Dehidrasyon ve Hidroliz Hakkında Açıklayıcı Bilgi!

Konu 'Biyoloji 9. Sınıf' bölümünde Soul Mate * tarafından paylaşıldı.

1. Soul Mate *

Soul Mate * Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Dehidrasyon ve hidrolizle ilgili açıklayıcı ve örnekli bilgi istiyorum.Protein-aminoasit senteziyle ilgili sıkıntım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler...
  2. Moderatör Mertcan

Moderatör Mertcan Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    107
    Ödül Puanları:
    43
    Dehidrasyon: Hidroliz işlemi suyu oluşturan hidrojen ve oksijen elementlerinin birbirinden ayrılması ile sonuçlanan bir işlem. Bazı kaynaklarda hidroliz, moleküllerin su ilavesiyle daha fazla sayıda parçacık oluşturması olarak da geçer. Hidroliz, su ile bir kimyasal bağın parçalanmasıdır.

Hidrolizle:Kimyada bir dehidrasyon tepkimesi, tepkiyen moleküllerden su kaybının meydana geldiği bir kimyasal tepkimedir. Dehidrasyon tepkimeleri eliminasyon tepkimelerinin bir alt grubudur. Hidroksil grubu (-OH) kolay ayrılan bir grup olmadığı için bir Bronsted asit katalizörü hidroksil grubunu protonlaştırıp daha kolay ayrılan bir -OH2+ grubu oluşturur.

Etüt odası sitesinde arama yapsaydın bulurdun boşa konu açmazdın :

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Protein-aminoasit sentezi : Uygun bir protein sentezi elde edebilmek için, vücudumuzda bütün amino asitlerin aynı zamanda ve doğru miktarda bulunmaları mutlaka gereklidir. Eğer çok az miktarda bir temel amino asit varsa, bu, kısıtlayıcı amino asit diye adlandırılır ve diğer amino asitlerin ne kadar var olduğuna bakılmaksızın sentez edilebilen proteinin miktarını kısıtlayacaktır.
    öğrenci kız ve Soul Mate * bunu beğendi.
  3. Soul Mate *

Soul Mate * Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Dehidrasyon: Hidroliz işlemi suyu oluşturan hidrojen ve oksijen elementlerinin birbirinden ayrılması ile sonuçlanan bir işlem. Bazı kaynaklarda hidroliz, moleküllerin su ilavesiyle daha fazla sayıda parçacık oluşturması olarak da geçer. Hidroliz, su ile bir kimyasal bağın parçalanmasıdır.

Hidrolizle:Kimyada bir dehidrasyon tepkimesi, tepkiyen moleküllerden su kaybının meydana geldiği bir kimyasal tepkimedir. Dehidrasyon tepkimeleri eliminasyon tepkimelerinin bir alt grubudur. Hidroksil grubu (-OH) kolay ayrılan bir grup olmadığı için bir Bronsted asit katalizörü hidroksil grubunu protonlaştırıp daha kolay ayrılan bir -OH2+ grubu oluşturur.

Etüt odası sitesinde arama yapsaydın bulurdun boşa konu açmazdın :

Protein-aminoasit sentezi : Uygun bir protein sentezi elde edebilmek için, vücudumuzda bütün amino asitlerin aynı zamanda ve doğru miktarda bulunmaları mutlaka gereklidir. Eğer çok az miktarda bir temel amino asit varsa, bu, kısıtlayıcı amino asit diye adlandırılır ve diğer amino asitlerin ne kadar var olduğuna bakılmaksızın sentez edilebilen proteinin miktarını kısıtlayacaktır.
    Genişletmek için tıkla...
    Aynı bilgiler internette de var. Ben anlamadığım için burada konu açtım.
    Verdiğin linkte de yazdıkların da internetten alıntı..
    Emeğin için sağol ama bunları zaten okudum.
  • Moderatör Mertcan

Beğenileri:
    107
    Ödül Puanları:
    43
    O zaman bir biyoloji öğretmeni ya da biyolog tan yardım alcaksın genelde bulda internetten yazı olarak verirler. Öğretmenler anlayacağın şekilde anlatmaya çalışır.
    Soul Mate * bunu beğendi.
  • Soul Mate *

Soul Mate * Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Yardımın için teşekkürler. Başka çarem kalmadı zaten.
  • Moderatör Mertcan

Beğenileri:
    107
    Ödül Puanları:
    43
  • ~Dryad

~Dryad Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    512
    Ödül Puanları:
    36
    Biyolojide benim alan derslerimden biri elimden geldiğince açıklamaya çalışırım ama tam olarak sıkıntı olan yerler nereler açıklarsanız daha iyi yardımcı olabilirim.
  • kartal02

kartal02 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    dehidrasyon:büyük moleküllerin su katılarak yapı taşlarına ayrılması.:174:
    hidroliz:küçük moleküllerin birleşerek su açığa çıkarması:264:
  • öğrenci kız

öğrenci kız Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    yeni bir fikir daha :)

Yardımın için teşekkürler. Başka çarem kalmadı zaten.
    Genişletmek için tıkla...
    yine internette video ders anlatımları var. Onlardan yararlanabilirsin. Epey işe yarıyor. :) ;)
    öğrenci kız bunu beğendi.
  • Sayfayı Paylaş