Deneme Sınavı Çözerken Bilinmesi Gerekenler

Konu 'YGS - LYS Destek' bölümünde karamelek tarafından paylaşıldı.

 1. karamelek

  karamelek Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  26 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.692
  Beğenileri:
  458
  Ödül Puanları:
  36

  Sınav yaklaşırken öğrenciler açısından deneme sınavlarının önemi bir kat daha artmaktadır. Konu çalışmasını bitiren ya da bitirmek üzere olan bir öğrenci için kendi başarısını görmek, eksikliklerini, hatalarını ortaya çıkarıp bunları gidermek adına deneme sınavları birer işaret taşları gibidirler. Öğrenciler deneme sınavlarındaki durumlarına göre çalışma şeklini, saatini, çözeceği soru tiplerini, kısaca çalışma stratejisini yeniden düzenlemektedir.

  Öğrencilerin bir bölümü deneme sınavlarını bilinçli ve doğru bir şekilde çözerken bir kısım öğrencinin bu noktada eksikliği olduğunu görmekteyim. O nedenle bu yazıda deneme sınavı niçin ve nasıl çözülür, ne tür deneme sınavları çözülmeli sorularının cevabını vermeye çalışacağım.

  Deneme sınavı çözmedeki amaçlardan biri, gerçek sınav için prova olması nedeniyle (tabii ciddi ve gerçekçi bir uygulamayla yapılan deneme sınavlarını kastediyoruz) öğrenciyi hem teknik, hem taktik, hem de psikolojik anlamda sınava alıştırmaktır. Bunu belirtirken şu hatırlatmayı da yapalım: Konu eksiği çok fazla olan öğrenciler için çok sık yapılan deneme sınavları zaman kaybıdır. Bunun yanı sıra çalışılmamış, bilinmeyen ya da tam hazmedilmemiş konulardan gelen sorular yapılamayacağı için psikolojik açıdan öğrencide yetersizlik duygusunun oluşmasına, ileride de öğrencinin “başarısız olacağım” ön yargısına kapılmasına zemin hazırlayabilir. O nedenle her öğrenci kendi durumuna göre deneme sınavı çözme sıklığını belirlemelidir.

  Deneme sınavları niçin ve nasıl çözülür?

  Deneme sınavı çözmenin üç önemli nedeni vardır: Bunlar; öğrencinin sınav ortamına benzer bir ortamda, benzer tipteki soruları çözerek ortama ve sınava hazırlanmasına yardımcı olması; grup içerisinde başarı sırasının belirlenmesine ve başarı düzeyindeki değişimin gözlenmesine vesile olması; hangi tip sorularda ne tür hataların yapıldığını görme imkânı sağlamasıdır.

  Sırasıyla bu üç önemli nedeni irdeleyelim. Denemeler gelişigüzel ortamlarda, herhangi bir süre kıstası konmadan yapıldığında tam bir prova niteliği taşımaz. Elden geldiği kadar sınav ortamına benzer atmosferlerde, grup içerisinde ve süreli olarak deneme sınavı uygulaması yapmaya gayret edin. İdeal olan, gürültüsüz bir ortamda sınav olmaktır. Ancak bu her zaman mümkün olmaz. Her ne kadar belediyeler ve polis bu konuya özen gösterse de gerçek sınavda gireceğiniz sınıf bu ideal şartları taşımayabilir. O nedenle deneme sınavlarında da steril bir ortam beklemeyin. Her ortamda sınav olacak şekilde kendinizi hazırlayın.

  Deneme sınavlarını tam bir ÖSS provası niteliğinde uygulayın. ÖSS’de 195 dakika boyunca kitapçığın başından kalkmayacaksınız; dolayısıyla bu sınavlarda da kalkmamalısınız.

  Öncelikle toplam puanınıza en fazla katkıyı getirecek olan testlerin çözümüyle sınava giriş yapmanız herhangi bir aksi duruma karşı alacağınız önemli bir tedbirdir (sınavı süresinde yetiştirememe durumu gibi). Bunun yanında en başarılı olduğunuz branşların sorularının çözümüne öncelik verin. Çünkü sınava girdiğiniz ilk zaman dilimlerinde motivasyonunuz en üst düzeyde olmalıdır. Çok zorluk çekmeden çözüm yapabileceğiniz branşlar sizin moral düzeyinizi yüksek tutacaktır.

  Örneğin ÖSS’de Eşit Ağırlık puan türüyle bir bölüme yerleşmeyi düşünüyorsanız size en fazla puan getirecek olan testler Türkçe, Mat-1, Ed-sos ve Mat-2 testleridir. Bu testlerin içinde daha rahat yapabildiğiniz, başarılı olduğunuz sorulardan başlamanız sınava moralli bir şekilde başlamanız anlamına gelecektir. Örneğin Türkçede kendinizi daha başarılı buluyorsanız sınava Türkçe testi ile başlayın. Eğer bunu yapmazsanız, sorular da peşpeşe ters gelirse bir anda panikleyip ‘Başaramayacağım’ duygusuna kapılabilirsiniz.

  Deneme sınavı çözmenin bir diğer mantığı da grup içerisindeki pozisyonunuzu ve başarı düzeyinizdeki değişimi görmektir. Şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir ki uygulanan sınavlar, sıralama sınavlarıdır. Yani bireysel bir yarış içerisinde değilsiniz. O nedenle deneme sınavı sonuçlarını da bu kriteri göz önüne alarak değerlendirmelisiniz. Deneme sınavı sonuçları incelenirken öğrencilerin birçoğu değerlendirme hatası yapmaktadır. Deneme sonuçlarının değerlendirilmesi, alınan puanlara göre yapılmamalıdır. Çünkü denemelerin zorluk düzeyi birebir aynı olmaz. O nedenle bir denemede yaptığınız netlerle 500 kişi arasında 100. olurken; bir diğer denemede daha fazla net yapmanıza rağmen başarı düzeyiniz gruba göre düşmüş olabilir.

  Yukarıda verdiğim örnekten de anlaşılacağı üzere, deneme sonuçları değerlendirilirken baz alınacak kriter eğer denemeye sabit sayıda öğrenci giriyorsa grup içerisindeki sıralamanızdır. Başarı düzeyinizdeki değişimi, sıralamanızdaki değişimi göz önüne alarak tespit edebilirsiniz. Bunun dışında yüzdelik diliminizdeki değişim de başarı durumunuz için bir kıstas olarak alınabilir. Yüzdelik dilim, denemelere giren öğrenci sayısının sabit olmadığı durumlarda daha sağlıklı bir veridir.

  Deneme sınavı çözmenin bir diğer önemi, hangi branşların hangi tip sorularında ne tür hatalar yapıldığını ortaya çıkarmasıdır. Öğrencilerin birçoğu deneme sınavını çözdükten sonra netlerini, puanlarını öğrenip kitapçığı bir kenara atmaktadır. Hâlbuki her öğrencinin, sınavın ardından belli bir süreyi, hangi derslerin hangi tip sorularında ne tür hatalar yaptığını belirlemeye ayırması gerekir. Bunun için her öğrenci, bir ‘Deneme Sınavı Değerlendirme Defteri’ne sahip olmalıdır. Çözülen her deneme sınavı için bütün derslerin başarı raporu olarak belli sayıda yaprak ayrılmalıdır. Eğer denemelerde yanlış yapılan sorular az ise fotokopiyle çoğaltılıp bu sorular kesilip çözümleriyle birlikte Deneme Sınavı Değerlendirme Defteri’ne yapıştırılabilir (dikkatsizlikten dolayı, yanlış okunduğu için yanlış cevaplanan sorulara bu defterde yer vermeyebilirsiniz). Eğer yanlışlarınızın nedenlerini bulmak için uğraşmaz ve çözüm yollarını araştırmazsanız birkaç hafta sonra aynı deneme sınavını yeniden çözdüğünüzde aynı sorularda aynı hataları yaptığınızı görürsünüz.

  Ne tür deneme sınavları çözülmeli?

  Piyasada niteliksiz, ÖSS’de gelen soruların zorluk düzeyiyle paralellik göstermeyen birçok deneme sınavı kitabı ya da fasikülü bulunuyor. Çözdüğünüz her deneme sınavı sizin için ölçücü olmayabilir. O nedenle piyasada güvenilirliği olan yayınlardan yararlanmalısınız. Deneme sınavlarını seçerken nitelikli denemeleri tercih edin. Çünkü kalitesiz ya da zorluk düzeyi yüksek olan sınavlar hem ölçücülükten uzak olacaktır hem de alacağınız kötü sonuçlar moralinizi bozacaktır. Bu tür deneme sınavları öğrenci için vakit kaybına da neden olmaktadır.


  O kadar çok çalışmama rağmen puanlarımda artış olmuyor; neden?

  Bu durum çoğu öğrencide karşımıza çıkıyor. Puan durumundaki artış hızı, ÖSS’ye yakın, bir miktar düşüyor. Bunun temel nedeni sınav yaklaştıkça konu eksiğinden kaçırılan soru sayısının azalmasıdır. Sene başı itibariyle konu eksiğiniz çok olduğu ve çalışma maratonunun henüz başında olduğunuz için yaptığınız çalışmanın karşılığını gözle görülür bir şekilde fark edebiliyordunuz. Şimdi ise konu eksiğiniz azaldığından, konu çalışarak puanınıza ekleyeceğiniz katkı azaldı. Tabii bu durum, puanınızda hiç artış olmayacak anlamına gelmiyor. Bir diğer faktör de ne tür deneme sınavlarının, ne şekilde çözüleceği ve her çözümün ardından ne yapılacağıyla ilgili – ki bunu yukarıda ele aldım.</span></p>
 2. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36
  inşallah bundan sonra netlerim daha da artar
 3. Persephone

  Persephone Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.521
  Beğenileri:
  485
  Ödül Puanları:
  83

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  inşallah bundan sonra netlerim daha da artar
  Genişletmek için tıkla...
  inşallah hepimizin artar yoksa yandım ben :ugh:

Sayfayı Paylaş