Deniz Gezmiş'in Atatürk hakkında röportajı

Konu 'Gençliğin Ata'ya Cevabı' bölümünde b_d@nc€rtuce tarafından paylaşıldı.

 1. b_d@nc€rtuce

  b_d@nc€rtuce Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  50
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  6

  Devrim Gazetesi’nin Deniz Gezmiş’le Yaptığı Röportaj

  Atatürk’ün, “Tam bağımsızlık” ülküsünü kendilerine şiar edinen devrimci gençleri sindirmek için cinayet tedbirlerine kadar varan planlar yapılıyor şu günlerde. Tertipçilerin baş hedeflerinden biri de gençliğin önde gelen liderlerinden Deniz Gezmiş, son olayları şöyle yorumladı:

  - Türkiye ekonomisi tam bir çıkmaz içindedir. Zamlara rağmen, bütçenin açığı 2,5 milyardır. Bu, tutucular koalisyonunun iflasını açıkça ortaya koymuştur. Tutucu güçler, egemenliklerini uzun süre devam ettiremeyeceklerini anlamış olmanın telaşı içindedir. Devrimci gençlik eylemini engellemek için tertiplere girişmeleri bundandır. Fakat umduklarının tersi olmuş ve bu olaylar bizi daha örgütlü, daha disiplinli ve daha güçlü eylemlere hazırlamıştır. Tertipleriyle gençliği ordunun karşısına düşürmek hedefine ulaşamadıkları gibi, devrimci gençlik eylemi, Mustafa Kemal’ci zinde güçler saflarını biribirlerine kenetlemiştir. Mustafa Kemal adı, geniş öğrenci kitlelerinde daha fazla ağızdan ağıza dolaşır olmuş, forumlarda Bursa Nutku ve Gençliğe Hitabe tekrarlanmış ve bunlar uygulanmıştır. Emperyalistler ve işbirlikçileri, Gazi Mustafa Kemal’in çizgisinin geniş kitlelerde ve bütün zinde güçlerde yankılanmasından korkmuşlardır bugün.

  - Gençlik eylemleri içinde önemli bir yerin var ve tutucu güçler senin okuldan atılmış olmanı sürekli istismar konusu ediyorlar. Bu durumda senin söyleyeceklerin neler?

  - Üniversite öğrenimi yapmak Anayasa’nın verdiği bir haktır. Öğrenci olarak devrimci mücadeleye katılmak ise, Mustafa Kemal’in bize yüklediği bir görevdir. Dünyanın bütün gericileri biraraya gelseler bu hakkımızı ve görevimizi elimizden alamayacaklardır.

  - Mustafa Kemal’in gençliğe yüklediği devrimci görevler nelerdir, biraz daha açıklar mısın?

  - Türkiye ilk Kurtuluş Savaşı’ndan 50 yıl sonra tekrar yarı-sömürge durumdadır. Ve Kemalist bir Cumhuriyetin başına anti-Kemalist politikacılar geçmiştir. Politikacı, anti-Kemalist karşı devrim hareketine yeşil ışık yakmaktadır. Bu koşullarda gençlik, emperyalizme ve anti-Kemalist gidişe karşı verilen savaşta somut olarak ön safta bulunmaktadır. Elbette tarihi önderlik sorunu ayrı bir konudur. Bugün için gençlik, mümkün olduğu kadar geniş halk kitlelerini emperyalizme karşı mücadeleye katmak için devrim ci eylemde bulunacaktır. Kemalist Devrim tamamlanacak ve onun emperyalizmle çelişen bütün milli sınıf ve tabakalara maledilmesi sağlanacaktır. Gençlik bütün Kemalist güçlerle yek vücut olmak zorundadır.

  - Halk kitlelerini emperyalizme karşı mücadeleye katmak için gençliğin dayanışma içinde bulunacağı Kemalist güçler kimlerdir?

  - Bugün Türkiye’de Kemalist Devrim’in bekçiliğini yüklenen güçler arasında başta ordu, 27 Mayıs’ı yapan güçlerin önemli bir yeri vardır. Anti-Kemalist karşı devrim hareketine karşı gençlik bütün zinde güçlerle eleledir. Emperyalizmin işbirlikçileri gençlik ile öteki zinde güçlerin arasını açmak istemektedir. Fakat aynı inançta olan, yani emperyalizmi kovmuş, feodal unsurları tasfiye etmiş bir Kemalist Türkiye isteyen bu ilerici güçlerin arasını anti-Kemalist karşı devrimi tezgahlayanlar açmayı başaramayacaklardır.

  - Emperyalizme karşı nasıl bir mücadele verilecektir?

  - Bugün Amerikan emperyalizmi saldırganlık yolunu seçmiştir. Buna karşı biz de, emperyalizmin parmağının bulunduğu her yerde ona karşı aynı silahlarla mücadele yolunu seçtik: tıpkı Mustafa Kemal’in 50 yıl önce yaptığı gibi. Emperyalizm bugün millici güçleri tasfiye etmek için listeler hazırlamakta ve bütün kurumlarımıza elini uzatmaktadır. Bizse onları defterden sileli çok oldu. Milli kurumlarımıza uzanan elleri de kırmakta kararlıyız.

  - Bazı çevreler bu görüşleri, “devrim yobazlığı” sayıyorlar. Bu sence nasıl açıklanabilir?

  - Devrimcilik demek halk dalkavukluğu demek değildir. Her şeyden önce devrimcilerin görevi halkın önünde gitmek, halkın gerçek özlemleri için mücadele etmektir. Halk için düzen değişikliği isteyen gençliğe halk karşıdır gibi saçma bir iddiayla Kanlı Pazarları görmezlikten gelen ve gerçek devrimciyi yobazlıkla suçlamaya kalkışan tatlısu devrimciliğine özenmiş politikacı, aslında tutucu güçler koalisyonunun usta propagandalarının esiri olmaktadır. Politikacı, “halk kızar” diye, halk düşmanlarının uşaklığını yapmaktadır. Değirmenköy, Elmalı, Göllüce köyleri, davalarını desteklediğimiz bu topraksız köylüler bize hiç kızmadı, aksine gençliği bağrına bastı. Demir Döküm işçileri de öyle yaptı. Devrimci gençliği halkçı görünüp, egemen sınıflara göz kırpan tatlısu devrimcisi politikacı anlamaz ama işçi ve köylü anlar. Devrimci gençlik de onlara dalkavukluk etmez, gerçek kurtuluş yolunda onlarla birlikte mücadele eder. Hem egemen sınıflara göz kırpan oy goygoyculuğu, hem devrimcilik olmaz. Bugün bizi devrim yobazı olarak nitelendiren birkaç CHP yöneticisi Ortanın Solu tabanını temsil etmemektedir. Anti-Kemalist karşı devrimcilerin yanında yer alan bu birkaç yöneticiyle ortak bir mücadele söz konusu değildir. Fakat şuna inanıyoruz ki, tam bağımsızlık isteyen dürüst Ortanın Solu tabanı Kemalist bir Türkiye’nin kurulması için bizimle birlikte mücadele edecektir.”

  (Doğan Avcıoğlu’nun çıkardığı Devrim Gazetesi - 23 Aralık. 1969 -sayı: 10 - sayfa: 2-7)
 2. UstaSoft

  UstaSoft Guest

  Tabiki biz devrimci gençlik olarak her şeye goz yumamayız..Gerektigi yerde sokaklara dokulup tepkimizi belirtmeliyiz..

  Yazıda bahsedilen Bursa Nutkunu Her Turk genci okumalı bence..

  Web sitemin anasayfasında Bursa Nutkunu Bulabilirsiniz..

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

 3. ch32

  ch32 Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Kemalizmi bir türlü kabullenemeyip Kemalist görünenlerdir Deniz Gezmiş'leri asanlar... Dini insanları sömürmek için bir silah olarak görenlerdir Deniz Gezmiş'leri asanlar... Fakat Deniz'ler ölmez. Bunu da hâlâ başımızda durmakta olan yobazlara göstereceğimiz gün yakındır...
 4. metinoz

  metinoz Üye

  Katılım:
  20 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  28
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  sizde baya devrimcisiniz Deniz gezmişler iyi adamlardı fakat devrimci ahlak , komunistlik mantığa uygun değil .Sadece denizin bağımsızlığı savunması , haklının yanında olması ,dürüst olması , yiğit olması hoşuma gidiyor devrimcilik olmaz " bence "
 5. nazmiye61

  nazmiye61 Üye

  Katılım:
  9 Mart 2008
  Mesajlar:
  559
  Beğenileri:
  71
  Ödül Puanları:
  16
  sağol paylaşım için
 6. elcin06

  elcin06 Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.058
  Beğenileri:
  105
  Ödül Puanları:
  36
  teşekkür etmenin yasak olduğunu bildiğini sanıyordum bir daha olmasın:)
 • gnssal09

  gnssal09 Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  milliyetçiliği yok eden bir düşünce ama komunistlik.Atatürk ne faSiştti ne komünist !!! İsteseydi ülkeye komünizmi getirirdi.ama Türk milletinin ün yapısına uygun degil işte
 • İLKNUR

  İLKNUR Guest

  Atatürk'te cok büyük bir devrimciydi.
 • Murat AKSOY

  Murat AKSOY Türkçe Sevdalısı Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  49.558
  Beğenileri:
  886
  Ödül Puanları:
  38
  Devrimci değilim fakat vatanımın menfaatine olan her olayı ve hareketi desteklerim. Büyük bir Atatürk hayranıyım. Atatürk ileri görüşlü olduğu için vatanımızı gençlere emanet bırakmıştır. En büyük vatanperver, işini en iyi yapandır. Ben bir öğretmenim, iyi bir vatanperver olmam için en iyi öğretmen olmaya çalışmalıyım. Sizler öğrencisiniz ve iyi bir vatanperver olmak için en iyi öğrenci olmaya çalışmalısınız. Yakın tarihimizde devlet ve millet olarak çok büyük hatalarımız oldu. Bu hataların büyük bir bölümü dış güçlerin etkisiyle olmuştur.
  Şunu unutmayalım ki vatanımız her zaman büyük tehlike altındadır. Çünkü yeraltı ve yerüstü zenginliklerimiz çok fazla. Bize düşen kendimizi iyi eğitip, her türlü oyuna karşı uyanık olmamızdır.
  Vatanımız için emek veren tüm vatanperverleri rahmetle anıyorum.
 • cagdasrock

  cagdasrock Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2008
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  1 Atatürk
  2 Deniz Gezmiş Başka büyük yoktur bu ülke tarihinde
 • Sayfayı Paylaş