cografya kitabı sayfa 176 ' ya kadar

Konu 'Coğrafya 12. Sınıf' bölümünde miky_mouse tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. miky_mouse

  miky_mouse Üye

  Katılım:
  14 Mart 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  bana en bastan 176 ya kadar ölçme değerlendirmedeki testlerin ***ı lazım Lütfenn yardım edin..  sadece testlern cvplrını istiyorum ..
  şmdiden teskkrler :)
 2. Rüzgar

  Rüzgar Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  31 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.028
  Beğenileri:
  875
  Ödül Puanları:
  113
  LİSE4.SINIFLAR 1.BÖLÜM ÖLÇME DEĞERLENDİRME SORULARI SAYFA (20)

  Soru-1-Sera etkisi nedir.Açıklayınız.

  Atmosferdeki gazların gelen güneş ışınımına karşı geçirgen, buna karşılık geri salınan uzun dalgalı yer ışınımına karşı çok daha az geçirgen olması nedeniyle Yerküre’nin beklenenden daha fazla ısınmasını sağlayan ve ısı dengesini düzenleyen bu doğal süreç sera etkisi olarak adlandırılmaktadır.Dünyamızı ıs tmak için gelen ışınların yüzeye çarptıktan sonra tekrar uzaya yansımasını engelleyen ve bu engelleme sonucu sıcaklıkların artmasına sera etkisi deriz.Sere etkisi oluşturan gazlar su buharı olmak üzere karbondioksit, metan, diazot monoksit, ozon ve aerosollerdir.


  Soru-2-Sumatra ‘nın Tuba Dağı’nda 73 bin yıl önce meydana gelen volkanizmanın sonuçları nelerdir.

  Buz kayıtları, Sumatra'daki Toba yanardağının 74 000 yıl önceki patlamasının 3-5°C'lik bir küresel soğumaya yol açtığını gösteriyor. Sıradan yanardağ etkinliklerinin bile iklim üzerinde etkileri olabiliyor. Endonezya'daki Toba yanardağı 1815'te patladığında birkaç yıl boyunca Dünya'da yüzey sıcaklığı bir derece kadar düşmüştü.Günümüzden yaklaşık 74,000 yıl önce Toba yanardağının patlaması ve tüm bölgeye kül yayması sonucu alttaki resimde kırmızı ile gösterdiğim bölgede insan nesli hemen hemen tükenmiştir. Geriye kalan az sayıda insanın yeniden çoğalıp bölgeye yayılması binlerce yıl sürmüştür.Haritada sarı renkte gösterdiğim bölgede yeniden yaşamın gelişmesi için binlerce yıl gerekmiştirO patlama 1000 kilometreküp kül ve taş parçasının atmosfere yayılmasına yol açmış, Güneş ışınlarının bloke olması sonucu Dünya buzul çağına dönmüştü. Süper volkan 50 ya da 1000 yıl içinde patlayabilir. Patladığı zaman da Dünya buzul çağına döner."Sonuç olarak dünya iklimi ile ilgili çok ciddi değişiklikler meydana gelebilir.Sıcaklıkların düşmesi gibi.Kitabınızda sayfa 7 de konu ile ilgili bilgile rverilmiştir.

  SORU-3-Fosil yakıt kullanımındaki artış doğal sistemleri nasıl etkilemektedir.
  Kömür, petrol, doğalgaz gibi fosil yakıtların çevre kirlenmesindeki etkisi çok fazladır.

  Termik santrallerde soğutucu, buhar elde etme ve temizleme gibi amaçlarla kullanılan sular sıcaklık dereceleri yükselmiş olarak torağa, yeraltı sularına, akarsulara ve denizlere boşaltılmaktadır. Suyun sıcaklığı yüksek olduğu için sularda yaşayan canlıları olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca akarsular ağır metallerle kirlenmektedir. Linyit kullanılan termik santrallerde kömürün yanmasıyla bol miktarda kül oluşur. Bu küllerin içinde bulunan gazların bir kısmı havada kalarak asit yağmurlarına sebep olurlar. Yere ulaşan küller ise toprak yüzeyini ve bitkilerin üzerlerini kaplarlar. Toprak yüzeyine yığılan küller yağışlarla yeraltına sızarak toprağın kalitesini belirleyici özelliklerinde bozulmalar meydana getirirler.Petrol taşınması, işlenmesi, aranması ve kullanılması sırasında çevreyi kirletmektedir. Petrol yakıt olarak kullanılırken de havayı kirletmektedir.Kaza yapan petrol tankerlerinin denizlerin kirlenmesindeki payı oldukça fazladır. Denize dökülen petrol, denizi doğrudan kirletirken denizlerde yaşayan canlılarda da hasara sebep olmaktadır.

  SORU-4-Küresel ısınmaya yol açan karbon gazlarının atmosferdeki artışını azaltmak için neler yapmalıyız.

  Endüstri devriminden bu yana fabrikalar, motorlu araçlar ve enerji santrallerini çalıştırmak için ya da ısıtma ve aydınlatma gibi benzer amaçlarla kullanılan kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlardan atmosfere yayılan karbon gazları, "sera etkili" gazlar olarak tanımlanıyor.Bu enerji kaynaklarının kullanımının mümkün olduğunca azaltılması,daha doğa dostu enerji kaynaklarının tercih edilmesi,konu ile ilgili dünya çapında çeşitli antlaşmalar yapılarak karbon gazı içeren yakıtların kullanımı sınırlandırılmaya çalışılıyor.KYOTO tüm dünya ülkelerinin kabul etmesi gereken çevre dostu bir sözleşmedir.Yine konu ile ilgili karbondioksit vergisi gibi projeler gündemde .Hidro ,rüzgar,güneş enerjisi gibi daha doğal etkileri olan kaynakların tercih edilmesi insanların konu ile ilgili bilgilendirilmesi daha iyi bir tüketim sağlayacaktır.

  SORU-5-Alp dağları uzantısı kuzey güney yönlü olsaydı bu durum Avrupa ulaşımını nasıl etkilerdi.

  Şuan anki Avrupa ulaşım özellikleri sayfa 12 de açıklanmış.Avrupalıların bu dağları aşmak için neler yaptıkları viyadükler tüneller üzerinde mümkün olduğunca bu dağarlın etkisini aza indirmeye çalışmışlar.Bu dağlar arasındaki küçük oluklar önemli geçiş yerleri olmuş.Uzantısı Kuzey güney şeklinde olsaydı ulaşım ağı özellikle bu geçiş noktaları doğu batı doğrultusunda yapılmak zorunda kalıcak kuzey güney yönünde dağlar arasında kalan oluklardan vadilerden ulaşım sağlanacaktı.

  SORU-6-Önceki dönemlerde uzun sürede meydana gelen iklim değişikliklerinin günümüzde çok daha kıs sürede meydana gelmesinin sebeblerini yazınız…

  Eski jeolojik dönemlerde günümüz koşullarında olduğu tarzda doğal dengeye insan etkisi yoktu.Olaylar daha bir doğal süreç içerisinde gerçekleşiyordu.Ancak günümüzde gelişmiş teknoloji,kalabalık nüfus,geniş yerleşme özellikleri ,insanın yaşayışını devam ettirmek için girdiği ekonomik faaliyetler doğal sistemleri daha çabuk etkiliyor.

  SORU-7-Küresel ısınma bitki ve havyan topluluklarını nasıl etkilemiştir.

  Konu ile ilgili açıklama ve örnekler kitabınızda sayfa 17 de anlatılmıştır.


  SORU-8-Sellerin doğal sürece etkisini örneklerle açıklayınız.

  Bir nehir/dere yatağındaki mevcut su miktarının, havzaya normalden fazla yağmur yağması veya havzada mevcut kar örtüsünün erimesinden dolayı hızla artması ve yatak çevresinde yaşayan canlılara, arazilere, mala, mülke zarar vermesi olayına SEL denir.

  Seller meydana geliş şekli olarak ani ve yıkıcı doğa olaylarıdır.Meydana geldiği alanda insanların göç etmesine ,sel yatağındaki ekosistem ve biyo çeşitliliklerin yok olmasına sebeb olabilir.O bölgedeki canlıların yaşam koşullarına direk etki yapar.Tarımsal üretim,yerleşme alanları vb…

  a. Kütle Etkisi : Hızla akan su ile taşınan malzemeler çarptığı her şeyi, canlı ve cansız çevre ile kültürel çevreyi (insan, bitki, hayvan, yol, köprü, bina, fabrika, araba vb.) tamamen yada kısmen tahrip ederek yada yok ederek büyük can ve mal kaybına neden olabilir.

  b. Erozyon Etkisi :Yukarı havzalardan başlamak üzere, aşağı havzalara kadar, havza boyunca her yerde yeni çatlakların ve oyukların oluşması, yatak yamaçlarında çökmelere neden olduğundan, buralarda yamaç hareketleri hızlanır, büyük miktardaki toprak başka yerlere taşınır.

  c. Su Basması :Tarım ürünleri, taşınabilir ve taşınamayan mallar büyük zarar görür büyük can ve mal kayıpları yaşanabilir (Resim 5.3).


  SORU-9-Günümüze kadar büyük volkanik patlamaları nerelerde gerçekleşmiştir.

  Önceki bilgilerimizden faydalanırsak dünyada önemli volkanik sahalar daha çok levhaların karşılaşma alanları,okyanus tabanları,kırık hatlar boyunca uzanmaktadır.Bu kuşak içerisine giren en önemli yerler aynı zamanda büyük volkanik patlamalarında görüldüğü sahalardır.Japonya,Endonezya ,güney doğu asya Büyük Okyanus çevresi veya pasifik ateş çemberi, * Atlas Okyanusu'nun orta kesimi ve Atlantik sırtı (Burada denizin altında yanardağlar yoğundur), * Akdeniz ve çevresinde, * bazı kıtaların orta kesimlerinde aktif yanardağlar bulunmaktadır.Büyük patlama gurubuna giren noktalar ise ABD Yellow Stone ve Toba Dağı Endonezya’dır.

  SORU-10-Küresel ısınmaya bağlı okyanus akıntılarında meydana gelebilecek değişmeler ve sonuçları nelerdir.

  Küresel ısınma sonucu buzulların erimesiyle birlikte sadece seviye yükselmeleri olmayacak sürekli rüzgarlar ve yoğunluk farkının sebeb olduğu okyanus akıntılarının karaların kıyı kesimlerinin ısınmasında,yağış almasında,soğumasında,sıcaklığın ekvatordan kutuplara taşınmasında büyük önemi vardır .Okyanus sıcaklıkları ve tuzluluk oranı değişecek bu durum okyanus taşıyıcı kuşağını yavaşlatacak buda 10 yıl gibi kısa bir sürede ciddi iklim değişikliklerine yol açacaktır.


  SORU-11-Hollanda deniz seviyesinde meydana gelen değişmelere karşı korunmak için ne tür önlemler almıştır.

  Konu ile ilgili bilgiler sayfa 13 de Hollanda bölümünde mevcuttur..

  Soru-12-Günümüzde yeeryüzüde ekstrem olayların yaşanmasında hangi faktörler etkili olmuştur.

  İklim (aşırı sıcaklar ve soğuklar,kasırgalar,rüzgarlar,tektonik kökenli(deprem,volkanizma,tusunami) Hidrolojik olaylar (Kuraklık,aşırı yağışlar seller) olaylar,


  AŞAĞIDAKİ ÇOKTAN SEÇMELİ SORULARI CEVAPLANDIRINIZ.

  1- C şıkkı Volkanik olayların artması

  2- C şıkkı Güneş ışınlarının geliş açısı

  3- C şıkkı Aşırı yağışlar

  4- BEKLEMEDE Tekrar inceleniyor...

  5- A Şıkkı Meksika

  6- E Şıkkı Düzeltme:Kanada

  7- C Şıkkı İngiltere –Fransa

  8- C Şıkkı Hollanda

  9- B Şıkkı Libya

  10 E Şıkkı Şiddetli yağışların görülmesi

  11 B Şıkkı Tusunami

  12.Bu soru biz coğrafya öğretmenlerinide tartışmaya sürükleyen bir sorudur.Çeşitli ve farklı yorumlar yapılmaktadır.Bu nedenle bu soruyu değerlendirme dışı tutuyoruz.Ağırlıklı tartışma madencilik ve turizm şıkları arasında...

  13 C Şıkkı Adriyatik Kıyıları Okyanusa kapalı iç deniz.

  AŞAĞIDAKİ CÜMLELERDE BOŞ BIRAKILAN YERLEREİ UYGUN İFADELERLE TAMAMLAYINIZ.

  1-Tusunami 2-Tropikal fırtınalar(kasırga,tayfun,hortum)

  3-Karbondioksit,Metan,ve Diazotmonoksit gazları 4-Azalmalar

  5-Dünyada görülen küresel ısınma sonucu meydana gelen iklim değişmeleridir.

  6-Kıyı bölgelerde
  7-Yağışların azalması,kuraklık
  8-Kuraklık  Sayfa 3o:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  cns3, _mrve, ceylan680 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 3. Rüzgar

  Rüzgar Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  31 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.028
  Beğenileri:
  875
  Ödül Puanları:
  113
  12.SINIF SAYFA 54-55 ÖLÇME DEĞERLENDİRME SORULARI  Aşağıdaki soruları cevaplayınız?  SORU-1-1950 den sonra dünya nüfusunun hızla artmasının sebebleri nelerdir.  1945 2. dünya savaşından sonra ülkelerin nüfus artırıcı politika uygulamaları bu yıllardan sonra tıp sağlık alanındaki gelişmelerin çocuk ölüm oranlarını düşürmesi,mevcut teknolojik gelişmelerin sağlamış olduğu yaşam standartlarının yükselmesi,ulaşımda meydana gelen gelişmeler,insanların daha az yıpranmasına sebeb olarak yaşam sürelerinin uzamasına sebeb olmuştur.

  SORU-2-2015 yılından sonra nüfus artış hızı aynı şekilde devam ederse ne gibi sorunlar yaşayabiliriz.

  Dünya nüfus artışı bölgeler arası farklılıklar göstermektedir.Gelişen ülkelerin bulunduğu alanlarda bu artış yavaşlayarak devam edecek ancak nüfus artış hızı çok düşük olacak.Bunun sonunda bu bölgelerde nüfus yaşlanacak ,bağımlı nüfus oranı üreten aktif nüfus ve devlet yatırımları için ciddi bir sorun oluşturacaktır.Geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde artış oranının bu şekilde devam etmesi bu ülkeler için olumlu yönlerin yanında çeşitli olumsuzlara yol açacaktır.Doğal kaynak tüketimi artacak,mevcut dünya ile ilgili doğal alanların sınırlar daralacak,işsizlik ortaya çıkacak nüfusun çok olması sosyal ve ekonomik sorunları beraberinde getirecektir.Olumlu olarak bu ülkeler de işgücü sıkıntısı olmayacak işci ücretleri düşecek devlet yatırımlarını destekleyecek atılımcı dinamik bir nüfusa sahip olacaktır.Bu ülkelerde yeni fikirler yeni iş kolları kurulacak rekabet artacaktır şeklinde yorumlayabiliriz.  SORU-3-1950-2000 yılları arasında şehirleşme sonucu ortaya çıkan sorunları önlemek için 2010 -2050 yılları arasında ne gibi önlemler alınabilr.?  Şehirleşme faaliyetleri daha planlı programlı gerçekleştirilmeli bu faaliyetler esnasında doğal alan ,su kaynakları,yeşil alanlar korunmalı sanayileşme için çevre kirliliğini önleyici daha katı yaptırımlar uygulanmalı.Eğitim hizmetleri ön plana çıkmalı sosyal yapı içerisinde köy ve şehir kültürüne geçiş konularında halkı eğitici projeler uygulanmalı,Köy ve kır hayatı desteklenmeli köyden kente göçün önüne geçilmeli,küresel ısınmaya yönelik daha ciddi tedbirler alınmalı,ortaya çıkacak enerji ihtiyacı için yenilenebilir doğa dostu enerji kaynaklarının kullanımına önem verilmelidir.  SORU-4-1950 ‘li yıllarda başlayarak günümüze kadar devam eden göç olgusu nun yarattığı sorunları olumlu hale getirmek için ne gibi önlemler alınmalıdır.?  Yoğun nüfus artışından kaynaklı sorunlar için köy hayatı desteklenmeli köyden kente göçü engelleyici projeler geliştirilmeli.Şehirdeki eğitim sağlık hizmetleri kadar olmasa da tatmin edici derecede sağlık altyapı hizmetleri kırsal kesimlere de götürülmeli.Eğitimin önemi tekrar gözden geçirilerek arttırılmalı,şehir yerleşmelerinde daha yaptırımcı gecekondulaşmayı engelleyici tedbirler alınmalı.Şehir kullanım alanları daha planlı ve programlı kullanılmalı,yeşil alanların korunmasında daha fazla önem verilmeli sanayi tesisleri belirli bölgelere aktarılmalı şehir dışlarına taşınmalı ve atıkları için ciddi önlemler alınmalı şeklinde belirtilebilir bu projeler arttırılabilir.

  SORU-5-Ruhr Bölgesi’nin Almanya’nın en önemli madencilik ve sanayi bölgesi olmasının başlıca nedenleri nelerdir.  Bölgede zengin taşkömürü yataklarının bulunması ve sanayi devrimi ile birlikte demir çelik üretiminde maden kömürünün kullanılması bu yönde sanayi tesisleri ve sanayi bölgeleri oluşması beraberindeki göç hareketleri sonucundaki şehirleşme faaliyetleri bölgeyi günümüzdeki konumuna getirmiştir.

  Aşağıdaki çoktan seçme soruları cevaplayınız.  1-Cevap A şıkkı Madenciliğin gelişmesi

  2-Cevap D şıkkı İklim Şartları

  3-Cevap A şıkkı Sanayi

  4-Cevap C şıkkı Ruhr Havzası

  5-Cevap A şıkkı Şangay

  6-Cevap D şıkkı Türkiye

  7-Cevap D şıkkı Teknoloji

  8-Cevap A şıkkı Batı Avrupa

  9-Cevap B şıkkı Madencilik

  10-Cevap A şıkkı  Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri uygun ifadelerle tamamlayınız.  1-Ruhr

  2-18. yüzyılda İngiltere’de başlamıştır.19.yüzyıl ortalarına kadar sürmüştür.

  3-teknolojik gelişmeler ve uluslar arası ticaret

  Aşağıdaki ifadelerden doğru olanların başına D yanlış olanların başına Y harfini yazınız.  1- Y

  2- D

  3- Y
  fenomenia, cns3, _mrve ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 4. Rüzgar

  Rüzgar Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  31 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.028
  Beğenileri:
  875
  Ödül Puanları:
  113
  _mrve, ceylan680 ve miky_mouse bunu beğendi.
 5. Rüzgar

  Rüzgar Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  31 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.028
  Beğenileri:
  875
  Ödül Puanları:
  113
  12.SINIF SAYFA 95 ÖLÇME DEĞERLENDİRME SORULARI


  SORU-1-Ulaşım ağlarının ortaya çıkmasında hangi faktörler etkili olmuştur.

  Dünyada hızlı gelişim ,ekonomik faaliyetlerdeki çeşitlilik,teknolojik gelişmeler sonrası seri üretim,dünya üzerindeki ticari kültürel ekonomik ilişkileri hızlandırmış bu ilişkilerin aktif hala gelmesindeki en önemli rolü de ulaşım ağları oluşturmuştur.Mesafelerin gelişen teknolojik araçlar sayesinde kısalması insanların ürettiklerini başka bölgelere aktarmalarına imkan tanımış pazar payı büyümüş üretilen ürünlerin başka bölgelere aktarma düşüncesi beraberinde ulaşım ağlarının gelişmesini sağlamıştır.Ekonomik sebepler dışında kültürel sebepler de insanların bir yerden bir yere seyahat etme düşüncesi ,teknolojik araçlar ulaşım ağlarının gelişmesinde etkili olmuştur.

  SORU-2-Türkiye’nin ulaşım ağı içerisindeki yeri ve önemini söyleyiniz.

  Eski dünya karaları arasında doğal köprü özelliğine sahip olması ülkemizden tarih boyunca önemli yolların geçmesinde etkili olmuştur.Konum özelliklerinden dolayı Türkiye geçmişten günümüze kadar Avrupa ,Kafkasya,Orta Asya,Kuzey Afrika ve Orta Doğu’yu birleştiren kara ,demir,deniz ve hava yolu taşımacılığı ile enerji taşımacılığında Türkiye’yi son derece önemli bir noktaya yerleştirmiştir.Bu avantajlı konum Türkiye Ekonomik faaliyetlerine ciddi avantajlar sağlamakta ülke gelişimine ön ayak olmaktadır.  SORU-3-Ekonomik etkinliklerin gelişmesinde ulaşımın rolü nedir.

  Ekonomik faaliyetler üretim dağıtım tüketim üçgeni içerisinde gerçekleşir.Bu üçgen içerisinde kenarlardan birinde meydana gelecek aksama tüm ekonomik faaliyetleri olumsuz etkiler gelişmesini engeller.Üretilen malların gerek iç pazar gerekse başka pazarlara dağıtılmasında en önemli etken iyi bir ulaşım ağıdır.Ulaşım ağı gelişen noktalar ekonomik faaliyetlerin yoğunlaştığı ve beraberinde gelişme gösteren merkezler olmuştur.Ulaşım faaliyetleri bakımından kavşak noktasında olan ve çeşitlilik gösteren merkezler ekonomik faaliyetlerin yürütüldüğü önemli merkezler durumuna gelir bu özellik de o merkezin gelişmesinde en temel özelliklerden birini oluşturur.

  SORU-4-Yerleşmelerin konumu ile ulaşım sistemleri arasında nasıl bir ilişki vardır.

  Yerleşme yerleri uygun coğrafi koşullar dışında önemli ulaşım ağı noktalarının kavşak merkezlerine kurulur yada yerleşilen bölgeyi mevcut ekonomik faaliyetler ve ticaret yollarının bu noktadan geçmesi önemli bir merkez haline getirir.Yerleşme yeri olarak önemli kavşak bölgeler yada ticaret yolu üzerindeki güzergahlar yerleşme yeri olarak rantı yüksek bölgelerdir.Geçmişten günümüze önem taşıyan ticaret güzergahlarının çevre bölgeleri yerleşme yeri olarak tercih edilen noktalar olmuştur.


  Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları cevaplandırınız.

  1-C Türkiye 2 de demir yolu ile her noktaya ulaşamamak karayolu gelişiminde önemli bir etkendir.

  2-C Antalya Türkiye için önemli bir turizm limanıdır.

  3-C Yapım giderleri

  4-E Trabzon’un iç kesimler ile bağlantısını sağlayan zigana geçidi önemli bir avantajtır.

  5-B İzmir limanı Türkiye’nin İstanbul’dan sonraki en önemli limanlarından biridir.

  6-E Türkiye’nin arazi yapısı demir yollarının gelişiminde engelleyici bir rol oynamaktadır bu etken kara yolunun gelişimini etkiler.
  fenomenia, ceylan680 ve miky_mouse bunu beğendi.
 6. Rüzgar

  Rüzgar Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  31 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.028
  Beğenileri:
  875
  Ödül Puanları:
  113
  Sayfa 1o6- 1o7:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  12.SINIFLAR SAYFA 118-119 ÖLÇME DEĞERLENDİRME SORULARI


  SORU-1-Türkiye’nin nüfus özelliklerinin bilinmesi neden önemlidir?

  Ülkelerin gelecekleri ile planlama yapmaları noktasında en önemli etkenlerden biri nüfus özelliklerinin bilinmesidir.Türkiye gelecek dönemler ile ilgili güçlü bir devlet olmak için, mevcut varlığını ekonomik olarak devam ettirebilmesi için geleceğe yönelik yatırımlara ve planlamalara ihtiyaç duyar bu hesaplamaların amacına ulaşması başarılı sonuçlar vermesi mevcut nüfus özelliklerinin bilinmesiyle ve ona göre planlamalar yapılmasıyla mümkündür.

  SORU-2-Türkiye’de uygulanan nüfus politikalarında zaman içerisinde neden değişikliğe gidilmiştir.

  Ülkeler zaman içerisinde ekonomik ,sosyal,demografik olarak değişiklikler gösterebilir.Türkiye’de tarihsel serüveni içerisinde gelişmişlik seviyesinde, ekonomik ve sosyal yapısında hızlı bir gelişme sürecine girmiştir.Gelecek ile ilgili planlamalarında stratejileri ,elindeki kaynakları,ekonomik yapısındaki sektörlerin ağırlık dereceleri değişme gösterebilir.Bu etkileşim mevcut nüfus politikalarında değişiklik yapmasına sebep olmuştur.Bir dönem gelişmeye yönelik yatırımlar ve iş gücüne ihtiyaç artışı desteklerken günümüzdeki mevcut genç nüfus potansiyeli ve ülke şartları nüfusu kontrol altında tutmayı gerektirmektedir.

  SORU-3-Türkiye’de nüfus artış hızının arttırılması için ne gibi uygulamalar yapılmıştır.

  Sayfa 112 de nüfusu arttırmaya yönelik uygulamalar belirtilmiştir.

  SORU-4-Türkiye’nin kalkınması için nüfus miktarı ve yapısı arasında nasıl bir ilişki vardır.

  Aşırı nüfus ülke kaynaklarının önüne geçiyor mevcut ekonomik faaliyetlerden sanayileşmeden daha hızlı ilerliyor ise bir noktadan sonra artık o ülke için taşınması zor bir yük olarak karşısına çıkar.Bu noktada mevcut nüfusun miktarı ülkenin gelişmişlik seviyesine ,öz kaynaklarına ,sanayileşme hızının kaldırabileceği bir oranda olmalıdır.Aksi takdirde ülke aşırı işsizlik ve ekonomik sorunlar ve nüfusa yapılan yoğun harcamalarla güç kaybına uğrar.Nüfus yapısı olarak Türkiye’nin genç nüfus potansiyeli kalkınmaya yönelik bir avantajdır.Genç nüfus üretici,rekabeti seven değişik fikirler üretebilen ülkeyi gerektiği gibi değerlendirildiğinde iyi eğitildiğinde istihdam alanları sağlandığında

  SORU-5-Nüfus artış hızını arttırmak için uygulanan politikaların dayanak noktaları nelerdir.

  Nüfus artışının arttırmaya yönelik çalışmaların özünde ülke nüfusunun yaş ortalamasının artması yani nüfusun yaşlanmasıdır.Nüfusun yaşlanması bir süre sonra ülkede işgücü açığına yol açar.Yatırımları yeteri kadar destekleyecek genç nüfus oranı azalır.Ülke nüfusunun dinamizmini kaybetmesi nüfusun azalma yönünde eğilim göstermesi söylenebilir.

  SORU-6-Nüfus planlamasının Türkiye için önemini belirtiniz.

  Türkiye mevcut nüfus yapısı ile genç nüfus potansiyeli yüksek bir ülkedir.Eğer ki mevcut nüfus yapısı iyi bir şekilde değerlendirilmediği taktirde ülkemiz için ciddi bir yük oluşturur.Ülke koşulları düşünüldüğünde ülkemizin öz kaynakları ve ekonomik gücü doğrultusunda nüfus yapımıza yön vermemiz gerekmektedir.Nüfusun kontrol altına alınması ve mevcut nüfusa nitelik kazandırılması ülkemizin ön plana çıkarttığı nüfus politikasıdır.Ülkemizin şu anki ekonomik refahı ve bundan sonraki devamlılığı için nüfusu sürekli dinamik kılacak bir nüfus planlaması uygulanmalıdır.Aksi taktirde ya çok gençleşir ki bu durumda ülke kaynakları bu genç nüfusu karşılayamaz yada çok yaşlanır bu durumda gelecek için olumsuz veriler doğurur.Bu durumları yaşamamak için ülkemiz için nüfus planlaması çok önemlidir.

  SORU-7-Nüfus politikaları uygulanırken nelere dikkat edilmelidir.

  Ülkeler nüfusu politikası uygulaması yaparken mevcut ekonomik durumlarını,öz kaynaklarını,nüfusun yaş yapısını yani demografik ve ekonomik özelliklerini çok iyi analiz etmelidirler.Elde edilen tespitler doğrultusunda planlama çalışmalarına yön verilmelidir.

  SORU-8-Nüfusun şehirlerde toplanmasının ve kadınların iş hayatına girmesinin nüfusun yapısı üzerinde nasıl bir etkisi olmuştur.

  Nüfusun şehirlerde toplanması insanların kırsal kesimdeki yaşantısından farklı düşüncelere sahip olması noktasında insanları yönlendirir.Kırsal kesimin değişmez kriterleri şehirsel yaşamda yavaş yavaş etkisini kaybeder.Aile bağları ve aileye bakış açısı değişir.Daha bireysel bir yaşam ön plana çıkar .Ekonomik sıkıntılar daha bir ön plandadır.Yada insanlar kendilerini yetiştirmiş daha iyi bir eğitime sahip olmuştur.Bütün bunları birleştirirsek nüfus yapısında bir yaşlanma doğumların azalmasını gözlemleyebiliriz.

  Kadınların iş hayatına girmesi beraberinde sorumluluklarını ve hayata katılış etkisini de etkiler. Aile içerisinde söz sahibi olur kendi bağımsızlığı ön plana çıkabilir.Kırsal kesimden gelen ataerkil yaklaşımlara karşı karşı koyma direnci ortaya çıkar.Çocuk yapmak istemeyebilir yada erteleyebilir yada sayı bakımından az çocuk yapar.Kariyer kadın için ön plana çıkabilir.Bu özellikleri birleştirirsek sonuç olarak nüfus yapısında doğumların azalmasına nüfusun yaşlanmasına etkide bulunur.

  SORU-9-Türkiye’nin ekonomik sosyal ve kültürel alanlarda yatırımlar yapmasında nüfusun hangi özellikleri ne gibi önem taşır.

  Türkiye nüfusunun genç yapıda olması çok önemlidir.Çünkü yapılacak bu yatırımları destekleyecek işgücüne ihtiyaç vardır.Nüfus yapısı yaşlı olması özellikle gelişmiş ülkelerde ciddi işgücü sıkıntıları oluşturur.Ülkemiz nüfus yapısı bu tür yatırımları fazlasıyla kaldırabilecek bir yapıdadır.Yine bu yatırımların desteklenmesinde nitelikli nüfus yapısı çok önemlidir.Genç nüfusu üretkendir yaratıcıdır mücadeleyi sever kolay pes etmez yeni yatırımlara karşı cesaretlidir.

  SORU-10-Türkiye’nin demografik yapısı ile kalkınma planlarının hazırlanmasında nasıl bir ilişki vardır.

  Türkiye’nin nüfus yapısı kalkınma planların hazırlanmasında belirleyici bir etkendir.Ülkemiz nüfus özelliklerine göre kalkınmaya yönelik projeler belirlenir.Mevcut nüfus yapımızın ihtiyaçlarını giderici sosyal ekonomik politikalar uygulanır.

  AŞAĞIDAKİ ÇOKTAN SEÇMELİ SORULARI CEVAPLANDIRINIZ.

  1-C Şehirlere göçün teşviki

  2-D Aile planlamaları

  3-E Ülkemizde 2. dünya savaşına girmemesine rağmen erkek nüfusun silah altına alınması

  4-D Çalışabilir nüfus oranının azalması demek aktif nüfus oranının (Piramitin orta kesiminin) azalması demektir bu durumda tabanın genişlemesi yani genç nüfusun artması demektir.

  5-D Kadınların çalışan nüfus içindeki payını ve köyden kente göç oranını tespit edemeyiz.

  6-B Yalnız II

  7-C Nüfus artış hızının ekonomik kalkınmayı olumsuz yönde etkilemesini önlemek

  8-E Ekonomik ,sosyal ve kültürel yatırımların nasıl olacağını tespit etmek.da olumlu bir özellik değildir.(Okul, Hastane gibi)

  9-C Demografik yatırımların artması devletin nüfus için yoğun yatırımlar yapması çok

  da avantajlı bir durum değildir.
  ceylan680 ve miky_mouse bunu beğendi.
 7. Rüzgar

  Rüzgar Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  31 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.028
  Beğenileri:
  875
  Ödül Puanları:
  113
  Sayfa 128:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...
  Sayfa 142-143:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  12.SINIF SAYFA 175 ÖLÇME DEĞERLENDİRME SORULARI  Aşağıdaki soruları cevaplandırınız.  1-Bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin ölçülmesinde kullanılan kriterler nelerdir?  Kişi başına düşen milli gelir,Sağlık ve eğitime ait göstergeler(okullaşma oranı,kişi başına düşen doktor)yoksulluk,işsizlik,bölgesel eşitsizlik ,gelir dağılımı durumları kriter olarak belirlenmiştir.Son dönemlerde İnsani gelişme endeksi içerisinde uzun ve sağlıklı yaşam ,bilgi edinme ,tatminkar bir hayat yaşamak için yeterli gelir,siyasi özgürlük,garanti edilmiş insan hakları gibi kriterlerde gelişmişlik kriterleri içerisine girmiştir.  2-Kalkınmadaki temel amaç nedir?  Kalkınmadaki temel amaç üretim ve istihdam yapısını,tarım yerine sanayi ve hizmet sektörleri için arttırmak bu yönde gelişme göstermek refah seviyesini yükseltmektir.  3-Coğrafi konum ile gelişmişlik arasında nasıl bir ilişki vardır.  Birbiriyle paralel bir ilişki vardır bir ülkenin coğrafi konum özellikleri (İklim şartları,boğazlara göre konumu,denizlerle bağlantısı,önemli ticaret yollarına göre durumu,yer altı zenginliklerine ve enerji kaynaklarına yakınlığı )ne kadar avantajlı ise gelişmişlik derecesi de o kadar hızlı ilerler.Kendi siyasi birliğini kurmuş devletler öz kaynaklarına sahip çıkabildiği ve konum özelliklerine hükmedebildiği sürece mevcut özelliklerini gelişmişlik yolunda çok iyi bir avantaja çevirebilir.Aksi durumlarda mevcut özellikler sadece destekleyici bir etki olur gelişmişliğe çok ciddi katkı sağlamaz.Örnek Nijerya mevcut petrol rezervini çok da iyi kullanamıyor…  4-Almanya’da nüfusun yoğun olduğu bölgeler nerelerdir?  Nüfusun yoğun olduğu bölgeler kitabınızda sayfa 154 de giriş paragrafında 3 kuşak olarak belirtilmiştir.Buralar genel olarak sanayi ,ticaret ve ulaşımın geliştiği noktalardır.

  5-Ruhr havzası sanayinin gelişmesinde nasıl bir etkiye sahiptir?  Bölge Almanya ve Avrupa için çok önemli bir sanayi merkezidir.Bölgede yer alan nitelikli kömür havzaları bu gelişimde en önemli etkendir.Kömür dışında demir ,kurşun ,çinko vb madenler çıkartılır ve işlenir.Mevcut kömür yataklarının işlenilmesi ve demir çelik endüstrisinde kullanılması geçmişten günümüze bu merkezi önemli bir demir çelik sanayi merkezi haline getirmiştir.  6-Petrolün Nijerya’nın gelişmesinde nasıl bir etkisi olmuştur?  Petrol Nijerya için çok önemli bir zenginliktir.Ancak ülke mevcut kaynaklarını işleyebilecek sanayi yapısına sahip değildir.Petrolün bulunması yatırımları bu alana çekmekle beraber tarım ve alternatif sanayi kollarının ihmal edilmesine yol açmıştır.Ekonomideki düzelmeye rağmen petrol dışı sektörler çok gelişme gösteremektedir.  7-Uluslar arası enerji taşımacılığında Türkiye’nin önemini belirtiniz?  Sayfa 169 da giriş konu ayrıntılı açıklanmıştır.  Uluslar arası enerji taşımacılığında Türkiye bir geçiş bölgesidir.Hazar bölgesi ,Orta doğu enerji kaynaklarının Avrupa’ya aktarımında kilit noktada bulunmaktadır.Buda Türkiye için ciddi avantajlar sağlar.Türkiye bu enerji kaynaklarının aktarımında mevcut projeler içerisinde yer alarak kendine önemli kazançlar sağlamaktadır.Bakü Tiflis Ceyhan ,Irak Türkiye ırak hattı,samsun Ceyhan hattı çok önemli hatlardır.Boğazlardan geçen petrol miktarı düşünüldüğünde önemi daha da arttığı görülür.  8-Hazar Bölgesi tarih boyunca ticari ve askeri açıdan neden önemli olmuştur?  Hazar bölgesi geçmişte ipek yolu ticaret yolu güzergahın da yer alması bölgedeki mevcut enerji potansiyeli ticari ve askeri açıdan bölgeyi önemli kılar.Bölgedeki enerji pazarının paylaşılması konusunda Rusya ve ABD sıkı bir mücadeleye girmişlerdir.  9-Çin’de neden çok farklı iklimler gözükmektedir.  Çin yüzölçümü bakımından doğu batı ,kuzey güney yönünde geniş bir alana sahiptir.Okyanuslara kıyısı olması kıyı ile iç kesim arasında iklim farklılığı ortaya çıkartır.Yer şekillerinin çeşitlilik göstermesi de etkilidr.  Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları cevaplandırınız?  1-D OTOMOTİV

  2-D İRLANDA

  3-E MALİ

  4-D ELBE

  5-D DURBAN

  6-A AZARBAYCAN-PAKİSTAN

  Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri uygun ifadelerle tamamlayınız.  1-Gelişmişlik düzeyi ölçütlerinde en çok kullanılanı kişi başına düşen milli gelirdir.

  2-Gelişmiş ülkelerde faal nüfusun büyük bir kısmı hizmet ve sanayi sektöründe çalışırken az gelişmiş ülkelerde is tarım sektöründe çalışır.

  3-Karaorman dağlarından doğup güney Almanya’yı kat ederek pek çok Avrupa ülkesinden geçtikten sonra denize dökülen nehir TUNA nehridir.

  4-Almanya dünya sanayisinde ABD ve JAPONYA ‘nın ardından en gelişmiş üçüncü ülkesidir.

  5-Afrika kıtasının en kalabalık ülkesi NİJERYA ‘dır.

  6-Nijerya ekonomisinin temelini tarım ve petrol oluşturmaktadır.

  7-Kömür ve demir madenleri bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biri ALMANYA dır.
  kübra t, ceylan680, üaihl ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 8. miky_mouse

  miky_mouse Üye

  Katılım:
  14 Mart 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  tskkr btnna bstm :):)
  neden_35 ve minikcadi bunu beğendi.
 9. Rüzgar

  Rüzgar Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  31 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.028
  Beğenileri:
  875
  Ödül Puanları:
  113
  :) Rica ederim.. :)
  ahmet turan bunu beğendi.
 • S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  Başlığı Bu Seferlik Düzelttim Birdahaki Sefere Ceza Alırsın .

  İyi Forumlar.
 • Konu Durumu:
  Mesaj gönderimine kapalı.

  Sayfayı Paylaş