**.çmede HATa

Konu 'Fizik 9. Sınıf' bölümünde samma tarafından paylaşıldı.

1. samma

samma Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar ben ölçmede hata anlatılırken derste yoktum bu konuda beni bilgilendirirmisinz
  2. özge_kartal

özge_kartal Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ölçmede hatanın sebeplerinden bir kaçı :
    dikkatsizce okunan,puanlanan yada doğru okunduğu halde yanlış kayıt edilen notlar 1000 cm değilde 98 cm olan bir metre ile yapılan ölçüm haliyle bize hatalı sonuçlar verecektir

azaltmak için:
    ölçmeleri aynı araçla bir kaç kez tekrarlamak özdeş başka ölçü aletleri ile kontröl etme mümkündür

örneğin::
    bir çizimin kütlesi aynı ölçü aleti ile bir kaç kez ölçülebilir yada farklı bir yöntem olarak bulunan bu kuvvetin cisme kazandığı ivme bulunup bunların oranında hesaplanır

umarım bu bilgiler işine yaradı
  3. yasemin9f

yasemin9f Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

ölçmede hatanın sebeplerinden bir kaçı :
    dikkatsizce okunan,puanlanan yada doğru okunduğu halde yanlış kayıt edilen notlar 1000 cm değilde 98 cm olan bir metre ile yapılan ölçüm haliyle bize hatalı sonuçlar verecektir

azaltmak için:
    ölçmeleri aynı araçla bir kaç kez tekrarlamak özdeş başka ölçü aletleri ile kontröl etme mümkündür

örneğin::
    bir çizimin kütlesi aynı ölçü aleti ile bir kaç kez ölçülebilir yada farklı bir yöntem olarak bulunan bu kuvvetin cisme kazandığı ivme bulunup bunların oranında hesaplanır

umarım bu bilgiler işine yaradı
    Genişletmek için tıkla...
    [/COÖlçmede Hata
    Bir grup öğrencinin bir fizil^sel büyüklükle ilgili yapmış olduğu ölçüm sonuçlarının birbirinden farklı çıkma olasılığı yüksektir. Bu durumda kesin ve doğru sonucu bulmak İçin ölçümler birkaç kez tekrarlanırsa hata yapma olasılığı azalır. Ölçüm sonuçlannın gerçek değerden farklı olması ölçmede hata yapıldığı anlamına gelir. Ölçüm sonucu ile gerçek değer arasındaki fark ölçmede hata olarak tanımlanır. Bu hatalann kaynağı ile ölçme yöntemi, ölçümü yapan kişi, ölçme aracı ve ölçümün yapıldığı ortam arasında bir ilişki vardır.
    Günlük hayatta fırsat buldukça insanlar mutlaka kaç kilo olduğunu öğrenmek için evde, sokakta, eczane de vb. gibi yerlerde tartıda ölçüm yaparlar. Aynı gün içinde farklı tartılarda yapılan ölçme sonuçları farklı olabilir. Bu durumda ölçümler arasındaki farkı düşünecek olursak terazilerden biri hatalı olabilir.
    Fizik, deneye ve ölçmeye dayalı bir bilim dalıdır. Fizikte bazı büyüklükler sayılarla ifade edilebildiği halde, bazılannın ifade edilebilmesinde sayılar yeterli olmaz. Sayılarla birlikte yönününde belirtilmesi gerekir. Bu nedenle fizikte büyüklükler skaler ve vektörel büyüklükler olmak üzere, iki gruba ayrılırLOR]
    tmm UmArım işine yarar:):)
  • chatlaq_busra

chatlaq_busra Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    :'( bu saçma soru bizim yazılı sorumuzdu yha bu soruya 10 puan verilirmi bide 1 tane boşluk doldurmaya 10 puan vermiş yhaaa çıldırazam
  • zeynep.n.uçar

zeynep.n.uçar Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    6
    ben bu soruyu cevapladım nerdeyse 40 kez soruluyor biraz arayan bulur!!!!!!!!!
  • serina

serina Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    fizik sorusuna cevap verin acil

ya arkadaşlar fizik hocası bir ödev verdi ama ben çözemedim22 ekime kadar acil cevaplayın ne olur

kolları 10 eşit bölmeye ayrılmış eşik kollu terazinin diğerinde ise 10,6 gr kütleli cisimler bulunmaktadır. Binicinin kaçıncı bölgeye getirilmesi gerekir?
  • Sayfayı Paylaş