Defrag-Disk Birleştirme [Bilgisayar Hızlandırma] [Resimli Anlatım]

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde PC_TüRK tarafından paylaşıldı.

1. PC_TüRK

PC_TüRK Guest

Sizlere bilgisayar için küçük ama etkili bir bakım aracını tanıtacagım.
    Bilgisayarınızın bir miktar hızlanacağına garanti verebilirim
    Defragmantation yani disk birleştirme olayı normalde cogu bilgisayar kullancısının gozardı ettiği bir durumdur.
    hatta çoğumuz da disk birleştirmeyi hard disk parçalarını birleştirmek şeklinde bilmeyiz.
    Oncelikle Defrag nedir?
    Bilgisayarımızdaki veriler belleklerde parçalar halinde bulunmaktadır.Bazen sayfalar(page)a bazen de segmentlere ayrılmaktadır.
    Bazılarımızın başına gelmiştir;hard diskimiz dolu olmadıgı halde "yeterli boş alan yok" gibi uyarılar alabilmekteyiz.
    Bunalrın sebebi bilgilerin bellekte değınık bir şekilde yerleştirilmesi sonucu bizim yerleştireceğimiz veri kümesi için yeterli uzunlukta boşluk olmamasıdır.
    Defrag,bellekte dağınık bulunan bilgileri aynı türden olanlar ardarda olmak şartı ile bir araya getirme,toplama işlemidir.
    Resim ile acıklayacak olursak;
    Bu resimdeki kareler belleğimiz ve bilgiler de hd içerisinde renklere gore turler halinde dagılmıştır.
    Temsili olarak Defragdan önce bu şekildedir
    Defrag işleminin ardından aynı türden veriler bir araya gelecek ve hem veriyi bulma zamanı azalacak,hem de belleğin dogru kullanımı sağlanmış olacaktır.
    ve Defragdan sonra
    Peki defrag nasıl yapılır?
    Oncelikle bellekteki bilgilerin yer değiştirmesinin saglanması için gerekli olmayan butun uygulamalardan cıkarak belleklerin kullanımını en aza indirmek gerekecektir.Güvenli Mod’da yapılması daha uygundur.
    Başlat->çalıştır’a "dfrg.msc" yazarak veya Başlat->Programlar->Donatılar->Sistem Araçları->Disk Birleştirme yolu izlenerek Disk Birleştirici açılmalıdır.
    Sonra aşağıda görünen İncele butonuna tıklayarak dfrag etmek istediğimiz part’ın defrag’a ihtiyacı olup olmadıgını kontrol ederiz.
    Birleştirme gerekiyor ise böyle bir goruntu ile karşılaşacaksınız;

Sonra "Birleştir" diyerek verilerin taşınması başlatılır.
    İşlemden önce ve işlemden sonra bellek kullanımı böyle özetlenebilir.

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Defrag ile bellekteki bilgilerin düzeni ve belleğin dogru kullanımı saglandıgından dolayı hıza katkısı bir miktar olacaktır.
    Sorunsuz günler dilerim
  2. ferik_58300

ferik_58300 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    16
    herkese öneririm arada da olsa yapmalılar
  3. sef@

sef@ Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    6
    ya bu programı yüklemeye gerek yok boşuna bilgisayarınızda kalabalık yapmayın zaten C ye sağ tıklayıp özelliklerden Araçlara gelin oradan birleştirebilirsiniz ;) ben de yüklemiştim bi ara bu programı fakat artık böyle yapıyorum daha iyi oluyor böyle tabi siz bilirsiniz ;)
  4. kralturkiye

kralturkiye Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

ya bu programı yüklemeye gerek yok boşuna bilgisayarınızda kalabalık yapmayın zaten C ye sağ tıklayıp özelliklerden Araçlara gelin oradan birleştirebilirsiniz ;) ben de yüklemiştim bi ara bu programı fakat artık böyle yapıyorum daha iyi oluyor böyle tabi siz bilirsiniz ;)
    Genişletmek için tıkla...

arkadaşım okumadan yorum yapma istersen programsız yapılıo bu iş :mad::mad:
  • sef@

sef@ Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    6
    pardon ya harbiden program falan yok ortadan :( :D ben disk birleştiren bi program var da o zannettim onu kusura bakmayın :)
  • Sayfayı Paylaş