"Çok gezen mi yoksa çok okuyan mı bilir?"

Konu 'Türkçe 7. Sınıf' bölümünde shewaa tarafından paylaşıldı.

1. shewaa

shewaa Üye

Beğenileri:
    463
    Ödül Puanları:
    0

arkadaslar "cok gezen mi yoksa çok okuyan mı bilir?"adlı kompozisyona ihtiyacım var,lütfen yardımcı olun..:(
  2. büşrük

büşrük Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    0
    çok gezen mi bilir çok okuyan mı?(kompozisyon)

--------------------------------------------------------------------------------

çok gezen mi bilir çok okuyan mı?

Merak öğrenmenin ilk adımıdır. Merak etmeyen öğrenemez. Öncelikle yaşadığımız şehrin özelliklerini, tarihini, kültürünü, coğrafi konumunu merak edip öğrenmemiz gerekir. Daha sonra ülkemizi iyi tanımak, en azından belli başlı illerini görmek,gezmek gerekir. Bunun için yeterli vakit ve para ayırmak çok önemlidir. Ne yazık ki bu konudaki merakımız uyandırılmaya muhtaç vaziyettedir.

Bazen turistlere bakıp şaşırıyoruz. Buralara nasıl gelmişler diye hayran oluyoruz. Onlar tarihlerini iyi biliyorlar. Atalarından kalan izleri görmek için geliyorlar. Bunun için yeterli vakit ve para ayırıyorlar. Değişik insanlar tanımak,farklı kültürlerle tanışmak ufuk genişliği verir, bilgiyi ve görgüyü artırır. Biz bir şehri görmeyi oranın alış-veriş merkezlerini görmek, çarşılarını gezmek olarak algılıyoruz. Oysa bir şehri tanımak, o şehrin tarihini, sosyal hayatını, kültürünü tanımak, yani müzelerini gezmek, hatta coğrafyasını tanımaktır.

Ne yazık ki yaşadığımız şehrin tarihini iyi bilmeyen, kültürüyle tanışmamış insanlar vardır. Bu konuda yerel medyaya da önemli görevler düşmektedir. Her geçen gün bir şeyler öğrenmek, daha ileriye gidebilmek, uzak hedeflere ulaşmak için kestirme yoldur
    shewaa bunu beğendi.
  3. büşrük

büşrük Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında bununla alakalı önceleri gayet net bir cevabım olsada şimdilerde karar veremiyorum.. Gezmeyi ve okumayı inanılmaz seven biri olarak her ikiside diyecem.. Neden derseniz şöyle ki; tamam aradığınız herhangi bir konu hakkında bilgi edinebilmek adına kitaplar bulunmaz bir nimet ama sizde takdir edersiniz ki görsellik yok..(fotoğraf görselliğinden bahsetmiyorum yalnız...)Gezme ise bambaşka bir olay ama buradada aylak aylak ciks (ciks böyle mi yazılıyor bilemiyorum ) mekanları gezmekten bahsetmiyorum..Bana birşeyler katacak olan gezmeleri kastediyorum ben.. Daha somut konuşmak gerekirse ben Nemrut'u okumak yerine yerinde gidip görmeyi yeğlerim..Tabi buradada kitap desteği şart ama birşeyleri somut hale getirmek çok daha faydalı olacaktır kanısındayım..Bunca bıdı bıdıdan sonra diyebilirim ki; böyle bir ayrım bence yoktur..Kişisine göre değişir ve her ikiside anlayabilene son derece artılar katabilir...
    mavi rüya ve shewaa bunu beğendi.
  4. shewaa

shewaa Üye

Beğenileri:
    463
    Ödül Puanları:
    0
    cok sağol..
  5. büşrük

büşrük Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    0
    birşey değil......
  6. AybikeÇebi

AybikeÇebi Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Çok okuyan değil çok GEZEN bilir....... ;)
  7. damlacıx

damlacıx Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar tabi ki de çok gezen biliir. :)
  8. zynpsry

zynpsry Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    İkisi de birbirine bağlıdır

(bknz)
    1-Bir yeri gezmeye gittiğimizde okuyarak kazandığımız bilgi yoksa gezmenin bir anlamı yoktur.
    Eğer çok gezen bilseydi ödev yapmaz gezerdik :D

2-Görünen Köy Kılavuz İstemez :)
  9. elida

elida Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    ÇOK GEZEN Mİ BİLİR ÇOK OKUYAN MI?
    Merak öğrenmenin ilk adımıdır. Merak etmeyen öğrenemez. Öncelikle yaşadığımız şehrin özelliklerini, tarihini, kültürünü, coğrafi konumunu merak edip öğrenmemiz gerekir. Daha sonra ülkemizi iyi tanımak, en azından belli başlı illerini görmek,gezmek gerekir. Bunun için yeterli vakit ve para ayırmak çok önemlidir. Ne yazık ki bu konudaki merakımız uyandırılmaya muhtaç vaziyettedir.

Bazen turistlere bakıp şaşırıyoruz. Buralara nasıl gelmişler diye hayran oluyoruz. Onlar tarihlerini iyi biliyorlar. Atalarından kalan izleri görmek için geliyorlar. Bunun için yeterli vakit ve para ayırıyorlar. Değişik insanlar tanımak,farklı kültürlerle tanışmak ufuk genişliği verir, bilgiyi ve görgüyü artırır. Biz bir şehri görmeyi oranın alış-veriş merkezlerini görmek, çarşılarını gezmek olarak algılıyoruz. Oysa bir şehri tanımak, o şehrin tarihini, sosyal hayatını, kültürünü tanımak, yani müzelerini gezmek, hatta coğrafyasını tanımaktır.

Ne yazık ki yaşadığımız şehrin tarihini iyi bilmeyen, kültürüyle tanışmamış insanlar vardır. Bu konuda yerel medyaya da önemli görevler düşmektedir. Her geçen gün bir şeyler öğrenmek, daha ileriye gidebilmek, uzak hedeflere ulaşmak için kestirme yoldur
  10. melanik melek

melanik melek Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    :97::shy::97::97::shy::97::shy:
    ben 8. sınıf olarak bukadarda saçma şeyler görmedim işte laf olsundiye gireyimde üye oluyim diyemi

:330::330::330::330::330:TABİKİ ÇOK OKUYAN BİLİR NEDEN ÇOK GEZEN AZ BİLİR BİRDE ÇOK OKUYAN ÇOK BİLİR YANİ
    FlQw€r_~~ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş