Dengeli Beslenme

Konu 'Fen Bilgisi 8. Sınıf' bölümünde flat_kil tarafından paylaşıldı.

 1. flat_kil

  flat_kil Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2011
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  Dengeli beslenme ile ilgili yarına ödevim var yardımcı olun lütfen.....Acilllll
 2. MERT2011

  MERT2011 Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2011
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Yaşlanma sürecinde çevresel faktörlerin ve yaşam şeklinin etkisi çoktur. Bu faktörler yaşlanma sürecinin neredeyse % 70'ini etkilemektedir. Bu yüzden çevresel faktörleri ve yaşam tarzını kontrol ederek genç kalmayı ve sağlıklı yaşlanmayı sağlamak mümkün olabilir.

  Buradaki en önemli kontrol basamaklarından birisi beslenme davranışıdır. Beslenmenin çeşitlendirilmesi, tek gıdaya yönelmemek gibi beslenme davranışları vitamin ve minerallerin yeterli alınabilmesi, yani sağlıklı beslenme için önemlidir. Araştırmalar bazı vitaminlerin yaşlanma sürecini yavaşlattığını ve yaşam kalitesini arttırdığını göstermektedir. Örneğin; A vit*****ni en iyi alabileceğiniz besin kaynakları süt, koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç ve ıspanak. C vit*****ni ise en çok turunçgiller, çilek, brokoli, lahana, maydanoz ve birçok sebze ve meyvede bulabilirsiniz. E vit***** kaynakları ise bitkisel yağlar, ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişlerdir.

  Beslenmeyle birlikte bu gıdaları alırken aynı zamanda yaşam tarzınızda da değişiklikler yapmanız gerekiyor. Eğer sigara ve alkol kullanıyorsanız, egzersizi hala hayatınızda bulundurmuyorsanız daha sağlıklı yaşlanmak için yeterince çaba göstermiyorsunuz demektir...
  flat_kil bunu beğendi.
 3. flat_kil

  flat_kil Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2011
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Çok teşekkürler...

Sayfayı Paylaş