çok acil soruların cevapları lazımmm lütfen bir göz atın...

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 11. Sınıf' bölümünde perakedisi tarafından paylaşıldı.

1. perakedisi

perakedisi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

tarih 2011-2012 kitabında sayfa 5de ki soru
    1)ŞEMSİ EFENDİ OKULUNDA UYGULANAN FARKLI EĞİTİM YÖNTEMLERİNİN MUSTAFA KEMAL'İN EĞİTİMİNE KATKISI NELER OLABİLİR?
    sayfa 6 daki sorular
    2)MUSTAFA KEMAL'İN MANASTIR ASKERİ İDADİSİNDEKİ TARİH ÖĞRETMENİNİN MUSTAFA KEMAL'İN FİKİRLERİNİN GELİŞİMİNE KATKISI NELER OLMUŞTUR?
    3)MUSTAFA KEMAL'İN YUKARIDAKİ VERİLEN SÖZÜNDE(BİZ BATI MEDENİYETİNİ BİR TAKLİTÇİLİK YAPALIM DİYE ALMIYORUZ.ONDA İYİ OLARAK GÖRDÜKLERİMİZİ KENDİ BÜNYEMİZE UYGUN BULDUĞUMUZ İÇİN,DÜNYA MEDENİYET SEVİYESİ İÇİNDE BENİMSİYOR.SÖZÜ BU)BATİ MEDENİYETİNE YAKLAŞIMI HAKKINDA NELER SÖYLENEBİLİR?
    sayfa 7 deki bir soru
    4)HARP OKULU YILLARINDA MUSTAFA KEMALDE YENİ DÜŞÜNCELER OLUŞMASININ SEBEPLERİ NELERDİR?
    sayfa 8 deki soru
    5)MUSTAFA KEMALİ ŞAMDA HAREKETE GEÇİREN DUYGU NEDİR?
    sayfa 10daki soru
    6)BULGAR KÖYLÜSÜNÜN TAVRI MUSTAFA KEMALİ NEDEN ETKİLEMİŞTİR?
    sayfa 13deki soru
    7)MUSTAFA KEMALİN MUŞ VE BİTLİSİ RUSLARDAN GERİ ALMASI ONUN HANGİ KİŞİLİK ÖZELLİĞİNİ GÖSTERİR
    CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM PAZARTESİ HOCAYA GÖSTERECEĞİM DOSYA HALİNDE BUNLARI YARINA KADAR CEVAPLARSANIZ MUTLU OLURUM:)))ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
  2. Moderatör Yasemin

Moderatör Yasemin Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.341
    Ödül Puanları:
    113
    Şemsi Efendi Okulunda Uygulanan Farklı Eğitim Yöntemlerinin Mustafa Kemalin Eğitimine Katkısı Neler Olabilir?

Tabiki M. Kemal'in eğitim gördüğü zamanlar eğitim sistemi şimdiki kadar modern değildi.
    Eğer şimdiki gibi yein uygulanan öğretim medodları olsa idi belkide dünyanın süper güçleri arasına girmemizi sağlayacak bir M. Kemal Atatürk yetişirdi.
    Bu olanaksızlıklar içinde bile kendini yetiştirmeyi bilem Atatürk Yurdunun ve milletinin kurtuluşunu sağlamaştır.
  3. Moderatör Yasemin

Moderatör Yasemin Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.341
    Ödül Puanları:
    113
    Şemsi Efendi Okulunda uygulanan farklı eğitim yöntemlerinin Mustafa Kemal'in eğitimine katkısı neler olabilir?

Şemsi Efendi Okulu Mahalle Mektebi'ne göre çok daha kaliteli eğitim veren bir okuldu. Bu okul eğitime yalnızca ders yönüyle bakmamış, şehir içi geziler ve inceleme gezileri gibi sosyal aktiviteler de sunmuştur. Mahalle Mektebi'nde insanlara gündelik hayatında ihtiyacı olacak kadar bilgi veriliyordu. Şemsi Efendi Okulunun öğrettikleri ise çok daha fazlaydı.

---

Mustafa Kemal'in Manastır Askerî İdadisindeki tarih öğretmeninin Mustafa Kemal'in fikirlerinin gelişimine katkısı neler olmuştur?

Mustafa Kemal'in tarih öğretmeni Topçu Kolağası Mehmet Tevfik Bilge dersinde Fransız İhtilali ve diğer ihtilal ve fikir hareketlerinden bahsederek Mustafa Kemal'in dikkatini özgürlük, eşitlik, hak gibi fikirlere çekmiştir.

---

"Biz Batı medeniyetini bir taklitçilik yapalım diye almıyoruz. Onda iyi olarak gördüklerimizi kendi bünyemize uygun bulduğumuz için, dünya medeniyet seviyesi içinde benimsiyoruz."
    Mustafa Kemal'in yukarıda verilen sözünde Batı medeniyetine yaklaşımı hakkında neler söylenebilir?

Mustafa Kemal Batı medeniyetinin sadece iyi yanlarını benimsiyor. Bu iyi yanlar olarak bahsedilenler, devleti medeniyet seviyesinin üzerine taşıyacak olan yeniliklerdir.

---

Harp Okulu yıllarında Mustafa Kemal'de yeni düşünceler oluşmasının sebepleri nelerdir?

Ülkenin yönetiminde ve siyasetinde bozukluk olduğunu sezen Mustafa Kemal, yasaklı olan yenilikçi fikirler içeren kitapların da etkisiyle yeni düşüncelerin açığa çıkmasını sağlamıştır.
    Mustafa Kemal'i Şam'da harekete geçiren duygu nedir?

Mustafa Kemal'i Şam'da harekete geçiren duygu, Namık Kemal'in eserlerindeki vatan sevgisiydi.

---

Bulgar köylüsünün tavrı Mustafa Kemal'i neden etkilemiştir?

Bulgaristan köylüsü, bu topraklar için şehirlisi köylüsü herkesin büyük emeği olduğunu belirtmiştir. Mustafa Kemal bu köylüden etkilenmiş ve "Köylü milletin efendisidir." sözünü bu anıya dayanarak söylemiştir.

---

Mustafa Kemal'in Muş ve Bitlis'i Ruslardan geri alması onun hangi kişisel özelliğinin bir sonucudur?

Muş ve Bitlis'in kurtuluşu Mustafa Kemal Paşa'nın askerî dehasının bir sonucudur.

Sayfayı Paylaş