puanları:
  0
  İslam’a göre cinler; akıl, idrak, irade ve şuur sahibi varlıklardır. Bu sebeple Allah’a iman etmek, Onun emirlerine itaat ve ibadet etmekle mükelleftirler. Bu Kur’an-ı Kerim’de Cin Suresinde ve diğer ayetlerde bildirilmektedir.
  Cinler hem Peygamberimize hem de Hz. Musa ve diğer peygamberlere muhatap olup tebliğlerini dinlemişler ve bir kısmı iman edip bir kısmı da inkar etmişlerdir.

  Müslim’in rivayet ettiği bir hadisi şerifte, “Her insanın meleklerden ve cinlerden bir yoldaşı bulunduğu” bildirilmiştir.(1) Cabir’den nakledilen bir hadisi şerifte Peygamberimiz (s.a.v); “Yanlarında kocaları bulunmayan kadınları ziyaret etmeyin. Çünkü şeytan, herhangi birinizin damarlarında, kan nasıl akıyorsa o şekilde dolaşmaktadır.” Buyurmuştur. Bunun üzerine ashab: “Seninde mi?” diye sordular. Hz. Peygamber: “Benim de, fakat Allah, şeytana karşı bana yardım etti de, o bana teslim oldu (veya Müslüman oldu) buyurmuştur.(2) Hadiste parantez içinde verdiğimiz “Müslüman oldu” ifadesi tercih edilen bir başka anlamdır. Ancak hadisçiler, şeytanın Müslüman olmasının söz konusu olmadığını söyleyerek, “teslim oldu, boyun eğdi” anl***** kullanmanın daha doğru olacağını söylemişlerdir.(3) Burada kastedilenin kafir bir cin olduğunu düşünmek, problemi çözer. Nitekim cinlerin kafirlerine şeytan denilmektedir.

  Evlenip çoğalmaları ve ömürleri

  Cinler, erkeklik ve dişilikleri olan, insanlar gibi nikah yoluyla evlenen, insanlar gibi üreyip çoğalan, doğup büyüyen ve ölen varlıklardır. Ancak ne var ki ömürleri insanlarınkinden çok daha fazla uzundur. Bu konuda cinlerin 1000 ila 1500 seneye kadar yaşayabilecekleri söylenmektedir. Çünkü cinler farklı bir zaman boyutunda yaşamaktadırlar. Orada zamanın akışı da farklıdır. Buna bağlı olarak, cinler yoluyla alındığı iddia edilen haberlerin gaybi bilgiler değil, yaşa ve tecrübeye dayanan bilgiler olduğu ortadadır.

  İman ve küfür bakımından durumları

  Mümin, münafık ve kafirleri bulunan cinlerin, kafirlerine şeytan denilmektedir. Cinler de bu dünyada imtihan oluyorlar ve ahirette hesaba çekilip, cennete ya da cehenneme gideceklerdir. İnsanlarda olduğu gibi, iman edip salih amel yapan, hayırlı işler işleyenler cennete; inkar edip kafir olanlar, iman ve tevbe etmeden ölenler de cehenneme gidecekler ve ceza göreceklerdir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmaktadır:


  “Andolsun ki, Cehennem için de birçok cin ve insan yarattık. Onların kalpleri vardır ama anlamazlar, gözleri vardır görmezler, kulakları vardır ama işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibi, hatta yol bakımından daha *****tırlar. İşte bunlar gafillerin ta kendileridir.”(7:179; 72:5)

  Cinleri inkar etmenin hükmü

  Cinlerin varlığı Kur’an ve Sünnetle sabit olduğundan varlıklarını inkar etmek küfür sayılmıştır.

  Eskiden tespit edilemeyen pek çok şey bugün bilimsel yollarla ispat edilmektedir. İnsanların onları görememesi yok olduklarına ****l olmaz. Çünkü insan, sadece cinleri değil, daha pek çok şeyi de görememektedir. İnsanın görmesi, duyması, anlaması sınırlıdır. Özellikle varlıkların milyonda beşini ancak görebildiğimiz ve ağrı, sızı, sevgi, nefret, korku, akıl, elektrik, rüzgar vs. gibi, görmediğimiz şeylerin pek çoğuna inandığımız da düşünülürse, cinlerin görünmemesi onların olmadığı anl***** gelmez.

  Cinlerin meskenleri

  Cinlerin ev ve mesken edindikleri yerlerin genellikle çöplük gibi pis yerler oldukları, buraları yer edindikleri anlaşılmaktadır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.v); evlerde bırakılan çöplerin cinlerin toplantı yerleri olacağını bildirmiştir.(4) Hz. Peygamberin İslam’daki temizliğe dikkat çektiği ve görünmeyen cinler gibi, görünmeyen mikropların da çabuk üreyip çeşitli hastalıklara sebep olabileceği hakkında da bazı alimler görüş beyan etmişlerdir. Çünkü bazı hadislerde cin kavramıyla mikropların kastedildiğini de söylemişlerdir. Ayrıca, Sahabe ve Tabiin döneminde, cinlerin ****klerde yaşadığına dair bir inancın var olduğu da görülmektedir. Bununla ilgili bir hadisi şerif şöyledir:

  Abdullah b. Sercis (r.a) anlatıyor: “Resulullah (s.a.v), (Yeryüzündeki haşarat) ****klerine idrar yapmayı yasakladı.” Bunun sebebi müfessirlerden Katade’ye: “Bu ****klere akıtmak niye mekruh kılındı?” diye sorulmuştu. O da şu cevabı verdi: “Bunların cinlere ait meskenler olduğu söyleniyordu.”(5)
  P!NqUeEn <3 <3 ve gamze xd bunu beğendi.
 • abdulmelik

  abdulmelik Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2009
  Mesajlar:
  974
  Beğenileri:
  964
  Ödül Puanları:
  0
  Cinler hamamlarda, mezarlıklarda, pis yerlerde, ahırlarda, çöplüklerde, ıssız yerlerde, ve ağaç kovuklarında yaşarlar.
  Onlar bazen evlerde de yaşarlar ama pis olanlarında..Cinlerin yaşadığı Gayb âlemi var. Karşıtı ise onların öldükten sonra nefslerinin yaşadığı Berzah âlemidir.
  Bizimle aynı mekânı paylaşan cinler, başka bir âlemin yani gayb âleminin varlıklarıdır. Gayb bilinmeyen demektir. Allahû Tealâ her şeyi çift yaratmıştır. Âlemler de karşılıklıdır.
  gamze xd bunu beğendi.
 • Konu Durumu:
  Mesaj gönderimine kapalı.

  Sayfayı Paylaş