Dalyan İztuzu Plajı

Konu 'Gezi, Tanıtma ve Turizm' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  İztuzu Plajı Dalyan'a 12 km. uzaklıkta. Kumsal Köyceğiz Gölü'ne denize bağlayan kanalın ağzından başlayarak 5 bin 400 metre boyunca uzanıyor. Tabiatı Koruma Alanı ilan edilen sahilCaretta Caretta'ların yumurtalarını bıraktığı yer. İztuzu Plajı'na minibüs veya teknelerle ulaşım yapılıyor. Bir tarafı tatlı su diğeri Akdeniz olan bu kumsalın benzeri dünyada çok az. İztuzu Plajı Radar tepesinin eteklerinden başlayıp Delikada önüne kadar uzanıyor. Dalyanağzı da denilen bu bölgede med-cezire bağlı olarak bazen deniz suyu deltaya bazen de tatlı su Akdeniz'e akar. Suyun akma hızına ve yönüne bağlı olarak Dalyanağzı bölümünde kumlar sürekli yer değiştirir. İztuzu Plajı'nda kumsalın uzunluğu kumların hareketi ile farklılık gösterir ama ortalama 5-6 kilometredir. Kumlar altın rengi ve inceciktir. Deniz ise kristal berraklığındadır.

  [​IMG]

  Dalyanağzı bölgesinde kumlar sürekli yer değiştiriyor. Kumların hareketleri ile derinlik sürekli değiştiği için büyük tekneler deltaya giremiyor. İç kısma gelmek isteyenler ise bölge kooperatifinin tekneleriyle Dalyan'a çamur banyolarına taşıyorlar.

  Dalyan'ın İztuzu Plajı bir doğa harikası. Bir taraf tatlı su bir tarafı tuzlu Akdeniz suyu olan İztuzu Plajı'nın dünyada örneği çok az. Kumsal radar tepesinin eteklerinden başlıyor ve Delikada önüne kadar uzanıyor. Dalyanağzı denilen bu bölgede gel-git olaylarına bağlı olarak bazen deniz suyu deltaya bazen tatlı su Akdeniz'e akıyor.


  [​IMG]

  Nasıl gidilir

  Dalyan konumu gereği plaja kıyısı olmayan karadan veya gölden plaja ulaşılabilen bir yerleşim alanıdır. Kooperatif tarafından düzenlenen tekne dolmuşlar sabah 09.30 da başlayarak dolmuş tekne hizmeti verilmektedir. Dolmuş teknelerin belli bir saati yoktur. Adından da anlaşılacağı üzere doldukça kalkan bu tekneler Dalyan merkezden İztuzu plajı yönüne giderler. Eğer Dalyan kanalı üzerindeki otellerde kalıyorsanız tur şirketlerine haber vermek kaydıyla sizi otelinize ait olan iskeleden alırlar plaja bırakırlar ve dönüşte tekrar otelinizin iskelesine bırakırlar (Bunun için otel yönetimine istekte bulunmanız yeterlidir). Plajdan geri dönüş saat 13.00'ten itibaren başlar ve akşam 18.00 kadar her saat başı tekne vardır. Dolmuş tekne biletleri gidiş dönüştür. Biletlerinizi saklamanız ve giderken degil dönüşte vereceğiniz için kaybetmemeniz gerekmektedir. Yoksa ikinci bir kez bilet almak zorunda kalabilirsiniz.

  İztuzu Plajı'nda otel motel pansiyon gibi konaklama tesisleri yoktur en yakın konaklama tesisleri 12 km uzaklıktaki Dalyan bölgesidir

Sayfayı Paylaş