coğrafya dersi sayfa 28 yapıldı

Konu 'Coğrafya 11. Sınıf' bölümünde s3wa tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. s3wa

  s3wa Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2008
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  SORU-1-Ekolojik denge nedir?

  En ufaktan en büyüğüne, beslenme zincirinde en altta bulunandan en üsttekine, canlıların varlığını sürdürebilmesi için gerekli olan koşulların bütününe verilen addır.  Doğada her canlı birbirinin yaşaması için tez-antitez-sentez mantığıyla varlık gösterir. En basit tanımıyla; bir hayvanın ölümü diğeri için yaşam, birinin yaşamı bir başkası için sondur. yani bir bağlamda tikel olan tümel için kendini feda eder.

  Nasıl kurulmuştur bilinmez ama milyonlarca yıldır kendini sıkı sıkıya koruduğu kesin ve gelmiş geçmiş tüm canlılar içinde yalnızca insan dengenin dışına atmıştır kendini. fakat şu da bir gerçektir ki doğa, dışarı itileni ölümle cezalandırmıştır tıpkı dinazorlara olduğu gibi. çemberin dışında kalmak yaşamdan da uzaklaşmak demektir.  SORU-2-Ekolojik döngü nedir?

  Dünyadaki katmanlar arasındaki madde enerji alışverişi/hareketi , dünyanın doğal dengesini sağlar ve dünyanın katmanlarının kompozisyonu daima sabit kalır. Buna dünyanın ekolojik dengesi denir. Dünyadaki tüm bu olaylar ve bu olaylar ile canlılar arasındaki ilişkiyi inceleyen bilim dalına ekoloji, insanlar ile insanlar dışında kalan doğa arasındaki ilişkilerin tümüne birden ise insan ekolojisi denir.

  Element ve maddelerin dünyanın katman ve bölümleri arasındaki, dolaşımına ekolojik döngüler/çevrimler denir.  SORU-3-Karbon döngüsü hangi ortamlar arasında gerçekleşir.

  Karbon döngüsü doğada kara(litosfer),atmosfer,su(hidrosfer)canlılar(biyosfer) içerisinde gerçekleşir.Doğada karbon atmosferde karbondioksit,soda karbondioksit ve bikarbonat,karada ise kömür doğalgaz,petrol kireçtaşı içerisinde bulunur.  SORU-4-Biyolojik çeşitliliği tehdit eden insan kaynaklı faktörler nelerdir.?

  Konu ile ilgili bilgiler kitabınızda sayfa 10 da mevcuttur.İlave olarak yorum gücünüzü kullanın ve insanların doğaya hangi şekilde zarar verdiklerini düşünün.Sonuçta verilen bu zararlar o bölgedeki doğal yaşamı ortadan kaldıracak etkilerdir.Örnek orman yangınları,suların kirletilmesi devamını yazabilirsiniz sanırım.  SORU-5-Biyolojik çeşitliliğin oluşmasında etkili olan doğal faktörler nelerdir?

  İklim, yer şekilleri ve toprak biyoçeşitliliği etkileyen doğal faktörlerdir.  SORU-6- Habitat içindeki bir türün çok fazla gelişmesi hangi sorunları meydana getirir?

  Doğada yaşam alanlarında türler arası bir denge vardır.Bu denge türlerin beslenme özellikleri sonucu sayılarına yansır.Bu türler içerisinde birinin fazla gelişmesi diğer türleri yada o bölgedeki besin kaynaklarının aşırı tüketilmesine yol açarak habitat alanındaki dengeyi bozar. Rekabet artar (beslenme ve barınma). Besin kıtlığı olur.Yaşam şartları zorlaşır.

  Zamanla tür sayısında azalma görülür.Diğer türlerden ya yok olan olur yada bölgeyi terk edenler görülebilir.  SORU-7-Çayır ve meraların ortadan kaldırılması biyolojik çeşitliliği nasıl etkiler?

  Biyolojik çeşitliliğin azalmasına yol açar.Bu alanlar içerisinde yaşayan canlıların yok olmasına sebeb olucak yine çayır ve meralardan beslenen canlıların besin kaynağı bulamaması zaman içerisinde tür devamlılığı için olumsuz sonuçlar doğurabilir.  SORU-8- Sıcak çöllerde bitki ve hayvan yaşamını sınırlayan faktörler nelerdir?

  Yüksek sıcaklık ,yağışların ve nemin az olması ,su azlığı canlı ve bitki yaşamını sınırlandırır.  SORU-9- Bir akarsuyun hidroelektrik enerji potansiyelini etkileyen faktörler nelerdir?

  Akarsuyun yatak eğimi,akarsuyun akış hızı,akarsu debisi,Debiyi etkileyen faktör olarak iklim,beslenme kaynaklarının bolluğu,yağışların kar yada yağmur olması,ani kar erimeleri belirtilebilir.

  Yine soru köküne hidroelektirk santrali inşa edilirken neler dikkat etmeliyiz ibaresini eklersek bu sefer kitabınızda sayfa 26 daki bölümleride ekliyebiliriz.Bu noktada  SORU-10- Deniz seviyesinde meydana gelen değişimler bitki ve hayvan dağılışını nasıl etkiler?

  Okyanuslardaki habitatların tümüyle yok olmasına yada sayılarının azalmasına neden olabilir.Habitat bölgesinin değişmesine sebeb olabilir.Bölgedeki besin zincirini olumsuz etkileyebilir.  SORU-11- Akarsuların bitki ve hayvan türleri bakımından en zengin kesimleri nereleridir? Nedenlerini açıklayınız.

  Akarsu yatak eğiminin azaldığı yerler ile akarsuların denize döküldükleri ağız kısımları bitki ve hayvan türü bakımından zengindir. Akarsu yatak eğiminin azaldığı yerde akış hızı azalır ve planktonlar artar. Akarsuların ağız kısımlarında ise akarsuların taşıdığı element ve besin maddeleri buralardaki biyoljik çeşitliliği artırır.  SORU-12- Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe bitki ve hayvanların tür ve sayıca azalmasının nedenlerini söyleyiniz.  Dünyamızın şeklinden dolayı güneş ışınlarının düşme açısı ve sıcaklık kutuplara doğru azalır. Bunun sonucunda da bitki ve hayvanların tür ve sayısı kutuplara doğru azalır.

  Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri uygun ifadelerle tamamlayınız  1. Su döngüsü içinde , havadaki su buharının sıvı hale geçmesi aşaması ..yoğunlaşma...dır.  2. Bitkilerde besin maddelerinin yaprağa taşınmasını sağlayan ...su..dur.  3.Ekosistem canlı ve cansız varlıklar arasındaki ....madde.. ve ..enerji.. dolaşımı ile kendini yeniler.  4.Kutuplarda yaşayan hayvanlar ...düşük sıcaklık... ve ..besin yetersizliği... gibi koşullara uyum sağlayarak yaşamlarını sürdürürler.  5. Su döngüsünün itici gücünü ..buharlaşma.. ve …yağış.. oluşturur.  Aşağıdaki ifadelerin doğru veya yanlışlığını belirtiniz.

  1. Enerji akışı tek yönlüdür. (D)

  2. Etçiller, ikincil tüketicilerdir. (D)  3. Fotosentez, güneş olmadan gerçekleşmez. (D)  4. Su tutan bitkiler, bataklık biyomlarında bulunur.(Y)  5. Denizler ve karalar arasındaki karbon alış verişi çok hızlıdır. (Y)  6. Ayrıştırıcılar, ekolojik döngülerde önemli rol oynamazlar.(Y)  7. Okyanus akıntıları, biyomlar üzerinde etkili rol oynamazlar. (Y)  8.Bitkiler hayatın devamını sağlayan besin zinciri için üreticidir. (D)  9. Karbon döngüsü, dışarıdan müdahale olmadıkça bozulmaz. (D)  10. Yeryüzünde canlıların dağılışını etkileyen en önemli faktör iklimdir. (D)  11. Dünya ekosistemi; biyosfer, hidrosfer, litosfer ve atmosferden oluşur. (D)  12. Dünya üzerinde bitki tür ve çeşitliliğin en fazla olduğu yer tundra biyomlarıdır. (Y)  13. Baraj şeklinde inşa edilen hidroelektrik santraller akarsuyun rejimini düzenler (D)  14. Ekosistem bir bölgedeki türlerin, genlerin ve ekolojik olayların oluşturduğu bir bütündür. (D)

  15. Akarsuyun hidroelektrik potansiyelini belirleyen en önemli faktör eğim ve debidir. (D)

  Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları cevaplandırınız?

  1- C şıkkı Ekvatoral bölge

  2-B şıkkı Astenosfer

  3-A şıkkı Çoruh nehri

  4-B şıkkı Toprağın Rengi

  5-E şıkkı Jeopolitik konum

  6-E şıkkı Mikroorganizmalar

  7-D şıkı Üreticiler

  8-D şıkkı Bitkiler

  9-E şıkkı Yukarıya çıkıldıkça aktarılan enerjinin desteklediği birey sayısının azalması

  10-E şıkkı Besin zinciri durudu.
 2. Nazan_gs

  Nazan_gs Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  çok teşkkrler bn yeni üyeym ödew harika olmuş
 3. 2αн!_∂3

  2αн!_∂3 Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.350
  Beğenileri:
  454
  Ödül Puanları:
  36

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  çok teşekkürler ben yeni üyeyim ödev harika olmuş
  Genişletmek için tıkla...
  Kısaltma kullanma + teşekkür butonunu kullanman yeterli :)
 • ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
  test sorularından son ikisi yapılmamış yapan varsa yazsın lütfen
 • KURTT

  KURTT Üye

  Katılım:
  20 Eylül 2008
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  ÇOOOOK teşekkürler....
 • s3wa

  s3wa Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2008
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  yardımcı olduysam ne mutlu bana :)
 • ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
  son 2 soruyu yapmamışsın test sorularından ..
 • s3wa

  s3wa Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2008
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  hımm hocamız yapmadı orayı bize kaldı ama ben söyleyeyim 2 side a şıkkı olmalı
 • wicked

  wicked Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  ya cidden süper olmuş ellerine sağlık :) çok işime yaradı valla
 • erdieren

  erdieren Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  eyw krdsm ellerine saglık
 • Konu Durumu:
  Mesaj gönderimine kapalı.

  Sayfayı Paylaş