===>>> Coğrafya Çalışma Kağıdı....

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde °«[.ѕєℓмα.]»° tarafından paylaşıldı.

 1. °«[.ѕєℓмα.]»°

  °«[.ѕєℓмα.]»° Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2007
  Mesajlar:
  3.312
  Beğenileri:
  208
  Ödül Puanları:
  36

  ARKADAŞLAR BEN YAZILI İÇİN KENDİME NOTLAR ÇIKARDIM BELKİ SİZİNDE İŞİNİZE YARAR BUYRUN;

  TÜRKİYEDE BAŞLICA TOPRAK TİPLERİ
  1.ZONAL TOPRAK:

  a)kahverengi orman toprakları:Nemli orta kuşağın yayvan yapraklı ormanlarla kaplı bölgelerinde meydana gelir.Orta kuşak kıtalarının batı kıyılarında ılıman okyanusal iklimde görülen bir topraktır.Humus bakımından zengindir.Türkiyede genellikle kıyı kesimlerde görülür.
  b)terra-rossa toprakları:Akdeniz ikliminde görülen ve kireç taşları üzerinde yaygındır.turunçgil,bağcılık ve zeytin yetiştirmeye elverişlidir.organik madde bakımından fazla zengin değildirler.Akdeniz ,asıl ege,marmaranın kıyılarında görülür.
  c)kahverengi bozkır toprakları:Organik madde bakımından fazla zengin değildirler.bozkır sahalarında görülür.Tahıl tarımı,küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.Ülkemizde iç kesimlerde görülür.
  d)kestane renkli bozkır toprakları:Organik madde bakımından zengindir. bozkır sahalarında görülür.Tahıl tarımı,küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.Ülkemizde iç kesimlerde görülür.
  e)çernezyon topraklar:Humus bakımından zengindir.en verimli toprak tipidir.Tahııl üretimine ve büyükbaş hayvancılım yapılır. Ülkemizde genellikle Erzurum Kars Ardahan plotosunda ve doğu Karadeniz dağlarında görülür.
  2.İNTRAZONAL TOPRAKLAR:
  a)vertisoller:yüksek tarımsal potansiyel özellikleri vardır.Kil oranı fazla olduğu için işlenmesi zordur.
  b)tuzlu topraklar:Kapalı havza veya eski göl tabanlarında oluşan topraklardır.Tuz oranı fazla olduğundan tarım yapılamaz.Tuz gölü çevresinde ve Konya ovasında görülür.
  3.AZONAL TOPRAKLAR:
  a)alüvyol topraklar:dış kuvvetler tarafından taşınan malzemelerden oluşan topraklardır.Bu toprakların horizonları gelişmemiştir.

  ÜLKEMİZDE ALÜVYOL TOPRAKLARIN GÖRÜLDÜĞÜ BAŞLICA ALANLAR:

  *KARADENİZ KIYILARINDA;BAFRA, ÇARŞAMBA VE ADAPAZARI OVALARI
  *EGE KIYILARINDA;BAKIRÇAY, GEDİZ, KÜÇÜK VE BÜYÜK MENDERES OVALARI
  *AKDENİZ KIYILARINDA;ÇUKUROVA,AMİK OVASI,SİLİFKE VE ANTALYA OVALARI
  *İÇ KESİMLERDE;ERZURUM,ERZİNCAN,MUŞ,ERBAA,NİKSAR,KONYA OVALARI
  Bu bölgeler tarım bakımından önemli yerlerdir.
  b)kolüvyal topraklar:Ağaç tarımının yapıldığı yerler ve ormancılık yapılan yerlerdir.Su tutma kapasitesi düşük olduğundan buralarda bağcılık ve bahçe tarımı yapılır.
  c)regosoller:Kumlu topraklardır ve yağış suları kısa zamanda toprağa sızar.Bu nedenle ayrışma fazla olmadığından geç gelişir.Ağrı ve Van’da bu toprak görülür.

  BİLGİ NOTU:Çay fazla yıkanmış kireçsiz topraklarda,antepfıstığı kurak bölgelerin kireçli topraklarında,yumrulu bitkiler kumlu yani hafif bünyeli topraklarda,üzüm bağları kumlu,çakıllı topraklarla kumul sırtları üzerinde daha iyi yetişmekte ve daha fazla verim alınmaktadır.
  Maki ve çalılıkların yaygın olduğu yerlerde kıl keçisi;bozkır alanlarında koyun,çayırların yaygın olduğu yerlerde sığır;dut ağaçlarının yaygın olduğu yerlerde ipek böcekçiliği,çiçek yetişen yerlerde ve çam ormanlarının yaygın olduğu yerlerde arı yetiştiriciliği yaygın olarak yapılmaktadır.
  DİP NOT:Keçinin maki ve çalılıklarda bulunmasının nedeni;keçinin tırmanma özelliği vardır.ve bu bölgelerde kayalıklar görülmektedir o yüzden.

  Toprağın tarımda kullanılması:
  Toprak ekonomide ham madde olarak ve tarım açısından değerlendirilir.Ham madde olarak seramik,fayans,kiremit,tuğla çimento gibi alanlarda kullanılır.Tarım açısından ormancılık,hayvancılık ve bitki yetiştirme açısından faydalanılır.

  Toprağın sanayide kullanımı:
  *Tuğla ve kiremit üreten tesislerin bulunduğu yerler:
  MANİSA,İZMİR,UŞAK,KÜTAHYA,ESKİŞEHİR,ÇORUM,TOKAT,KASTAMONU VE BARTIN’DIR
  *Seramik sanayisinin geliştiği yerler:
  KÜTAHYA,İZMİR,BOZÜYÜK,SÖĞÜT,ÇAN,İSTANBUL VE KOCAELİ

  ENDEMİK BİTKİ: Dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen bitkilerdir.Ülkemizde en çok Toros dağları kuşağında bulunur.KÖYCEĞİZ GÖLÜ civarında SIĞLA ve GÖLLER YÖRESİ’NDEKİ KASNAK MEŞESİ,YENİCE civarındaki ISTRANCA MEŞESİ,DATÇA ve TAKE YARIMADASINDA DATÇA HURMASI,vb..
  RELİKT(KALINTI) BİTKİ:Ülkemizde 3. ve 4. jeolojik zamanlarda oluşmuş günümüzdeki iklim şartlarında yetişmesi mümkün olmayan bitki türlerine denir.

  ÜLKEMİZDE GÖRÜLEN BAŞLICA BİTKİ TÜRLERİ:

  1)ORMAN:Ormanlar,ağaçların bir örtü oluşturduğu alanlardır.Ağaçlar, yapraklarının özelliklerine göre iğne ve geniş yapraklı olmak üzere 2ye ayrılır.Bazı kesimlerde geniş ve iğne yapraklı ağaçlar bir arada bulunarak karışık ormanları oluştururlar.
  İĞNE YAPRAKLI ORMANLAR:Yıl boyunca yeşil kalan ormanlardır.KIZILÇAM,KARAÇAM,SARIÇAM,GÖKNAR,SEDİR,LADİN ve SERVİ gibi ağaçlardır.
  GENİŞ YAPRAKLI ORMANLAR:Kışın yapraklarını döken ağaçlardır.MEŞE,KAYIN,GÜRGEN,KESTANE,KIZILAĞAÇ,KAVAK,
  IHLAMUR,AKÇAAĞAÇ ve DİŞBUDAKTIR

  BİLGİ NOTU:Ülkemizde en yaşlı ağaçlar(anıt ağaçlar):MERSİN-ÇAMLIYAYLA’da bulunan Türkiye’nin 1100 yaşındaki EN YAŞLI ARDICI, ELMALI-ÇIKLIKKARA sedir ormanındaki 1000 yaşındaki AMBAR KATRANI,ÇANAKKALE-BEHRAMKALE PALAMUT MEŞESİ bunlara örnektir.


  2)MAKİ:Akdeniz iklimin görüldüğü yerlerde,kızılçamların tahrip edildiği kıyı kuşağında geniş alanlar kaplayan ,daima yeşil kalan bodur ağaç ve çalılardan oluşan bitki örtüsüdür.Genellikle 1-3m. Boyunda olan bu ağaçlar yaprakları kalın,sert,cilalı veya keçe gibi tüylüdür.Makiyi oluşturan başlıca bitkiler:YABANİ ZEYTİN,MERSİN,KEÇİBOYNUZU,KERMEZ MEŞESİ,SANDAL,KOCA YEMİŞ,DEFNE,SAKIZ,MENENGİÇ vb..


  NOT: Makinin yapraklarının sert,kalın,cilalı veya keçe gibi tüylü olmasının nedeni:SU KAYBINI VE KURAKLIĞI ÖNLEMEK İÇİN.


  *GARİG:Makinin yetişmediği toprakların inceldiği yerde makilere alternatif olarak yetişen dikenli çalılıklardan oluşan bitki topluluğudur.

  *PSÖDOMAKİ:
  Makilerin tahrib edildiği alanlarda yetişen makinin bozulmuş şekline denir.

  *ANTROPOJEN BOZKIR:Ormanların tahrip edilmesiyle oluşan bozkır alanları da vardır. Bunlara antropojen bozkır denir.

  3)ÇAYIR:İlkbaharda yeşerip yaz boyunca yeşil kalan bozkırlardan daha gür ot toplulukları çayır,dağ çayırı veya alpin çayır olarak adlandırılırlar.Bunlar ERZURUM-KARS çevresindeki yüksek plato alanlarında,KUZEY ANADOLU DAĞLARINDA,TOROSLARDA ve ÜLKEMİZİN DOĞUSUNDA ,yer alan yüksek dağlarda görülür.
  Yaz aylarında yeşil olan çayırlar,kış aylarında kar altında kalır.DAĞ ÇAYIRLARINI OLUŞTURAN BAŞLICA OT TÜRLERİ:GEVEN,YUMAK,TARLA SARMAŞIĞI,DÜĞÜN ÇİÇEĞİ,MİNE,KARDELEN,ORMAN GÜLÜ,YILDIZ,ÇAYIR,TAŞKIRANDIR.

  TÜRKİYE’NİN SU VARLIĞI:
  Türkiye,sıcak su kaynakları açısından dünya sıralamasında ilk 7’ye girmiştir.Bu zenginliğin nedeni;Anadolu’nun aktif bir tektonik yapıya sahip olmasıdır.Türkiye’de sıcak su kaynaklarının dağılışı,fay hatları ve volkanik alanlar ile paralellik gösterir.Batı Anadolu,Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fay hatları boyunca birçok sıcak su kaynağı mevcuttur.
  Dışa akışlı göllerin suları tatlı (Beyşehir gölü),dışa akışı olmayan göllerin ise suları tuzludur.(Tuz gölü ve Acıgöl)

  Not:Türkiye sıcak su kaynakları açısından dünya sıralamasında ilk 7ye girmektedir.Bu zenginliğin nedeni,Anadolu’nun aktif bir tektonik yapıya sahip olmasıdır.

  GAP PROJESİ:

  GAP,Türkiye’nin en büyük,dünyanın da önde gelen bölge kalkınma projelerinden biridir.FIRAT ve DİCLE nehirleri üzerinde yapımı süren baraj,hidroelektrik enerji santralleri,sulama tesisleriyle kentsel ve kırsal alt yapı yatırımlarını da kapsayan sürdürülebilir bir kalkınma projesidir.
  GAP ile meydana gelen gelişmeler:
  *Sulu tarıma geçiş
  *Tarımsal üretim ve verimin artması
  *Tarıma dayalı sanayinin gelişmesi
  *Şehirleşme oranının artması
  *İstihdam alanlarının artması

  Türkiye’nin yüksek jeotermal enerji potansiyel bölgeleri; Çanakkale, Afyonkarahisar-Sandıklı, Kızılcahamam ,Gönen, Simav ve Kozaklıdır.


  GÖL ÇEŞİTLERİ
  1.TEKTONİK GÖLLER: Yer kabuğu hareketleri sonucunda çöken alanlarda oluşan çukurluklarda biriken su kütlelerinin oluşturduğu göllerdir.Bunlar;
  Tuz gölü,Sapanca gölü, İznik gölü, Manyas gölü,Burdur gölü,Akşehir gölü,Hazar gölü
  2.KARSTİK GÖLLER: Kolay eriyebilen karstik arazilerde suların obruk gibi erime çukurları içinde birikmesiyle meydana gelir.Bunlar;
  Salda gölü,Kestel gölü,Karagöl gölü,Kızören gölü,Timraş gölü,Akgöl
  3.BUZUL GÖLLER: Buzul aşındırması sonucu oluşan çukarlarda biriken sulardan oluşur.
  Aynalı göl,Kilimli göl,Karagöl
  4.VOLKANİK GÖLLER: Volkanik faaliyetlerle oluşmuş çanaklarda suların birikmesiyle oluşur.Bunlar;
  Nemrut gölü,Acıgöl,Meke tuzlası,Gölcük
  5.SET GÖLLERİ: Yer şekillerinin önünün herangi bir malzemeyle kapanması sonucu oluşur.
  6.VOLKANİK SET GÖLLERİ:Volkanik faaliyet sırasında çıkan lavların bir çukurluğun önünü kapatması sonucu oluşur.
  Erçek gölü,nazik gölü,haçlı gölü,çıldır gölü,balık gölü
  7.HEYELAN SET GÖLLERİ:Heyelan sırasında sürüklenen malzemenin bir çukurluğun önünü kapatması sonucu meydana gelir.
  Tortum gölü,sera gölü,Abant gölü,yedigöller
  8.ALÜVYAL SET GÖLLERİ:Akarsu vadilerinin alüvyal malzemeyle kapatılması sonucu oluşan göldür.
  Mogan gölü,eymir gölü,bafa gölü,köyceğiz gölü
  9.KIYI SET GÖLLERİ:Alçak kıyılarda dalga ve akıntıların etkisiyle meydana gelen kıyı kordanlarının bir koy veya körfezin önünü kapatması sonucu oluşan göllerdir.
  Büyükçekmece gölü, Küçükçekmece gölü
  10. KARMA OLUŞUMLU GÖLLER: Van gölü,Eğirdir gölü,Kovada gölü

  SULARIMIZDAN GELEN ZENGİNLİK

  BESLENME KAYNAKLARININ FAZLA,BUHARLAŞMANIN AZ OLDUĞU DENİZLERDE TUZLULUK ORANI DÜŞÜKTÜR.BU NEDENLE KARADENİZ TUZLULUK ORANI EN DÜŞÜK OLAN DENİZİMİZDİR.

  TÜRKİYENİN YER ATI SULARI VE KAYNAKLAR
  Batı toroslarda karstik kaynaklar,tektonik hareketlerin yaygın olduğu sahalarda ise fay kaynakları bulunur.Türkiyede jeotermal enerji özellikle ısıtma ve sağlık alanlarında kullanılmaktadır.Ülkemizdeki jeotermal kökenli elektrik enerjisi üretimi Denizli-Sarayköy ve Aydın Germancik’te yapılmaktadır.Türkiye’nin diğer yüksek jeotermal enerji potansiyel bölgeleri ÇANAKKALE,KIZILCAHAMAM,GÖNEN,SİMAV,KOZAKLI’dır.

  JEOTERMAL ENERJİ NERELERDE KULLANILMAKTADIR?

  Bazı yörelerde seraların ısıtılmasında da jeotermal kaynaklardan faydalanılmaktadır.Dünya genelinde jeotermal enerji;yüzme havuzlarında,havaalanlarındaki pistlerin ısıtılmasında,organik maddelerin kurutulmasında ve sanayide kullanılmaktaıdr.


  TÜRKİYE’DE NÜFUS VE YERLEŞMENİN DAĞILIŞINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER


  DOĞAL(FİZİKİ) FAKTÖRLER
  1.YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ
  a.dağların uzanış yönü
  b.eğim
  c.bakı
  d.yükselti
  2.İKLİM
  a.yağış
  b.sıcaklık
  3.SU KAYNAKLARI
  4.KARA VE DENİZLERİN DAĞILIŞI
  5.JEOLOJİK YAPI VE TOPRAK ÇEŞİTLERİ
  6.BİTKİ ÖRTÜSÜ
  BEŞERİ FAKTÖRLER
  1.BİLİM VE TEKNOLOJİDEKİ GELİŞMELER
  2.İÇ VE DIŞ GÖÇLER
  3.ULAŞIM
  4.EKONOMİ
  a.turizm
  b.sanayi
  c.ticaret
  d.tarım
  e.hayvancılık
  f.madencilik
  g.ormancılık
  h.balıkçılık

  NOT:

  Ege Bölgesi’nde:Ülkemizde sıcaklık ve yağış şartları uygun olmasına rağmen nüfusu az olan alanlarımızda vardır.Güney Ege kıyılarında yer alan Menteşe Yöresi bu duruma en iyi örneklerden biridir.Yükseltinin ve eğimin fazla olması tarım alanlarını azaltmış,ulaşımı güçleştirmiştir.Buna bağlı kalarak geçim kaynakları azalmış ve yerleşim alanları sınırlanmıştır.
  Akdeniz Bölgesi’nde ise;Çok yoğun nüfuslu bir bölge olmasına rağmen bu bölgede yer alan Taşeli Platosu ve Teke Yöresi yer şekillerinin engebeli olması nedeniyle yerleşim ve nüfusun az olduğu yerlerdir.
  TÜRKİYE’DE YERLEŞMELER
  KIR YERLEŞMELERİ
  1.DEVAMLI YERLEŞMELER:köy,çiftlik,mahalle,mezra,divan
  2.GEÇİCİ YERLEŞMELER:yayla,ağıl,kom,dam,oba
  DOKULARINA GÖRE KIR YERLEŞMELERİ
  1.TOPLU YERLEŞMELER
  2.DAĞINIK YERLEŞMELER
  KENT YERLEŞMELERİ
  1.BÜYÜKLÜKLERİNE GÖRE;küçük kent,orta büyüklükteki kent,büyük kent
  2.EKONOMİK FONKSİYONLARINA GÖRE;tarım,sanayi ve madencilik,turizm,ticaret ve liman,ulaşım
  3.KÜLTÜREL FONKSİYONLARINA GÖRE;üniversite kentleri
  4.İDARİ FONKSİYONLARINA GÖRE;başkent
  5.ASKERİ ŞEHİRLER;askeri birlikler  TÜRKİYE’NİN İDARİ BÖLÜNÜŞÜ (KÖY,BUCAK,İL,İLÇE VE BELDE)
  KÖY: herkesin birbirini tanıdığı, hatta çok olsa 10. dereceden akraba olduğu, temel gereksinimlerin dışında hiçbir olanağın bulunmadığı, muhtar tarafından yönetilen yerleşim birimi. Nüfusu 2000den küçük olan yerleşim birimlerine verilen addır.
  BUCAK:Belirli bir coğrafi ünitedeki köyler ve kasabalardan oluşan idari bölümdür.
  İLÇE:Bir veya birkaç bucaktan oluşan idari ünitedir.
  İL:Birden fazla sayıdaki ilçelerin bir araya gelmesiyle oluşan idari alanlardır.
  BELDE:İlçeden küçük, belediye ile yönetilen yer.

  KIR YERLEŞMELERİ
  Ekonomik fonksiyonu ekim-dikim ve hayvancılık olan yerleşmelerdir.2ye ayrılır.
  1.Köy
  2.Köy Altı Yerleşmeler:İdari açıdan köye bağlı,köyden daha küçük toplu veya dağınık yerleşmelerdir.
  KÖY YERLEŞMELERİ
  1.Dağınık Yerleşme:Evler tek yada birkaç ev şeklinde arazi üzerine dağılmıştır.
  2.Toplu Yerleşme:Evler bir merkezde toplanmıştır.Ülkemizde toplu köy yerleşmeleri vadi tabanlarında ,dağ yamaç ve etekleri ile düz araziler üzerinde kurulmuştur.
  KÖY ALTI YERLEŞMELERİ
  MAHALLELER ve MEZRALAR:Bir köyden ayrılmış fakat idari fonksiyonu olmadığı için ayrı bir köy sayılamayan yerleşme üniteleridir.Bunlar devamlı yerleşmelerdir.Gelişerek büyüyebilirler.Mahalleler;Batı Karadeniz,Batı Anadolu,Akdeniz ve Marmara’da yaygındır.
  Mezralar ise;Doğu Anadolu,Güney doğu Anadolu,İç Anadolu ile Doğu Karadeniz’de yaygındır.Ekonomik fonksiyon tarımdır.Hayvancılık faaliyetleri yoğunluk kazanır.
  DİVAN;Birkaç mahallenin tek muhtarlık olarak birleştiği kır yerleşmeleridir.Batı Karadeniz’de yaygındır.
  ÇİFTLİK;Bir veya birkaç ev,ambar ve tarım arazisinden oluşan yerleşmelerdir.Trakya,Ege,Akdeniz ve İç Anadolu’da yaygındır.
  KOM ve AĞIL:Hayvancılık için otlak alanlarına bağlı olarak çoğunlukla yazın kullanılan,köye bağlı yerleşmelerdir.Komlara özellikle Doğu Anadolu başta olmak üzere Güney Doğu Anadolu’da rastlanır.Ağıl yerleşmelerine ise Türkiye’de hayvancılık yapılan bütün yerlerde rastlanır.
  OBA:Göçebe çobanların çadırlarından oluşan yerleşmelerdir.Batı ve Günaydoğu Toroslar ile Doğu Anadolu ve GüneyDoğu Anadolu ‘da yaygındır.
  ŞEHİRLERİN SINIFLANDIRILMASI
  FONKSİYONLARINA GÖRE ŞEHİRLER
  1.İDARİ ŞEHİRLER:Gelişmesine yönetim merkezi olması ön plandadır.
  2.KÜLTÜREL ŞEHİRLER:Üniversite ile yüksek okulların bulunduğu,çeşitli bilim sanat ve kongre erkinliklerinin düzenlendiği,festivallerin yapıldığı,tarihi zenginliklerin bulunduğu şehirlerdir.
  3.ASKERİ ŞEHİRLER:Gelişmesinde askeri birliklerin varlığının etkisi büyüktür.
  4.EKONOMİK FONKSİYONLARINA GÖRE ŞEHİRLER:Gelişmesinde tarım,sanayi,hizmet sektörlerinin biri veya birden fazlası etkilidir.
  EKONOMİK FONKSİYONLARINA GÖRE ŞEHİRLERİN SINIFLANDIRILMASI
  TARIM ŞEHRİ ;
  Ekonomik faaliyetleri;tarım ve hayvancılıktır.Hizmet sektörü nüfus ve ticaretin artmasına bağlı olarak gelişir.
  Genel özellikleri:Tarım alanlarının merkezinde,kavşak noktada yer alır.Küçük sanayi tesisleri vardır.Ürünleri pazarlayacak ticaret kapasitesine sahiptir.
  Ülkemizden örnekleri;Tarsus,Söke,İnegöl
  TİCARET ŞEHRİ;
  Ekonomik faaliyetleri; Ticarettir.Sanayi ve hizmet sektörü gelişmiştir.
  Genel özellikleri:Geniş bir hinterlanda sahip işlek ulaşım yollarının kavşak noktasındadır.Büyük küçük alışveriş merkezleri vardır.İthalat ve ihracat yoğundur.
  Ülkemizden örnekleri;Mersin,İstanbul,İzmir,Gaziantep
  SANAYİ ŞEHRİ:
  Ekonomik faaliyetleri;Sanayidir.Ticaret ve hizmet sektörü gelişmiştir.
  Genel Özellikleri:Kavşak noktasında yada bütün ulaşım yollarına yakın bir konumda bulunmaktadır.Bir yada birden fazla gelişmiş sanayi kolu vardır.İthalat ve ihracat yoğundur.
  Ülkemizden örnekleri;Bursa,İzmit,Manisa,İstanbul,Zonguldak
  TURİZM ŞEHRİ:
  Ekonomik faaliyetleri:Turizm,ticaret,hizmet faaliyetleri gelişmiştir.
  Genel Özellikleri: Doğal güzelliklere veya tarihi zenginliklere sahiptir.Gelişmiş ulaşım ağı vardır.El sanatları yaygındır.
  Ülkemizden örnekleri:Antalya,Van,İstanbul,Nevşehir
  ULAŞIM ŞEHRİ:
  Ekonomik faaliyetleri:Ulaşım,ticaret,hizmet ve sanayi sektörleri gelişmiş.
  Genel özellikleri:Büyümesinde ulaşım hizmetleri etkilidir.Kavşak noktaları ve işlek yolların üzerinde yer alır
  Ülkemizden örnekleri;Eskişehir,Konya,Ankara,İstanbul
  HİNDERLANDIN ŞEHİLERİN GELİŞMESİNE ETKİSİ
  HİNTERLAND:Art bölge,ekonomik olarak limanı besleyen,limanla etkileşen alandır.Bir limanın art bölgesindeki sanayi tesisleri,ticari fonksiyonları tarım alanları,enerji kaynaklarının yayıldığı alanı ne kadar genişse liman da o oranda gelişir.Trabzon Limanı’nın hinterlandı doğu Karadeniz,İstanbul Limanı’nın hinterlandı bütün Türkiye’dir.
  ÖLÇME DEĞERLENDİRME SORULARI SAYFA 158-159
  1-Yaşadığınız yer ile,il veya ilçe merkezi olan şehirlerin söz konusu olan bu özelliği kazanmasında etkili olan faktörler nelerdir?
  Ulaşım şartlarının iyi olması,önemli kavşak noktasında bulunması,ticaret potansiyelinin yüksek olması,sanayi faaliyetlerinin yoğunluk kazanması,önemli bir hammadde bölge olması,turizm, nüfus gibi faktörler etkili olabilir.
  2-Gaziantep’in ülkemizin güneydoğusundaki diğer şehirlere oranla daha fazla gelişmesinin sebepleri nelerdir?
  Ulaşım şartları bakımından önemli bir geçiş bölgesi olması ,Önemli ticaret yolları üzerinde bulunması etkili olmuştur.
  3-Vadi tabanlarında toplu yerleşmeler kurulmasının sebepleri nelerdir.?
  Vadi tabanları su kaynakları bakımından zengindir.Bununla beraber geniş tarım arazilerinin varlığı toplu yerleşmeyi desteklemiştir.Örneğin Ege bölgesi verilebilir,bölgede yağış rejimi düzensiz su kaynakları yeterli tarım arazileri geniş düzlükler boyunca bir aradadır ,bu da toplu yerleşmeyi destekler.
  4-Ülkemizin denize kıyısı olmasaydı nüfus dağılışında nasıl bir değişiklik olabilirdi?Neden ?
  Ülkemizin denize kıyısı olmasaydı nüfus dağılışında farklılıklar görülürdü .Kıyı kesimlerde denizelliğe bağlı olarak yoğunlaşan nüfus bu imkanı bulamayacağı için iç kesimlerdeki yada bulunduğu alanlardaki vadi ve ova tabanlarında iklimin elverişli olabileceği alanlara doğru yayılış gösterecekti. Kıyı ile iç kesimler arasında şu an ki kadar büyük farklar oluşmayacaktı.
  5-Ülkemizde fay hatlarının depremsellik açısından tehlikeli olduğunun bilinmesine rağmen nüfusun buralarda yoğunluk kazanmasının nedeni nedir?
  Fay hatlarının geçtiği alanlar ülkemizde verimli ova tabanlarına yakın noktalardır.Buralar deprem düşünülmediği takdirde yaşam koşulları olarak son derece elverişli noktalardır.Bu nedenle nüfus yoğundur.
  6-Geçici yerleşmelerin meydana gelmesinin nedenleri nelerdir?
  Köy altı yerleşmeleri oluşturan başlıca sebepler:
  **Kalabalık ailelerden kaçarak bağımsız yaşama isteği,
  **Aileler arasında çıkan anlaşmazlıklar,
  **Tarım arazilerinin yetersiz ve birbirinden uzakta olması,
  **Hayvanlarına otlak ve barınak temini,
  **Devlete ait arazilerin özellikle orman alanlarının toprak kazanmak amacıyla yerleşme yapılması.
  7-Nüfusun ve yerleşmenin dengeli dağılmamasında en fazla etkili olan faktörlerden birini söyleyiniz.
  İklim ve yerşekilleri söylenebilir.Bir ülke düşünün iklim şartları genel olarak çok fazla farklılık göstermeyen ılıman koşullar taşıyan ,yerşekilleri bakımından sade yükseltisi az ikisi birleşince yerleşmeye son derece elverişli alanlar oluşturacak ve şu an ülkemizdeki tarzda farklılıklar oluşmayacak.​
 2. Lizard King

  Lizard King Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.291
  Beğenileri:
  444
  Ödül Puanları:
  36
  Selma , Dil ve Anlatım , Tarih ve Edebiyat için hazırladıkların varsa iyi olur :) .
  Bu arada ellerine sağlık ancak bu kadar güzel olabilirdi..
 3. selin_kadir

  selin_kadir Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2008
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  selmacım ya bnm tarihten calısma kagdına ihtyacım var acaba sende varsa bana yardımcı olabilirmisin?????
 4. °«[.ѕєℓмα.]»°

  °«[.ѕєℓмα.]»° Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2007
  Mesajlar:
  3.312
  Beğenileri:
  208
  Ödül Puanları:
  36

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Selma , Dil ve Anlatım , Tarih ve Edebiyat için hazırladıkların varsa iyi olur :) .
  Bu arada ellerine sağlık ancak bu kadar güzel olabilirdi..
  Genişletmek için tıkla...
  (Rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu..)
  Onlara gerek duymuyordum canım :(
  Tarihten hazırlayacağım ama biz henüz 2. yazılı için konulara başlamadık.
  Mayıs ayının sonunda olacağımız için hoca biraz ara verdi ama yine hazırlayınca yazarım buraya :);)
  aydem_12 bunu beğendi.
 • MıstqhK

  MıstqhK Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  4 Kasım 2007
  Mesajlar:
  0
  Beğenileri:
  74
  Ödül Puanları:
  0

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  selmacım ya bnm tarihten calısma kagdına ihtyacım var acaba sende varsa bana yardımcı olabilirmisin?????
  Genişletmek için tıkla...
  Kısaltma Ve Türkçe Olmayan Karakterler Kullanma !

  Aksi Takdirde Ceza Alacaksın !
 • Sayfayı Paylaş