Çocuk nasıl cezalandırılmalıdır

Konu 'Psikolojik Destek' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Gül

Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    973
    Ödül Puanları:
    0

Tabi ki bütün cezalar iyi değildir.hatta, kötü olan cezalar kabul edilebilir olanlardan çok daha fazladır.Ceza, içinde birçok şartları taşımak ve aynı zamanda da eğitimin tuzaklarına düşmemek zorundadır.Sonuçta iyi ceza çok azdır.Ama yine de yasaklara ve sınırlara saygı duymayı sağlayacak cezalarda vardır.
    Ceza kesinlikle……
    -Yapılan hatalara ve çocuğun yaşına göre değişken ve orantılı olmalı.
    -Gerçekleştirilebilir olmalı.Çocuğunuzu yol kenarında yada ormanda bırakma tehditleri gereksizdir.Siz de çok iyi biliyorsunuz ki bu tehdidinizi gerçekleştirmek elinizden gelmez.Gerçekleştirmemeniz de zaten en iyisi olur.daha önce çocuğunuzu olduğu yerde bıraktınız ve sonra da almaya mı geldiniz?Bu size çok etkili gibi gelebilir, ama u terk etme tehdidi çocuğun kendisine ve yetişkine olan güvenini kaybetmesine yol açabilir.Bu aynı zamanda çocukta sonradan telafisi zor, güvensizlik ve yoksunluk duyguları yaratır.bunu tekrarlamayın.Şiddeti tırmandırabilirsiniz.
    -Çocuğu yaşamsal ihtiyaçlardan ayırmamalı ; yemek yemek gibi, güneş gibi. “sana tatlı yasak” yada “git çabuk yat bakalım”.
    -Çocuğunuzun cep harçlığını kesmek onu bir “büyük” gibi görmemek ve bu sorumluluğu üstlenmek demektir.Cezanın, çocuğun gelişimde geri adım atmaya neden olmaması gerekir.ceza büyümekten nefret etmek için değildir.Genellikle cep harçlığı kesilerek buna imkan verilir.
    -Çocuğun okul ödevlerini bir koz olarak kullanmayın.çocuğu düzgün yazmaya mecbur etmek onun bilgi acemiliğini bir cezaya dönüştürmek olur.Bu da çocuğun ne öğrenci sorumluluğunu almasına yardımcı olur ne de istekli çalışmasına.
    -Evin temizlik işleri.Çocuğun evde yardımcı olması doğaldır.işte bu yüzden masayı hazırlamanın bir ceza olduğunu ona düşündürmek gereksizdir.
    -Bütün çocukların başta gelen istekleri.
    Yılbaşı yada doğum günü hediyelerini çocuğa yasaklamak, önemli bayramları sizinle birlikte geçirmesini, arkadaşının yılbaşı partisine gitmesini engellemek yada tatillerini ortadan kaldırmak çok acımasız ve kötü cezalardır.çok kötü şeyler yapsa bile her çocuğun eğlenmeye, takdire ve kendini kabul ettirmeye ihtiyacı vardır.Bayramlar tatiller doğum günleri onun ve ailesi için en çok beklenen günlerdir.Bu önemli olaylar sayesinde çocuk kendi hayal gücünü geliştirir ve hatıralarını yaratır.Hatırlayın sizde…
    Yaptığı suçun ölçüsü ne olursa olsun onu dünyadaki bütün çocukların yaşamak istediği mutluluklardan bu denli mahrum bırakmak, çok ağır bir ceza olur.
    -Ceza hiçbir şekilde küçük düşürücü olmamalı, şiddet taşımamalı.Aniden yüzüne bir bardak suyu boşaltmak yada onu birden bire soğuk duşun altına sokmak…Bunların sözü bile edilmemeli.bütün bu cezalar çocuğu küçük düşürür ve onu allak bullak bırakabilir.
    -Ona nedenlerini açıklayarak ceza vermeli.Anahtar cümle “senden ne beklediğimi sana açıklamıştım ve sana güveniyordum.Anlaşmamıza uymadın.Seni bu yaptığından dolayı cezalandırıyorum

Sayfayı Paylaş