Columbia Üniversitesi

Konu 'Yurt Dışında Eğitim' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

1. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113

Columbia Üniversitesi, ABD'nin önde gelen yükseköğrenim kurumlarından. New York kentinde önemli bir düşünsel ve kültürel merkezdir.

1754'te King's College adıyla kuruldu. Bağımsızlık Savaşı'ndan sonra 1784'te yeniden açıldığında Columbia College, 1912'de ise Columbia Üniversitesi adını aldı. Günümüzde lisans düzeyinde öğretim yapan Columbia College erkek, 1889'da kurulup 1900'den bu yana üniversiteye bağlı olan ve gene lisans düzeyinde öğretim yapan Barnard College ise kız öğrenci alır. Derslerin çoğu ve kültürel kaynaklardan yararlanma her iki okulun öğrencilerine de açıktır. Barnard College'ı bitiren öğrenciler Columbia Üniversitesi'nden diploma alır.

New York kentinin hareketli dinamik kültürüyle yoğrulan üniversite, Doğu'nun aynı ölçüde köklü ve saygın öbür özel üniversitelerine göre geleneksel yapıdan daha az etkilenmiştir. İlk kuruluşundan beri doğa bilimleri, ticaret, tarih, siyaset ve denizcilik gibi konulara daha çok ağırlık vererek öteki yüksekokullardan ayrılmıştır.

Ayrıca birçok değerli lisansüstü öğretim kurumu ve meslek okulu ile çeşitli araştırma ve uzmanlık kurumları oluşturarak evrensel bir nitelik kazanmıştır. Bütün kente öğretmen yetiştiren Öğretmen Yüksekokulu ülke çapında üne sahiptir. Hekimlik ve Cerrahi Yüksekokulu ise, New York kentindeki Hastanesi ve kendisine bağlı öteki kurumlarla birlikte büyük br tıp merkezinin çekirdeğini oluşturur.

Sayfayı Paylaş