Dehşet Neşet Hoca Efsanesi

Konu 'Fıkra-Komik Yazılar' bölümünde GT S3650 tarafından paylaşıldı.

 1. GT S3650

  GT S3650 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  5 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  63
  Beğenileri:
  39
  Ödül Puanları:
  0

  Dehşet Neşet Efsanesi

  İzmir'in ünlü hocalarından Fizikçi Dehşet Neşet, sınavlarda sorduğu garip sorularla efsaneleşmiştir. Neşet Bey bi keresinde sınavda, karmaşık bir makara sistemi sormuş ve öğrencilerden sistemin dengede durup durmadığını belirlemelerini istemiş. Öğrenciler kağıtlarını formüllerle, rakamlarla doldurmuş. Ancak hepsi sıfır almış. Dehşet, "Doğru cevap 'makara yere düşer' olacaktı" demiş. Meğer çizimdeki makara tavana bağlı değilmiş.

  Dehşet Neşet müthiş bi Fenerbahçe fanatiğiymiş. Bi sınavda da, Galatasaray-Fenerbahçe maçıyla ilgili bi soru sormuş ve Fenerbahçe ceza sahası civarından atılan bir şutla ilgili; vuruş açısı, topa vuruş hızı, kalecinin yeri ve yapabileceği haraketler gibi bilgileri vermiş. Soru, bu topun gol olup olmayacağıymış. Öğrenciler yine uğraşmışlar soruyu çözmek için. Ama yine hepsi sıfır almış. Sorunun yanıtı şöyleymiş: "Rüştü ordan gol yemez!"

  Dehşet'in bir de, kendinden 1 saniye sonra gelenlerden dahi geç kağıdı istemek gibi katı bi prensibi varmış. O lisesinin müdür yardımcısı da sertliğiyle efsaneleşmiş bi hocaymış. Geç kağıdı almak için gidenler genelde sopa yiyip çıkarmış. Bir gün bi öğrenci Dehşet Neşet'in dersine geç kalmış. Sınıfın bulunduğu koridora girince Dehşet'in sınıfa doğru geldiğini görmüş. Hemen koşmaya başlamış. Bi bakmış Neşet Hoca da depar atıyor. Yarışı Dehşet kazanmış ve "Git geç kağıdı al!" demiş.

  Bu efsaneyi Egemen Seven gönderdi. Sağolsun, varolsun [​IMG]

  Mehmet Kaya: Yaşayan efsane

  Dehşet Neşet'in eski bir öğrencisi olarak, onu efsane olarak lanse etmenizi şiddetle kınıyorum. O, olsa olsa "Yaşayan efsane" olarak nitelendirilebilir. Kendisi ayrıca sıkı bir Clint Eastwood hayranı dır. Tahtada elinde tebeşir, fukara İngilizcesi'yle birtakım garip hareketler eşliğinde "this is this, this goes this" diye ders anlatması hala kulaklarımda çınlıyor. Evrensel çekim konusunun ardından yaptığı sınavda, bir gezegenin dünyaya olan uzaklığını milimetre cinsinden sormuştu. Sorunun verileri de kilometre, feet, inch gibi aklına nasıl eserse öyle vermişti. Çevirmeleri yapacağız diye kafayı sıyırmıştık. Yanıt tabii ki "Bu verilerle bu soru çözülemez" gibi dehşetengiz bir şeydi.

  Sertan Ergur: Psikopat
  Neşet

  Bir gün öğlen teneffüsünde G Blok'un önünde yemek yiyodum. Dehşet Neşet, 5 Mat B sınıfından çıktı ve beni göstererek, "Gel bakiyim buraya" dedi. Çekinerek yanına gittim. Elimde de tost ve kola vardi. Neşet Hoca, 5 Mat B sınıfını o öğlen cezalandırıp öğle teneffüsüne çıkarmamıştı. Bana, "Ye lan o tostu sınıfın önünde" dedi. Tostu 45 kişinin önünde yemeye başladım. Dehşet Neşet bir yandan da, "İç, kolayı da iç" diyodu. Ama esas olay sonraki cümlede patladı: "Ağzını da şapırdat lan, canlari çeksin!"

  Seçil Totan: Pastadan köprü

  Dehşet Neşet orta 2 ve orta 3'de fizik dersimize girmişti. Okul nöbetçisi onun dersinde sınıfa girmeye görsün, tahtadaki fizik problemini ona çözdürürdü. Çocukcağız konuyu bilmediği için çözemezdi . Dehşet'in gazabına uğrayıp genelde ağlayarak sınıftan kaçardı. Ağlattığı öğrencilerin arkasından da "Sümüklüüüü!" diye bağırırdı. Bir de sorduğu soruya doğru cevap veremeyen öğrenciye "Eylül'de gel!" şarkısınının nakaratını söylerdi. Bir keresinde, dönem ödevi olarak tahtadan köprü yapmamızı istemişti. Hepimiz tahtadan köprü yaptık. Ancak annesi yemek öğretmeni olan bir arkadaşımızla ailesi zengin bir diğer arkadaşımızdan pastadan bir köprü yaptırmalarını istemişti. Ödev teslim günü pastalardan birini öğretmenler odasına gönderdi, diğerini ise bizler afiyetle yemiştik.

  Gunsil Tokcan: Dehşet'in kravatı

  Dehşet Neşet'in kulak çekiş stili de ilginçti. Elleri kirlenmesin diye, öğrencinin kravatıyla çocuğun kulağını tutar, öyle çekerdi.

  Hakan Gokalp: Bu soru çözülmez

  Ben lise 1'deyken Dehşet Neşet bizim fizik hocamızdı. Bir sınavda sorduğu sorunun cevabı "bu soru çözülemez" olduğu için sonraki sınavda çözemediğim sorulara "bu soru çözülemez" cevabını yazmıştım. E, haliyle fizikten geçebilmek için öbür sömestr bayaa bir çaba sarfetmem gerekmişti. Vektörlerle ilgili bir şeyleri anlatırken sarfettigi "a kar vit di zpidoff dördi kilomaytir peravir iz goink du fuaaaaaaaaaaaaaar" (a car with the speed of thirty km/h is going to fuar) (İzmir fuarı) cümlesi hala kulaklarimda yankılanıyor.

  Orcun Ozelmas: Dehşet'in diğer sorusu

  Anlatılanlar doğrudur. Dehşet Neşet'in sorduğu ilginç bir soru daha var: Örümceğin biri arabanın ön c***** ağ yapar. Bu ağa bir sinek takılır ve örümcek tarafından yenir. Dehşet, ağın gerilme kat sayıları, sineğin öz kütlesi, ağırlığı ve sindirim sonrası kaybolan kütle gibi değerleri verir ve öğrencilerden ağın gerilme eğrisini bulmalarını ister. Sorunun yanıtı x= 0 (Örümcek cama ağ yapmaz)'dır.

  Alp Kayiran: Dehşet teknik direktör olursa

  Dehşet Neşet, öğle tatilinde futbol oynayanları seyrediyormuş. Kalecilerden birine kızmış, kulağından yakalayıp bir kenara çekmiş. Maç yapanlar Dehşet'ten korktukları için maçı kesememiş, kalecisi olmayan takım 4 gol yemiş. Bir de hocamız Fenerbahçe'nin ancak kendisi takımın teknik direktörü olduğu zaman şampiyon olabileceğini iddia ederdi. Takıma uygulayacağı müthiş taktiğin devre arası kötü oynayanları odunla dövmek olduğunu söylerdi.

  Serkan Gazel: Dehşet'in görünmeyen yazısı

  Dehşet Neşet'in öğrencisi olduğum yıllarda kara tahta - tebeşirden cam gibi tahtalar ve marker diye tabir ettiğimiz mürekkepli kalemlere geçilmişti. Sınıfta da her gün kalemlerin mürekkepleri ile ilgilenmesi gereken bir öğrenci vardı. Neşet Hocanın dersi olduğu bir gün görevli zat-ı muhterem kalemleri doldurmayı unutmuş. Neşet Hoca tahtaya yazmaya başladı ama kalemin boş olduğunu görünce durdu. Sınıfta bir ölüm sessizliği oldu. Biz tam kalemleri doldurmakla görevli arkadaş için fatiha filan okumaya hazırlanıyorduk ki, Neşet Hoca yazmaya devam etti. Adam boş kalemle tahtaya görünmeyen yazılar yazdı. "Bakın buraları iyi not edin", "şekilde de görüldüğü gibi" gibi repliklerle şovunu süsledi. Hatta ara sıra bizden birini çağırıp boş tahtayı sildirdi. "Şurayı iyi temizle" filan dedi. Gülemiyorduk doğal olarak. O gün anlattığı ve bizim göremediğimiz yazılardan bayaa bi soru sormuştu.

  Alp Kayiran: Balıklar neden *****dır?

  Dehşet Neşet'in bence en gırgır sınav sorusu "Balıklar neden *****dır"dı. Dehşet'e göre bu sorunun doğru yanıtı şu olacakmış: Balıklar suyun içinden baktıklarından balıkçılar uzakta görünür. Balıkçı nasıl olsa uzakta diye rahat rahat dolanırken ağa yakalanırlar.

  Leon Telyaz: Kar yağarsa

  Lise yılları boyunca Neşet Hoca'nın bir öğrencisi olarak anlatılanların tümünü doğruluyorum. Dehşet Neşet'in dersleri her zaman atraksyon dolu geçerdi. Bütün öğrencileri sınıfın en arkasına toplayıp tahtaya karınca duası gibi mini minnacık yazarak ders anlatırdı. Ders sonunda da "haftaya bu anlattıklarımdan sınav olacaksınız" der ve tahtayı sildirirdi. Derste bir tek kelime not alamayan bizler diğer haftayı merakla beklerdik. Bir de her ders yılı başında "Bu yıl kar yağarsa hepinizi fizikten geçiricem" derdi. Ama benim lise yıllarımda İzmir'e hiç kar yağmadı.

  Gözde Kavalci: Tren, örümcek ve
  Dehşet

  Neşet
  'ten "Dehşet" bir soru daha: Bir tren ...m/s hızla gidiyor. Bu sırada bir örümcek ...m/s hızla trenin c***** tırmanıyor. Aynı zamanda hızı ... m/s olan yağmur damlası trenin c***** kaç derecelik bir acıyla gelmelidir ki; örümceğe göre hızı ...m/s olsun? Buyrun burdan yakın.

  Umut Korkmaz: Yangın kolunda integral sözlüsü

  Ben Almanca bölümünde okuyordum ama iki sene eğitsel kollarda Dehşet Neşet bizim kollara gelmişti. Lise 2'de Yangın kolunda iken Dehşet, kendi öğrencisi olan Lise Son'lara integral soruları soruyordu. Bu arada sınıfa Orta 1'lerden nöbetçi bir çocuk geldi. Dehşet Neşet çocuğu yaklaşık 5 dakika kaale almadan beklettikten sonra (sınıfa giren nöbetçilerle hiç muhatap olmazdı nöbetçi bir süre bekler sonra sıkılıp dışarı çıkardı) çocuğa integral sorusu sordu. Çocuk tabii ki bilemedi. Dehşet çocuğa " Lise sona gelince bana hatırlat sana sıfır veriyim" dedi.

  Irfan Bekleyen: Dehşet'ten hayat bilgisi

  Dersin konusu elektriksel yüklerdi ve Dehşet sözlü yapıyordu. Tahtaya kimi kaldırsa problemi sorup, hemen akabinde "Nasılsa bilemeyeceksin. Otur yerine" diyordu. Sıra sınıfımızdaki okul ikincisi arkadaşa geldi. (Bu arkadaş bir yıl sonra ÖSS-ÖYS'de Türkiye ikincisi oldu.) Arkadaş rahat, Dehşet ne sorsa bilecek durumda. Ama Dehşet Neşet'in sorusu şuydu "Bir salata tarifi ver bakalım". Tabii arkadaşımız ve bütün sınıf şoka girdi. Dehşet gayet sakin bir şekilde ünlü açıklamasını yaptı: " Arkadaşlar iyi salata yapmak, iyi fizik bilmekten daha yararlıdır".

  Lise yillarimin Fizik Ogretmeni ekollerinden biri -digeri Sevgili Kadriye Akin`dir- Dehset Neset, kendi rumuzundan hoslanir. Babamin calistigi dersanedeki fizik bolumu ogretmenimle -Genc alimli genc bir bayan- tanisirken kendini James Bond edasiyla:
  -Neset, Dehset Neset. diyerek elini uzatarak tanitmistir.

  Ayrica sinifa giren nobetci ogrenciyi uzun bekletmeleri sirasinda yaptigi sovlardan biri de: bir cizgiyle ortadan ikiye boldugu tahtaya kaldirdigi iki ogrenciye ayni soruyu ayni anda sesli olarak anlatmasiydi. Bir ayrinti, ogrencilerden biri soruyu ingilizce cozerken, digeri turkce anlatiyor. Bizim Neset ise arka siradaki ogrencilere buyrun bakalim hangisini anliyorsaniz onu dinleyin diyor o unlu kisik gozlu siritmasiyla.
  Amasyalı Damla ve Dreamer* bunu beğendi.
 2. !!emine!!

  !!emine!! Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  532
  Beğenileri:
  629
  Ödül Puanları:
  94
  Yer:
  Istanbul
  bu dehşet neşetin sorusu..''makara yere düşer ''cevabı olacak diyor ya
  bunun diğer versiyonu ''çakıl taşları'' adlı bir dizide de vardı gördüğüme göre
  adamda böyle bir cevap vermişti ve adı da neşetti...
 3. GT S3650

  GT S3650 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  5 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  63
  Beğenileri:
  39
  Ödül Puanları:
  0
  Dehşet Neşet gerçekte yaşamış bir fizik hocası. İnternette birazcık araştırmanız yetecektir.. İlk önce Bornova Anadolu Lisesinde ögretim yapmış. Branşına gerçekten hakim bir ögretmen. Yaptıgı sıradışı ve cesaret içeren olaylarıyla ögrencileri tarafından meşhur olmuş işte. Röportaj bile yapılmış Neşet ile. Yani uzun lafın kısası böyle biri var.
  Çakıl Taşlarındaki Dehşet neşet burdan gelme işte :D ;)..
 4. _melancholia_

  _melancholia_ Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.052
  Beğenileri:
  352
  Ödül Puanları:
  0
  aynen bende çakıl taşlarında gördüm :D

Sayfayı Paylaş