Çoçuk hakları

Konu 'Sosyal Bilgiler 5. Sınıf' bölümünde bn hatice tarafından paylaşıldı.

 1. bn hatice

  bn hatice Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2008
  Mesajlar:
  41
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  6

  çoçuk hakları ile ilgili haberler
  bulabilir misiniz
 2. Özel Üye Esra

  Özel Üye Esra Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.272
  Beğenileri:
  465
  Ödül Puanları:
  83
  Haber bulamadım. Ama wikipedia.org'a gir istersen.
  bn hatice bunu beğendi.
 3. kübüü

  kübüü Üye

  Katılım:
  9 Ekim 2009
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  şunu buldum;
  422 Çocuk Sokakta Yaşıyor
  Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, 422 çocuğun sokakta yaşadığını tespit etti. Vali Göktayoğlu, bu çocukların sayısının her geçen gün arttığını, önlem alınmazsa sorunun toplumu tehdit eder boyuta ulaşacağını söyledi. Aydın'da "Çocuk ve Gençlik Merkezi" kuruluyor .
  BİA (Aydın) - Aydın Valisi Muharrem Göktayoğlu, sokakta ve dere yatağında yaşamını sürdüren 422 çocuğun, yeni açılacak olan "Çocuk ve Gençlik Merkezi"nde, eğitileceğini açıkladı.

  Vali Göktayoğlu, "Aydın'da sokakta yaşadığı tespit edilen 422 çocukla birebir görüşülüp, sorunun çözümü için çalışmalara başlandı" dedi.

  Göktayoğlu: Sayı artıyor

  Her türlü tehlikeye karşı korumasız kalan sokak çocuklarının, toplumun en temel sorunlarından biri olduğunu belirten Göktayoğlu, "Diğer illerde olduğu gibi, Aydın'da da her geçen gün ailesinin terk ettiği veya ailesini terk etmek zorunda bırakılan veya ailesi ile birlikte yaşamakla beraber her türlü ihmal ve istismara uğrayan ve küçük yaşlarda suç işleyen çocukların sayısı artıyor. dedi.

  "Aydın'da 422 çocuk sokakta"

  "Sokak Çocukları"nın tüm toplumu etkileyen bir sorun olduğunu anlatan Göktayoğlu, çözüme ilişkin şunları söyledi :

  * Bu çocuklara ilişkin gereken önlemler alınmadığı takdirde, sorunun büyüyerek toplumu tehdit eder boyuta ulaşacağı açık.

  * Bu sorunu büyümeden çözüme kavuşturmak amacıyla, çalışmalara başladık.

  * Sosyal Hizmetler Müdürlüğü' nde görevli psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarınca Aydın'ın merkezinde yapılan çalışma sonucunda, 422 çocuğun çeşitli nedenlerden dolayı sokakta yaşamak zorunda kaldığı tespit edildi.

  "Çocuk ve Gençlik Merkezi" açılıyor

  * Araştırmalar ışığında, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüze bağlı "Çocuk ve Gençlik Merkezi" açılmasına ilişkin gerekli olur alındı. Merkezin açılması için çalışmalarımız devam ediyor.

  * Aydın'daki sokak çocuklarını bu açacağımız merkezde eğiterek, topluma faydalı birer birey olarak yetiştirmek için elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. (EÖ/BB)
  Haber Ekspres
  07/10/2003
  rumeysa k. ve bn hatice bunu beğendi.
 4. betül56

  betül56 Üye

  Katılım:
  16 Ocak 2010
  Mesajlar:
  31
  Beğenileri:
  22
  Ödül Puanları:
  0
  Çocuk hakları, kanunen veya ahlakî olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu, eğitim, sağlık, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır.

  Çocuk hakları, insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konudur. Bugün, dünyanın birçok yerinde varolan insan hakları ihlalleri, çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı ve büyüyerek, müdahale edilmesi daha zor bir şekilde yer almaktadır. Uluslararası Af Örgütü'nün belirttiğine göre; az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, emek sömürüsü, pornografi, şiddet, yasadışılık gibi olumsuz etkenlerin dahilinde, çocuk hakları ihlalleri daha büyük boyutlarda olmaktadır.

  Çocukların erişkinlerden farklı fiziksel, fizyolojik, davranış ve psikolojik özellikleri olduğu, sürekli büyüme ve gelişme gösterdiği bilincinin yerleşmesi, çocukların bakımının bir toplum sorunu olduğu ve bilimsel yaklaşımlarla herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesi, Cenevre Çocuk Hakları Bildirisi ile şekillenmiştir. Günümüzde çocuk hakları ile ilgili olan uluslararası belge 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve 193 ülke tarafından onaylanmış olan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmedir.
  ayşemmm bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş