coğrafya

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde gözde tarafından paylaşıldı.

 1. gözde

  gözde Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  arkadaşlar sayfa 147 de türkiye'de yerleşmeler diye şema var oradaki kır yerleşmeleri devamlı yerleşmeler köy çiftlik mahalle mezra divan geçici yerleşmeler yayla ağıl kom dam oba dokularınA göre kır yerleşmeleri toplu yerleşmeler dağınık yerleşmeler kent yerleşmeleri onun altındaki başlıkların hepsinin ne olduğunu yazarmısınız.lütfen.
 2. dilek2

  dilek2 Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  arkadaş zaten onlar kitabın 150. sayfasında var
 3. фуля

  фуля Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  2 Kasım 2007
  Mesajlar:
  804
  Beğenileri:
  474
  Ödül Puanları:
  0
  TÜRKİYEDEKİ YERLEŞMELER:
  1- KIR YERLEŞMELERİ
  a) köyaltı yerleşmeleri:
  - mahalle
  - yayla
  - çiftlik
  - mezraa
  - kom
  - oba
  - divan
  - dalyan
  b) köyler
  2- KENT YERLEŞMELERİ

  hoca bize böyle yazdırdı
 4. gözde

  gözde Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  ya biliyorumda hoca araştırın dedi bide açıklamaları yazılacak valla bizim hocada bi acayip kitapta yazmasına rağmen yinede araştırın diyor kontrol etcek.
 5. фуля

  фуля Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  2 Kasım 2007
  Mesajlar:
  804
  Beğenileri:
  474
  Ödül Puanları:
  0
  Türkiye’de Yerleşmeler

  Türkiye’de yerleşmeler ekonomik etkinliğe bağlı olarak ikiye ayrılır.

  Sürekli Yerleşmeler
  Geçici Yerleşmeler

  Sürekli Yerleşmeler

  Türkiye’de sürekli yerleşmeler ekonomik etkinliklerine ve idari yapılarına göre gruplandırılır.

  Kent Yerleşmeleri
  Kır Yerleşmeleri

  Kent Yerleşmeleri

  Nüfusu 10.000’in üzerinde olan, kaymakam veya vali tarafından yönetilen, iş bölümünün belirgin, tüketici nüfusun fazla, ekonomik faaliyetin endüstri, ticaret, turizm vb. olduğu yerleşim merkezleridir. Kentler, iş olanaklarının daha fazla olması nedeniyle, kırsal kesimden sürekli göç alarak büyümektedir. Buna bağlı olarak Türkiye’de hızlı bir kentleşme süreci devam etmektedir. 1990 nüfus sayımına göre toplam nüfusun 33,8 milyonu (% 59,1) kentlerde yaşamaktadır.

  Kır Yerleşmeleri

  Nüfusu 2000’den az olan, muhtar tarafından yönetilen, üretici nüfusun fazla olduğu, iş bölümünün belirgin olmadığı, ekonomik faaliyetin tarım ve hayvancılığa dayalı olduğu, konutlarda yapı malzemesinin doğadan temin edildiği yerleşmelerdir. Yerleşmeler arazinin yapısı ve su kaynaklarının özelliğine göre ikiye ayrılır.

  Toplu Kır Yerleşmeleri
  Dağınık Kır Yerleşmeleri

  Toplu Kır Yerleşmeleri

  Evlerin birbirine çok yakın olduğu kır yerleşmeleridir. Bu tür yerleşmelerde iklim koşulları belirleyici olmuştur. Yerleşim birimleri su kaynaklarının çevresinde toplanmıştır. İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yaygın olarak görülür.

  Dağınık Kır Yerleşmeleri

  Evler arasında uzaklığın fazla olduğu, geniş bir alana yayılan kır yerleşmeleridir. Bu tür yerleşmelerde arazinin engebelik durumu tarım topraklarının küçük, parçalı ve dağınık olması belirleyici olmuştur. Yağışların ve su kaynaklarının bol olması dağınık yerleşmeyi kolaylaştırmıştır. Karadeniz Bölgesi’nde dağınık yerleşme yaygındır.

  Geçici Yerleşmeler

  Ülkemizde kır yerleşmelerinin, ekonomik açıdan tamamlayıcısı olarak gelişmiş, ekonomik faaliyetin tarım ve hayvancılığa dayalı olduğu yerleşmelerdir. Yayla, mezra, oba, kom, ağıl gibi adlar verilen geçici yerleşmeler Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaygın olarak görülür. Ayrıca mevsimlik olarak konaklamak amacıyla gidilen yazlık siteler, dağ ve bağ evleri de geçici yerleşmelerdir.

  Yayla : Yaz aylarında hayvan otlatmak veya tarımsal faaliyette bulunmak amacıyla gidilen geçici yerleşmelerdir. Yaylalar dinlenmek amacıyla gidilen yazlık sayfiye yerleri de olabilir.

  Mezra : bazı ailelerin tarım alanlarının az olması, kan davaları gibi nedenlerle bulundukları sürekli yerleşmelerden ayrılıp daha uzak bir yere yerleşmesiyle oluşmuş yerleşmelerdir. Tarımsal faaliyetler hayvancılığa göre ön plandadır. Bir kaç ev ve eklentilerden oluşan mezralar zamanla sürekli yerleşme haline gelebilir. Örneğin Elazığ, Harput’un bir mezrası iken zamanla büyüyerek kent haline gelmiştir.

  Oba : Daha çok göçebe hayvancılık yapan toplulukların geçici olarak yerleşip, çadır kurdukları yerleşmelerdir.

  Dam : Köy ailelerinin geçici bir süre için yararlandıkları yerleşme biçimidir. Bölge köy yerleşmelerinde bir kısım aileler, birkaç aylık süre için köylerinden ayrılarak, kendi bahçe, tarla ve otlaklarındaki damlarda oturduktan sonra, tekrar köylerine dönerler.

  Kom : Ekonomik faaliyetin büyük ölçüde hayvancılığa dayalı olduğu aileler veya kişiler tarafından oluşturulan geçici yerleşmelerdir.

  Ağıl : Hayvanların barındığı, çevresi taş veya ahşap ile çevrili yerlere ağıl adı verilmektedir. Ağıllar zamanla nüfusun artmasına bağlı olarak sürekli yerleşme haline gelebilir. Sürü sahipleri tarafından kurulan ağıllar kış mevsiminde hayvanların korunması amacıyla kullanılır.

Sayfayı Paylaş